czwartek, 11 października 2012

10. pażdziernika

Witam Państwa. Czy drodzy Czytelnicy miewają sny? Jeżeli tak, to jakie sny? Co Państwu ostatnio się śniło? Może był to wypadający ząb? Jeżeli tak, to trzeba sięgnąć do sennika. Oczywiście z tą całą wróżbą to czysty żart autora. Pytania zaś pojawiły się, gdyż sny pozwalają na analizę zdrowia psychicznego. Temat zaś ten jest poruszony, gdyż obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W każdym razie autor posłusznie melduje, iż ta kura to osioł, nawiązując do pewnej polskiej komedii.


W dniu 10 października na świecie miały miejsce następujące wydarzenia historyczne:


Fot. Grafika przedstawiająca jakiś bezsensowny obrazek pasujący do tematyki snów. Źródło:  http://www.sennik.sylwesteroferty.pl/znaczenie-snow-senniki/n-sny-interpretacje.php

W 1733 roku Francja wypowiedziała wojnę Austrii. Konflikt ten wszedł do historii jako Wojna sukcesyjna polska. Oficjalnie wybuchła w celu obrony praw do korony Stanisława Leszczyńskiego, zaś nieoficjalnie w celu załatwienia starych porachunków francusko-cesarskich na terenie Niemiec. 

W 1922 roku w Katowicach odbyła się pierwsza sesja Sejmu Śląskiego. Wedle postanowień pokojowych inkorporacja Śląska do Polski odbyła się pod warunkiem, że będzie to autonomiczne województwo. W ciągu rządu sanacji, stopniowo ograniczano śląską autonomię. Dzisiaj istnieje ruch, który nawiązuje do tamtej tradycji. Uważa on, że Ślązacy są osobnym narodem. Zadaniem autora nie jest ocena takich faktów. Jednak, jego zdaniem może to być moment powstawania nowej świadomości narodowej w Europie Środkowej. 

W 1939 roku ZSRR oddał część Wileńszczyzny Litwie. Z tym regionem Europy sprawa jest bardzo skomplikowana. W większości jest zamieszkany przez Polaków i znajduje się w granicach dwóch państw: Białorusi i Litwy. Ludność polska zamieszkuje tereny leżące od współczesnej granicy Polski, aż po łotewski Dynerburg. Jest to pozostałość funkcjonowania Wielkiego Księstwa Litewskiego. Początkowo było ono tworzone przez bałtów. Z tego ludu wywodziła się panująca dynastia, Jagiellonowie. Jednak po podboju Rusi Zachodniej przyjęła ona normy kulturowe Rusinów. Szlachta i bojarowie na terenach obecnej Białorusi, w mniejszym stopniu na terenach obecnej Ukrainy, zaczęła traktować Wielkie Księstwo jako swój kraj. Wynikało to, iż panująca dynastia nie narzucała swej wiary, czy narodowości. Szlachta uzyskiwała liczne przywileje polityczne i ekonomiczne. Język białoruski był językiem urzędowym do kończ XVII stulecia. Wpływy kultury i języka polskiego na dobrą sprawę rozpoczęły się wraz z napływem kultury odrodzenia.  Był to język książek, uczelni i kazań. Szlachta zamieszkująca tereny Wileńszczyzny wolała uczyć się dwój języków, zamiast trzech, tj. polskiego i łaciny. Białoruski zanikał na rzecz  polskiego, bo przestawał być przydatny. Adam Mickiewicz pisząc Litwo ojczyzno moja po polsku, wyrażał tylko przekonanie, że jest konsumentem polskiej kultury, obywatelem Wielkiego Księstwa, sfederowanego w Rzeczypospolitej (pomijam fakt, że wówczas była to okupacja rosyjska). Po upadku powstania styczniowego powstała osobna mentalność litewska. Jednak na tych terenach była nadal mentalność litewsko-polska. Dopiero powstanie niepodległej Polski i Litwy wśród tych ludzi wykształciło potrzebę określenia polskiej, bądź litewskiej świadomości narodowej. Ze względu na powiązania narodowe i kulturowe wybierali oni polską opcję. W okresie międzywojnia Litwa nie uznawała przynależności Wilna do Polski. Akt przekazania tego miasta z częścią ziem przylegającym był swoistą manifestacją ZSRR, która głosiła upadek porządku wersalskiego. Zresztą Litwa szybko stała się następną ofiarą Sowietów. Do dzisiaj Litwa ma problemy z ludnością polską. Nie przyjęła ona unijnych standardów w zakresie mniejszości narodowych, gdyż mogło się okazać, iż cała południowa Litwa jest polskojęzyczna. 

W 1944 roku doszło do spotkania premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla z Józefem Stalinem. Zasłynęło ono tym, że w czasie wspólnego picia kawy, Churchill na serwetce napisał notkę dla Stalina. Określił on procentowe wpływy obu państw w Europie Środkowej. Wedle tej notki jedynie Grecja miała znaleźć się w strefie wpływów Zachodu. Co do Polski nie padło żadne określone stwierdzenie. Polska dla obu graczy była zbyt ważna, aby w taki sposób z tego kraju zrezygnować. Została ona sprzedana Sowietom przez Amerykanów, w czasie gdy na wojnie Wielka Brytania już nic nie znaczyła.

W 1963 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek kultowego serialu pt. Stawka większa niż życie. 

Autor spieszy się, gdyż musi obejrzeć kolejny odcinek serialu z przygodami Hansa Klossa, dlatego kończy swój tendencyjny wywód historyczny.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz