środa, 14 listopada 2012

14. listopada

Witam drogich czytelników na następnym spotkaniu z serii opowiastki historyczne.  Jednak zanim autor do nich przejdzie, pragnie przypomnieć, iż w Polsce jest obchodzony Dzień Seniora. Nie każdy senior jest dziadkiem, czy babcią, nie każdy posiada wnuki, dlatego święto to ma sens istnienia we współczesnym społeczeństwie. Warto pamiętać o tych, którzy wiekiem są mądrzejsi od nas.


Teraz autor proponuje przejścia do natury codziennych opowiastek:

 http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/Czechoslovakia1920-38.jpg

Fot. Granice Czechosłowacji w 1938 roku. Źródło:  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a3/Czechoslovakia1920-38.jpg

1425 rok, Mazowsze rządzone przez piastów złożyło hołd lenny królowi Władysławowi Jagielle. Państwo to pozostawało w zależności od Polski od czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Jednak po przejściach Władysława II, które miały na celu potwierdzenia jego praw do korony polskiej po śmierci króla Jadwigi Adawageńskiej,  warto podkreślić ten akt podpaństwa.

1908 rok, niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia Albert Einstein  po raz pierwszy zaprezentował teorię kwantów. W jej myśl atomy nie są najmniejszymi cząsteczkami materii.   Swoją pozycję straciły na poczet kwantów. Co więcej mogą one poruszać się z szybkością światła. Oczywiście istnieje możliwość, iż autor coś pomylił, gdyż fizykę miał w liceum, co oczywista, było bardzo dawno.

1918 roku Rada Regencyjna podjęła decyzję o samorozwiązaniu się. Całą władzę przekazała w ręce Józefa Piłsudskiego. W ten sposób został on osobą sprawującą najwyższą władzę w Polsce. Została, również, przerwana nic między ustaleniem władzy przez niemieckie wojska okupacyjne, a budową własnych, niepodległych struktur państwa.

1918 roku Czechosłowacja proklamowała się republiką. Jej pierwszym prezydentem został Tomasz Masaryk. Do końca swego istnienia było to państwo demokratyczne, co w regionie Europy Środkowej jest warte do podkreślenia. Polska i Węgry były państwami, w których funkcjonowanie demokracji przypominało dzisiejszą Rosję. Rumunia zawsze miała odchyły ku militaryzmowi i władzy absolutnej króla. Jugosławia miała problemy z ludnością Serbską i Chorwacką. Serbowie próbowali dominować w federacji, co odbywało się wbrew standardom demokratycznym. 

1940 rok. Niemcy przeprowadzają ciężkie bombardowanie Convery. Miasto przestało istnieć. Był to pierwszy niemiecki atak na miasto, który nie miał na celu zniszczenie celów przemysłowych, czy wojskowych. Miał zasiać strach, terror. Warto dodać, iż Brytyjczycy wiedzieli o planowanym ataku. Rozpoznanie radiowe przyniosło takie wiadomości. Jednak rząd nie zdecydował się na wykorzystanie takiej wiedzy, gdyż wskazywało to na znajomość przez aliantów niemieckich szyfrów. W zamian za zniszczenie Convery lotnictwo brytyjskie zniszczyło Drezno. W tym niemieckim mieście zginęło o wiele  więcej ludzi, niż w angielskiej mieścinie. Zemsta była makabryczna.

1990 roku został zawarty traktat polsko-niemiecki potwierdzający granicę na rzekach Nysa Łużycka i Odra. Traktat ten jest o tyle ważny, iż wytraca on broń z ręki rewizjonistów. Wśród nich największym poparciem cieszy się Związek Wyprzędzonych na czele którego stoi Erika Steinbach. Robi ona wszystko, aby zepsuć stosunki pomiędzy dwoma państwami. Próbuje ona negować  granice, akty własności, i sam fakt, iż po 1945 roku Niemcy zostali deportowani. Oczywiście deportacja odbyła się na podstawie decyzji zwycięskich mocarstw w Poczdamie. W dodatku we wschodnich Niemczech funkcjonuje neohitlerowska partia NPD, która dąży do odbudowania granic z 1914 roku. Jako ciekawostkę autor doda, iż pomimo wulgarnej retoryki antypolskiej, partia ta korzysta z usług polskich firm. W roku 2011 gadżety reklamowe partia zamówiła w jednym z zielonogórskich przedsiębiorstw (sic!).

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz