środa, 28 listopada 2012

24. listopad

Witam Państwa. W dniu dzisiejszym kolejny odcinek internetowej nauki historii. Czytelnicy będą mogli dowiedzieć się coś, niecoś o tym, co było, a czego nie ma, choć to coś ma wpływ na nasze życie. Sam fakt, iż do pisania tej informacji używam języka polskiego i używam liter alfabetu łacińskiego jest konsekwencją wydarzeń dziejowych. Wszak autor mógł to informacje zapisać cyrylicą,  alfabetem greckim, czy po łacinie. Być może używałby języka słowiańskiego, który powstał w alternatywnej rzeczywistości historycznej.


Na dobrą sprawę jedyne co jest obiektywne w historii to fakty związane z pogodą. No właśnie pogoda i klimat są również dziedziną historii, o której nie naucza się w szkołach, zaś na studiach niewiele się wspomina. Autor miał to szczęście, iż przypadkowo do jego rąk trafiły książki pisarza, historyka, Kuchowicza, który twierdził, że klimat miał duży wpływ na kulturę narodów. Jego działalność badawcza koncentrowała się na zagadnieniach kultury, obyczajowości. Napisał np. książkę o kuchni staropolskiej, o obyczajach seksualnych itp. Wracając do zagadnień pogodowych należy stwierdzić, iż klimat w historii zmieniał się. Za czasów pierwszych Piastów temperatura była wyższa, niż obecnie. Dlatego też była możliwa uprawa winogron i produkcja wina. W XV- XVIII stuleciu na półkuli północnej była tzw. Mała Epoka Lodowcowa. Temperatura spadała na tyle nisko, iż normandzkie osiedla na Grenlandii wymarły, zaś sama wyspa popadła w zapomnienie. Co więcej uprawa zboża w Szkocji, Irlandii i w Skandynawii była niemożliwa. Spowodowało to, iż na wyspach zaczął się proces hodowli owiec, zaś Szwedzi poczęli bawić w podboje. Co więcej na w 1816 roku wystąpił tzw. Rok bez lata. W okresie późnej wiosny i na początku lata wystąpiły mrozy. Zmiana pogody odczuwalna była przede wszystkim w północnej części USA, Kandzie, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Temperatura latem w tych państwach nie była wyższa jak 10-15 stopni Celsjusza. Spowodowane to było wybuchem super wulkanu Tambora na terenie współczesnej Indonezji. wydobywający się dym, popioły i gazy wulkaniczne spowodowały, że słońce nie dochodziło do ziemi. Co więcej powtórka takiej anomalii pogodowej współcześnie jest bardzo możliwa. Wystarczy, iż  wybuchnie jakiś podobny obiekt. Najbliższy znajduje się na Islandii, dla ścisłości Islandia jest jednym ogromny stożkiem super wulkanu. Oczywiście na świcie jest ich znacznie więcej.

Plik:1816 summer.png

Fot. Amplituda temperatur w roku 1816. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:1816_summer.png&filetimestamp=20120225193056

Wracając do głównego menu, autor informuje, iż w ciągu dziejów w tym dniu miejsce miały następujące wydarzenia: 

1227 rok. Książę krakowski Leszek Biały został zamordowany przez krewniaków w czasie zjazdu władców piastowskich w Gąsawie. Kiedyś znacznie bardziej brutalniej zajmowana się uprawianiem polityki.

1644 rok.   Figura przedstawiająca króla Zygmunta III została ustanowiona na kolumnie w centrum Warszawy. Była to pierwsza rzeźba przedstawiająca polskiego monarchę. 

1859 rok. Do księgarń trafiła jedna z ważniejszych książek w dziejach świata. Było to dzieło życia Karola Darwina O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras w walce o byt. Z czasem ten zbyt długi tytuł skrócono do pierwszej frazy, czyli O powstaniu gatunków.
 W książce została kompleksowo wyłożona teoria ewolucjonizmu. W jej myśl zwierzęta oraz rośliny ewoluują, ciągle się doskonaląc.   

 Plik:Editorial cartoon depicting Charles Darwin as an ape (1871).jpg



Fot. Jedna z karykatur Karola Darwina po ogłoszeniu Teorii Ewolucji. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Editorial_cartoon_depicting_Charles_Darwin_as_an_ape_%281871%29.jpg&filetimestamp=20090615174706

Teoria ewolucjonizmu opiera się na następujących przesłankach:
  1. Gatunki są bardzo płodne, a liczba potomstwa przekracza liczbę osobników, które osiągną wiek reprodukcyjny
  2. Liczebność populacji, z niewielkimi zmianami, pozostaje stała
  3. Źródła pokarmu są ograniczone, ale na przestrzeni czasu są stosunkowo stabilne
  4. Wiąże się z tym "ślepa walka o byt"
  5. W obrębie gatunków rozmnażających się płciowo, właściwie nie ma dwóch identycznych osobników
  6. Niektóre z tych zmienności bezpośrednio wpływają na zdolność osobnika do przeżycia w danym środowisku
  7. Większość tych zmienności jest dziedziczna
  8. Osobniki mniej przystosowane do środowiska mają mniejsze zdolności przeżycia i mniejsze szanse rozmnożenia się, podczas gdy osobniki lepiej przystosowane mają większe prawdopodobieństwo przeżycia i tym samym reprodukcji
  9. Osobniki, które przeżyją, mają większe szanse na przekazanie swoich dziedzicznych cech potomstwu
  10. Ten wolno postępujący proces powoduje, że populacje dostosowują się do środowiska i ostatecznie, po upływie wielu pokoleń, zmienności kumulują się prowadząc do utworzenia nowych odmian gatunku, i w końcu, nowego gatunku. [źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/O_powstawaniu_gatunk%C3%B3w]
Teoria z czasem zyskała akceptację w środowisku naukowym. Obecnie stanowi ona podstawę nauczania biologii, przynajmniej stanowiła w normalnych ośmioklasowych szkołach podstawowych i liceach. Jednak słabym punktem teorii jest brak jej relacji z Pismem Świętym. Podważa ona Księgę Genesis, w której zostało przekazane, że świat został stworzony w siedem dni przez Boga. Co więcej są na świecie osoby negujące tą teorię z następujących powodów:
1. Sprowadza ona człowieka do roli jednego z gatunków zwierząt, tym samym dehumanizuje rolę gatunku ludzkiego i podważa jego naczelną rolę na ziemi;
2. Wywodzi gatunek homo sapiens sapiens od wcześniejszych form humanoidów, którzy znajdowali się na  styku ludzi i małp naczelnych. Wyróżnikami człowieczeństwa australopiteka,    czy późniejszego homo habilisa (człowieka zręcznego) jest postawa zasadnicza i używanie narzędzi;
3. Neguje człowieka jako istotę duchową i twórczą;
4. Stoi w ostrej sprzeczności z nauką wielu Kościołów i literalnym traktowaniem Pisma Świętego. [opracowanie własne]

Ostatni raz w Polsce o słuszności teorii kreacjonizmu, czyli stworzenia świata takim, jak jest teraz głośno było za czasów funkcjonowania Ligii Polskich Rodzin. Wówczas europoseł z ramienia tej partii w Parlamencie Europejskim wypowiedział się przeciw ewolucji. To, że dziś nie ma tej partii, nie oznacza, że nie ma środowisk negujących teorię Karola Darwina. Na pewno jest nim środowisko skupione wokół Polonica Christina i podobnych.  

1904 rok. W Warszawie przy ul. Rakowickiej rozpoczęło działalność więzienie. Swą złą sławę uzyskało w czasie II wojny światowej, gdzie hitlerowcy brutalnie obchodzili się z Polakami. W czasie Polski Ludowej mieściło się więzienie organów bezpieczeństwa, zaś   z czasem znalazła się tam siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a po 1956 roku Służby Bezpieczeństwa. Obecnie przy ul. Rakowickiej mieści się centrala Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

1974 rok. W Etiopii odkryto najstarszy szkielet samicy australopiteka, znany dziś jako Lucy. Wydarzenie to autor pozostawia bez komentarza, gdyż wystarczająco dużo napisał o Teorii Ewolucji.

1989 rok. Prezydent ZSRR Michał Gorbaczow przyjął niekomunistycznego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego. 

1996 rok. Na Białorusi odbyło się referendum, którego wyniki zafałszowano. Wedle jego postanowień umocniona została pozycja prezydenta Łukaszeński i przywrócono flagę i godło z czasów Białoruskiej Republiki Radzieckiej. Tym samym Białoruś odcinała się od tradycji związanych z Wielkim Księstwem Litewskim. Dotychczas godłem była pogoń jagiellońska, zaś flaga miała barwy biały, czerwony i biały, co także było odwołaniem się do tradycji W. Ks. Litewskiego.

2011 Najwyższa Rada Sił Zbrojnych rządząca Egiptem po rewolucji, na nowego prezydenta wyznaczyła  Kamal Ganzuri. Tym samym zakończył się okres prowizorium rządowego.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz