piątek, 23 listopada 2012

19. listopada

Witam Państwa. Listopad to bardzo smutny miesiąc. W ludzkich umysłach i sercach zagościła jesień. Optymizm w tym czasie powinien być sprzedawany w aptekach, najlepiej w pigułkach. Wówczas można kupić np. dwie pastylki optymizmu. Pani w punkcie zapytałaby o jaki optymizm chodzi. Przez chwilkę trzeba by zastanowić się... Jedni wybraliby optymizm niepoprawny, inni naiwny, jeszcze inni przemieszani z realizmem lub przeciwnie optymizm pijacki. 


W ostatnim czasie prezydent Niemiec w wywiadzie dla włoskiej prasy, stwierdził,   iż Polacy są bardziej pracowitsi od Niemców. Cud gospodarczy II Rzeszy spowodowany był przez takie cechy jej obywateli jak oszczędność i pracowitość. W dodatku rząd cesarski prowadził politykę protekcji i inwestycji gospodarczej. Polacy nie mieli tyle szczęścia. Gdy narody Europy budowały gospodarkę, Polacy byli traktowani jak kolonialne mięso.   Po 1918 roku była megainflacja, kryzys gospodarczy, po 1945 roku komuniści zarządzali gospodarką w sposób mało efektywny.  Tym samym Polacy nie mogli zbudować zaplecza ekonomicznego. Co do pracowitości Polaków to rzeczywiście potrafi być wysoka. Członkowie tego narodu biorą urlopy po to by remontować mieszkania, przeciętny Polak w miesiącu pracuje po 180-200 godzin w miesiącu. Dodatkowo stara się poszerzać swe kompetencje językowe, robiąc dodatkowe kursy, studia podyplomowe. Polakom nigdy nie brakowało pracowitości. W przeciwieństwie do Niemców brakuje nam efektywności, dobrego zarządzania i organizacji. Zdaniem autora wynika to z pewnych uwarunkowań kuturalno-historycznych. Od czasów likwidacji Księstwa Warszawskiego Polacy żyli w strukturach wrogich państw, gdzie wszelka działalność była torpedowana przez urzędników okupanta. Polacy przyzwyczajali się do tego tak bardzo, że  brak organizacji i efektywności pozostał im w genach.... W takim razie autor poprosi o trzy pastylki optymizmu pijackiego.

W tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Toalet. Chyba nikt nie wie, dlaczego istnieje takie święto. Być może ma na celu wypełnienia brakującej luki w kalendarzu. 


 Fot. Fotografia toalety w wersji wychodek, który na polskich wsiach popularna była jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku. Źródło: http://www.sylwer.pl/node/17

19. listopada posiada długą i bogatą historię. O to kilka faktów tendencyjnie wybranych przez autora:

1544 rok. Papież Paweł wydał bullę, mocą której zwoływał Kościół katolicki na sobór. Znany on w historii jest jako Sobór Trydencki, który odbywał się w latach 1545-1563. Jego zadaniem było niesienie odnowy w Kościele, który przeżywał kryzys wywołany pojawieniem się protestantyzmu. Średniowieczne struktury, formy religijności, zapatrywanie na świat nijak miało się do zmienionych warunków w XVI wieku. Sobór duży nacisk kład na kształtowanie umysłowe księży, dlatego też zostały powołane do życie seminaria duchowne, gdzie uczono łaciny, greki, logiki, filozofii, teologii i literatury oraz historii, czyli tego czego wykształcony człowiek powinien wiedzieć. Wprowadzono wizytacje kanoniczne biskupów w parafiach podległych sobie diecezjach, co miało wzmocnić dyscyplinę duchowieństwa. Szczególnie zaczęto walczyć z przestrzeganiem celibatu wśród duchowieństwa, gdyż był przepis martwy. Jako przykład niech posłuży Jan Kochanowski, który przez długi czas był księdzem, który posiadał rodzinę. Dopiero później wolał żywot wiejskiego posiadacza dóbr, niż obowiązki duchownego. Sobór powołał do życia Kongregację Kardynalską Świętej Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji, w skład której weszło sześciu kardynałów. Zadaniem tego ciała było nadzorowanie działalności sądów inkwizycyjnych, które zwalczały wszelkie herezje. Oprócz tego wprowadzono nową formę mszy świętej, która była znaczna bogatsza, niż obecnie obowiązująca. O postanowieniach w kwestii teologii autor nie zamierza pisać, gdyż nie miały one większego znaczenia dla życia przeciętnego człowieka.

1765 rok. Król Stanisław August Poniatowski otworzył pierwszą w Rzeczypospolitej publiczną scenę teatralną. Jej funkcjonowanie związane było z szerokim mecenatem władcy. Należy dodać,  iż teatr, opery i inne tego typu zjawiska były bardzo popularne. Arie operowe śpiewane były przez pokojówki w czasie wykonywania obowiązków. Promocja odpowiednich przedstawień miała wymowę polityczną, gdyż promowała wśród społeczeństwa potrzebne dla władz opinie itp. To była forma propagandy.

1816 rok. Utworzono Królewski Uniwersytet Warszawski. Była to ważna i potrzebna inicjatywa, gdyż Uniwersytet Wileński i Krakowski znalazły się poza granicami Kongresówki.  Państwo stawiające na rozwój gospodarki potrzebowało własnej uczelni wyższej.

1866 rok. Skazano sześciu Polaków podejrzanych o wywołanie powstania na rosyjskim Zabajkale. Był to pierwszy i chyba jedyny zryw zbrojny ludzi skazanych na karę zamieszkania w dalekiej prowincji cesarstwa. Należy zaznaczyć, iż na Syberii w II poł. XIX wieku było na tyle dużo, iż sytuacja przytoczonym niżej dowcipie mogła być realna. Otóż:
        W jakimś rejonie Syberii toczyła się sprawa karna chłopa podejrzanego o popełnienie jakiegoś wykroczenia. Jednak nie mógł się on porozumieć z ławą sędziowską, gdyż chłop posługiwał się mieszanką rosyjskiego i jakiegoś miejscowego narzecza, zaś sędziowie źle mówili po rosyjsku, gdyż byli Polakami.

1918 rok. Ruszyła odsiecz dla walczącego Lwowa. Nie była to wyprawa regularnego wojska, tylko ochotników, często bez przeszkolenia militarnego. Waga tego wydarzenia polega na tym, iż przełamano się w strefie psychiki. Od tego momentu odzyskanie Lwowa z rąk ukraińskich zostało podniesione do rangi sprawy ogólnonarodowej.

1942 rok. Armia Czerwona przeprowadziła kontruderzenie na wojska niemieckie w okolicach Stalingradu. Natarcie wykonane były przez wojska dwóch frontów na południe i północ od walczącego miasta. Zadaniem operacji było okrężnie i oderwanie wojsk biorących w walkach o Stalingrad. W czasie radzieckiego natarcia wybita została większość wojsk rumuńskich. Niemiecki dowódca wojsk prosił Hitlera o pozwolenie wycofania się z pułapki, dopóki nie było za późno.  Fuhrer odmówił. Wojsko nadał miało zdobywać Stalingrad, zaś dostawy miały być zapewnione drogą powietrzną. Do oblegających miał się przebić korpus pancerny. Problem polegał na tym, iż w tym momencie Niemcy nie posiadali odpowiednich sił na prowadzenie skutecznego ataku. Dzięki takiej decyzji Hitlera armia uwięziona pod Stalingradem została skazana na śmierć. 

1956 rok. Sejm PRL ustanowił ustawę o Radach Robotniczych, czyli samorządzie pracowników w firmach. Było to pokłosie wydarzeń październikowych, kiedy to lud domagał się większego wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstw. W zasadzie ich funkcjonowanie zostało sprowadzone do tego, że były. Przez cały okres Polski Ludowej stanowiły one pewien folklor, który był świadectwem tego, że socjalizm ma pewne demokratyczne instytucje.

1990 rok. Państwa należące do NATO i Układu Warszawskiego podpisały w Paryżu układ o siłach konwencjonalnych w  Europie. Określa on ile i jakich sił może dysponować dane państwo w Europie. Polska nie wykorzystuje całej przyznanej sobie kwoty. Może mieć więcej czołgów, piechurów i samolotów niż ma dotychczas. 

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz