piątek, 19 października 2012

18. października

Drodzy czytelniczy, powszechnie wiadomo, iż dzieje minione koncentrują się na wielkich wydarzeniach politycznych i wojskowych. Jednak życie człowieka w większej części odbywa się bez takich rzeczy. Uczciwa praca i chęć zarobku wypełniają jego życie. Podobnie ma się wychowywanie dzieci i dbanie o ich rozwój. Życie zwykłych ludzi jest pomijane przez popularyzatorów, gdyż jest nudne i trudno uchwytne. 

Mimo takich niedogodności, autor spróbuje ten błąd skorygować w swej notce. 

Obrazek

Fot. Trąbka pocztyliona. Źródło:  http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=29&t=526

W dniu tym jest obchodzony Dzień Poczty Polskiej. Wszystkim pracownikom tej najstarszej polskiej firmy składamy jak najlepsze życzenia. Został on ustalony w rocznicę ustalenia pierwszego, regularnego połączenia międzynarodowego w Europie. Z rozkazu króla Polski Zygmunta II Augusta w roku 1558 nawiązano połączenie pocztowe między Krakowem, a Wenecją. Wówczas Wenecja była jednym z najbogatszych miast na świecie, które dorobiło się na handlu z krajami Bliskiego Wschodu. Połączenie pocztowe, czyli w postaci kurierów, bądź specjalnych powozów, powodowało, że polscy kupcy mieli dostęp do produktów oferowanych przez Wenecjan. Tym samym przyczyniło się do rozwoju handlu.

Zainteresowanych dziejami Poczty Polskiej autor odsyła do arcyciekawego artykułu:  http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=29&t=526

W 1672 roku Rzeczpospolitą podpisała haniebny pokój z Imperium Ottomańskim, czyli Turcją. Nasze państwo oddało Turcji całą Ukrainę, Podole z ważną twierdzą Kamieniem Podolskim. Oprócz tego Rzeczpospolita zobowiązała się do płacenia corocznego haraczu. Warunki zostały przyjęte przez Sejm. Jednak wśród szlachty podniosły się uzasadnione krzyki niezadowolenia. Były one potęgowane przez falę uciekinierów, którzy uciekali przed osmańską okupacją. Szlachta ukraińska w innych dzielnicach państwa miała problemy z utrzymaniem się, żyła na koszt krewnych, albo na kredyt. W tych warunkach śmierć nieudolnego władcy, Michała Wiśniowieckiego, okazała się zbawianiem dla państwa. Na nowego króla został wybrany dotychczasowy wódz wojsk, Jan Sobieski. Mając poparcie szlachty wznowił działania wojenne przeciwko Imperium. Na dobrą sprawę wojna z Turcją skończyła się w 1699 roku, wówczas do Rzeczypospolitej wracały zagarnięte przez nią tereny. 

1867 roku Alaska oficjalnie znalazła się w granicach USA. Została ona kupiona od carskiej Rosji. Dla słowiańskiego imperium był to dobry interes, gdyż pozbywała się prowincji mało zaludnionej, biednej i daleko położonej od centrum. Amerykanie zdecydowali się na zakup, gdyż podejrzewali, że znajdują się tam bogate złoża złota. Eksploatacja Alaski łatwiejsza była dla Amerykanów, gdyż leżała blisko ich posiadłości. Jest to jedyny przypadek w historii Rosji, kiedy to w sposób pokojowy oddała swoje tereny. Dla przeciętnych Amerykanów stwarzało to szanse na   szukanie nowych terenów do zasiedlenia, gdzie mogli znaleźć swoją życiową drogę.

1939 roku na podstawie wymuszonych paktów o wzajemnej pomocy, Armia Czerwona wkroczyła na teren Estonii. Był to początek pokojowego podboju republik nadbałtyckich. Litwa, Łotwa i Estonia stały się częścią ZSRR po tym, jak partie komunistyczne zdobyły władze i wyrażały chęć włączenia się w skład państwa miłującego pokój.

1981 roku I Sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej został szef sztabu generalnego, minister obrony narodowej, generał Wojciech Jaruzelski. De facto było to pokojowe przejęcie władzy przez wojsko. Od tego momentu ważniejsze stanowiska w państwie zajmowali generałowie i pułkownicy. Pierwszym człowiekiem w państwie został z namaszczenia radzieckich towarzyszy, dla których działalność Solidarności była nie do przyjęcia. Uważa się, iż było to przygotowanie do wprowadzenia stanu wojennego, czyli bezprawne przejęcie władzy przez wojsko. Dla życia zwykłych Kowalskich zmiana na stanowisku I sekretarza nic nie oznaczała. Dla osób zaangażowanych w działalność NSZZ Solidarność znaczyło to, że mogą zacząć się represje.

1991 roku Azerbejdżan ogłosił niepodległość od ZSRR. Tym samym państwa leżące na Kaukazie stały się niezależne od Moskwy.  Zasada samostanowienia narodów żyjących na terenie ZSRR spowodowała, iż wszystkie republik uzyskały niezawisłość. W wielu przypadkach decydowały o tym elity, które były związane z tradycjami, historią swego narodu. Czasami zwykli ludzie żałują decyzji, jaką podjęli za nich politycy. Okazuje się, iż życie w sowieckim imperium było prostsze i bardziej dostanie. W republikach Środkowej Azji rządzą despoci, trwają zamachy islamistów, jest destabilizacja gospodarcza. W związku z tym tęsknota za ZSRR jest uzasadniona. Odmiennie jest na Białorusi. Tam elity chciały niepodległości, jednak lud w styczności z zasadami gospodarki wolno rynkowej zdecydował o pozostaniu w systemie socjalistycznym. Na prezydenta wybrano byłego dyrektora kołchozu, który stał się dyktatorem. Obecnie lud pragnie demokracji, gospodarki prowadzonej na zasadach eurosocjalizmu itp. Liczne odwołania do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego są jawnym objawem buntu. 

Autor uważa, iż prowadzenie kalendarium nie stwarza możliwości przybliżania czytelnikom życia zwykłych ludzi. Mimo to próbował. Pro dei gratia.

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz