poniedziałek, 26 listopada 2012

22. listopada

Witam Państwa. Tajniki historii są spotykane na każdym kroku. Gorsza, że historia i polityka wzajemnie przeplatają się. W ostatnim okresie polityka historyczna jest uprawiana bez zażenowania. Ta forma działalności polega na szermiercze wydarzeniami historycznymi w celu osiągnięcia zamierzonego celu. 



Ekipa związana z PiS-em uprawia politykę historyczną w zakresie Polski Ludowej. Hasła pod tytułem oni stoją tam, gdzie stało ZOMO jest tego przykładem. Jednak nie ma nic gorszego, jak czerpanie z takiej formy działalności na wewnętrznym polu. Dzisiaj ekipa rządząca uchodzi za zdrajców Polski, sprzedawczyków, za Bóg jeden wie. Politykę historyczną państwa wykorzystują do realizacji swoich celów na polu międzynarodowym, czego przykładem może być spór Japonii i Chin o jakieś niezamieszkałe wysepki. Chiny nagle przypomniały sobie, że wysepki były jej własnością na początku XIX wieku. W Polsce jest inaczej. Polityka historyczna jest używana by dokopać przeciwnikowi. Domniemany zamach terrorystyczny na prezydenta i sejm jest konsekwencją wtłaczania jadu w umysły wielu Polaków. Historia ubrana w odpowiednie słowa zawsze łatwo trafiała do mas. Historia zafałszowana w celach politycznych truje umysły, a jak ostatnio można było się przekonać może tworzyć zamachowców.  

Plik:John F. Kennedy motorcade, Dallas crop.png
Fot. Prezydent Kennedy i jego żona tuż przed zamachem. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:John_F._Kennedy_motorcade,_Dallas_crop.png&filetimestamp=20080605053707

Polityka może wykorzystywać historię, jednak odpowiednio prowadzona edukacja historyczna nie ma nic wspólnego z działalnością panów z ul. Wiejskiej. Wobec tego autor proponuje pewną odtrutkę na fałszerstwa dziejowe, przedstawiając swe kalendarium:

W tym dniu obchodzony jest dzień krwiodawstwa. Autor raz w życiu oddał krew na zbożny cel, by ratować ludzkie życie. Sam proces oddawania krwi jest skomplikowany, gdyż dba się o to, aby do biorcy trafiła krew od zdrowego człowieka. Wiadomo, że i tak najważniejsza jest czekolada. Dużo czekolady.... Dużo czekolady z orzechami, mlecznej.... Czekolada, ta myśl, ten smak rekompensuje wszystkie przejścia przy oddawaniu krwi. Dlatego warto co jakiś czas oddać krew, by zrobić coś dobrego dla innych.

Oprócz tego w tym dniu obchodzona jest rocznica następujących wydarzeń:

1348 rok. Kazimierz Wielki król Polski i Jan Luksemburski zawarli pokój w Namysłowie. Wojna polsko-czeska toczyła się od czasów Włacława II, króla Czech i Polski. Zamierzał on zjednoczyć księstwa polskie pod swym berłem. Śląsk poparł starania czeskiego władcy, podobnie Małopolska. Jednak Wielkopolska i Kujawy, które rządzone były przez Przemysława I króla Polski, miały inny plan na odbudowanie państwowości. Przemysław na swego następce wyznaczył Władysława Łokietka, który zamierzał zjednoczyć Polskę. Wojnę jakimś cudem wygrał ten drugi. Być może dlatego, iż Czesi popierali Niemców, którzy zaczęli się panoszyć na ważnych urzędach. Może dlatego, iż dynastia czeskich Przemyślidów wymarła. W każdym razie Kazimierz miał do wyboru wojnę o włączenie Śląska, albo zawrzeć pokój. Wojna z Czechami byłaby ciężka i bolesna, gdyż wspierani byli przez Krzyżaków. Zawierając pokój polski władca wykupił za pokaźną sumę prawa do polskiej korony, gdyż wedle prawa międzynarodowego bardziej należały się one Janowi Luksemburskiemu, niż Kazimierzowi Piastowi. Dziwne, ale tak było. W dodatku polski władca rzekł się Śląska na rzecz Czech. W ten sposób Polska zyskała spokój na południowej granicy. 

1716 rok. Zakończył się najbardziej burzliwy romans w dziejach Polski.  Anna Konstancja von Brockdorf, hrabina Cosel, faworyta króla Polski, wielkiego księcia Litwy i elektora Saksonii Augusta II Mocnego została aresztowana pod zarzutem szpiegostwa. Dzieje romansu tej niezwykłej pary w książce pt. Hrabina Cosel opisał Józef Kraszewski. Co więcej na jej podstawie powstał serial, który w dosyć przestępny i zbliżony sposób do rzeczywistości ukazuje widzowi realia z okresu III wojny północnej. Jako zachętę do obejrzenia należy dodać, iż gra w nim Daniel Olbryski, który w Polsce Ludowej wspaniale grywał. 

1914 rok. Zakończyła się jedna z najbardziej okrutnych bitew I wojny światowej. Bitwa pod Ypres. Niemcy bitwę tą nazwali "rzezią niewiniątek".  Niemieckie oddziały rekrutowane ze studentów stanęły przeciw brytyjskim weteranom z okresu wojny burskiej. Dodatkowo Belgowie otworzyli śluzy zalewając część niemieckich sił. Wojska niemieckie zostały zatrzymane w marszu do morza. W sumie o tą miejscowość stoczono cztery bitwy. Niemcy próbowali wykorzystać gazy trujące, co nie było zgodne z międzynarodowymi konwencjami. W każdym razie niemieckie działania na tym odcinku nie złamały frontu. Marsz na zachód i południe został powstrzymany. 

1918 rok. Dekretem Józefa Piłsudskiego został powołany tymczasowy urząd głowy państwa, czyli Naczelnika Republiki Polskiej. Miał on funkcjonować do czasu zebrania się Sejmu Ustawodawczego. Głową państwa został znany niepodległościowy socjalista - Józef Piłsudski.  

1943 rok. Odbyła się Konferencja Kairska. Na zebraniu państw alianckich był prezydent USA, kryptokomunista Roosevelt,  premier Wielkiej Brytanii Churchill i przywódca Chin Czang Kaj-szek. W zasadzie dotyczyła ona deklaracji aliantów walczących z Japonią. Przywódcy uzgodnili, iż Japonia musi zwrócić wszystkie terytoria zagarnięte do wybuchu I wojny światowej.  Deklaracja Kairska została włączona do dokumentów zawartych w czasie Konferencji Poczdamskiej, jako zasady, jakimi należy kierować się po pokonaniu Cesarstwa Japonii.

1950 rok. We Warszawie zakończył się II Światowy Kongres Rady Pokoju. W zamierzeniu miała to być organizacja, która działałaby na arenie międzynarodowej na rzecz pokoju. W rzeczywistości była ona finansowo uzależniona od ZSRR, który wykorzystywał ją do celów propagandowych. Po rozpadzie ZSRR Rada nadal działa, chociaż nie jest ważnym graczem na arenie polityki międzynarodowej.

1963 rok. W Dallas został w zamachu zabity 35. prezydent USA,  John Fitzgerald Kennedy. Został zastrzelony przez nieznanego snajpera. W zasadzie nikt nie potrafi, przynajmniej oficjalnie, wyjaśnić dlaczego został zabity Kennedy. Był to prezydent posiadający jedno z najwyższych w historii poparcie społeczne. Wyklucza się również zaangażowanie w zamach radzieckich służb specjalnych. Więc dlaczego? Nie wiadomo, może kiedyś historycy dojdą do prawdy. Wszystko zależy od istniejącego materiału archiwalnego. 

1975 rok. Hiszpania od czasów ogłoszenia republiki, zaś następnie zdobycia władzy przez generała Franco  miała znów króla. Powrót monarchy jako głowy państwa oznaczało wprowadzenia zasad demokracji w tym kraju. W Hiszpanii król nie jest jedynie marionetką, bierze on czynny udział w polityce. Jego konstytucyjne uprawnienia są bardzo zbliżone do polskiego prezydenta. Jednak rola jaką monarchia odegrała w demokratyzacji państwa i dążeniu do struktur europejskich daje temu urzędowi pewien splendor.

1991 rok. Podpisano układ stowarzyszeniowy pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i państwa będącymi ich członkami. W ten sposób rozpoczął się proces integracji Polski do struktur przyszłej Unii Europejskiej.

2004 rok. Na Ukrainie rozpoczęła się  Pomarańczowa Rewolucja. Zwykli Ukraińcy wyszli na ulicę by manifestować wprowadzenie zasad otwartości, tolerancji, demokratyzacji w rządzeniu państwem. Jednak obecnie zasady o które walczyli zwykli ludzie zostały brutalnie podeptane przez polityków. Dosyć ciekawie obrazuje to piosenka ukraińskie grupy Haydamaky i polskich twórców:


Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz