środa, 3 października 2012

2. pażdziernika

Wielce szanowni użytkownicy Internetu, w trakcie dzisiejszego spotkania pochylimy się nad ważnymi wydarzeniami w dniu 2. października. Jednak zanim zostaną one przedstawione, należy wspomnieć o kolejnych urodzinach jednej z największych przywódców duchownych i politycznych na świecie. Mahatma Gandhi w tym dniu obchodzi 153 urodziny. 

Plik:MKGandhi.jpg


Fot. Gandhi jako ojciec narodu. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:MKGandhi.jpg&filetimestamp=20070128181744

Oczywiście wedle praw fizyki i blogi jest on martwy od 1948 roku. Jednakże hinduizm dopuszcza możliwość osiągnięcia nirwany, czyli życia wiecznego w stanie absolutnej szczęśliwości. Nie każdy może osiągnąć ten stan, jednakże życie ziemskie Ganghego było nacechowane szacunkiem do innych ludzkich butów, wiec bez problemów powinien osiągnąć ten stan. Znany jest z tego, iż przez większość swego życia dążył do niepodległości swej ojczyzny - Indii. Nie namawiał on ludzi do powstania zbrojnego, do walki, lecz do zasady biernego oporu. Dla większości z ludzi to wielce dziwna teoria, jednak przyniosła ona pożądany skutek. Oprócz działalności politycznej, zajmował się on tworzeniem systemu filozoficznego, w większości opartego na tradycyjnych zdobyczach religii i filozofii indyjskiej. Jednakże należy zwrócić uwagę, że Mahatma Gandhi miał bardzo dobre wykształcenie brytyjskie, z którego przez całe życie korzystał. Dzień Jego urodzin na całym świecie jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Taki sposób świętowania Jego urodzin bezpośrednio wynika z systemu filozoficznego, tworzonego i głoszonego przez Gandhiego. 

W 1413 roku zawarto Unię w Horodle pomiędzy Litwą a Polską. Był to nowy akt prawa międzynarodowego, w myśl którego oba państwa zacieśniały swoją współpracę.  Pomysłem Unii były wspólne sejmy obu państw, zjazdy możnowładca polskiego i litewskiego. Administracja Litwy została stworzona na wzór polski, wprowadzono podział na województwa i powiaty, tym samym usprawniono sposób zarządzania państwem. Szlachta litewska została zrównana w przywilejach ze szlachtą polską. co więcej nastąpił akt adopcji herbowej. Szlachta ruska i litewska nie posiadała herbów, co jest zrozumiałe, gdyż znajdowała poza łacińskim kręgiem kulturowym. Jednakże w Wielkim Księstwie szlachta zyskiwała na znaczeniu w rządzeniu państwem, tym samym herby stały się wyróżnikami tego stanu. Dlatego też szlachta polska dopuściła litewskich kolegów do swych znaków.

W 1870 roku wojska włoskie zajęły Rzym. Wykorzystały one fakt, iż stacjonujący tam garnizon francuski został wycofany do walki z Prusakami. Obszar Państwa Kościelnego został inkorporowany przez   Włochy, zaś Rzym ustalono jego stolicą. Papież protestował, ale nic mu to nie pomogło. Prusy, jako najsilniejsze państwo w Europie, nie było zainteresowane obroną praw papieża. Wobec tego głowa Kościoła katolickiego ogłosiła się więźniem i zamknęła się w watykańskiej rezydencji. Tym samym papiestwo straciło polityczne znaczenie. Zyskało je ponownie po II wojnie światowej, za czasów pontyfikatu Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II.

W 1938 roku Wojsko Polskie wkroczyło do Cieszyna i tych powiatów Śląska Cieszyńskiego, które będąc częścią Czechosłowacji, były zamieszkane przez ludność polską. Tym samym nasz kraj wziął czynny udział w rozbiorach Czechosłowacji.

W 1939 roku skapitulował Rejon Umocniony Hel. Dowództwo Obrony Wybrzeża nie widziało sensu dalszej walki. Uznało, że wojna została przegrana. 

W 1944 roku w nocy z 2. na 3. października nastąpił akt  podpisania honorowej kapitulacji miasta. Było to wyjątkowe, gdyż Niemcy nigdy nie zapewniali dobrych warunków oddziałom partyzanckim, które traktowali jako bandyckie. Akt ten przewidywał, że mieszkańcy będą mogli opuścić miasto. Oddziały wojskowe po zdaniu broni będą mogły rozpuścić żołnierzy. Do niewoli mieli trafić oficerowie. Po opuszczeniu miasta przez ludność Hitler rozkazał zniszczyć miasto, wymazać je z mapy Europy. To jedyny taki przypadek z czasów II wojny światowej, kiedy Niemcy celowo zniszczyli miasto.

W 1957 roku Polska na forum ONZ przedstawiła tzw. Plan Rapackiego. W myśl tego planu teren Europy Środkowej miał stać się strefą bez atomową. Wystąpienie polskiego ministra spraw zagranicznych było oczywiście inspirowane przez towarzyszy z Moskwy. Zależało im, aby państwa należące do NATO nie miały takiej broni na ternie Niemiec Zachodnich, czy Austrii. Dzisiaj wiadomo, iż  Armia Czerwona wbrew międzynarodowym zobowiązaniom miała taką broń w Polsce. Trzymana ona była w wielkiej tajemnicy i w razie wybuchu wojny miała zostać przekazana LWP. Wojsko Polskie dysponowało wówczas rakietami średniego zasięgu, które mogły przenosić głowice jądrowe oraz ciężkimi bombowcami, które mogły rzucać bombki jądrowe. Wobec tego Plan został odrzucony przez NATO.

Drogie Dzieci dzisiaj to wszystko. Weselmy się z tego co mamy, akceptujmy świat takim jaki jest, jak nauczał dzisiejszy jubilat.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz