środa, 28 listopada 2012

25. listopad

Witam Państwa. W dążeniu do poznania dziejów niejednokrotnie zapomina się o wpływie kultury chrześcijańskiej. Obecny świat szybko i nieustanie laicyzuje się, jednak są pewne trwałe elementy, które wywodzą się z kultury chrześcijańskiej. Jednym z nich jest monotoniczność związków, zarówno formalnych, jak i nieformalnych. Dalej dojdzie poszanowanie innego człowieka, czyli bliźniego z nauk Jezusa. Następnie będzie to wolność, gdyż chrześcijaństwo uczy, że człowiek ma wolną wolę. Będzie tego więcej. Zatem żyjemy w kręgu kultury chrześcijańskiej. 


W tym dniu na Ukrainie jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i ofiar represji politycznych. Ważne jest wspomnienie ofiar stalinowskich prześladowań na Ukrainie. Stalin wywołał sztuczny głód, by upokorzyć i zniszczyć tendencję niepodległościowe wśród obywateli Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. Głód na Ukrainie, która była spichlerzem Rosji.... Klęska głodu występowała również południowej części Rosji. Związana była z wprowadzeniem kolektywizacji rolnictwa, czyli zabieraniem prywatnego dobytku i zamienianiem go w kołchozy i sowchozy. Ziemia stawała się państwowa, zaś rolnictwem zarządzali partyjni działacze, którzy o rolnictwie wiedzieli tyle, ile przeczytali w dziełach Lenina. Ocenia się, iż w ramach głodu zmarło ok. 10 milionów Ukraińców. Należy dodać, iż klęska głodu trwała od 1921-23, 1932-33 i 1946-47. Ostatnia fala głodu była związana z przejściem frontu i ponownym wprowadzeniem radzieckich metod administrowania rolnictwem. Należy pamiętać, iż w okresie kolektywizacji obowiązywał dekret o pięciu kłosach. Mówił on, iż przejęcie chociażby jednego kłosa z mienia kołchozowego jest aktem przeciw państwu, zaś pięciu kłosów było aktem jawnie wrogim, za który groziła kara śmierci lub łagrów.

 Plik:HolodomorUcrania9.jpg

Fot. Zwłoki zmarłego z głodu człowieka na ulicy Charkowa. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:HolodomorUcrania9.jpg&filetimestamp=20120404200151

W Polsce jest obchodzony Dzień Kolejarza. Takie święta są pozostałością po Polsce Ludowej. Kolejarze uchodzili za jeden z ważniejszych zawodów, w ciągnięci byli pod służby mundurowe i z tej racji cieszyli się dodatkowymi przywilejami. Takie traktowanie kolejarzy wynikało z faktu, iż kolej była krwiobiegiem państwa. W Polsce nigdy nie było rozbudowanego transportu samochodowego, autostrad. Cały przewóz ładunków odbywał się koleją. Siec kolejowa w Polsce była jedną z lepiej rozbudowanych i utrzymanych. Inwestycje w ten rodzaj transportu trwały do końca dekady Gierka. Od początku lat osiemdziesiątych kolej została zapomniana, chyba, że likwidowano kolejne połączenia. Dopiero fundusze europejskie spowodowały, iż zaczęto naprawiać sieć kolejową, która została zaniedbana przez ostatnie 20 lat. Spowodowało to, iż na większości trasach pociągi poruszają się ze średnią prędkością 40 km/h.

Oprócz tego w tym dniu miejsce miały następujące wydarzenia:

1764 rok. Miejsce miała koronacja  Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to ostatni suwerenny władca Rzeczypospolitej. Słowo suwerenność jest trochę na wyrost, gdyż przez większy czas swego urzędowania uzależniony był od woli cara Rosji Katarzyny II. Jednak słowo to autor zastosował specjalnie, gdyż tytuł króla Polski przysługiwał władcą Rosji od Aleksandra I, aż po Mikołaja II.

1795 rok. Król Polski i wielki książę Litwy Stanisław August Poniatowski abdykował na rzecz Rosji. Na rzecz Rosji, a nie władcy rosyjskiego. Gdyby ktoś się upierał prezydentem Polski powinna być Federacja Rosyjska.

1917 rok. W ZSRR odbyły się jedyne wolne wybory do Konstytuanty,  czyli parlamentu, który miał uchwalić nową konstytucję. W wygrali w nich Esserowcy, którzy zyskali dużą przewagę nad Bolszewikami. Dlatego też parlament nie odegrał dużej roli w dziejach ZSRR. Bolszewicy, którzy mieli przewagę w Radach Robotniczych i Wojskowych robili wszystko, aby przejąć władzę. Udało im się w 100%. Rewolucja październikowa jest przykładem w jaki sposób może być wypaczona demokracja. Jak cienka jest granica pomiędzy demokracją, a dyktaturą. 

1936 rok. III Rzesza zawarła pakt z Cesarstwem Japonii. Sojusz był określany jako antykominternowski, czyli wymierzony w działalność Kominternu, komunistycznej międzynarodówki. Stał się on później podstawą sojuszu państw popierający Niemcy w II wojnie światowej. Wśród jego sygnatariuszy znalazły się: Węgry, Rumunia, Bułgaria, Chorwacja, Słowacja, Włochy. Do jego wstąpienia zobowiązane zostały marionetkowe rządy okupowany państw: Chin, Danii, Norwegii, Francji, Mandżurko.

1938 rok. Ławrientij Pawłowicz Beria został Ludowym Komisarzem do spraw Wewnętrznych. Wcześniej stanowisko to obejmowały osoby, wobec których Stalin nie miał zaufania. Być może dlatego, iż byli to Polacy. Polscy kaci z NKWD mieli krew na swych rękach, ale Beria w tej dziedzinie był bezkonkurencyjny. Wykonywał on każdy rozkaz wielkiego wodza z dużą precyzją i zaangażowaniem.

1973 rok. Grupa greckich oficerów obaliła dyktatora Jeoriosa Papadopulosa, co spowodowało, iż Grecja mogła stać państwem demokratycznym. Należy dodać, iż rządy dyktatora popierane były przez USA, gdyż były gwarancją stania w bloku państw antykomunistycznych.

1976 rok. Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek polskiego serialu kryminalnego 07 zgłoś się.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz