wtorek, 23 października 2012

22. października

W roku 2012 dzień 22 października wypadł akurat w poniedziałek. Jest to jeden z najgorszych dni w tygodniu, dla pracujących pokoleń Polaków. Nie wiadomo dlaczego w pracy nagle pojawiają się dziwne telefony, maile itp. Można odnieś wrażenie, że cała ludzkość coś od nas oczekuje. Co więcej termin na wykonanie zadań jest na wczoraj, najwyżej na dziś. Trudno wyobrazić sobie ten dzień bez łyka czarnej, sypanej kawy.

 Fot. Kadr z filmu, pt. Rambo - Pierwsza Krew Źródło: http://www.filmweb.pl/user/Barcelonismo/blog/483368

Kawa ma stosunkowo krótką historię. Pochodzi ona z północno-wschodniego rogu Afryki. Dokładnie rzecz biorąc z Etiopii. W tym kraju była znana na długo przed narodzinami Chrystusa. Wówczas nie uprawiano jej, nasiona zbierano od dziko rosnących krzewów. Dopiero przybycie Arabskich kupców spowodowało, że kawa pojawiła się w takiej formie, jaka jest znana dzisiaj. W Jemenie wynaleziono proces parzenia tego napoju. Pierwsza kawiarnia pojawiła się w połowie XVI wieku w Stambule. W tym samym stuleciu Turcja była najważniejszym producentem kawy i jej eksporterem do wielu państw, nie tylko europejskich. Na starym kontynencie kawa pojawiła się dopiero w XVII stuleciu. Znacznie później, niż w państwach muzułmańskich i w Imperium Osmańskim. We Francji kawa zadomowiła się dopiero pod koniec XVII wieku. Była ona pijana przez bywalców salonów, dworów itp. Pierwsza europejska kawiarnia została założona we Wiedniu przez Polaka, Franciszka Kulczyckiego. Miał on zdobyć na Turkach znacznie zapasy ziaren kawy, z którymi początkowo nie wiedział co zrobić. Jedynie założenie lokalu, w którym podawano kawę, mogło dać mu zysk z wojennych łupów. Na teren Rzeczypospolitej kawa przybyła wcześniej, niż do innych państw europejskich. Wynika to z faktu, iż polscy kupcy prowadzili ożywione stosunki z tureckimi handlarzami. Kawa była napojem luksusowym,  spotykanym jedynie na bogatszych dworach. Z opisu parzenia kawy, pozostawionym przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu, można wnioskować, iż napój ten na początku XVIII wieku, był spotykany w prawie każdym dworze szlacheckim. Obecnie nie ma problemów z nabyciem kawy. Jednak dominuje nie naturalna forma instant, która jest szkodliwa dla zdrowia.

Po łyku kawy, autor zamierza przedstawić wydarzenia historyczne, które miały miejsce w dniu 22 października. Wśród nich wystąpią:

1721 roku Piotr Wielki przyjął tytuł Imperatora Wszechrusi.Jest to oficjalna data powstania państwa rosyjskiego. Wcześniej istniało Wielkie Księstwo Moskiewskie. Zbierało ono ziemie ruskie do końca XVI stulecia. W XVII wieku walczyło z Rzeczpospolitą o panowanie nad Ukrainą. Pokonanie Szwecji w III wojnie północnej spowodowało, iż państwo to, uzyskało dostęp do portów bałtyckich. Tym samym uzyskało dostęp do Europy bez polskie pośrednictwa. Co więcej skutkiem tej wojny było to, że Rzeczpospolita stała się zależna od Rosji. Było to potężne państwo, które nastawione było na ekspansję w Europie Środkowej, Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej oraz kolonizowało Syberię. Od czasów Piotra I Rosja stała się ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Dlatego też, zdaniem autora, Polska i Rosja będą posiadać stosunki antagonistyczne. Silna Rosja musi za wszelką cenę zdominować Polskę, gdyż inaczej będzie zapamięta w swych azjatyckich granicach i bez znaczenia. 

1914 roku Józef Piłsudski zaproponował powołania w Królestwie Polskim tajną formację militarną. Nosiła ona nazwę Polska Organizacja Wojskowa (POW).  Czerpała ona doświadczenia z terrorystycznych formacji Polskiej Partii Socjalistycznej, Organizacji Bojowej. Jej zadaniem było przygotowanie się do zrywu zbrojnego na wypadek, jeżeli wojska niemieckie i austriackie będą mieć problem z zdobyciem terenów Kongresówki. Państwa Centralne problemu nie miały, co spowodowało, iż POW była nadal przyczajona. Została ona wykorzystana w 1918 roku do rozbrajania niemieckich oddziałów w Kongresówce, wywołała ona powstanie narodowe w Wielkopolsce, przejęła władze w Cieszynie. Jej atutem było to, że działa w podziemiu. 

1946 roku NKWD dokonało aresztowania niemieckich naukowców, którzy w czasie II wojny światowej pracowali w Instytucje Rabe w Nordhauser. Prowadzili oni badania nad niemieckimi technologiami rakietowymi. Powstanie rakiet typu V1 i V2 stworzyło nowy rozdział w wyścigu zbrojeń.  Wyzwierzenie niemieckich naukowców do specjalnych gułagów gwarantowało Sowietom, że ich badania nie będą znane na Zachodzie. Dzięki temu ZSRR mógł jako pierwszy wysyłać sztuczne satelity w kosmos oraz wysłać kosmonautów. 

1962 roku wybuchł Kryzys Kubański. Na terenach socjalistycznej Kuby ZSRR chciał zainstalować rakiety średniego zasięgu.  Tym samym zdobył przewagę nad USA. Poczynania radzieckie zostały odkryte przez specjalne szpiegowskie samoloty, U2. Zrobiły one zdjęcia instalacji wojskowych, które były podobne do baz rakietowych. To skłoniło prezydenta USA Johna Kennedy'iego do wprowadzenia blokady morskiej wyspy. Próba przerwania blokady przez radzieckie statki mogła doprowadzić do nuklearnej wojny światowej. Głowa ZSRR, Nikita Chruszczow, zrezygnował z siłowego rozwiązania konfliktu. Najwidoczniej rozumiał on, iż wojna z wykorzystaniem broni totalnej, spowoduje zagładę całej ludzkości.

1982 roku odbyła się premiera amerykańskiego filmu pt. Rambo - Pierwsza krew. Jest to ekranizacja amerykańskiej powieści, niestety autor nie pamięta pisarza, który napisał tą książkę. Powieść przedstawia dzieję amerykańskiego żołnierza, który ma problem z powrotem do domu. Został on wyszkolony na specjalistę w walkach partyzanckich, a po powrocie do Stanów, czuł się niepotrzebny i nieszanowany. Pozostawiony sam sobie, zaczyna demolować miasto, walczyć z policją. Film bardziej koncentruje się na scenach walki, jednak jako jedyny z całego cyklu, ma jakąś głębie. Dzisiaj Rambo jest ikoną popkultury, niezawodnym, twardym żołnierzem.

W stosunku do tego dnia, autor uznaje, że innych ważnych wydarzeń nie było. Pro dei gratia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz