niedziela, 18 listopada 2012

15. listopada

Witam wszelkich miłośników historii. Poznawanie dziejów to nie tylko ciekawa, ale i ważna dziedzina życia. Dzięki niej dochodzi do samoidentyfikacji określonych grup. Jeżeli ktoś czuje się członkiem jakieś zespołu w pracy, to na pewno uczestniczył w jego pracy. Grupa posiada pewną historię, która sprawiła, że jej członkowie czują wspólnotę. Podobnie jest z klanami, czy z współczesnymi narodami. Ograniczenie zakresu lekcji historii w programach nauczania prowadzi do degradacji człowieka, pozbawienia jego indykacji narodowej, grupowej. Świetnie wykorzystują to różne grupy nacjonalistyczne, które w oparciu o selektywne wybrane fakty, podane odpowiedniej interpretacji budują nienawiść. Wystarczy zobaczyć co dzieje się z kibicami. Stali się nacjonalistami....

Dlatego też  warto poznać, co w trawie piszczy, czyli przeczytać, co w tej historii się wydarzyło.

Plik:Wojtek the bear.jpg

Fot. Żołnierz 22. kompani zaopatrywania artylerii, niedźwiadek Wojtek w czasie odpoczynku od działań bojowych z kolegą. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wojtek_the_bear.jpg&filetimestamp=20120105131549 

1620 roku we Warszawie miał miejsce pierwszy  w dziejach Polski zamach na głowę państwa. Niezrównoważony psychicznie szlachcic Michał Piekarski podniósł rękę na króla Zygmunta III Wazę. Władca przeżył. Następną ofiarą spiskowców będzie król Stanisław August Poniatowski, którego porwać i zabić próbowali konfederacji barscy. Później zaś, po udanym zamachu, zginął pierwszy prezydent Polski, Gabriel Narutowicz. Został on zabity przez zwolennika Endecji, gdyż został wybrany na prezydenta głosami posłów mniejszości narodowej. Duży znak zapytania istnieje co do śmierci Bolesława Bieruta. Przebywał on w Moskwie, kiedy nagle zachorował i zmarł. Nie jest wykluczone, że pewne osoby związane z radziecką bezpieką pomogły przenieść mu się w nicość.  Ostatnie wydarzenie w dziejach Polski, które próbuje się wylansować na zamach, jest katastrofa smoleńska, ale to całkiem inna historia.

1920 rok.  Zostało utworzone Wolne Miasto Gdańsk. Wedle propozycji francuskich gród ten miał wrócić do Polski. Jednak dyplomacja brytyjska uważała, iż zbytnio osłabi to Niemcy, które zostaną pozbawione ważnego portu nad wschodnim Bałtykiem. Wielka Brytania uważała bowiem, że Polska nie będzie stałym elementem na mapie. Tym samym nie warto zbyt osłabiać Niemcy, które są przeciwwagą dla Rosji.  Wyjściem kompromisowym było stworzenie z terytorium tego miasta osobnego państwa. Polska otrzymała duże prawa w jego zarządzaniu oraz dostęp do portu. Jednak nie gwarantowało to równego traktowania Niemiec i Polski, dlatego też Polska zdecydowała się na budowę własnego portu morskiego we wsi Gdynia.

1920 roku we szwajcarskiej Genewie po raz pierwszy na posiedzeniu  zebrała się Liga Narodów. Była to pierwsza organizacja międzynarodowa, której celem było utrzymanie pokoju na świecie. Celem, który nigdy nie został zrealizowany, gdyż państwa wykorzystywały tą organizację do  wywierania wpływów na słabsze państewka.

1943 roku. Dowódca SS, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rzeszy etc. Heinrich Himmler zdecydował, że Cyganie mają być traktowani w taki sam sposób jak Żydzi. W przeciwieństwie do tragedii Szoah mało kto pamięta o morderstwach Cygan dokonanych w obozach III Rzeszy, czyli Porajoms (pol. pochłonięcia).  

1947 roku. Niedźwiadek Wojtek służący w 22. kompanii zaopatrywania artylerii 2. Korpusu Polskiego, który przeszedł szlak bojowy z Iranu do Bolonii, został oddany do ZOO w Edynburgu. Niestety nawet misia spotkał tragiczny los wielu polskich żołnierzy walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na zachodzie, którzy przez Brytyjczyków po wojnie byli traktowani jak zło konieczne.

1956 roku polska delegacja na czele z I sekretarzem KC PZPR Władysławem Gomułką i premierem Cyrankiewiczem przybyła do Moskwy. Jej zadaniem było ustalenie nowych zasad polsko-radzieckiej współpracy. Wówczas to dyskutowano o formalnym unormowaniu statusie Armii Czerwonej w Polsce, repatriacji pozostałej w ZSRR ludności polskiej, czy też umowach gospodarczych.

2010 roku nastąpiła rewolucja kulturalna. W Polsce zakazano palenia tytoniu w barach, pubach i restauracjach oraz w innych miejscach publicznych. Od tego momentu wyjście na piwo nie jest związane z mało zdrowymi i przyjemnymi doświadczeniami zapachowymi.

2012 rok. W Polsce pojawiły się oburzenia na  temat filmu Pokłosie, opowiadającego o masakrze ludności żydowskiej dokonanej przez mieszkańców jednej z polskich wiosek. Należy napisać, iż na terenie Europy Środkowej, także w Polsce, dochodziło do pogromów Żydów. Wojska niemieckie, tzw. Einsatzgruppen, często korzystały z pomocy miejscowej ludności. Dodatkowo dochodziła niemiecka propaganda i przedwojenny antysemityzm głoszony przez Narodową Demokrację, co powodowało, iż możliwe było dopuszczenie się takich zbrodni przez Polaków. Jednak nie są one jakieś wielkie, w porównaniu z tym, co działo się na terenie innych państw naszego regionu. Jednak nie może być to żadnym usprawiedliwieniem.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz