wtorek, 13 listopada 2012

12. listopada

Witam Państwa. Za nami już następny dzień w miesiącu listopadzie, zaś przed nami kolejne chwile tegoż miesiąca. Proces powstawania historii ciągle, nieprzerwanie trwa. Składa się on z minut, które dla normalnego człowieka są nieuchwytne. Cała minuta to życie pantofelka, czy też pewnego gatunku muchy. Dla wszelkich zwierząt byt ogranicza się do jedzenia, spania, kopulowania i przedłużenia gatunku. Człowiek, homo sapiens, ma bardziej złożoną naturę. Powoduje to, iż jest twórcą kultury, polityki, prowadzi wojny, a nader wszystko pracuje. To właśnie praca jest wyznacznikiem ludzkiej egzystencji. Stanowi też ważny czynnik rozwoju procesu historycznego. Materialny determinizm rodem z Marksa?  Ależ nie, jedynie ludzki pragmatyzm.

W dniu tym kalendarium wydarzeń, jak zawsze tendencyjnie wybrane przez autora przedstawia się w sposób następujący: 

Plik:Stefan Wyszyński.jpg

Fot. Prymas Polski, Stefan Wyszyński. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Stefan_Wyszy%C5%84ski.jpg&filetimestamp=20101205043646

1454 roku król Kaźmierz IV Jagiellończyk nadał przywilej nieszawski. Na jego mocy sejmiki wojewódzkie musiały akceptować wszelkie decyzje monarchy. Był to element demokracji bezpośredniej w rodzącym się ustroju szlacheckim. Przywilej ten został wydany tylko dlatego, iż szlachta nie chciała dać pieniędzy na wojnę z Zakonem Krzyżackim. 


1669 roku po raz pierwszy w historii Rzeczypospolitej zerwano Sejm elekcyjny. Zwyrodnienia ustrojowe demokracji szlacheckiej przybierały na sile. 

1918 roku Rada Regencyjna powierzyła Józefowi Piłsudskiemu misję  formułowania rządu. W myśl przewodniej był to rząd zgody narodowej, który skupiał polityków ze wszystkich ugrupowań. W gabinecie Piłsudskiego znaleźli się  wszyscy, poza endekami. Nie chcieli oni maczać palców w polityce, która nie odpowiadała ich wyobrażeniom o Polsce.

1918 rok Austria proklamowała się republikom. W ciągu trwania dwudziestolecia międzywojennego kształtował się nowoczesny naród austriacki. Przez długi okres nie było takiego narodu, gdyż niemieckojęzyczni obywatele monarchii uważali się za Niemców. Po abdykacji Karola I był pomysł, aby włączyć Austrię do Niemiec, czemu sprzeciwiły się zwycięskie mocarstwa. Włączenie tego państwa do Niemiec w 1938 roku to pokłosie nie wyjaśnionej sytuacji narodowej. Wydaje się, iż kluczowy dla kształtowania się narodowości austriackiej był okres II wojny światowej. Wówczas to każdy porządny obywatel państwa nad Dunajem nie chciał się czuć Niemcem.

1927 roku Lew Trocki został wydalony z Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii  (bolszewików). Był to przejaw walki Stalina ze starą gwardią o władzę. Był on przeciwnikiem Stalina z punktu bardziej lewicowego, ortodoksyjnego kursu. Jego poglądy określane mianem trockizmu charakteryzowały się permanentnym dążeniem do światowej rewolucji, budowy samorządów lewicowych, mniejszego znaczenia pierwiastków narodowych w ruchu rewolucyjnym itp. Z powodu swych poglądów był niebezpieczny dla Stalina na emigracji, dlatego też został zabity siekierą w czasie swego pobytu w Meksyku w 1940 roku.

1942 roku rok alianci zdobyli włoską twierdzę Tobruk.  Była ona ważna ze względu na osłonę drogi lądowej wzdłuż południowego wybrzeża Morza Śródziemnego. W czasie walk twierdza ta kilka razy przechodziła z rąk do rąk. 

1948 rok swoje wyroki ogłosił Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu, który obradował w Tokio. Został on powołany przez zwycięskie mocarstwa, tj. USA, Wielką Brytanię, Kanadę, Australię, Nową Zelandię, Indie, Filipiny i Chiny oraz ZSRR. Jego zadaniem było zbadanie przypadków łamania praw człowieka i występowania przeciw pokojowi. Trybunał miał trzy kategorie oskarżonych: 
kat. A - zbrodnie przeciw pokojowi;
kat. B - zbrodnie wojenne;
kat. C - zbrodnie przeciw ludzkości.
Większą część oskarżonych o popełnienie zbrodni skazano na karę śmierci przez powieszenie

1948 roku niespodziewanie dla siebie nominację na arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski otrzymał dotychczasowy ordynariusz lubelski Stefan Wyszyński. Nazywany jest prymasem tysiąclecia. W zasadzie otrzymał on od papieża władze przewyższającą kompetencje zwykłego prymasa. Wynikało to z izolacji polskiego Kościoła w państwie komunistycznym.  Działalność prymasa miała na celu ocalenia wiary katolickiej przed propaganda komunistyczną. Zadanie to realizowane było przy pomocy odwołania się ludowych form wiary. Śluby jasnogórskie, walka o trzeźwość i obchody tysiąclecia chrześcijaństwa oraz peregrynacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej były to sposoby na   krzewienie tego rodzaju religijności. Czas internowania prymasa w okresie stalinowskim świadczy jedynie o nieugiętej woli duchownego w walce z system komunistycznym. 

1989 roku w dolnośląskim miasteczku Krzyżowa odbyła się msza pojednania pomiędzy Polską, a Niemcami. Punktem kumulacyjnym uroczystości było przekazanie znaku pokoju pomiędzy kanclerzem Niemiec Helmutem Kholem, a premierem Tadeuszem Mazowieckim. Było to pierwsze ważne wydarzenie polityczne, które autor odnotował w swej dziecięcej pamięci.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Życzy spokojnej nocy i wielu radości w następnym dniu. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz