niedziela, 18 listopada 2012

16. listopada

Witam Państwa. Czy drodzy Czytelnicy pamiętają jak smakuje zupa ogórkowa od babci? Albo pierogi wyrabiane na stolnicy. Czy ktoś pamięta smak wędzonej w dymie, przydomowej wędzarni szynki z własnej świni? Tudzież czy są na świcie takie osoby, które pamiętają smak kiełbasy z nutrii? Albo pamiętają jak bezgłowy kogut uciekał spod siekiery? Są to wspomnienia uroczego dzieciństwa autora. Jest to historia w skali mikro, małej wspólnoty wiejskiej,  która może posłużyć badaczom za opis kultury wsi na Ziemiach Odzyskanych w okresie Polski Ludowej. Robienie rosołu z koguta biegającego przed minutą na podwórku to też historia i to ta wielka.

W dniu tym na świecie wydarzyły się następujące rzeczy:


Fot. Józef Piłsudski, pierwsza głowa państwa po rozbiorach Polski. Źródło:  http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151174394321553&set=a.327352006552.155230.316969371552&type=1&theater

1632 roku. Bitwa pod Luenzen. Wojska szwedzkie, które w trakcie wojny trzydziestoletniej odbywały wielkie europejskie ternu,  od Szczecina, aż za Monachium, spotkała klęska. Wojska Ligii Katolickiej na czele z armią cesarską dopadły Szwedów. W zaciętej walce wygrali przybysze ze Skandynawii. Jednak w trakcie walki zginął jeden z najinteligentniejszych władców w ówczesnej Europie, król Szwedów, Gotów i Wandalów etc. etc. Gustaw Adolf. Tron po nim objęła Krystyna Waza, która nie chciała bawić się w politykę. Bardziej interesowało ją popieranie filozofów, rozmyślania o Bogu itp. Jedyne co dla kraju zrobiła, to wyszła za mąż za niemieckiego księcia małego państewka Dwóch mostów, który nie tylko przedłużył istnienie szwedzkim Wazom, ale okazał się genialnym wodzem, co pokazał w tzw. Potopie Szwedzkim. 

1846 roku. Po Powstaniu Krakowskim, które miało objąć całą rozebraną ojczyznę Austria inkorporowała obszar Rzeczypospolitej Krakowskiej, jedynej namiastki wolnej Polski po 1815 roku.

1918 roku Józef Piłsudski wysłał telegram  w którym zawiadamiał wszystkie państwa o powstaniu Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym nastąpiła nostryfikacja erekcji polskiej państwowości.Telegram zawierał następującą treść : Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły w skutek świetnych zwycięstw armij sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym.Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski – przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej.[źródło: http://pl.wikisource.org/wiki/Depesza_do_szef%C3%B3w_mocarstw_notyfikuj%C4%85ca_powstanie_Pa%C5%84stwa_Polskiego stan z 18.11.12 r.]


1945 rok. Powstało UNESCO, czyli United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, co po polsku jest tłumaczone jako Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Jest to agencja ONZ, której zadaniem jest ochrona dóbr kultury na globie ziemskim. Jej pierwotnym celem było nieść solidarność w dziedzinie kulturalnej, naukowej i edukacyjnej, co niestety okazało się zbyt górnolotne. Obecnie działania UNESCO skupiają się na niesieniu pomocy w zakresie ochrony zabytków, monitorowania standardów edukacyjnych i krzewienie kultury na całym świecie.

1989 rok. W Warszawie przystąpiono do demontażu pomnika Feliksa Dzierżyńskiego. Pomnik upamiętniał jednego z najbardziej krwawych wodzów Rewolucji Październikowej, twórcy radzieckiego systemu bezpieki. Należy wspomnieć, iż Dzierżyński uczęszczał z Piłsudskim do tej samej szkoły średniej. Podobno miał w niej problemy przez to, iż spoliczkował nauczyciela, który naśmiewał się z jego polskości. Cóż dwaj Polacy z tej samej szkoły, a jakie inne kariery polityczne. Swoją drogą coś z Polakami w Rosji jest nie tak, zawsze byli jednymi z tych, którzy ubóstwiali mordować. Czyżby wpływ klimatu, a może wódki?

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz