wtorek, 6 listopada 2012

5. listopada


Witam wszystkich czytelników. Autor dziękuję wszystkich odwiedzających jego blog, gdyż w dniu wczorajszym było ponad 150 wejść. Trudno wytłumaczyć, czy to jakaś wada licznika, czy też prawdziwe zainteresowanie powstającym tekstem. W każdym razie autor czuje dumę z tego, że taka wartość wybiła na liczniku. Trudno taki wyczyn nazwać historycznym, to też autor proponuje zainteresowanym zapoznać się z dziejami, jakie miały miejsce w dniu 5. listopada.


Jednym z ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w tym dniu, to rozpoczęcie się Soboru Powszechnego w Konstancji. Miało to miejsce w roku 1414. Sobór zakończył Wielką Schizmę Zachodnią. Na początku należy stwierdzić, że najwyższą władzą w Kościele katolickim jest właśnie sobór. Zwoływany jest on bardzo rzadko, gdyż zajmuje się on najważniejszymi sprawami i ogranicza w tym czasie kompetencje Ojca Świętego. Jednakże w tym czasie Kościół katolicki miał dwóch papieży, jeden rezydował we francuskim Awinionie, zaś drugi w Rzymie. Okres ten nazywany jest Wielką Schizmą Zachodnią. Słowa "schizma" w tłumaczeniu na język polski oznacza rozłam. Do tej regułki należy dodać, że schizma ma miejsce w jednym Kościele i nie jest spowodowana różnicami doktrynalnymi. Wielka Schizma Zachodnia trwała od 1378 roku do 1417. Geneza rozłamu w Kościele katolickim należy szukać w tym, iż po przeniesieniu stolicy papieskiej do Awinionu urząd Ojca Św. był wykorzystywany politycznie przez władców Francji. W tym czasie dyscyplina duchowieństwa, moralność i apolityczność kardynałów, biskupów znacznie upadła. Podobnie było z szeregowym klerem. Po śmierci jednego z takich papieży, Grzegorza XI, został wybrany jego następca Urban VI. Jednak jego elekcja była, jak to mówi współczesna młodzież, "przegięciem pały". Polityka wzięła górę i wszystko było ustawione, niczym wybory we współczesnej Rosji. Dlatego część kardynałów, na nowo zwołanym konklawe, wybrało drugiego papieża - Klemensa VII. Wówczas to się zaczęła zabawa. Papieże ekskomunikowali się itp. W czasem konflikt pogłębiał się. Papieże umierali, wybierano nowych, czy ekskomunikowali konkretów. Co więcej pojawił się trzeci papież, który rezydował w Pizie. Jego wybór był podyktowany kompromisem większości kardynałów z przeciwnych obozów. To właśnie on zwołał opisywany Sobór, gdyż miał na tyle poczucie obowiązku, iż pragnął skończyć konflikt. Obradujący Sobór, wszystkim papieżom sugerował abdykację. Z pomocą cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Sobór przeprowadził wybór nowego papieża.


Fot. Rozbójnik Rumcajs, postać czechosłowackiej kreskówki dla dzieci. Źródło:  http://wspomnieniostan.blox.pl/2007/07/RUMCAJS.html

1370 roku bezpotomnie zmarł Kazimierz Wielki. Ostatni władca Polski z dynastii Piastów. Ostatni, gdyż zawarł traktat dynastyczny, na tzw. przeżycie z  węgierską linią dynastii Andegaweńskiej, pochodzącej od francuskich Kapetyngów. Polegał on na tym, iż ten władca, który nie będzie posiadał potomka, odda po swej śmierci władze drugiej umawiającej się stronie. Kazimierz zawierając pakt, był młody i nie myślał o tym, iż nie będzie mieć dzieci. Tym bardziej, iż był kobieciarzem z licznym doświadczeniem erotycznym. W czasie starości próbował adoptować bliskiego krewnego z dynastii pomorskiej z Księstwa Słupeckiego. Jednak okazało się, iż plan ten nie mógł dojść do realizacji, gdyż wybranek króla nie spełniał cech władcy. Jako dygresję należy dodać, iż Piastowi wymarli dopiero w XVII wieku. Byli to jednak zniemczeni książęta na Śląsku, którzy jedynie przez swe pochodzenie mieli coś wspólnego z Polską.

1688 roku w Anglii rozpoczęła się Chwalebna Rewolucja. Był to bezkrwawy przewrót, kiedy to angielski parlament pozbawił władzy szkocką dynastę  Stuartów. Władcy pochodzący z niej mieli ten problem, że byli katolikami i dążyli do rządów osobistych, nie zgadzając się na formę parlamentarno-gabinetową. Po upadku rządów Oliviera Cromwella i jego zwolenników, wydawało się, iż zawarto kompromis pomiędzy parlamentem a monarchią. Wydawało się, gdyż obie strony nie wierzyły sobie. Gdy nadarzyła się okazja, jedna ze stron wykonała ruch, pozbawiając władzę drugiej. 

1918 roku Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego i czeska  Národní Výbor pro Slezsko, porozumiały się w sprawie podziału terenów Śląska Cieszyńskiego. Wówczas do Polski wchodziło całe Zaolzie z Cieszynem. Traktat traktami, zaś racja jest przy tym, kto ma siłę militarną. Większa część przyznanego Polsce terytorium została postępie zajęta przez Czechosłowację w 1919 roku, kiedy to na wschodzie toczyły się ciężkie walki z bolszewikami. Zagrożenie było na tyle duże, iż z frontu ściągnięto siły wojskowe. Jak wiadomo Czesi nie są żołnierzami, dlatego ich ofensywa została zatrzymana. Jednak nie mieliśmy na tyle dużo wojska, aby odbić utracone ziemie. Wobec tego ustalono granicę na rzecze Olza, która dzieli Cieszyn na pół.

1967 roku ukazał się pierwszy odcinek kultowej czechosłowackiej bajki pt. Rozbójnik Rumcajs. 

Więcej wydarzeń autor nie pamięta. Pro dei gratia.

1 komentarz:

  1. No tak, autor to stara gapa. Zapominał o pewnym, istotnym wydarzeniu z historii Polski w okresie I wojny światowej. Ciekawe kto zgadnie, o jakim?

    OdpowiedzUsuń