poniedziałek, 15 października 2012

15. października

Witam Państwa, w ten poniedziałkowy wieczór. Autor miał dzisiaj przyjemność sprawdzić, przy pomocy badań empirycznych, jak mają się jesień. Wygląda na to, iż wszystko postępuje zgodnie z przyjętym planem. Wieczory są dosyć długie, wprawdzie jeszcze nie zimne. Na drzewach wiszą jeszcze jabłka, ale są to owoce z zimowych gatunków, które muszą troszeczkę przemarznąć. Liście opadają, bądź przybierają kolory czerwieni. Nic, tylko nadchodzi nasza, piękne polska jesień.


Warto w ten wspaniały jesienny wieczór poczytać na temat wydarzeń historycznych, które miały miejsce w tym dniu.


Fot. Napoleon Bonaparte w czasie pobytu na wyspie Św. Heleny. Źródło: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/08/14/co-napoleon-bonaparte-myslal-o-kobietach/

1582 roku w Rzeczypospolitej  dzień 15 października został wprowadzony od razu po 4 dniu tego miesiąca, czyli nastąpił zamiast 5. października. Związane to było z reformą kalendarza. 

1815 roku Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte został skazany na wygnanie. Przydzielono mu małą wysepkę na południowym Atlantyku. W ten sposób alianci zabezpieczyli się przed ponownym powrotem Napoleona do Francji, gdzie nadał posiadał liczne grono zwolenników.

W 1944 roku miał miejsce jeden z największych nalotów alianckich na nie-niemieckie miasto. W bombardowanym Brunszwiku zginęło około 2 600 osób. Wówczas był to teren wcielony do Niemiec, dlatego alianci traktowali go, jak terytorium wroga. Gorszy los spotkał Drezno, które na wskutek brytyjskich bombardowań przestało istnieć. Brytyjczycy z nawiązką mścili się za niszczenie ich miast w czasie Bitwy o Anglię.

1949 roku w Polsce Ludowej utworzono Bataliony Górnicze. Zostały one sformowane w celu odbycia służby wojskowej w kopalniach. Bataliony były kierowane do kopalń, gdzie eksploatacja węgla odbywała się w warunkach maksymalnie niekorzystnych dla człowieka, gdzie istniało duże ryzyko utraty zdrowia lub życia człowieka. W Batalionach służyli poborowi, którzy przez władze zostali uznani za niebezpiecznych politycznie. Oddziały te zostały zlikwidowane w 1959 roku, kiedy to następowała częściowa liberalizacja życia politycznego w Polsce. 

1959 roku w Monachium został zabity  szef Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Stepan Bandera. Wyrok nastąpił z rąk specjalnego agenta KGB. W ten sposób swój żywot zakończył jeden z bardziej kontrowersyjnych polityków. Łączył on chęć odbudowy niepodległej Ukrainy z nacjonalizmem i faszyzmem, przez    pewien czas współpracował z Hitlerowcami.

Autor uważa, iż w dniu dzisiejszym są to ważniejsze informacje ze świata historii. Dziękuję za uwagę i zaprasza na następne odcinki.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz