poniedziałek, 5 listopada 2012

4. listopada

Witam drogich czytelniczki i czytelników w dniu 4. listopada. W dniu tym zakończył swój żywot jeden z długich łikendów. wystarczyło zadbać, aby pracodawca dał urlop w piątek. Długie łikendy są typowo polską specjalnością. Nie oznacza to, że Polacy są narodem leni. Po prostu wykorzystują powstające szanse, aby nie przepracowywać się. Co ważne, wedle średniej statystycznej przeciętny Polak w miesiącu pracuje około 180 godzin, a nie jak ustawa nakazuje 168 godzin w miesiącu. Wprawdzie daleko nam do Japończyków, ale bliżej nam do Niemców, niż do innych nacji słowiańskich, o południowcach nie wspominając. 


W tym dniu w Rosji jest świętowany Dzień Jedności Narodowej. Został on wprowadzony przez prezydenta Putina, aby spacyfikować nielegalne obchody rocznicy rewolucji październikowej, które przypadają na 7 listopada. Co ciekawe wybór wyzwolenia Kremla spod okupacji wojsk litewsko-polskich mija się z prawdą historyczną. W tym dniu wojska Rzeczypospolitej jeszcze się nie poddały.  Wybór Polaków na wrogów nr 1 współczesnej Rosji nie był przypadkowy. Silne państwo, o aspiracjach imperialnych nie może tolerować niepodległej Polski. W dziejach zawsze bywało tak, że Rosja była imperium, wtedy i tylko wtedy, kiedy podporządkowała sobie lub podbiła Polskę. Obecnie nasz kraj prowadzi zbyt samodzielną politykę, więc z góry skazuje się na wroga państwa carów. W dodatku Smuta w Rosji to jedyny okres, kiedy siła próbowano wprowadzić europejskie standardy życia politycznego.

Plik:Dmitry Medvedev 4 November 2008-2.jpg

Fot. Obchody rosyjskiego Dnia Jedności Narodowej przed pomnikiem ludowych bohaterów Minina i Pożarskiego, którzy wedle legendy mieli stać na czele moskiewskiego ludu w walce z Polakami i Litwinami. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Dmitry_Medvedev_4_November_2008-2.jpg&filetimestamp=20081106120918

Specjalnie dla Państwa autor, niby dobry kucharz ważący bigos, wybrał wydarzenia, które wedle niego są ważne w tym dniu. 

1619 roku Fryderyk V, zwany królem zimowym, został władcą Czech. Jego przezwisko wzięło się  stąd, iż władał jedynie przez zimę, do czasów przegranej przez Czech bitwy pod Białą Górą. Jego rządy rozpoczęły się po defenestracji, czyli bucie protestanckich Czech przeciw ortodoksyjnych katolickich Habsburgów. Akt defenestracji, czyli jak toby po polsku ujmując wyoknienia, polegał na wyrzuceniu przez okno królewskich Harczan posłów cesarskich. Na szczęście dla nich był to jedynie parter. Czechy, nie bez nieoficjalnej pomocy Rzeczypospolitej, zostały zajęte przez Austriaków. Jednak zaogniło to sytuację w całym Cesarstwie, co spowodowało rozpoczęcie wojny trzydziestoletniej.

1794 roku wojska rosyjskie pod dowództwem samego Suworowa, jedynego europejczyka, który dorównywał Napoleonowi w sztuce wojennej, rozpoczęły szturm Pragi. W czasie walk dokonano masakry mieszkańców tego miasta. Zbrodnia ta uchodzi za pierwszą, która waży w stosunkach na linii Moskwa-Warszawa. 

1918 roku rozpoczęły się walki polsko-ukraińskie o Przemyśl. Ówczesna struktura narodowościowa tamtych okolic była całkowicie inna, niż obecna. Polacy żyli w miastach i miasteczkach, natomiast Ukraińcy zamieszkiwali wioski i stanowili etniczną większość. Jednak nie odgrywali oni znacznej roli, byli to ubodzy chłopi. Przemyśl był ważnym dla Ukraińców ośrodkiem kulturalnym, zaś dla Polaków kolejnym, małym prowincjonalnym miastem w Galicji. Pojawienie się wojsk ukraińskich było sporym zaskoczeniem dla polskich władz. Jednak zostali oni szybko wyparci zza San.

1918 rok Austro-Węgry podpisały akt kapitulacji. Na wojnie zostały jedynie osamotnione Niemcy. Wygrały one wojnę na wschodzie, zajmując znaczny obszar od Finlandii, aż po Morze Czarne. Stworzyli oni Ukraińską Republikę Ludową, zajęli Białoruś. Natomiast na zachodzie przegrali walki z aliantami. Niemieckie ofensywy zakończyły się niepowodzeniem. Niemcy chciały kontynuować walkę, aż do zwycięstwa lub śmierci, jednak niespodziewany wybuch rewolucji komunistycznej uniemożliwił im to.

1950 roku w Rzymie została uchwalona Europejska Konwencja Praw Człowieka i podstawowych wolności. Na jej podstawie powołano Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Polska ratyfikowała konwencję dopiero w 1993 roku. Dokument nie wprowadza tylko katalog praw, jakie mają obywatel państw ratyfikujący Konwencję, ale i mechanizmy kontrolne. W razie stwierdzenia złamania prze dane państwo któregoś z praw, istnieje możliwość finansowego zadość uczynienia. Konwencja gwarantuje: prawo do życia, zakazuje stosowania tortur, niewolnictwa i pracy przymusowej, gwarantuje prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego, zapewnia prawo do sprawiedliwego procesu oraz zakazuje wstecznego stosowania prawa karnego, potwierdza prawo poszanowania życia prywatnego i rodzinnego wraz z prawem do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, przewiduje wolność myśli, sumienia i wyznania, wolność wypowiedzi, jak również wolność zgromadzania się i stowarzyszania, wreszcie chroni prawo do skutecznego środka odwoławczego. Jednak nie jest to cały katalog praw, gdyż istnieje możliwość jego poszerzenia. Odbywa się to poprzez wprowadzenie protokołów dodatkowych. Z szerszego punktu widzenia nie wprowadza nowych praw, tylko sankcjonuje te, które pojawiły się w Deklaracji Praw Człowieka. Są one oparte na greckiej etyce, rzymskim prawie i poszanowania jednostki, które wprowadziło chrześcijaństwo.

1979 roku irańscy studenci zajęli amerykańską ambasadę w Teheranie, jej personel został wzięty jako zakładnicy. Atak na ambasadę był spowodowany tym, iż USA od samego początku działały przeciwko irańskiej rewolucji teokratycznej. Przez kapłanów państwo to zostało okrzyknięte jako żywe wcielenie szatana na ziemi. Tym samym został zapoczątkowany konflikt cywilizacji pomiędzy światem Zachodnim, a światem islamu, który kultura europejska powoli, lecz systematycznie przegrywa.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz