wtorek, 20 listopada 2012

18. litopada

Witam drogich czytelników. Dzień 18. listopada był, minął już dawno. Jednak warto zastanowić się co on w sobie takiego miał interesującego. Była to niedziela, więc może jakieś rodzinne spotkanie? kawa u babci? pączki u szwagra? wypad do lasu? leczenie sobotniego kaca? Być może cały dzień spędzony przed telewizorem, kiedy to mózg był karmiony telenowelami? Odtworzenie dnia to budowa relacji historycznych. Historia to nie tylko wojny, czy decyzje wielkich polityków, to również życie zwykłych ludzi. 


W tym dniu najważniejsze informacje to:

1095 rok. Rozpoczął się  synod w Clermont pod przewodnictwem papieża Urbana II. Wówczas to padło wezwanie do wyzwolenia Ziemi Świętej spod okupacji niewiernych. Tym samym została zainicjowana I krucjata.

 

Fot. Mapa przedstawiająca wyprawę Benedyktyna Polaka do Mongolii. Źródło: http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=5403 

1302 rok. Benedykt Polak, mnich chyba polskiego pochodzenia wrócił ze swojej misji do Imperium Mongolskiego. Był pierwszym Europejczykiem, który powędrował i wrócił z Azji.

1655 rok. Rozpoczęło się szwedzkie obłażenie przygranicznej twierdzy położonej na Jasnej Górze. Działania wojenne nie miały tutaj większego znaczenia. Nie wywołały buntu chłopstwa, ludowego powstania, mobilizacji szlachty. Ze względu na silny kult Matki Boskiej Częstochowskiej w XVIII wieku powstała legenda o obronie przed Szwedami. Została ona spopularyzowana przez Henryka Sienkiewicza w Potopie. 

1700 rok. Wojna domowa w Wielkim Księstwie Litewskim, bitwa pod Olkienikami. Ród Sapiehów zagarnął dla siebie i swych krewnych oraz klientów władzę w tej części federacji. Sprzeciwiła się temu szlachta, która chciała utrzymania podstaw demokracji szlacheckiej. Sapiehowie wykorzystywali regularną armie do utrzymania porządków. Mieli oni poparcie nowego króla Augusta II Mocnego, który tylnymi drzwiami chciał wprowadzić władzę absolutną. W bitwie wygrała szlachta. Cóż pospolite ruszenie, źle uzbrojone, ale liczne i dobrze zmotywowane mogło pokonać regularną armię.

1738 rok. We Wiedniu Francja i Austria podpisały porozumienie pokojowe, które kończyło wojnę o sukcesję polską. Przyczyną wybuchu konfliktu była elekcja Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski. Nie został on uznany przez Rosję, która przeprowadziła wybór Augusta Wettina, syna Augusta II Mocnego. Francja wysłała oddział zbrojny, który miał poprzeć prawa Stanisława Leszczyńskiego. Jednak tak naprawdę wojna toczyła się o wpływy pomiędzy mocarstwami w Niemczech i we Włoszech. Francja nie chciała ingerować w  sprawy Rzeczypospolitej. Polska i Litwa stały się przedmiotami gry politycznej, państwami bez żadnego znaczenia i szacunku. 

1918 rok. Łotwa proklamowała niepodległość od Rosji. Państwo to musiało walczyć z komunistami o wolność polityczną. 

1939 rok. W Londynie podpisano umowę, w ramach której Oddział Polskiej Marynarki Wojennej w Brytanii podporządkował się brytyjskiej Admiralicji.

Autor uznaje, iż reszta wydarzeń nie ma większego znaczenia. Pro dei gratia.



1705 rok. Król August II w Warszawie zawarł sojusz antyszwedzki z  Rosją. Zamierzał on wmieszać Rzeczpospolitą w wojnę ze Szwecją, która rządzona była przez młodego i niedoświadczonego władcę Karola XII. Wywołał on wielką wojnę, całe państwo zostało pogrążone w konflikcie domowym, armia szwedzka maszerowała przez Polskę  i Litwę to raz w jedną, to raz w drugą stronę. Podobnie robiły armie rosyjskie i saskie. Nastąpił całkowity upadek Rzeczypospolitej.





   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz