wtorek, 20 listopada 2012

17. listopada

Witam Czytelników. Niedawno media donosiły o powstałym konflikcie pomiędzy Izraelem a Hamasem. Bąby, zamachy, naloty, to właśnie przez większość jest utożsamiane z historią. Wojna, przemoc, destrukcja. Dlaczego właśnie dziedzina boga wojny Marsa? Ponieważ budowanie czegoś jest trudne, żmudne i bardzo nudne. 


Destrukcja ma w sobie siłę, strach i pokazuje, że wnosi coś do monotonnego życia w historii. Marksiści uważali wojnę za wyższą konieczność wynikającą z wzajemnie wykluczających się tendencji ekonomiczno-społecznych, które są produktem walki klas, bądź dążeniami do maksymalizacji zysku przez wyzyskiwaczy.  Łatwiej stwierdzając, wojna to przedłużenie polityki, jak to ujął pruski teoretyk wojny Clausewitz.   Wojna, wojną, ale historia to również inne dziedziny życia.

Fot. Widokówka bożonarodzeniowa. Źródło:  http://chrzecijanie.blogspot.com/2011/02/boze-narodzenie.html

W tym dniu autor za najważniejsze wydarzenia uważa to, że świat nadal istnieje. Krysy polityczne, militarne z bronią masowej zagłady mogły świat zniszczyć kilka razy. Jednak tak się nie stało. Oprócz tego....

17.11.03 p.n.e miał urodzić się Jezus Chrystus. Data została podana przez astronoma Klemensa z Aleksandrii. Obecnie uważa się, iż Chrystus urodził się kilka lat po 01 roku n.e. Jednak nadal są poważne problemy z określeniem daty jego narodzin, gdyż informacje historyczne zawarte w Ewangeliach i na podstawie zjawisk wzajemnie się wykluczają. Wiadome jest, iż ktoś taki jak Chrystus istniał. Pytanie, czy wersja przedstawiona przez szatana z Mistrza i Małgorzaty jest równie możliwa, jak ta, którą znamy z lekcji religii? Nauka na to pytanie nigdy nie odpowie, jest to kwestia wiary, zaś z tym się nie dyskutuje.

1370 rok. Ludwik Adageweński, król Węgier i Chorwacji został władcą Polski. Do historii przeszedł tym, iż szlachtę zwolnił z większości podatków oraz tym, iż w czterech literach miał interes kraju nad Wisłą.

1869 rok. Otworzono Kanał Sueski. Skracał on drogę pomiędzy Azją a Europą. Dotychczas należało opływać Afrykę do o koła, co zwiększało koszta finansowe i czasowe. Kanał był administrowany przez Spółkę Kanału Sueskiego, którym największym udziałowcem był rząd brytyjski. Władca Egiptu nie miał żadnego wpływu na funkcjonowanie Kanału. Co więcej doprowadziło to do uzależnienia jego kraju od Wielkiej Brytanii.

1873 rok. Powstał Budapeszt  z połączenia trzech leżących blisko siebie miast, tj. z Budy dotychczasowej stolicy Węgier, Pesztu i  Óbudy.

 1903 rok. W czasie II zjazdu w Brukseli Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Rosji  podzieliła się na mniejszowników i bolszewików

1918 rok. Naczelnik Państwa, Józef Piłsudski, powołał do życia gabinet Jędrzeja Moraczewskiego. Nowy rząd był tworzony przez socjalistów, co nie podobało się zwolennikom Narodowej Demokracji. Rządy socjalistyczne u zarania II RP dały prawa wyborcze kobietom, co stawia Polskę w rzędzie pierwszych państw, które dokonały tego kroku. W dodatku został wprowadzony 8 godziny dzień pracy, ubezpieczenia społeczne itp. 

1972 rok. Ministerstwo Łączności wydało rozporządzenie wprowadzające kody pocztowe. To właśnie od tego roku przy nazwie miasta, bądź wsi, do jakiego wysyłamy paczkę, należy wpisać pięć cyfr.

1989 rok. Wyemitowano ostatnie w dziejach wydanie Dziennika Telewizyjnego, programu informacyjnego, który zamiast dostarczać rzetelnych informacji, kreował polityczną rzeczywistość. W czasie stanu wojennego prezenterzy tego programu zostali zmobilizowani do  wojska, tym samym wypełniali wojskowe rozkazy.

2012 rok. Wybuch walk pomiędzy Izraelem a Hamasem. Rakiety dotarły do oddalonej o prawie 100 km na północ stolicy Izraela. W odpowiedzi lotnictwo izraelskie bombardowało Strefę Gazy. Zginęło wielu niewinnych palestyńskich cywilów. Wiele osób porównuje sytuację Palestyny do okresu rozbiorów Polski. Porównanie to jest dużo naciągane. Żydzi i Palestyńczycy zamieszkują te same ziemie. Co więcej dialog między nimi jest niemożliwy, gdyż Hamas nie dąży do wywalczenia niepodległości swej ojczyzny, on chce zniszczenia, wymazania z mapy żydowskiego państwa. Nakładają się na to poczynania żydowskich nacjonalistów, którzy prowadzą politykę kolonizacyjną nad Jordanem w strefach całkowicie nadzorowanych przez armię izraelską. W historii bliskowschodniego konfliktu brakuje chęci dialogu, króluje chęć wojny. Wina leży po obu stronach konfliktu. Tylko z jakiś niejasnych dla autora przyczyn uważa się, iż cała wina jest po stronie Izraela. Dlaczego? Może wynika to z braku wiedzy historycznej?

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz