sobota, 10 listopada 2012

9. listopada

Witam Państwa w czasie wolnego łikendu. Dużo z osób zapomniało, co to jest praca. Wszak po to jest wolna sobota i niedziela. Jako, iż ten wpis powstaje w sobotę, czyli 10 listopada, autor zachęca Czytelników do wywieszenia biało-czerwonej flagi z okazji jutrzejszego święta. 


W dniu 9. listopada na świecie miały następujące miejsce wydarzenia historyczne:


Fot. Płonąca synagoga w czasie kryształowej nocy 1937 roku.  Źródło: http://www.unic.un.org.pl/holokaust/rys_historyczny.php

1799 roku Napoleon Bonaparte dokonał zamachu stanu i przejął władzę w Republice. Napoleon był najzdolniejszym generałem okresu Republiki. Zmusił on wojska Austriackie do opuszczenia Włoch. Wyprawa do Egiptu była pasmem sukcesów, chociaż opuścił armię, która została pozbawiona szans powrotu do Francji przez flotę brytyjską.  Po powrocie do Francji urzędujący Dyrektoriat mianował go dowódcą garnizonu paryskiego. Rządy dyrektoriatu nie przyniosły nic dobrego Francuzom. Szerzyła się korupcja, nepotyzm, gospodarka nie rozwijała się. Ludzie oczekiwali zmian. Na czele paryskiego garnizonu Napoleon zajął miasto i obalił nieudolny rząd. Na wzór rzymski mianował się konsulem. Z jednej strony przejęcie władzy przez Napoleona oznaczało amnestię dla zwolenników monarchii, unormowanie stosunków z Kościołem katolickim, zaś z drugiej strony wprowadził darmową naukę w szkołach elementarnych, kariera państwowa została uzależniona od zdolności, a nie znajomości, czy pochodzenia. Zreformowano finanse państwa, ustanowiono kodeks praw, zwany napoleońskim, wprowadzono laicyzację państwa.

1916 rok państwa centralne ogłosiły apel o ochotniczy zaciąg Polaków do wojsk Austrii i Niemiec. Trwał karnawał mający na celu pozyskanie poparcia polskiego społeczeństwa do imperialnych planów, zajęcia Europy Środkowej i Wschodniej przez blok trójprzymierza.

1918 roku w Niemczech trwała rewolucja komunistyczna, w historii określana jako  rewolucja listopadowa. 9. listopada w Berlinie wybuchł strajk generalny, zatrzymały się wszystkie większe fabryki. Na schodach niemieckiego parlamentu została ogłoszona Republika. Doszło do zdetronizowania cesarza Wilhelma II. Niemcy stały się państwem o republikańskim ustroju. Walka komunistów i socjalistów o władzę trwała nadal. Nacjonaliści zmobilizowali do walki weteranów I wojny światowej, tworząc tzw. Freikorpsy. Zorganizowane na sposób wojskowy, uzbrojone w broń maszynową z łatwością pokonały komunistyczne bojówki.

1928 roku miała miejsce premiera najdroższego przedwojennego filmu pt Pan Tadeusz. Film oczywiście niemy i dwóch kolorach, tj. białym i czarnym. Co więcej w ostatnich dniach Internet obiegła wieść, iż wbrew przewidywaniom, klisza z filmem jakiś cudem przetrwała II wojnę światową i właśnie się odnalazła. Film został poddany renowacji, dodano muzykę i ma ponownie ukazać się w kinach. Może to być ciekawe doświadczenie.

1938 roku w Niemczech miała miejsce noc kryształowa, czyli pogrom Żydów. Wiadomo, że naród ten zawsze pałał się bankierstwem, pracował w sektorze usług itp. Tym samym dla większości ludzi byli wyzyskiwaczami i bandytami.  NSDAP wykorzystała niechęć Niemców do narodu wybranego, czyniąc z antysemityzmu podstawę swego programu. Żydów obdzwaniano o przegraną w I wojnie światowej, o kryzys gospodarczy itp. Nazwa tego wydarzenia pochodzi od odłamku szkła, które pojawiło się od wybijanych witryn sklepów, warsztatów i biur żydowskich. Bojówki partyjne SA i SS organizowały działania ludności niemieckiej, która swój gniew wyładowywała na potomkach Mojżesza.  Zresztą wydarzenia te w odpowiedni sposób przedstawiała nazistowska propaganda, wedle której były to uzasadnione działania niemieckiego narodu przeciw ludzkim pijawkom.

1939 roku Naczelny Wódz, Władysław Sikorski oznaczył orderem Virtuti Militari V klasy Warszawę, za bohaterską obronę przed Hitlerowcami.

1989 roku rozpoczęło się  burzenie Muru Berlińskiego, który dzielił stolicę współczesnych Niemiec na dwie części. Jego upadek symbolizuje upadek komunizmu w NRD. Wedle wielu publicystów to najważniejsze wydarzenie z dziejów obalania komuny w Europie Środkowej. Jakoś zapominany jest okrągły stój i Solidarność. Cóż nigdy nie potrafiliśmy się właściwie reklamować.

1990 roku Sejm RP zdecydował o nacjonalizacji majątku po PZPR. Swoją drogą to świetny dowcip. Partia, która na siłę nacjonalizowała, w wyniku zmian dziejowych, straciła majątek na rzecz państwa. Dodać należy, iż nie był on mały. W okresie świętej pamięci PRL partię miały możliwość czerpania dochodów z pewnych przedsiębiorstw, oprócz tego należały do niej gmachy urzędowe, biblioteki, hotele, kurorty, senatora itp.  

2012 rok Polacy zastanawiają się, czy w czasie obchodów rocznicy uzyskania niepodległości 11. listopada dojdzie do walk ulicznych. 

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz