środa, 28 listopada 2012

26. listopada

Witam Państwa. Tak się składa, iż w ostatnim okresie rozpoczęła się na temat Żywności Genetycznie Modyfikowanej (GMO). Wiele osób sprzeciwia się takiej żywności tłumacząc o tym, że może okazać się szkodliwa. Jest także duża grupa zwolenników legalizacji GMO w naszym kraju. Dowcip polega na tym, iż obecnie łatwo można nabyć taką żywność w marketach. Miliony obywateli RP jada genetycznie modyfikowaną żywność i nic o tym nie wie. Koncerny nie mają obowiązków o tym informować polskiego odbiorcy. Żywność modyfikowana jest sprowadzana zza granicy, lub hodowana z  nasion z GMO. 


W historii znane są dyskusje na temat wprowadzenia nowinek ze świata biologii. Wprawdzie nie miały one takie znaczenia, jak modyfikacja genów, jednak nie jest to pierwszy raz w dziejach. Jednym z nich jest akt mycia dłoni. Wszyscy pamiętamy, jak w szkole uczono, że po posiłku należy myć ręce. O dobroczynnym działaniu mycia przez przypadek stwierdzono dopiero w II poł. XIX wieku. Odkrycia przypadkowo dokonał anglikański duchowny, który zajmował się badaniem wielkości ludzkiej populacji. Zaobserwował on fakt, iż w ośrodkach położniczych w których myje się dłonie jest mniej poronień. W zasadzie przyznano mu rację. Większa dyskusja toczyła się wokół wprowadzenia szczepionki na ospę. Była to pierwsza szczepionka, która powstała. Pierwsze szczepionki były produkowane na podstawie odczynów zakażonych krów ospą. Implikowany preparat człowiekowi powodował zwiększenie odporności organizmu. Szczepionka po raz pierwszy była użyta w czasie epidemii ospy prawdziwej w Londynie 1721 roku. Wówczas to rodzinna królewska postanowiła przeprowadzić eksperyment. Szczepionka została zaaplikowana więźniom. Po tym sukcesie rodzinna królewska poddała się szczepieniu. Mimo widocznych sukcesów w walce z chorobą Kościół katolicki zabraniał stosowania szczepienia. Argumentował to tym, że jest to nienaturalne, wstępowanie przeciw woli Boga. Uważano, że gdyby Bóg chciał, aby ospa była uleczalna, to lekarstwo istniałoby w przyrodzie. Sprzeciw Kościoła trwał do połowy XIX wieku, kiedy to szczepienia stosowano powszechnie. Dyskusja w tym zakresie była mocno ożywiona, w czasie której Kościół nie bał się czerpać z całej gamy środków pozostających w jego gestii. Dyskusja o GMO jest ważniejsza, jednak pozbawiona takich emocji. Nikt obecnie do nauki nie wplątuje Boga. 


Fot. Kadr z filmu niemego z 1922 Nosferatu  symfonia grozy. Źródło: http://www.nosferatuscoffin.com/portal/synopsis/

W dniu 26. listopada swą rocznicę obchodzą następujące wydarzenia:

43 rok p.n.e. August Oktawian, przybrany syn Juliusza Cezara, jego polityczny następca rozpoczął II konsulat. Konsul w starożytnym Rzymie był  stanowiskiem głowy państwa. Był on sprawowany przez rok, wraz z drugim konsulem. Takie rozwiązanie istniało, aby ograniczyć samowolę głowy państwa. Za czasów panowania pierwszego cesarza istniała swoista gra w republikę. Władza sprawowana przez Augusta opierała się na zaakceptowaniu republikańskich stanowisk do nowej rzeczywistości politycznej. Więc August praktycznie cały czas był konsulem, jeżeli akurat nim nie był, to sprawował inne ważne stanowiska.

1335 rok. W czasie zjazdu władców Polski i Węgier sąd arbitrażowy nakazał Zakonowi Krzyżackiemu zwrócić Kujawy i Ziemię Dobrzyńską. Zakon dostosował się   częściowo do wymogów sądu. Oddał Kujawy z Bydgoszczą, a Ziemię Dobrzyńską pozostawił sobie. Wróciła ona do macierzy dopiero po Wielkiej Wojnie 1409-1411.

1476 rok. Wład Palownik hospodar Mołdawii przy wsparciu Węgrów pokonał Wołochów. W tym wypadku wydarzenia na peryferiach Europy nie są ważne. Ważne jest to, iż taka osoba istniała. Jest to postać, która jest pierwowzorem dla Drakuli. Słyną on z okrucieństwa, zwłaszcza miał słabość do nabijania ludzi na pal. Co więcej ówcześni mieli podejrzenia o jego kontakty z diabłem. Kilka lat temu archeolodzy otworzy jego grób. Zamiast ciała mężczyzny zostali tam ciało pochowanego konia i dary, które towarzyszyły zmarłemu. Więc o co chodzi? Warto dodać, iż Drakulę jako wampira wypromował niemiecki film niemy z 1922 roku pt. Nosferatu symfonia grozy.   W bardziej zjadliwej formie został nakręcony w NRD w 1979 roku. 

1773 rok. Brytyjski podróżnik James Cook odkrył Hawaje. Swego czasu bardzo popularny był komiks o jego przygodach. Autor dzięki niemu dowiedział się, iż jedzenie kiszonej kapusty jest nadzwyczaj zdrowe.

1924 rok. Proklamowano powstanie Mongolskiej Republiki Ludowej. Było to pierwsze państwo uzależnione przez ZSRR. Doświadczenie związane z ustanowieniem władzy robotniczej w tym państwie pozwoliły na budowę satelickich państw w środkowej Europie. Szkoda, iż w ramach sowietyzacji państwa zniszczono buddyjskie klasztory i zastąpiono pradawne pismo cyrylicą.   Z drugiej strony cyrylica jest bardziej praktyczna w komunikacji, niż dawne pismo.

Plik:Coat of Arms of the People's Republic of Mongolia (1960-1991).png

Fot. Godło Mongolii utrzymanie w typowym dla wzornictwa radzieckiego stylu. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Coat_of_Arms_of_the_People%27s_Republic_of_Mongolia_%281960-1991%29.png&filetimestamp=20111007223219

1939 rok. Miał miejsce tzw. incydent w Maila.Radziecka artyleria ostrzelała rosyjską wieś położoną przy granicy z Finlandią. Władze radzieckie oskarżyły o to Finów, tym samym zyskując casus beli. Wojna zimowa 1939-1940 miała na celu uczynienia z Finlandii satelickie państwo. Po zwycięstwach w Polsce rząd radziecki liczył na kolejne szybkie zwycięstwo.

1944 rok. W ramach zacierania śladów po dokonanym ludobójstwie Heinrich Himmler wydał rozkaz zniszczenia krematoriów w KL Auschwitz. Mimo tego nie udało się wykonać rozkazu do końca. Armia Czerwona wyzwalając obóz zagłady zastała jeszcze krematoria.


1973 rok. Ludowe Wojsko Polskie pierwszy raz w swej burzliwej historii wysłało oddziały w ramach Misji ONZ. Miało ono za zadanie rozdzielanie walczących stron na Bliskim Wschodzie. Wojsko Polskie stacjonowało na Wzgórzach Golan do końca pierwszej dekady XXI wieku. Tym samym rozpoczął się proces wyjazdu polskich oddziałów na misje ONZ. Jedną z najtragiczniejszych była misja w Bośni, gdzie serbscy żołnierze użyli Polaków jako żywych tarcz. Wynikało to z tego, iż mandat ONZ zakazywał używania broni. Sytuacja zmieniała się, gdy misje pokojowe z ramienia ONZ zaczęło  organizować NATO. Wówczas żołnierze mogli otwierać ogień w obronie własnej i w celu wypełnienia zadań.

1989 rok. Ostatnie wietnamskie oddziały woskowe opuściły Kambodżę. Armia wietnamska wkroczyła do Kambodży jak kraj został opanowany przez   Czerwonych Khmerów. Działalność tej organizacji ze względu na stosowany terror i wyznawanie chińskiej wersji komunizmu nie znalazła poparcie w ZSRR. Wobec tego wielki brat poprosił wietnamskiego sojusznika o rozwiązanie problemu. Spowodowało walki w Kambodży pomiędzy komunistami wspieranymi przez Wietnam, Czerwonymi Khmerami i zwolennikami króla. W końcu Czerwoni Khmerzy i król zawarli porozumienie i walczyli z Wietnamem. 


2008 rok. Na Wawelu odbył się pogrzeb generała Władysława Sikorskiego. Jego ciało zostało ekshumowane w celu sprawdzenie prze prokuratorów IPN wersji o zamachu na generała. Śledztwo nie potwierdziło, ani wykluczyło teorię o zamachu. W każdym razie dobrze, że polski bohater został pochowany wraz z królami i marszałkiem Piłsudskim, wśród zasłużonych.

2010 rok. Rosyjska Duma, czyli parlament potępił zbrodnię popełnioną na polskich oficerach przez ZSRR. Tym samym pierwszy raz oficjalnie Rosja przyznała się do zbrodni katyńskiej.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro Dei gratia.

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz