czwartek, 29 listopada 2012

27. listopada

Drodzy Czytelnicy. Popularyzacja historii związana jest z mass mediami. Autor swoją przygodę z historią nie zaczynał od poważnych książek napisanych przez autorytety naukowe. Oj, na pewno nie. W jego przypadku były to powieści typu szpady i płaszcza. Książki Aleksandra Dumasa, czy trylogia Henryka Sienkiewicza dawała wyobrażenia o tym, że można żyć jak bohaterowie. Podobną rolę spełniały opowieści Alfreda Szklarskiego,  które opowiadały o przygodach Tomka Wilowskiego. W okresie szumnej młodości doszła lektura Tolkiena, jednak to już przygoda innego typu. Autor potrafił szukać analogii do kultur Brytów, Celtów itp. oraz doszukiwał się wpływów ideologi marksizmu.


Podobną rolę odgrywały filmy. Wczoraj późnym wieczorem autor obejrzał ekranizację powieści Aleksandra Dumasa (Ojca) pt. Królowa Margot. Pewnie większość miłośników historii i dobrej literatury czytało, więc nie należy jej streszczać.  Warto jedynie nadmienić, iż jego fabuła dzieje się okresie tuż przed i tuż po Nocy św. Bartłomieja, czyli wymordowanie francuskich hugenotów. W dodatku to okres, kiedy faktyczną władzę sprawowała Katarzyna Medycejska. Była to mistrzyni w posługiwaniu się trucizną, prowadzeniu intryg. W sposób zaborczy podchodziła do swych dzieci. W filmie jednym z głównych bohaterów był Henryk Walezjusz, który na szczęście tylko przez krótki czas był władcą Rzeczypospolitej, na szczęście, gdyż zamiast idioty z Zachodu mieliśmy genialnego polityka jakim był Stefan Batory. Sposób jego przedstawienia w filmie jest różny od tego co sobie wyobrażał autor, całkiem inaczej wyglądał. Szokujące dla autora było przedstawienie polskiego poselstwa. Polski szlachcic został pokazany jako wieśniak, który ciągle mówił po polsku, a jak wiadomo polscy posłowie posługiwali się łaciną. Całkiem inna sprawa, że Francuzi mieli problem w posługiwaniu się językiem międzynarodowym. Szlachta nasza była ubrana w turbany (!), niczym perscy szejkowie. Bliższy prawdy byłby już struj jakim posługiwali się francuscy kalwini, o żupanach i kontuszach już tu nie wspomnę. W każdym razie wyobrażenie pisarza, reżysera i odbiorcy bywają różne. Ważne jest to, iż takie formy artystyczne mogą wzbudzić zainteresowanie dziejami.

W tym dniu miejsce miały następujące wydarzenia historyczne:


Fot. Mapa terenów zamieszkałego przez Kurdów. Źródło:  http://www.eurodialog.org.pl/text/asia.php

1095 rok. Papież Urban II wezwał chrześcijan do uwolnienia Ziemi Świętej spod okupacji niewiernych. Było to wezwanie do pierwszej krucjaty. Krucjaty pozostawiły znaczny ślad w kulturze zachodnioeuropejskiej. Autor proponuje posłuchanie pieśni z tego okresu w wykonaniu znanego polskiego barda Jacka Kowalskiego:


1806 rok. Cesarz Francuzów Napoleon I Bonaparte przybył do Poznania. Spotkał tam rozemocjonowany tłum, który witał go jako wybawiciela z pod pruskiej okupacji. Na cesarza czekały bramy triumfalne, kwiaty i wiwaty. Na pewno była to miła odmiana po tym, jak cesarz i jego wojska przemierzyły niemieckie państewka, w których byli traktowani jak okupanci i  nosiciele rewolucji. Należy dodać, iż dla wielu Polaków idee niesione przez Francuzów nie były niczym nowym. Wszak demokracja była ważnym wyróżnikiem niepodległej Rzeczpospolitej. Tym razem miała ona formę bardziej nowoczesną, nie zaś stanową.

1812 rok. Wielka Armia, a raczej to co z niej zostało przeprawiła się przez Berezynę. Dzięki tej przeprawie część z sił francuskich mogła wrócić do kraju. Należy dodać, iż osłonę przeprawiających sprawowało Wojsko Polskie, która w tym okresie było jedną z nielicznych karnych jednostek w Wielkiej Armii. Praktycznie rzecz biorąc po tej bitwie siły polskie biorące udział w kampanii rosyjskiej przestały istnieć. 

1815 rok. Królestwu Polskiemu, ustanowionemu na Kongresie Wiedeńskim, została nadana konstytucja. Nadana przez króla Polski Aleksandra imperatora Wszechrusi. Dla tego władcy rządzenie Polską było swoistym eksperymentem. Testowane tam były zachodnie idee i metody zarządzania. W państewku tym obowiązywał Kodeks Napoleoński, kadencyjność stanowisk, wybieralność posłów na Sejm etc. etc. Dla polskiej kultury administracyjnej jest to obciążające dziedzictwo. Wszelka opieszałość urzędów,  niejasne i skomplikowane prawo i przepisy wykonawcze oraz nadmierna biurokracja wynika z tego, że zostaliśmy odłączeni na jakieś 100 lat od zachodnich standardów prawa i zarządzania. Dzisiaj polski urzędnik jest mieszanką zachodniej form legislacyjnych i procedur i bizantyjsko/rosyjskiego dziedzictwa kultury administracyjnej. Można żałować, iż Królestwo Kongresowe nie było pod "opieką " Prus. Wówczas w polskich żyłach płynęła niemiecka kultura prawna i organizacyjna, która  ma najwyższe standardy w Europie.

1940 rok. Rumuńska Żelazna Gwardia  faszystowska bojówka dokonała masakry członków rządu byłego króla Karola II. W ten sposób wyeliminowano z życia publicznego tych, którzy widzieliby Rumunię w obozie Aliantów.

1942 rok. Samo zatopienie floty francuskiej stacjonującej w Tulonie. Spowodowana było to tym, iż Niemcy chcieli ją przejąć w celu prowadzenia działań na Morzu Śródziemnym. Należy dodać, iż była to poważna siła, która w ramach podległości Rządu Vichy była do tego momentu neutralna.

1949 rok. Powstało Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. Była to partia uzależniona od komunistów, która miała za zadanie reprezentowanie interesów nowych władców na wsi. Zjednoczenie objęło Polskie Stronnictwo Ludowe, które zostało oczyszczone z zwolenników Mikołajczyka reprezentującego kurs niepodległościowy oraz z Stronnictwa Ludowego, które głosiło hasła komunistyczne. Co ciekawe w okresie zjednoczenia komuniści dystansowali się od haseł kolektywizacji wsi. Bardziej koncentrowali się na reformie rolnej, której zadaniem było dzielenie wielkich majątków ziemskich. 

1978 rok. Założono Partię Pracujących Kurdystanu. Jest to partia legalnie działająca w Niemczech, zaś w Turcji uchodzi za organizację Terrorystyczną. Łączy ona zasady komunizmu, obecnie socjalizmu, z ideami niepodległościowymi. Dla jasności należy napisać, iż Kurdowie są jednym z najstarszych narodów na świecie z bogatą kulturą, który nigdy nie stworzył struktur państwowych. W czasach Imperium Osmańskiego Kurdowie byli jednym z bardziej uprzywilejowanych narodów. Jednak za czasów Republiki rozpoczęło się prześladowanie tego ludu, gdyż nowa Turcja miała być państwem opartym na jedności etnicznej. Obecnie region tureckiego Kurdystanu został spacyfikowany przez wojsko tureckie, zostały wyeliminowane bojówki. Dobrze struktury quasi państwowe rozwijają się  w Iraku. Po interwencji USA północna część Iraku, zamieszkała przez Kurdów, stanowi de facto osobne państwo. Jednak nie ma możliwości, aby ogłosili oni niepodległość. Sprzeciwia się temu Turcja, która ma mocną pozycję w tym regionie świata.

Autor Więcej grzechów nie pamięta. Pro Dei gratia.   
   



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz