wtorek, 9 października 2012

9. października

Dzień 9. października, to dzień Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Poczty. Został on powołany przez ONZ w rocznicę ustanowienia w 1874 roku Powszechnego Związku Pocztowego. Autor jak wielu młodych chłopców zbierał znaczki pocztowe. W jego klaserze były znaczki radzieckie, czechosłowackie, polskie i niemieckie. Prowadzenie klasera miało ważny cel towarzyski, zawsze można było się pochwalić przed rodziną swymi zbiorami.


W dniu tym miejsce miały niezmiernie ważkie wydarzenia historyczne, które mają nadal wpływa na obecną historię naszego państwa. Więc wszystkich znudzonych zapraszam, aby poświęcili chwilę na lekturę krótkiego artykuliku. 

 

Fot. Żołnierz 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Źródło:  http://weikert.istore.pl/pl,product,930723,orly,polskie,kalkomania,na,helm,spadochroniarzy,1,samodzielnej,brygady,spadochronowej.html

W 1610 roku wojska pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego zajęły Kreml. Właściwie wojska zostały zaproszone do Moskwy przez rosyjskich bojarów, którzy chcieli przy pomocy Polaków i Litwinów kontrolować stolicę. Czynili to, gdyż chcieli mieć wpływ na bieżące wydarzenia polityczne. Zawarty traktat z Żółkiewskim dawał im możliwość wywierania dużego wpływu w rządach nad państwem, co było nie do pomyślenia za  rządów Rurykowiczów. Wybrali oni na swego władcę królewicza Władysława Wazę. Jednak brak akceptacji co do zawartych warunków króla Zygmunta III, spowodowało, iż bojarowie poprali opozycję cerkwi i ludu. Dało to możliwość wybuchu powstania narodowego. Polska załoga Kremla dzielnie broniła się. W czasie walk, wśród wojska polskiego szerzyły się sceny kanibalizmu, jedzenia zmarłych. Obrona trwała, aż do nadejścia posiłków z Litwy. Upadła wraz z przegraną pod Moskwą w listopadzie 1610 roku. Należy dodać, iż pierwsze plany Moskwy pochodzą z czasów polskiej okupacji. Zostały one zrobione na potrzeby polskiej artylerii.

W 1621 roku zawarto pokój pomiędzy Rzecząpospolitą a Turcją. W ten sposób zakończyła się pierwsza oficjalna wojna pomiędzy dwoma państwami. Podkreślenia wymaga słowa oficjalna, gdyż państwo polsko-litewskie dążyło przez długi czas do opanowania terenów położonych na terenie współczesnej Rumunii. Zawsze wykorzystywała ona zaangażowanie Imperium w innym rejonie świata, a nade wszystko istnienie państewek zależnych od Turcji, tj. Mołdawii, Wołoszczyzny i Siedmiogrodu. Wojna 1620-1621 wybuchła po najeździe oddziałów lisowczyków na Siedmiogród. Była to, jak w podobnych wypadkach, nieoficjalna interwencja Rzeczypospolitej. Jednak rząd turecki miał dosyć wpychania się Warszawy w sprawy naddunajskie i wysłał do Mołdawii armię. Podobnie zrobiła Rzeczpospolita. Była to więc wojna o to, które z tych państwa zapanuje nad tym zakątkiem Europy. Wojska polskie zostały rozbite pod Cecorą, zaś w roku następnym broniły się w twierdzy Chocim. Zawarty pokój potwierdzał tureckie panowanie nad państwami naddunajskimi. 

W 1683 roku polski władca Jan III Sobieski pokonał w bitwie pod Parkanami Turków. Wedle przekazów Sobieskiego, była to ważniejsza bitwa, niż stoczona pod Wiedniem. Wynikało to z tego, iż wbrew polskim założeniom, armia turecka nie została rozbita. Wycofała się ona w popłochu. Po opanowaniu paniki, ściągnęła posiłki z zgłębi imperium i zamierzała rozbić siły sprzymierzonych. Plan bitwy opracowany przez Sobieskiego był prosty. Turcy zostali związani walką przez siły austriacko-niemieckie, to spowodowało, iż oddziały polskiej husarii uderzyły z flanki. Uderzenie było potężne, zadało wiele strat. Wojsko tureckie musiało wycofywać się przez most, który był ostrzeliwany przez polską artylerię. Ocenia się, iż było to największe zwycięstwo wojsk polskich w XVII stuleciu. W bitwie wykorzystano zarówno kawalerię, jak i piechotę. W podobny sposób działały niemieckie oddziały pancerne na froncie wschodnim. Husaria była swoistym militarnym fenomenem w ówczesnym świecie. Można ją porównywać jedynie do niemieckich oddziałów pancernych z okresu II wojny światowej.

W 1941 roku powstała 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa. Była to doborowa jednostka stworzona do walki w kraju w razie wybuchu powstania. Była ona pod porządkowana bezpośrednio prezydentowi, co wynikało z niechęci oddania brygady pod dowództwo brytyjskie. Należy wspomnieć, iż brytyjskie władze wojskowe czyniły wszystko, aby zdobyć kontrolę nad tą jednostką. Potrzebowali oni na froncie spadochroniarzy.  Brygada wzięła udział w wielce niefortunnej bitwie pod Arhen.  Miała ona wspierać działania brytyjskiej dywizji spadochroniarskiej.  Problem polegał na tym, iż w wyniku panującej złej pogody polska brygada nie wylądowała w terminie i tylko w 1/4 składu. Pomimo tego odpierała ona ataki niemieckich oddziałów pancernych i przeprawiła się przez rzekę, w celu osłonięcia brytyjskiego odwrotu. Po zakończonej bitwie brytyjski marszałek Montgomery obwinił Polaków za niepowodzenie w bitwie. Należy wspomnieć, iż polski generał Sosabowski był największym przeciwnikiem całej operacji powietrzno-desantowej. Być może wpłynęło to na to, że znalazł się w zaszczytnej roli kozła ofiarnego. Po wojnie, chyba jako jedyny z alianckich generałów, pracował jako zwykły robotnik, stróż nocny itp. Dopiero usiłowania holenderskich badaczy i zwykłych obywateli doprowadziły do tego, że został zrehabilitowany. W Holandii jest bohaterem narodowym, który walczył o niepodległość tego kraju.

W 1944 roku  Heinrich Himmler wydał rozkaz zburzenia Warszawy. Był to akt zemsty za walkę, jaką podjęli Warszawiacy z niemieckim okupantem. 

W 2009 prezydent USA Barack Obama otrzymał pokojową Nagrodę Nobla. Jest to jedyny przypadek, kiedy to ta nagroda została przyznana za samo bycie głowa państwa.

W dniu dzisiejszym to wszystko. Niech przedstawione Państwu dzieje będą dobrą rozrywką. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz