sobota, 27 października 2012

26. października

Witam Państwa, 26. października okazał się dobrym dniem dla miłośników historii i militariów. Okazało się, iż w pewnych błotach, tudzież bagnach znalazł się unikatowy egzemplarz brytyjskiego czołgu Valentine. Jego niepowtarzalność polega przede wszystkim na tym, iż znalazł się na terenie naszego państwa. Siłą rzeczy takie pojazdy powinny znajdować się w błotach, bagnach za zachód od linii rzeki Łaba. Czyli obszaru Europy zdobytej przez Aliantów. W polskich błotach czołg znalazł się na wskutek działalności Armii Czerwonej. Posiadała ona bowiem sprzęt zachodni, który otrzymywała od USA w ramach pomocy sojuszniczej. Wśród nich znajdował się również brytyjski sprzęt wojskowy.


Oprócz tego w dzień ten, oczywiście wedle zdania autora, miały miejsce następujące wydarzenia historyczne. 

Fot. Zdjęcia przedstawiające sytuację przed Teatrem na Dubrowce. Źródło:  http://www.livejournal.ru/themes/id/60076

1497 roku doszło do bitwy pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez króla Jana I Olbrachta, a armią tatarską- turecko-mołdawską. Była ona konsekwencją polskiej wyprawy na Mołdawię, która od czasów Władysława Jagiełły była zależna od Polski. Wówczas państwem tym rządził hospodar, czyli książę, Stefan Wielki. Próbował on wykorzystać współzawodnictwo sąsiednich państw w celu uzyskania niepodległości. Początkowo wykorzystywał polskie i węgierskie, czyli jagiellońskie, wsparcie przeciw Turcji i Tatarą. Jednak, gdy odmówił złożenia hołdu nowemu władcy Polski, sprowokował zbrojną wyprawę na swoje państwo. Przeciw Polsce zyskał pomoc wojsk tatarskich i tureckich. Często wojna ta jest określano, nie jako konflikt polsko-mołdawski, a jako polsko-turecki. Rozpoczął on bowiem współzawodnictwo tych dwóch państw o panowanie nad krajami naddunajskimi. Zakończył się on w 1621 roku, kiedy to Imperium Osmańskie oficjalnie najechało Rzeczpospolitą. Wówczas wojska polsko-litewsko-kozackie obroniły się w twierdzy Chocim.  Wracając do zagadnienia omawianej bitwy z 1497 roku, została ona stoczona pod miejscowością Koźminem. Wówczas wojska królewskie wracały z nieudanego oblężenia stolicy księstwa. Przed wycofaniem został zawarty rozejm. Atak na wycofujących się Polaków był zdradziecki. Wrogowie króla napadli na wojska polskie w czasie przeprawy przez przełęcze w górach na terenie Bukowiny. Początkowo wojska królewskie bitwę przegrywały. Szczególnie mocno ucierpiało pospolite ruszenie szlachty ruskiej. Atak nieprzyjaciół zatrzymał się na wozach piechoty zaciężnej. Tatarzy i spółka, bo właśnie Tatarów miało być tam najwięcej, nie potrafili poradzić sobie z bronią palną. Szarża gwardii królewskiej złożonej z rycerstwa, odzianego w  ciężkie zbroje płytowe, rozbił przeciwników. Bitwa zakończyła się remisem, gdyż strona polska poniosła duże straty, ale się obroniła. Warto dodać, iż w szeregach polskich walczyli Krzyżacy, którzy   byli wówczas lennikami króla. 

1530 roku Zakon Joannitów przeniósł na archipelag Malty. Zakon musiał opuścić wcześniejszą swoją siedzibę, która znajdowała się  na wyspie Rodos. Została ona zdobyta przez władcę tureckiego Sulejmana Wspaniałego, dla którego funkcjonowanie państwa zakonnego było wielkim nieporozumieniem. Dotyczyło ono szczególnie kwestii ekonomicznych, gdyż flota zakonna kontrolowała Morze Egejskie i wschodnią część Morza Śródziemnego. W ten sposób cały handel w tym rejonie odbywał się poza wpływami Imperium Osmańskiego. Wyspy zostały nadane przez cesarza Karola V. Od tego momentu dzieje zakonu były ściśle związane z wyspami. Oficjalne godło w postaci charakterystycznego krzyża nazywane jest krzyżem maltańskim.

1863 roku na konferencji odbywającej się w Genewie założono Czerwony Krzyż. Początkowo działał na polach bitew pomagając rannym, niezależnie od tego, po której stronie uczestniczyli w konflikcie. Nazwa organizacji wzięła się od  czerwonego krzyża, znajdującego się na białym tle, czyli odwrotności barw Szwajcarii. Obecnie organizacja ta jest z działalności na rzecz pokoju, niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. 

1954 roku zostało zlikwidowane Wolne Terytorium Triestu. Zostało ono utworzone, gdyż po II wojnie światowej nie było możliwe rozstrzygnięcie, czy miasto to ma należeć do Włoch, czy do Jugosławii. Problem wynikał ze względu na mieszany charakter spornego terenu. Miasto było zamieszkane przez Włochów, zaś tereny podmiejskie przez  ludność słowiańską. Likwidacja Wolnego Terytorium nastąpiła, gdyż rządy Włoch i Jugosławii ustaliły, jak ma wyglądać przebieg granicy. Otóż miasto znalazło się we Włoszech, zaś pozostałe tereny w Jugosławii.

1971 roku została zakupiona licencja na samochód, który zmotoryzował Polskę, tj. na Fiata 126. Co ciekawe jego konstrukcja w latach siedemdziesiątych była już przestarzała. Pomysł i podstawowe założenia konstrukcyjne powstały za czasów Mussoliniego. Ze względu na wybuch wojny samochód ten zaczęto produkować dopiero po II wojnie światowej. W Polsce samochód ten był produkowany do końca lat 90. XX wieku. Autor żałuje, iż nigdy nie wprowadzono ulepszeń, modernizacji popularnego maluszka, wedle założeń polskich konstruktorów. Jednym z ciekawszych projektów modernizacji był samochód "Beskid", który przypominał wyglądem chincochento. 

1984 roku odbyła się premiera jednego z kultowych filmów w dziejach współczesnej popkultury, tj. Terminatora. Główną rolę w filmie grał austriacki kulturysta, obiekt westchnień wielu dziewcząt, Arnold Schwarzenegger. Film należy do gatunku kina akcji, gdzie dużo się strzela, jednak dzięki dobrej fabule jest do oglądnięcia. W każdym razie dzięki temu filmu słowo "Terminator" jest kojarzone z inteligentnym stworem, robotem,  nie zaś z wyrobnikami, pracującymi bez opieki cechu i za niższą gażę. Szkoda, gdyż archaicznie znaczenie słowa "Terminator" bardziej odpowiada współczesnemu charakterowi ludzkiej pracy.

1994 roku zawarto pokój pomiędzy Izraelem, a  Jordanią. Waga tego wydarzenia wiąże się z tym, iż państwa arabskie pragną wymarzenia Izraela z powierzchni ziemi. Co więcej granica pomiędzy dwoma państwami została ustalona w taki sposób, aby ziemie zdobyte przez Żydów znajdowały się nadal pod ich okupacją. W ten sposób zaistniała możliwość stworzenia Autonomii Palestyńskiej. Należy dodać, iż Jordania jest jednym z nielicznych prozachodnich państw w świecie arabskim. W państwie tym z powodzeniem funkcjonuje demokracja, przestrzegane są prawa kobiet (przynajmniej oficjalnie).

2002 roku czeczeńscy terroryści zaatakowali moskiewski na Dubrowce. Do niewoli wzięli niewinnych ludzi, którzy przybyli obejrzeć przedstawienie muzyczne. Chcieli w ten sposób wymusić na władzach rosyjskich spełnienie swych żądań politycznych. Jak wiadomo Rosja po rozpadzie ZSRR przeżywa kompleks utraconego statusu imperium. Dlatego też, zdecydowała się na siłowe rozwiązanie problemu. Do akcji tego typu użyła jednostek typu specnaz, które są stworzone do wycinania, eliminowania wrogów, a nie do akcji cięcia chirurgicznego. Spowodowało to, iż większość wziętych przez terrorystów jeńców zginęła w czasie akcji wojska. No właśnie wojska, a nie oddziałów policyjnych.

2010 roku Chiny Ludowe zakończyły jedną z największych na świecie inwestycji hydrologicznych. Zakończono zapełnianie wodą Zbiornika za Zapora Trzech Przełomów. W ten sposób Chiny uzyskały wielką elektrownię, która dostarcza prądu dla wciąż rozwijającego się przemysłu. Problem polega na tym, iż inwestycja ta sprowadza wielkie problemy ekologiczne. Przede wszystkim negatywnie wpływa na rzekę Jangcy, a pośrednio na jej cały ekosystem. 

Autor więcej nie pamięta swych grzechów, więc kończy swą opowieść. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz