wtorek, 23 października 2012

21. października

W dniu 21 października roku pańskiego 2012 była niedziela. Wedle kalendarza liturgicznego jest to pierwszy dzień tygodnia. Jako, że z jakiś nie znanych autorowi powodów, niedziela stała się ostatnim dniem tygodnia, dzień ten został przeznaczony na oddawanie czci Panu. Obecna msza święta, z jaką mamy do czynienia w Kościele rzymskokatolickim, została ustanowiona przez Sobór Watykański II. Odbywa się ona w językach narodowych, celebres (nie mylić z celebrytą!) jest zwrócono twarzą do wiernych. Duża część liturgii jest poświęcona Pismu Świętemu. Najważniejszą częścią nabożeństwa jest komunia, czyli przyjęcie ciała Chrystusa. Jest to rytualny kanibalizm, pozostałość po kultach starożytnych, które chrześcijaństwo zaadaptowało do swoich potrzeb. Podobnie, jak przed Soborem, komunia jest dla wiernych jedynie pod pistacją chleba. Kapłani przyjmują pod postacią chleba i wina.  

 

Fot. Groznyj po zdobyciu stolicy Czeczeni przez Rosjan w 1999 roku. Źródło:  http://czeczenia.online.prv.pl/pl/001/004/

Wino zawsze było uważana za najbardziej szlachetny napój. O sposobie jego picia można dowiedzieć się już z kart poematów Homera. Krzewy winogron mają pochodzić z Kaukazu. Jednak szybko zadomowiły się w krajach znajdujących się nad Morzem Śródziemnym, co wynikało z tego, iż kwitł tam handel. Fenicjanie i Grecy prowadzili biznes z ludami zamieszkałymi nad wybrzeżami Morza Czarnego. Wino powstaje w wyniku fermentacji miazgi zrobionej z winogron. Są różne sposoby przechowywania fermentującego miąższu,  co powoduje, iż tysiące odmian, gatunków win na świecie. Grecy wino pijali z wodą, co powodowało, iż napój ten nie miał mocnego działania upijającego. Wynika to z tego, że wino było podstawą codziennej diety. Pito je w taki sam sposób, w taki sam sposób, w jaki współczesny europejczyk pije herbatę, czyli do każdego posiłku. Rzymianie jeszcze bardziej umiłowali sobie wino. Wykorzystywane było ono nie tylko na co dzień, ale w trakcie zabaw, imprez itp. Tylko, że w trakcie zabaw pito dużo czystego wina i to na umór. Picie wina wraz z wodą przetrwał jedynie w Kościele, w czasie spożywania komunii przez kapłana. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego konsumpcja wina przetrwała jedynie dzięki Kościołowi. było ono potrzebne do celów obrzędowych. Uprawą winorośli zajmowali się zakonnicy,  zazwyczaj benedyktyni, cystersi itp. W Polsce pojawiło się wraz z chrześcijaństwem.  W okresie wczesnego średniowiecza było ono uprawiane na szerszą skalę, gdyż klimat był cieplejszy, niż dzisiaj. Jednak nigdy nie zrobiło furory, zawsze było ono towarem luksusowym.  Sytuacja polepszyła się w XVI i XVII wieku, kiedy to eksportowano dużo taniego, węgierskiego wina. Jednak w trakcie wojen w drugiej połowie XVII wieku, kraj zbiedniał i wina znów stały się drogie. Na dobra sprawę wina stały się modne, gdy Polacy zaczęli korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku w ramach Unii Europejskiej.

W tym dniu autor za najważniejsze uznał następujące wydarzenia historyczne:

63 roku naszej ery, konsul Cyceron zdemaskował spisek Kataliny.  Katalina pochodził, że starej patrycjowskiej rodziny, który wzbogacił się w czasie rządów wojskowych Suli. Uważał, iż jest on w stanie rządzić republiką, z racji swego pochodzenia i majątku. Dlatego też planował on przejąć władzę siłą. Ot po prostu chłopakowi nic z tego nie wyszło.

1595 rok kanclerz Jan Zamojski po wygranej I bitwie pod Cecorą narzucił na władce Mołdawii kandydata Rzeczypospolitej Jeremiego Mohyły. W dodatku zawarł traktat z Tatarami, który określał, iż na terenie Mołdawii będą stacjonować polskie oddziały wojskowe. W ten sposób Rzeczpospolita próbowała uzyskać wpływy na terenach państewek naddunajskich. Początek XVII wieku, to czas kiedy Rzeczposlita prowadziła prawdziwie imperialną politykę. Próbowała podporządkować sobie Szwecję, Rosję i tereny nad rzeką Dunaj.

1658 roku wojska moskiewskie wykorzystując fakt, iż Rzeczpospolita walczyła ze Szwedami wkroczyły na jej teren. W okolicach Wilna została stoczona walka, którą przegrała strona litewska. Dowódca wojsk litewskich dostał się do rosyjskiej niewoli. Należy wspomnieć, iż w konflikcie do 1667 roku, Rzeczpospolita walczyła ze Szwedami, Kozakami, Węgrami, Brandenburczykami i Rosjanami na raz. Świadomość obywatelska i struktury państwa okazały się na tyle trwałe, iż pierwsza próba rozbioru nie udała się. Taka z\sytuacja międzynarodowa wynika z tego, iż przez długi okres Rzeczpospolita była regionalnym mocarstwem, które często siłą walczyło o swoje wpływy. Jednak położenie geopolityczne sprawia, iż w okresie słabości państwo to jest atakowane ze wszystkich stron. 

1805 rok brytyjska flota wojenna pod dowództwem Nelsona rozbiła połączone siły marynarki hiszpańskiej i francuskiej.  Zwycięstwo było odkupione śmiercią brytyjskiego dowódcy. Uniemożliwiło ono w przyszłości na dokonanie inwazji na Wyspy Brytyjskie przez Napoleona I. 

1939 roku Hitlerowcy w wielu miastach Wielkopolski dokonali licznych egzekucji członków elity społecznej. Swego czasu autor mógł być na miejscu egzekucji w niedalekim Lesznie. Cieszy go fakt, iż mieszkańcy tegoż grodu pamiętają o ciężkich chwilach Leszna w czasie niemieckiej okupacji. 

1956 roku nowym I Sekretarzem KC PZPR został Władysław Gomułka. Był to jedyny komunistyczny przywódca, który miał pełną legitymację społeczną. Zwykli ludzie liczyli na to, iż zmieni się sytuacja ekonomiczna, skończy się  wszechwładza bezpieki, zaś stosunki pomiędzy Polską a ZSRR, zostaną ułożone na zasadach partnerstwa.  W dodatku wśród wielu działaczy pojawiły się wiele nurtów socjalizmu utopijnego, czystego pojmowanie marksizmu. Głośno dyskutowano o nowych wyzwaniach socjalizmu itp. Podobna sytuacja nastąpi dopiero w latach osiemdzięsiątych, kiedy to będzie powstawać NSZZ Solidarność. Tylko, że wówczas nikt już nie będzie wierzył, że można zbudować dobrobyt w socjalizmie.

1963 roku ostatni żołnierz sił poakowskich został zastrzelony w lesie przez oddziały MO. Ukrywał się on w lesie, mimo, iż walka o wprowadzenie komunizmu zakończyła się dawno, w latach czterdziestych.  

1999 roku w czasie II wojny czeczeńskiej Rosjanie przeprowadzili ostrzał rakietowy Groznego. w trakcie jego trwania wiele osób zmarło i zostało rannych. Grozny przestało istnieć jako miasto.

Autor w trakcie pisania wiadomości pił wino, które nie zmieszał z wodą. Sprawiło to, iż mocno zamroczyło go, przez co stracił chęć na pisanie. Z wyrazami uznania dla czytelników, dzisiaj kończy swe wywody. Pro dei gratia. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz