sobota, 6 października 2012

5. października

Dzień Dobry Państwu, w dzisiejszym odcinku kalendarium poznamy kolejne epizody dziejów potomków Noego w świecie. Albowiem jak wiadomo, obecnie cały ród ludzi wywodzi się od tego biblijnego patriarchy. Miał on kilku synów. Między innymi Jafeta i Chama. Zatem autor musi przypomnieć, iż MY Polacy, wywodzimy się od Jafeta, zaś wszelkie inne ludzkie pospólstwo od Chama. Dlatego nie może dziwić fakt, iż wymagamy od całego świata należnego NAM szacunku.


W dniu tym, miejsce miały następujące wydarzenia dziejowe. 


Fot. Flaga Tybetu. Źródło:  http://archiwum.ratujtybet.org/tybet/flaga_tybetu

W 1563 roku w Kopenhadze zawarto traktat sojusznicy pomiędzy Rzeczpospolitą a   Danią, która zakładała współdziałanie obu państw przeciw Szwecji. Związane to była z I wojną północną (1563-1570), którą wywołał polski monarcha Zygmunt II August. Włączył on w skład swego państwa obszary zajmowane wcześniej przez Zakon Kawalerów Mieczowych, czyli przez Krzyżaków Łotwy i Estonii. Dla nich był to najlepszy scenariusz, gdyż Rzeczpospolita zagwarantowała im pełnię praw politycznych i majątkowych. Jednak wzmocnienie się Polski i Litwy nad Bałtykiem nie odpowiadało Rosji. Państwo to szukało dostępu do tego morza, przez co miałoby okno na Europe. W celu pokonania potężnego przeciwnika sprzymierzyła się ona ze Szwecją, która także zamierzała kontrolować tamtejszy obszar. Kilka razy zmieniały się sojusze, ale była jedna stała. Zawsze Szwecja walczyła przeciw Danii, zaś Rzeczpospolita przeciw Rosji. Wojna zakończyła się dla strony polsko-litewskiej niepowodzeniem. Większa część spornego terytorium przypadła Rosji. Swe udziały miały także pozostałe państwa biorące udział w wojnie. Dopiero wojny króla Stefana Batorego spowodowały, że Moskale zostali odrzuceni od Bałtyku, czyli zostali u siebie w Azji.  

W 1733 roku pod osłoną wojsk rosyjskich część szlachty wybrała na króla Augusta III Wettina. Wybór nie był legalny, gdyż wcześniej królem został Stanisław Leszczyński. Związane było to z tym, iż wybór Wielkopolanina na  władcę Rzeczypospolitej spowodowałoby reformy ustrojowe i wyjęcie tegoż państwa z pod wpływów Rosji. 

W 1831 roku skapitulował ostatni, 20 tysięczny, polski korpus walczący na Litwie. Został on zagnany przez Rosjan do Prus. Tym samym ostatecznie upadło Powstanie Listopadowe. 

W 1939 roku we Warszawie Adolf Hitler odebrał defiladę zwycięskiego wojska. Tym samym została zakończona kampania polska. Jednakże w okolicach miejscowości Koc Niemcy musieli toczyć walkę z Samodzielną Grupą Operacyjną Polesie. W większości była ona złożona z oddziałów Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy walcząc z Armia Czerwoną maszerowali na pomoc Warszawie. Wojsko w bitwie pod Kockiem pokonało Hitlerowców, jednak nie miało szans na toczenie dalszej walki. Była to ostatnia bitwa w czasie wojny obronnej 1939 roku. 

W 1945 roku utworzono enklawę Policką. Police to miasto znajdujące się na lewym brzegu Odry. Obecnie słynie z fabryki chemikaliów. Jednakże po 1945 roku miasto było opanowane przez Armię Czerwoną. Został on wyłączony spod rządów administracji polskiej. Istniała tam administracja wojska radzieckiego. Obecnie sądzi się, że istniała ona po to, aby ułatwić wywóz łupów Odrą. Warto wspomnieć, iż do 1989 roku na terenie Polski istniało więcej radzieckich enklaw. Najbardziej z nich znane jest Borno Sulimowo, miasto na Pomorzu Zachodnim, które w całości należało do Armii Czerwonej. Inną radziecką enklawą była część Legnicy. Znajdowała się tam duża baza Armii Czerwonej i cały sztab Północnej Grupy Wojsk. 

W 1983 roku polski opozycjonista, przywódca nielegalnej Solidarności został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla. Była ona wyrazem podziwu międzynarodowej społeczności dla poczynań Polaków, walczących z komunistycznym reżimem. 

W 1989 roku tybetański przywódca duchowny, zarazem polityczny przywódca XIV Dalajlama został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był to wielki gest ze strony świata zachodu. Gdyż jest to jeden z nielicznych przywódców światowych, którzy próbują walczyć z okupacją bez stosowania przemocy.Tybet położony na obszarze wysokich gór, jest doskonałym miejscem do prowadzenia walk partyzanckich. Zapewne okupacja chińska miałaby spore problemy z utrzymaniem swej władzy w tym zakątku Azji. Jednak buddyzm jest religią pacyfistyczną. Wyklucza on stosowanie przemocy. Dlatego wszelka działalność Dalajlamy jest na kierunkowana na  rozwiązania dyplomatyczne. Problem polega na tym, iż w drugiej dekadzie XXI wieku Chiny są drugą gospodarką na świcie. Państwa chcą z nimi handlować, dlatego też pomijają temat okupacji Tybetu.

W 2012 roku na Bliskim Wschodzi kryzys się pogłębia. Dotychczas wojna domowa tocząca się w Syrii nie wychodziła poza granice tego państwa. Jednak na przyległe do granicy gminy i miasta tureckie spadły pociski młodzieżowe. Wśród Turków są zabici i rani. Turcja nalazła lotnictwu bombardować wybrane tereny przyległe do jej granicy.  Parlament turecki w dniu tym zezwolił na operacje wojskowe poza granicami. W tym miejscu autor zobowiązany jest przypomnieć, że Turcja posiada jedną z większych armii w NATO. Dodatkowo kilka razy bez pytania kogokolwiek wkraczała do Iraku, gdzie rozbijała siły Kurdów. Interwencja turecka w Syrii nie będzie niczym nowym. Po prostu  Turcja chce być Bliskowschodnim mocarstwem. Ma środki i możliwości, aby dokonać najazdu na ten kraj. 

Na dzisiaj byłoby to wszystko. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz