poniedziałek, 22 października 2012

20. października

Witam szanownych czytelników, którzy z wielkim niepokojem czekają na kolejne wpisy. Jak wiadomo, obecnie jest poniedziałek, zaś notka dotyczy soboty. Dzień ten jest święty dla wyznawców religii mojżeszowej. Nasi starsi w wierze, obchodzą szabat. Wedle tradycji, jest to dla nich siódmy, ostatni dzień tygodnia. Jak wiadomo w tym dniu Bóg odpoczywał, po akcie stworzenia świata. Dla wielu Żydów nie różni się on od naszej niedzieli. Natomiast dla ortodoksyjnych wyznawców judaizmu jest to dzień, gdzie zabroniona jest wszelaka aktywność. Problematyczne jest nawet korzystanie z energii elektrycznej, gdyż powstaje ona w wyniku ludzkiej pracy. Dla większości młodych Polaków, sobota jest dniem imprez. 

 Plik:Josip Broz Tito Bihać 1942.jpg


 Fot. Józef Brus Tito, wódz powstania antyfaszystowskiego w Jugosławii, głowa Jugosławii do 1980 roku. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/20_pa%C5%BAdziernika

Trudno wyobrazić sobie zabawy bez alkoholu. Jednak znawcy rynku napojów wyskokowych są mocno zaniepokojeni. Zaobserwowali oni pewne niepokojące tendencje. Mocno spadło spożycie ciężkich alkoholi, w tym wódki. Być może wynika to z wysokich cen tegoż trunku, być może zmieniała się kultura picia w polskim społeczeństwie. Głównym alkoholem, jaki się spożywa jest piwo. Wódka stanowi raczej przedmiot albo luksusowy, albo   kojarzona jest z "menelskimi" imprezami. Pod względem historycznym, wódka jest najmłodszym z dzisiaj używanym alkoholi. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie używana była do celów medycznych. Jej produkcją na szerszą skalę zajęli się średniowieczni Arabowie. Wówczas był to przodujący w gospodarce i nauce naród. Wódkę wykorzystywali wyłącznie do celów medycznych. Wiedza ta trafiła do Italii doby odrodzenia, gdzie jeden z alchemików opracował proces dygitalizacji. Również w XVI znajomość wyrabiania wódek trafiła do Rzeczypospolitej. Były one trzymane w apteczkach i używane jedynie w przypadkach medycznych. Romans medycyny i wódek związany jest z tym, iż doskonale wchłaniają one właściwości wielu roślin, które zostaną włożone do tego roztworu. Sytuacja zmieniła się dopiero po III Wojnie północnej. Wówczas to Rzeczpospolita straciła rangę główne eksportera zboża do Europy Zachodniej. Tym samym na szlacheckich folwarkach pojawiła się nadwyżka zboża, która była przetwarzana w gorzelniach.  Czyli produkowano wódkę. Stała się ona tania, więc pili ją wszyscy. W pierwszej połowie XIX wieku gorzelnictwo było jednym z najbardziej rozwiniętym przemysłem w Królestwie Polskim, produkował on ten alkohol na rynek rosyjski. Okazało się bowiem, że Rosjanie szczególnie gustują w piciu wódki. Po klęsce powstania listopadowego, car Mikołaj II nałożył cła zaporowe na produkty polskie. Spowodowało to przenoszenie produkcji do Rosji. Tak drodzy czytelnicy, to Polacy nauczyli Rosjan robić wódkę. Jednak znacznie ulepszyli oni jej produkcję. Znany rosyjski chemik Dymitr Mendelejew opracował proporcje wody do alkoholu, który wynosi 2 do 3.  Natomiast Piotr Smirnow wynalazł proces oczyszczania wódki. Dzisiaj alkohol ten jest narodowym trunkiem Rosjan. Zaś najdroższe na świecie są polskie wódki. Za granicami Polski ludzie szaleją za żubrówką, szopenem itp. 

W dniu 20. października jest obchodzony Dzień Statystyka. Oczywiście wszystkim statystykom i socjologom składamy jak najlepsze życzenia. Nauka ta pozwala na stwierdzenie pewnych ilościowych faktów, które są  potrzebne w ocenie rzeczywistości. Obecnie co 10 lat są przeprowadzane spisy powszechne, które określają w jaki sposób działa polska gospodarka. Statystyka jest tym przedmiotem na studiach historycznych, gdzie ludzi męczą obliczeniami matematycznymi. Jest ona potrzebna w pracy historyka, który zajmuje się dziejami najnowszymi.  Dzięki tej nauce wie on, ile w badanej społeczności było tyle a tyle ludzi pochodzących z Wielkopolski, tyle a tyle wyznania prawosławnego itp. Jednak w większości przypadków dane te są już opracowane przez urzędników lub braci socjologów. Zadanie historyka ogranicza się zazwyczaj do wyciągnięcia wniosków i opisania danej rzeczywistości historycznej.

W dniu tym w ciągu dziejów miały miejsca następujące wydarzenia historyczne:

1655 roku w Kiejdanach hetman wielki litewski książę Janusz Radziwiłł zerwał unię Litwy z Polską  i zawarł akt wiążący ze Szwecją. Był to samoistna decyzja jednego polityka, nie zaś całego politycznego narodu litewskiego. Wystąpienie przeciw władzy sejmu i wielkiego księcia Jana Kazimierza Wazy.   Czyli zdrada!

1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił przepisy wykonawcze do Konstytucji 3 maja, czyli Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów.  Równocześnie wprowadzało ono bardziej ścisłe złączenie Polski i Litwy. Wprowadzono wspólny skarb i wojsko, dotychczas każde z państw federacji prowadziły osobne te sprawy. Wprowadzono jeden wspólny rząd, gdzie każde z państw miało mieć równą liczbę przedstawicieli. Wedle wielu historyków Zaręczenie likwidowało federację, wprowadzając państwo unitarne, ale obecnie wydaje się te twierdzenie na wyrost. 

1939 roku na terenach okupowanej Wielkopolski hitlerowcy rozpoczęli realizację operacji "Tannenberg".  Miała ona zniszczyć w Kraju Warty jednostki przywódce narodowości polskiej. Wszystko po to, aby mieszkających tam Polaków sprowadzić do poziomu niewolników. 

1944 rok oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Belgradu. Było to jedynie duże miasto w Jugosławii wyzwolone przez wojska ZSRR w tym kraju. Wolność dla Serbów, Bośniaków i Chorwatów wywalczyła komunistyczna partyzantka pod dowództwem Józefa Bruz Tioto.Ciekawe jest to, iż bardziej współpracował on z Brytyjczykami, niż z Sowietami. Jugosławia jako jedyny kraj komunistyczny przyjęła pomoc Zachodu w ramach Planu Marshala. Współpraca z Wielką Brytanią zakłóciła sprawa Grecji. Jugosławia mocno   zaangażowała się w pomoc greckim komunistom. Natomiast Wielka Brytania wysłały wojska wspierające rząd i walące z komunistyczną partyzantką. Tito szukał własnych rozwiązań w dziedzinie gospodarki, nie godził się na nacjonalizację i kolektywizację, przyszłość widział raczej w spółdzielniach i różnorakiego rodzaju samorządach. To spowodowało konflikt ze słonkiem ludzkości, Józefem Stalinem. Cóż Tito wypiął się na ZSRR.Mógł to zrobić, gdyż w Jugosławii nie było Armii Czerwonej. Spowodowało to, iż Jugosławia znalazła się poza blokiem wschodnim, prowadziła politykę neutralną.

1947 roku szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stanisław Mikołajczyk, potajemnie uciekł z Polski. Był on ostatnim premierem rządu londyńskiego. W ramach realizacji porozumień  zawartych pomiędzy mocarstwami, zgodził się on na zostanie wicepremierem w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej. 
Reprezentował on partię chłopską, jawnie głoszącą agraryzm, czyli w skrócie, wyższość produkcji rolnej nad przemysłową i sektorem usług. Z tego względu komuniści mieli poważne problemy, aby skutecznie zniszczyć PSL. Stworzyli oni własne Stronnictwo Ludowe, które działo w oparciu o marksizm. PSL głosząc takie hasła z  natury rzeczy była antykomunistyczna, dlatego też miała duże poparcie w narodzie. Bezpieka robiła wszystko, aby tą partię podporządkować komunistom. Wielu aresztowano pod zarzutem szpiegostwa, inny pod zzarzutami malwersacji gospodarczej itp. Legalne funkcjonowanie partii było zagrożone. Ucieczka Mikołajczyka była potrzebą, gdyż wiadomo było, że PSL przegrała walkę o władzę.

  Autor posłusznie melduje, że więcej ważnych wydarzeń nie pamięta. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz