czwartek, 8 listopada 2012

8. listopada

Drodzy Państwo, w dniu ósmego listopada nic wielkiego na świcie mało miejsce. Ot, kolejny dzień, kiedy politykowano, zabijano się. Nic, co zwie się Rewolucją Październikową się nie wydarzyło. Mimo to autor uważa, że warto przelotnie zerknąć i przeczytać, co tam w historii piszczało. 


1620 rok armia zbuntowanych przeciw władzy cesarskiej Czech pod Białą Górą przegrała bitwę. Po tej klęsce armia cesarska pod dowództwem von Wallensteina spacyfikowała Królestwo Czech. Co ciekawe wspierająca Czechów armia Węgrów siedmiogrodzkich musiała się wycofać, gdyż ich kraj został najechany przez wojska polskie. Król Zygmunt III Waza wysłał do Siedmiogrodu lisowczyków, którzy siali strach, mordując i paląc. Formacja ta miała złą sławę, która zdobyła w czasie okupacji Rosji. Powstała ona na wzór tatarski. W ten sposób cesarz zwiększył swe szanse na wygraną. Co więcej istniała groźba, że Czesi i Węgrzy zajmą Wiedeń. Dlatego rajd lisowczyków po Siedmiogrodzie nazywany jest I odsieczą wiedeńską. Szkoda, że lisowczycy nie spali jakiegoś cesarskiego miasta. No, ale...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/American_troops_landing_on_the_beach_at_Arzeu.jpg

Fot. Lądowanie amerykańskich żołnierzy w rejonach Oranu. Źródło:  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/3d/American_troops_landing_on_the_beach_at_Arzeu.jpg

1632 roku sejm elekcyjny na nowego króla Polski i wielkiego księcia litewskiego wybrał Władysława Wazę. Był to jedyny kandydat do tego zaszczytnego tytułu. W zasadzie cała polityczna społeczność w Rzeczypospolitej wierzyła, że po śmierci swego ojca, Zygmunta III, on zostanie nowym władcą.

1906 roku Organizacja Bojowa PPS, czyli taka polska IRA, zorganizowała zbrojny napad na pociąg na stacji kolejowej w Rogowie w okolicach Łodzi. Skradziono wówczas pieniądze, które zasiliły działalność Polskiej Partii Socjalistycznej.

1918 w Dąbrowie Górniczej stworzono Radę Delegatów Robotniczych, chyba jedyny prawdziwie komunistyczny organ władzy w Polsce. Jedyny, gdyż Polska Ludowa mocno odbiegała od komunistycznych ideałów. Chyba do końca jej istnienia Róża Luksemburg, znana polska komunistka, w grobie płakała i smuciła się.

1918 roku z niemieckiej twierdzy, gdzie był przetrzymywany za  zdradę, w wyniku rewolucji, został uwolniony Józef Piłsudski. Po opuszczeniu Magdeburga udał się do Warszawy. 

1923 roku Adolf Hitler i niemiecki bohater z okresu I wojny światowej Erich Ludendorff zorganizowali pucz. Rząd Bawarii składał się wówczas z wielu partii prawicowych (konserwatyści, nacjonaliści), który mocno był skonfliktowany z naczelnymi władzami w Berlinie. Działalność skrajnej NSDAP podważało kompetencje bawarskiego rządu. Dlatego chciał ją zdelegalizować. Jednak nie miał on na tyle silnego poparcia, aby to zadanie zrealizować. Sytuację tą wykorzystał Adolf Hitler, który postanowił wymusić na rządzie bawarskim bardziej silne działania wymierzone w komunistów, Żydów i zdradzieckie władze w Berlinie. Władze przejąc miało NSDAP, a fasada miała być zapewniona przez obecnego premiera Bawarii i przez Ericha Ludendorffa. W zasadzie przejęcie władzy prawie się udało, gdyż partia dysponowała swoimi bojówkami, SA. Hitler wraz ze zwolennikami i  bojówkarzami maszerowali przez główne ulice Monachium. Na jednym z centralnych placów, Odensplaz, policja i wojsko ostrzałem z broni maszynowej spacyfikowało pucz.

1942 roku miała miejsce Operacja Troch, czyli lądowanie wojsk amerykańskich i brytyjskich w Maroko i Algierze. Teren ten był broniony przez francuskie siły kolonialne, wierne rządowi w Vichy. Początkowo stawiały one mocny opór amerykańskiej inwazji. Działa nabrzeżne i lotnictwo próbowała sprzeciwić się inwazji. Dopiero, kiedy wojska amerykańskie zaczęły brnąc dalej w teren, czyli po jakiś dwóch dniach, rozpoczęły się pertraktacje. W ich wyniku wojska kolonialne przeszły na stronę rządu Wolnych Francuzów. 

Autor na tym kończy swe opowiastki o historii. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz