niedziela, 30 września 2012

30. września

Drodzy Państwo, dziś leniwie minęła nam niedziela 30 września. W Polsce mamy do czynienia z zjawiskiem nazwanym Dzień Chłopaka. Autor może jedynie domyślać się,  jako nowo powstałe zjawisko ma na celu bycia swoistym kontratakiem na Dzień Kobiet. 

 Plik:Gutenberg Bible.jpg

Fot. Biblia Gutenberga.  Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Gutenberg_Bible.jpg&filetimestamp=20050102170921


Jako, że Dzień Kobiet jest świętem radzieckim, funkcjonującym na terenie byłego bloku wschodniego, które doskonale się przyjęło w Polskich warunkach, należało coś wymyślić, aby zaakcentować istnienie płci męskiej. Kobietom w zakładach pracy kiedyś dawano rajstopy, goździki i kawę. Zaś panowie nie mieli święta, w czasie którego trwania otrzymywaliby podarki. W Dniu Kobiet panie są wynoszone pod niebiosa, a panowie nie mieli takiej okazji. Dlatego ktoś wymyślił i rozpropagował Dzień Chłopaka. Jednakże, jest to tak sztuczne, jak kolor chińskiej zupki w proszku. Tym bardziej autor zaznacza, iż otrzymał on podarek od pań, które pamiętały o czymś takim. Jest to bardzo miłe, chociaż dosyć dziwne, nowatorskie etc. etc.

Po długiej medytacji,  drapaniu się po bujnym zaroście i wierceniu palcem w nosie, autor wybrał dla Państwa kilka ciekawych, intrygujących i niekoniecznie legalnych faktów z dziejów. Oto one:

W 1452 roku niemieccy rzemieślnik z Moguncji, Jan   Gutenberg, wydrukował pierwszą w Europie książkę. Była nią Pismo Święte, tzw. Biblia Gutenberga. Było to jedno z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć w historii wynalazków. Zmieniło ono jakość komunikowania się. Dzięki drukowi książki, a zatem wiedza, zostały się bardziej dostępne. Później ten los spotkał krótkie, ulotne informacje. Dzisiaj życie bez druku trudno sobie wyobrazić. Informacje są pisane i drukowane na tysiące różnych sposobów i do rozmaitych celów, często nawet zbytecznych. Autor czuje się zobowiązany wspomnieć, iż jeden z egzemplarzy pierwszej drukowanej książki znajduje się w muzeum w Pelpinie. 

W 1938 roku Polska wystosowała ultimatum wobec Czechosłowacji w sprawie Zaolzia, regionu Czech zamieszkałego przez Polaków. 

W 1939 roku w Polsce nadal trwają walki. Jeszcze broni się Rejon Umocniony Hell, na kresach wschodnich działa Samodzielna Grupa Polesie, złożona w większości z oddziałów Korpusu Ochrony Pogranicza. Została ona sformułowana samorzutnie. Prowadziła ona zwycięskie walki z Armią Czerwoną, ciągle maszerując na zachód w celu połączenia się z głównymi siłami Wojska Polskiego. 

W 1939 roku ostatecznie kompetencje prezydenta Ignacego Mościckiego zostały przekazane Władysławowi Radkiewiczowi. Tym samym nastąpiła konstytucyjnie umotywowana ciągłość polskiej państwowości.

W 1946 roku rozpoczęła się sesja Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze. Jego zadaniem było osądzenie i skazanie nazistowskich zbrodniarzy. Wśród licznych na ławie oskarżonych zasiedli Herman Gering, Alfred Jodl, Rudolf Hess, czy Alfred Speer. Działania Trybunału były oparte na prawie międzynarodowym i jego zadaniem było badanie i udowodnianie łamanie tegoż prawa. Najbardziej interesowało Trybunał łamanie prawa w stosunku do ludności cywilnej krajów okupowanych, które było chronione wówczas sporym katalogiem praw zawartymi w konwencjach międzynarodowych.  Sędziowie Trybunału byli delegowani przez Sądy Najwyższe czterech zwycięskich mocarstw. Działalność Trybunału była określona przez mocarstwa w czasie trwania Konferencji Poczdamskiej w 1945 roku. 

W 2005 roku jeden z duńskich dzienników opublikował karykatury Mahometa. Wywołało to protesty muzułmanów. Co gorsza na protestach się nie zakończyło, wyznawcy islamu rozpoczęli szerzyć szantaż i terror.  Palono duńskie flagi, dokonywano zamachów . Emigracji wyznania islamskiego w Dani spowodowali zamieszki. W krajach muzułmańskich demonstranci atakowali  europejskie ambasady, przedstawicielstwa handlowe i kulturalne. Ostra reakcja wyznawców islamu spowodowana była tym, że postać Mahometa uchodzi za świętą. Wobec tego pokazywanie jej postaci jest surowo zakazane. Tym bardziej przedstawienie karykatur. Dlatego oburzenie muzułmanów mogłoby uchodzić za zrozumiałe. Jednak większość z islamskich duchownych wykorzystało te zdarzenie w celu siania nienawiści do Europy i jej wartości. W tym wypadku dochodzi do frontalnego zderzenia dwóch światów. Problem polega na tym, iż przedstawiciele kultury przegrywają zderzenie, ponieważ muzułmanie wykorzystują europejskie wartości do swych niecnych celów. 

Dziękuję Państwu za uwagę. Pozdrawia redaktor naczelny Gall Anonim.

29. września

W dniu wczorajszym mieliśmy 29 września 2012 roku. Ostatni dzień tygodnia w kalendarzu liturgicznym. Dzień święty dla naszych starszych braci w wierze w jednego Boga - Żydów. Sobota jest również ważnym dniem dla wyznawców Jezusa Chrystusa, skupionym w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego. Bowiem nawiązują oni do starotestamentowych obrządków w chwaleniu Pana.   Jest to najbardziej wyczekiwany dzień tygodnia, jako, że dla wielu z nas oznacza czas wolny od pracy.  


Dla wielu, nie znaczy dla wszystkich. We współczesnych czasach duża część obywateli polskich musi pracować. W okresie Polski Ludowej sobota dniem wolnym stała się dopiero w latach osiemdziesiątych. Wówczas co druga sobota była wolna. W swoich 21 postulatach NSZZ Solidarność domagał się każdej wolnej soboty. Dorobkiem tamtego okresu jest to, iż obecnie każda sobota jest oficjalnie wolna. 

Sobota, sobotą, jednak warto poczytać trochę o wydarzeniach, jakie miały w tym dniu w dziejach politycznych naszego gatunku. 

Fot. Marsz związkowców z Solidarności wraz z zwolennikami skrajnej prawicy 29.09.2012 roku w Warszawie. Źródło: http://mypis.pl/aktualnosci/3494-marsz-obudz-sie-polsko

W 1669 roku na Wawelu odbyła się koronacja na władcę Rzeczypospolitej Michała Korybut-Wiśniowieckiego. Był synem jednego z wielkich wodzów, bohatera wojny Rzeczypospolitej ze zbuntowanymi Kozakami, Jeremiego Wiśniowieckiego. Koronacja jego syna była pośmiertną nagrodą za utracone mienie w czasie wojen. Jednak właściwością genetyczną, ewentualnie jak chcą niektórzy memów, jest to, iż dzieci geniuszy są idiotami. Znane jest powiedzenie o tym władcy, iż znał kilka języków, jednak w żadnym z nich nie miał nic ciekawego do powiedzenia. Większość swego życia spędzał poświęcając się swej pasji, czyli na jedzeniu. W ogóle nie zajmował się polityką. Był marionetką w ręku magnatów, którzy szczęście ojczyzny widzieli w propagowaniu fanatycznego katolicyzmu i  w sojuszy z dworem cesarskim. Rządy kliki spowodowały, iż magnateria doprowadziła do farsy polski parlamentaryzm. Poprzez jego paraliż nie istniała możliwość prawidłowego finansowania armii. Tym samym w jej szeregach wybuchł bunt, który miał na celu przejęciu władzy. Wówczas po raz pierwszy nad naszą ojczyzną zawisła groźba przejęcia władzy przez wojsko. Autor żałuje, że  nic takiego nie miało miejsca. Bunt zgasł samoczynnie, za namową głównodowodzącego, hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego, który wiedział o istniejącym tureckim zagrożeniu. 

W 1938 roku podpisano Układ Monachijski. Wówczas to europejskie mocarstwa dokonały podziału Czechosłowacji. Od tego kraju odłączono regiony, gdzie większość stanowili Niemcy. Były to Sudety na północnym zachodzie oraz region południowo-zachodni, zwanym podajże Czeskim Lasem. Wedle polityków Francuskich i Brytyjskich były to sprawiedliwe postępowanie, jako, że Czesi i Słowacy rządzili Niemcami, którzy chcieli być włączeni do swej ojczyzny. Jednakże były to jedyne propagandowe hasła, gdyż żaden zachodnioeuropejski kraj nie był gotowy na wojnę. Politycy zachodni wierzyli, iż oddanie Czechosłowacji Hitlerowi zaspokoi jego żądze. Należy jedynie żałować, iż Czesi i Słowacy nie wystawili środkowego palca Europie i zamiast wierzyć w traktaty pokojowe, uwierzyliby w siłę swej armii. Wojna III Rzeszy z Czechosłowacją nie należałaby do łatwych. Należy pamiętać, iż Czechosłowacja była jednym z bardziej uprzemysławianych państw w Europie, posiadających nowoczesną armię. W każdym razie w 1039 roku Niemcy zlikwidowali ten kraj. Zajęli całe Czech, zaś w jego miejscu utworzyli Protektorat Czech i Moraw. Sprzymierzone z Niemcami Węgry inkorporowały południową Słowację i Ruś Zakarpacką. W likwidację Czechosłowacji mocno zaangażowała się Polska. Nie tylko zajęła Zaolzie i Cieszyn zamieszkały przez ludność polską, ale robiła wszystko, aby Ruś Zakarpacką mogła być częścią Królestwa Węgier. W tym celu wysłała ona oddziały wojskowe, które prowadziły działania konspiracyjne i dywersyjne. Taka polityka miała na celu wyeliminowania czechosłowackich Ukraińców  z działalności antypolskiej. Należy dodać, iż podobny los mógł czekać Polskę. Państwa zachodnie chętnie sprzedałyby ją Hitlerowi w zamian za pokój. Jedynie postawa polskich polityków, zdecydowanych na konflikt zbrojny w razie niemieckiej agresji, pokrzyżowała takie plany.

W 1943 roku Włochy podpisały bezwarunkową kapitulację. Kraj ten przystępując do sojuszu z Niemcami chciał stać się światowym mocarstwem. Wpisywało się to w politykę prowadzoną od czasów zjednoczenia Italii. Wojna miała dać Włochom panowanie nad Bałkanami i Północną Afryką. Jednak wojska włoskie nie radziły sobie z przecinkiem. Na przykład rozpoczęły wojnę z Grecją, którą po ataku zaczęli przegrywać. Niemcy musieli wysłać swe oddziały, które szybko i skutecznie pokonały przeciwnika. Podobnie było w Afryce Północnej. Początkowo Włosi zwyciężali w starciach z Brytyjczykami, jednak po kontrataku Anglicy odrzucili Wochów i zajęli część Libii. Wówczas Niemcy przysłali mały korpus ekspedycyjny, nazwany Afrika Korps. Losy wojny się odwrócili Niemcy i Włosi byli bliscy zajęcia Egiptu, ale wówczas zaatakowali ich z zachodu Amerykanie. Jeszcze gorzej szła im wojna morska. Teoretycznie basen Morza Śródziemnego powineń być zdominowany przez włoską marynarkę wojenną. Nic podobnego. Rządziła tam brytyjska Royal Navy. 

W 2012 roku w Warszawie odbył się marsz zwolenników o. Tadeusza Rydzyka, PiS-u i Solidarności. Oficjalnie jego celem było dopuszczenie TV Trwam na cyfrowy multipleks, faktycznie do zamanifestowania chęci przejęcia władzy. Demonstranci mieszali hasła katolickie, narodowe (ba nawet nacjonalistyczne i szowinistyczne) z socjalistycznymi. Jest to właściwość polskiej skrajnej prawicy, wyniesiona jeszcze z czasów II RP. Siły skrajnej prawicy chciały i chcą zbudować Polskę opartą na systemie wodzowskim, gdzie prawa religijne były polityczne sankcjonowanie przez prawo państwowe. Podobne marsze miały miejsce w okresie międzywojennym, więc nie są niczym nowym.

Wśród wszelkich wiadomości z dziejów mających miejsce w tym dniu, autor wybrał te, a nie inne, gdyż takie, a nie inne uznał za ważne. Pro dei gratia.


piątek, 28 września 2012

28. września

Drogie Panie, drodzy Panowie oraz wszyscy inni. W życiu każdego człowieka jest okres młodości, charakteryzuje się on m.in. tym, że robi się rzeczy dziwne i/lub śmieszne. 


W życiu autora także był taki okres, nie zawsze był w wieku takim, jakim jest i nie zawsze posiadał mądrość życiową dorównywającą znanemu filozofowi Kłapouchemu z Siedmiomilowego Lasu. Wówczas sens jego egzystencji wyznaczony był chęcią zdobycia wiedzy, poznania Absolutu i zrozumienia sensu ludzkiej egzystencji. Jednakże czas ten mija. Człowiek poznaje odpowiedzi lub nie na zadawane sobie pytania. W czasie postmłodości, które trudno nazwać dorosłością, na plan pierwszy pojawiają się pytania typu: Jak żyć? 

Historia, poznawanie dziejów ludzkich, a więc nie tylko politycznych, bitew itp. niesie ze sobą próbę odpowiedzi na takie pytania. Dlatego więc warto, na chwilę usiąść, wziąć łyka zielonej herbaty i przeczytać o tym, co miał miejsce w dziejach 28 września.

Niestety autor ze smutkiem i głębokim ubolewaniem  musi napisać, iż w tym dniu, niewiele się działo.

 Plik:Polska 1939-1941.png

Fot. Podział administracyjnych ziem okupowanej Polski w latach 1939-1041. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Polska_1939-1941.png&filetimestamp=20091019070028

W 551 roku p.n.e miał się narodzić chiński filozof Konfucjusz. Data jest oparta jedynie na tradycji praktyków tej filozofii, nie poparta źródłami pisanymi. System filozoficzny stworzony przez niego opera się na zasadzie akceptacji działań bodźców świata zewnętrznego. W ten sposób dąży on do akceptacji otaczającego świata, co ma mieć wpływ na szczęśliwość ludzi. System ten doprowadził m.in. do ślepego podporządkowania się władzy.

W 480 roku przed Chrystusem została stoczona morska bitwa pomiędzy Persami, a Ateńczykami pod Salaminą. Została ona wygrana przez naszych kulturowych protoplastów, dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu warunków geograficznych. W wąskiej ciśnienie Persowie nie mogli rozwinąć szyków, zaś greckie okręty były wyposażone w sprzęt do tronowania wrogich jednostek. 

W 1939 roku ZSRR i III Rzesza podpisały traktat o przyjaźni i wspólnej granicy. W przybliżeniu była ona podobna do obecnej wschodniej granicy Polskim, z tym, że Podlasie przypadło ZSRR. 

W 1939 roku skapitulowała Warszawa. Miasto poddawał m.in. generał Kutrzeba. Niemiecki dowódca przyjmując kapitulację miasto stołeczne określił mianem festung, czyli twierdzą. 

1944 roku nadal trwało Powstanie Warszawskie. Stolica walczyła już prawie dwa miesiące. Walczyła, chociaż walka miała trwać zaledwie kilka dni. 

W 1953 roku na żądanie władz  Polski Ludowej szefem Konferencji Episkopatu Polski został biskup Michał Klepacz. Tym samym został on na pewien czas głową Kościoła katolickiego w Polsce. 


Należy zwrócić uwagę, że na jak na ważne wydarzenia w dziejach było ich mało. Trudno wnioskować dlaczego tak się stało. Jednakże należy zwrócić uwagę, że historia to nie tylko daty, wojny i polityka. Historia to nade wszystko życie zwykłych ludzi, ich kultura, gospodarka i ich zwykłe codzienne problemy. Wielkie kroniki, czy też dzienniki nie napiszą o tym, że kamienica w pewnym mieście miała problem z dostawą gazu. Nikt. lub prawie nikt nie wspomina o tym, że okolicach takiej, a takiej miejscowości wydobywano węgiel, co dzisiaj jest nie domyślenia.  Nikt nie napisze, że w tym dniu miały miejsca liczne chrzty w kościele pw. św. Kosmy i Damiana w Damianowie. Dlatego ważne jest, aby uzmysłowiono sobie to, że historia dzieje się na naszych oczach, że historia to nie tylko daty, królowie i ich dziwne wojny.


27. wrzesnia

Drodzy czytelnicy, nadchodzi czas, aby czytając poznać dzieje dnia 27. wrzenia. Wiele osób może się dziwić, pytać się: po co pisać takie rzeczy? Drodzy czytelnicy, historia dziejów minionych jest przeznaczona dla osób, które chcą je znać. W odległych czasach znajomość wydarzeń związany był z statusem społecznym. Politycy, duchowni i inne zawody elity wymagały znajomości zagadnień tej dziedziny wiedzy. Obecnie nasi politycy, nie dość, iż w parlamencie zajmują się głupotami, to jeszcze nie mają elementarnej wiedzy z historii, prawa i polityki. Wystarczy przypomnieć sobie wypowiedź jednego z posłów pewnej nowo powstałej partii na temat czym jest Konwent Seniorów. Jako nauka historia niesie wiele pożytku. Nie tylko pozwala poznać dzieje państw, wojen i zagadnień politycznych, ale może przyczynić się do wyjaśnienia zagadnień ludzkiej długo wieczności. Warto w tym miejscu przytoczyć pewien artykuł z "Gazety Wyborczej", opisujących badania południowo koreańskich naukowców na temat długo wieczności eunuchów.

Link do wyżej wymienionego artykułu znajduje się tutaj:

Jeżeli jeszcze Szanowna Widownia nie straciła ochoty na czytanie, co miało miejsce 27. września, zapraszam! A zaprawdę autor powiada Wam, działo się wiele, jeżeli nie bardzo wiele.....

W 1331 roku władca Polski Władysław I Łokietek stoczył bitwę pod Płowcami. Nie została ona rozstrzygnięta na korzyść któreś ze stron strony. Jednakże była to pierwsza otwarta bitwa z rycerzami Zakonu Krzyżackiego, ówczesną elitą europejskiego rycerstwa. Autor pragnienie dodać, iż bitwa ta w propagandzie Polski Ludowej była pokazywana jako walkę państwa i ludu polskiego przeciwko germanizacji i ataku Zachodu na nasze domowe, polskie wartości. Wystarczy przypomnieć sobie serial pt. Gniewko, syn rybaka.

 

 Fot. Kamień z Rosetty, dzięki któremu stało się możliwe odczytania pisma starożytnych Egipcjan. Źródło: http://www.egipt.webd.pl/hierog.html

W 1540 roku została zatwierdzona reguła zakonna Towarzystwa Jezusowego, czyli Jezuitów. Jak na owe czasy było to bardzo nietypowe zgromadzenie. Nie przywiązywało ono wagi do pracy, gospodarowania, medytacji etc. Jego zadaniem było szerzenie wiary religijnej poprzez nauczanie. Towarzystwo w XVII stuleciu było bardziej znane z budowy sieci szkół średnich i wyższych. Podjęło się ono ewangelizacji Chin, próbując na grunt chrześcijański przeszczepić    filozofię wschodu. W Ameryce Południowe pomogło tamtejszym Indianom stworzyć nowoczesne państwo, które opierało się na uprawie herbaty i innych płodów rolnych. Jego działalność zagrażała interesom klonalnym Portugalii i Hiszpanii, co było główną przyczyną do kasacji zakonu. Państwo to zostało brutalnie podbite przez te dwa państwa. W dziejach tego zakonu pojawiło się wielu filozofów i naukowców, m.in. Pascal, który był fizykiem. Zakon był znienawidzony przez propagatorów oświecenia, oskarżano go o nadmierne wpływy w polityce i gospodarki katolickich państw. Wszystko to poprzez kładzenie dużej wagi na odpowiednią edukację, dyscyplinę, rozwój intelektualny. W pewnym sensie zakon ten był bliższy wzorca współczesnych menadżerów, niż mnichom.

W 1605 roku wojska litewskie pod dowództwem hetmana wielkiego litewskiego Karola Chodkiewicza pokonały armię szwedzką pod Kircholmem. Wojska króla Karola Sudermańskiego wylądowały na łotewskim wybrzeżu i chciały zająć Rygę, ważny port i ośrodek handlu. Drogę zagrodziła jej armia, złożona głównie z husarii. Po stronie Rzeczypospolitej walczyli również Kurlandczycy, którzy byli jej lennikami. Bitwa trwała niecałą godzinę. Chodkiewicz początkowo skoncentrował uwagę Szwedów na jednym ze swych skrzydeł, co spowodowało, iż ci odsłonili obronę pozostałych miejsc. To spowodowało atak husarii, która w kilka minut rozbiła silniejszego przeciwnika. Bitwa spowodowała, iż budżet Wielkiego Księstwa Litewskiego musiał ogłosić niewypłacalność. Bowiem husarzom należała się nagroda za wygraną bitwę i to nie mała. Dlatego też w przyszłości wodzowie używali husarii jedynie do decydujących uderzeń. Do innych celów wykorzystywano lekką jazdę lub jazdę pancerną.

W 1822 roku francuski naukowiec ogłosił światu fakt, iż odczytał egipskie hieroglify. Wszystko to za sprawą kampanii Napoleona I do Egiptu, gdzie armia francuska zrabowała wiele zabytków. Ukradli oni m. in. kamień, na którym widniał napis w języku z okresu faraonów  i staro grecku. Naukowiec na podstawie greki przez lata dochodził sensu faraońskich znaków.

W 1911 roku Włochy wystosowały wobec Turcji ultimatum. Chciały one zająć Libię. Turcja odrzuciła włoską notę dyplomatyczną, co spowodowało wojnę pomiędzy tymi państwami. Włochy zjednoczone w II połowie XIX wieku wchodziły w okres militarnej ekspansji. Marzeniem włoskich nacjonalistów było zbudowanie w Afryce Północnej i w obrębie Morza Śródziemnego coś, co przypominało Imperium Rzymskie. Kresem tych marzeń była II wojna światowa, kiedy to państwo to było sojusznikiem III Rzeszy. Warto o tym przypomnieć, aby zrozumieć dlaczego Włochy były po złej stronie w latach 1939-1944.

W 1942 roku powołano do życia Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, w skrócie zwaną Żegotą. Było to ciało podlegające nadzorowi Delegatowi Rządu na Kraj i zajmujące się udzielaniem pomocy ludności żydowskiej. Funkcjonowanie tego organu było ważne, gdyż w ten sposób rząd na emigracji mógł skierować jakąś pomoc dla obywateli polskich narodowości żydowskiej. W dodatku jej istnienie zwalczało ludzką znieczulicę i propagowanie antysemizmu  przez zwolenników skrajnej prawicy.

W 1988 roku Prezesem Rady Ministrów, czyli popularnie premierem, został Mieczysław Rakowski. Był to komunista związany z liberalnym skrzydłem PZPR. Jego rządu zaowocowały wieloma ustawami pozwalającymi na prywatną inicjatywę w gospodarce. Uważa się, iż XX i XXI wieku był to najbardziej ukierunkowany rząd na problemy ludzi prowadzących własny biznes. Jednakże jest on bardziej znany, iż wypowiedział formułkę, która zakończyła istnienie partii komunistycznej w Polsce. Brzmiała ona:  Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić!, co miało miejsce na ostatnim zjedzie PZPR w 1990 roku.

W 2004 roku ostatecznie Polska i Niemcy zdecydowały się na nieroszczenie w stosunku do siebie odszkodowań wojennych. Fakt ten należy uznać za duży sukces polskiej polityki zagranicznej. Stwierdzenie to opiera się na tym, iż Niemcy chcieli odszkodowania za przejęcie ówczesnych ziem wschodnich Rzeszy. Tym samym jest to jeden z ostatnich aktów międzynarodowych kończących batalię o międzynarodowe uznanie granicy na Odrze i Nysie. Należy przypomnieć, iż do 1989 roku zachodnioniemieccy polityce kwestionowali istnienie granicy na tych dwóch rzekach. Wysiłki dyplomatyczne epoki Gomułki i Gierka wobec NRF były skierowane na rozwiązanie tego problemu.

Proszę szanowną widownię, zebrało się tego dużo. Jednakże czasami w wydarzeniach historycznych jest tak, iż pozornie nic się nie dzieje, czasami działo się zbyt dużo ważnych rzeczy.

środa, 26 września 2012

26. wrzesień


Guten Tag! Priwit! Sabah al hi! Kalimera! Witajta pierony! Dzień k***a dobry! Dzisiaj autor przygotował dla Państwa powitanie w kilku cudzoziemskich językach, m.in. po śląsku i łacinie. Związana to jest z tym, iż 26 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Jako, że autor przypomina z urzędu o takich dniach, to i powitanie jest stosowne. Oprócz tego w dziejach człowieka, zaś w szczególności Polaka miały na ziemi następujące wydarzenia. 

 

Fot. Władca ZSRR Leonid Breżniew. http://www.konflikty.pl/a,1863,Czasy_najnowsze,Polityka_zagraniczna_ZSRR_w_latach_1980-1985.html

W 1629 roku za miłościwie nam panującego Zygmunta III Wazy został zawarty rozejm ze Szwedami w Alta Marku. Zawierał on wielce niekorzystne warunki dla Rzeczypospolitej. Szwecja okupowała większość Inflant, pruskie i pomorskie wybrzeże. Co więcej od naszych statków pobierała cło. Za tak uzyskane pieniądze władca Szwecji Gustaw Adolf sfinansował większość swego turne po Europie. Dotarł nim na południe od Monachium, czyli daleko na południe od rodzinnych szwedzkich lasów i gór. Swoją drogą polscy Wazowie byli jakimiś nieudacznikami, zaś szwedzcy geniuszami. Dlaczego tak było? Kwestia zbyt katolickiego wychowania w polskiej części rodziny, geny, tudzież memy? 

W 1815 roku trzy najważniejsze państwa w Europie, tj. Rosja, Austria i Prusy podpisały traktat. Jest on w historii nazywany Świętym Przymierzem, gdyż odwoływał się do zasad Pisma Świętego. Głosił on potrzebę strzeżenia istniejącego porządku politycznego i społecznego, występował przeciwko dążeniom rewolucyjnym i niepodległościowym. W ramach tego przymierza stała się wzajemna pomoc wojskowa. Najbardziej to było widoczne w czasie powstania węgierskiego w latach 1848-1849. Kiedy to zostało ono zdławione przez wielką armię rosyjską. 

W 1908 roku znany polski terrorysta Józef Piłsudski wraz z  kamratami z Organizacji Bojowej napadł rosyjski pociąg. Należy przypominać o takich wydarzeniach, gdyż jako z pierwszych na świecie posiadaliśmy organizacje Terrorystyczne.  Nie daliśmy się wyprzedzić w tej dziedzinie takim specjalistom jak Irlandczycy, czy Żydzi. 

W 1920 roku do końca dobiegła bitwa pod Niemnem. Wojsko Polskie rozbiło Armię Czerwoną. W ten sposób wojska polskie weszły na linię dzielącą Białoruś na pół, oraz Ukrainę na część zachodnią i wschodnią. Podział Ukrainy zachował się do dzisiaj, gdyż wyznacza on granicę pomiędzy językiem ukraińskim i rosyjskim, między cywilizacją łacińską a bizantyjską. 

W 1968 roku, w radzieckiej "Prawdzie" ukazał się artykuł wyjaśniający zasady funkcjonowania Doktryny Breżniewa. W ten sposób świat otrzymał tą przykrą wiadomość. Założenia doktryny polegały na tym, iż wojska Układu Warszawskiego mogły wejść do każdego państwa demokracji ludowej, jeżeli komunistyczna praworządność była  zagrożona. W ten sposób ZSRR wytłumaczył interwencje w Czechosłowacji i równocześnie zagroził państwo satelickim, by nie ważyły się sprzeciwiać decyzją Moskwy. Dlatego w 1981 roku spodziewano się interwencji sowieckiej w Polsce. Jednak z nieznanych do dzisiaj przyczyn Breżniew nie zdecydował się na siłowe rozwiązania, dając rozkaz zdławienia kontrrewolucji  polskiemu kacykowi gen. W. Jaruzelskiemu. 

W 2005 roku Irlandzka Armia Republikańska tocząca walki o wyzwolenie Irlandii Północnej rozpoczęła realizację realizację postanowień pokojowych. IRA miała powstrzymać się od zamachów terrorystycznych i zdać broń. W zamian na terenie Irlandii Północnej miała powstać autonomiczna część Zjednoczonego Królestwa. Jak na razie nie słychać nic o zamachach IRY w Wielkiej Brytanii.

Na samym końcu autor nie czuje się zobowiązany do pożegnania w kuchennej łacinie, języku suahili, esperanto, kaszubsku, czy też w języku grenlandzkich plemion eskimoskich. W zamian przytoczy znany cytat pewnego Hucuła z polskiej komedii pt. C.K. Dezerterzy. - Ich bin idiot. Zdaniem autora doskonale oddaje ducha dzisiejszego dnia.

p.s. Z przyczyn obiektywnych wydarzenia zostały ograniczone do plany Ziemi, gdyż Polacy jeszcze nie wyjeżdżają do pracy na inne plany - przyp. Autor.

wtorek, 25 września 2012

25. września

Panie i Panowie, dzisiaj mamy wtorek 25 września 2012 roku. Dzień był słoneczny, ciepły, wręcz letni. W pewnym sensie złudny, gdyż szybko robi się ciemno, zaś noce są chłodne. Dzisiaj imieniny obchodzą: Aurelia i Władysława. Oprócz tego jest obchodzony Dzień Budowlańca. Jeżeli chodzi o Boba Budowniczego, to autor życzy mu zdrowia. Zaś wszystkim polskim fachowcom autor życzy więcej umiaru w piciu alkoholu w godzinach pracy i większego realizmu w dokonywaniu wycen u klientów. W dniu tym były następujące wydarzenia historyczne: 

 

 Plik:Slaget vid Stångebro.jpg


Fot. Obraz przedstawiający bitwę pod  Linköping, gdzie wojska Zygmunta III zostały pokonane przez Szwedów. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Slaget_vid_St%C3%A5ngebro.jpg&filetimestamp=20060813192408

W 1555 roku podpisano traktat pokojowy w Augsburgu. Kończył on okres wojen religijnych w Niemczech. Zostały one wywołane tym, iż część niemieckich książąt poparło naukę zbuntowanego zakonnika Marcina Lutra. Dzięki temu zabiegowi mogli oni uwolnić się od władzy papieża i cesarza. Oczywiście wywołało to reakcję cesarza, który ruszył do walki z buntownikami. Podpisany traktat wprowadzał zasadę Cui regio eius religio, czyli czyja władza, tego religia. Rozwiązanie proste i skuteczne. Jednak przez wprowadzenie tej zasady dużo tracił cesarz, który nie miał wpływów na niemieckich książąt. Pomijane jest to, iż wiele dobrego z tego konfliktu wynieśli polscy królowie. Przestali się oni oglądać na zdanie Stolicy Apostolskiej co do jej zdania w nominacjach na biskupów. Dodatkowo królowie przyjęli zamkniętą koronę. Symbolizuje ona pełną niezawisłość władcy, zarówno wobec papieża, jak i cesarza.  

W 1598 roku wyprawa króla Polski etc. Zygmunta III Wazy do Szwecji poniosła kapitalną klęskę. Jego wojska zostały pokonane przez Szwedów w bitwie pod   Linköping. Wyruszył on do Szwecji by bronic swych praw do korony Gotów, Wandali i Szwedów. Akcja zbrojna była poparta przez Sejm Rzeczypospolitej. W zasadzie rozpoczęła ona serię wojen polsko-szwedzkich o panowanie nad wschodnimi wybrzeżami Bałtyku. Teza ta jest poparta tym, iż w tym czasie dokonała się aneksja Estonii do Rzeczypospolitej. Generalnie rzecz ujmując wojna toczyła się głownie na terenie dzisiejszej Estonii i Łotwy, wówczas zwanej Inflantami. Polegała ona na marszach armii szwedzkiej na południe, zajmowaniu zamków. Następnie Sejm uchwalał podatki na wojnę ze Szwecją, armia litewska rozpoczynała marsz na północ bijąc się o każdy zamek. Wyjątkiem w tym konflikcie była bitwa pod Kircholmem stoczona w  1605 roku. Wówczas to Szwedzi wydali walną bitwę w otwartym polu, co musiało zakończyć się dla nich katastrofą. Nie zmienia to faktu, iż przegraliśmy konflikt o Inflanty. Lecz wówczas Szwecją władał polityczny i militarny geniusz Adolf Gustaw. Przeniósł on wojnę na teren Prus i Pomorza. Stąd dla autora płynie morał taki, iż nie warto zaczynać wojen zaborczych, bo nie wiadomo jak mogą się zakończyć.

W 1939 roku niemieckie lotnictwo dokonało nalotu dywanowego na Warszawę. Ponad 10 tys. osób było zabitych, zaś 35 tys. odniosło rany. Był to pierwszy nalot na taką skalę w XX wielu. 

W 1939 roku prezydent RP Ignacy Mościcki przekazał władzę Rządowi na uchodźstwie.   Jego szefem został gen. Władysław Sikorski. W okresie II RP należał do przeciwników rządzącej junty wojskowej. Dla Francuzów był to najważniejszy argument, który przemawiał za jego kandydaturą. Dodatkowo pełnił on obowiązki Wodza Naczelnego i Ministra Spraw Wojskowych. Szeroki zakres kompetencji generała był niezgodny z wówczas obowiązującą konstytucją z kwietnia 1935 roku. Wedle jej nakazów szeroki wachlarz obowiązków należał do prezydenta, zwłaszcza w czasie wojny. Przeniesienie kompetencji z prezydenta na premiera było spowodowane interwencją aliantów, gdyż prezydentem został piłsudczyk Władysław Radkiewicz. Przez cały okres rządów Sikorskiego piłsudczycy nie wierzyli mu, oskarżali go o zbyt daleko idące kompromisy wobec Francji i Wielkiej Brytanii. Istnieje teoria, iż po podpisaniu układu Majewski-Sikorski normujące stosunki pomiędzy ZSRR a Polską piłsudczycy planowali zamach na Wodza Naczelnego. Jedna z teorii wypowiadająca się na temat katastrofy smoleńskiej, przypuszcza, że był to zamach zorganizowany przez drugi oddział Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, czyli przez wywiad. 

W 1953 roku nastąpiło uwięzienie prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Kardynał przebywał w klasztorach, strzeżony przez agentów Urzędu Bezpieczeństwa. Najdłużej przebywał w klasztorze w miejscowości Komańcza. Uwięzienie prymasa miało na celu sparaliżowanie kierownictwa Kościoła katolickiego w Polsce. Prymas posiadał wiele nadzwyczajnych kompetencji nadanych mu przez papieża. Jednak zarządzaniem Kościoła nie upadło. Dodatkowo komuniści liczyli na zastraszenie kardynała Wyszyńskiego, co pozwoliłoby im na uzyskanie wpływów na działalność Kościoła w Polsce. Stefan Wyszyński został zwolniony dopiero przez nowego czerwonego władcę Polski Władysława Gomułkę. Zależało mu wówczas na zyskaniu poparcia Kościoła, gdyż zyskał władzę wbrew  Chruszczowowi. W późniejszym okresie Gomułka mocno utrudniał życie Kościoła katolickiego, jednak nigdy nie atakował go w sposób jawny.

Jako, iż w czasie pisania tego artykuliku zrobiło się ciemno. Autor przestaje opisywać dzieje Polaków w świecie.


poniedziałek, 24 września 2012

24. września

Witam wszystkich chętny poznania dziejów w dniu 24 września. Jednakże autor uprzedza, że nie jest to blog Katarzyny Tusk, która pisze na temat najnowszych trendów w modzie. Dodatkowo dzisiaj serwisy plotkarskie rozpisują się na temat ślubu córki Aleksandra Kwaśniewskiego. Autor nie zna imienia tej pani, wie tylko, że osoby chcące być na topie muszą oglądać zdjęcia z tegoż ślubu. Swoją drogą jej ojciec podobno jest/był socjalistą, dlatego ciekawe czy  członkowie przedwojennego PPS-u w grobach się przewracają. Autor przypominał sobie, że były prezydent to postkomunista.   To zmienia postać rzeczy. (Post)komuniści nie troszczą się o losy biednych i potrzebujących, więc ujdzie cała ta afera.


Jeżeli już Państwo zdecydowali się na lekturę tego, a nie innego blogu, to z obowiązku przypomnę o ważniejszych wydarzeniach historycznych w tym dniu.  


 Fot. Znak Kościołów Starokatolickich. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Starokatolicyzm

W 1889 roku została podpisana Deklaracja Utrechcka (Starokatolików). W Polsce wydarzenie to jest pomijane, gdyż polskie duchowieństwo znajduje się pod prymatem papiestwa. Jednak niesłusznie, gdyż wśród Polaków istnieją aż trzy Kościoły starokatolickie, tj. Kościół Polskokatolicki, Starokatolicki Kościół Maranitów i  Polski Narodowy Kościół w USA i Kanadzie. Trudno jest autorowi opisać zasady, jakimi kierują się poszczególne Kościoły. Ważne, aby czytelnik wiedział, że Kościoły Starokatolickie nawiązują do czasów pierwszych chrześcijan i pierwszych soborów Kościoła katolickiego. Nie uznają one większość postanowień Soboru Trydenckiego o dyscyplinie duchowieństwa, co w praktyce oznaczało, że duchowni mogli zakładać rodziny. Co więcej doprowadziło to do zmian w liturgii, która była sprawowana w językach narodowych i twarzą do wiernych. Obecnie niewiele różni się od mszy wprowadzonej przez Sobór Watykański II, co autor sprawdził empirycznie. Następnie Kościoły te, nie uznają niepokalanego poczęcia Marii. Dogmat ten w Kościele katolickim został urzędowo wprowadzony przez Piusa IX w 1864 roku. Należy nadmienić, iż Kościół katolicki jest jedyną wspólnotą religijną, która głosi dzieworództwo Chrystusa. Z tego powodu protestanci często i ostentacyjnie naśmiewają się katolików. Jednakże najważniejsze jest to, iż Kościoły Starokatolickie nie uznają dogmatu o nieomylności papieża. Został on ogłoszony na Soborze Watykańskim I w 1870 roku. Właśnie jego ogłoszenie spowodowało secesję wielu wspólnot katolickich. Najpoważniejsza miała miejsce w Szwajcarii, gdzie cały Kościół katolicki przestał uznawać zwierzchnictwo papieża. Zarządzanie Kościołami Starokatolickimi wzorowane jest na tym, jakie miejsce miało w czasach pierwszych chrześcijan. Wierni i duchowni wybierają swoich przedstawicieli do ciał kolegialnych, biskupi, arcybiskupi są jedynie ich szefami.

W 1926 roku utworzono Polskie Koleje Państwowe. Wówczas był to duży krok naprzód. Państwo wzięło na siebie obowiązek przewozów towarowych i osobowych na terenie całego kraju. PKP były jednymi z najlepszych kolei w Europie. Pociągi na trasach uzyskiwały prędkość 100-150 km, co dzisiaj w dobie lokomotyw elektrycznych jest niemożliwe. Co więcej pociągi nie spóźniały się. Zatrudnienie na kolei były uprzywilejowane, każdy kolejarz podlegał ustawie o służbach mundurowych. Jest to całkowicie zrozumiałe, koleje dla rozwoju przedwojennej Polski były bardzo ważne. Nie było wiele samochodów, więc cały transport odbywał się przy ich pomocy.

W 1941 roku w Londynie powstał emigracyjny rząd Francji. Na jego czele stał wówczas mało znany generał  Charles de Gaulle. Powstanie tego rządu było ważnym krokiem w ogólnoeuropejską potrzebą wojny z Hitlerowcami. Bowiem po kapitulacji Francji został utworzony rząd, który był sojusznikiem Niemiec. Dzięki temu niemiecka marynarka wojenna mogła korzystać z portów w Afryce Północnej i Ameryce Środkowej. 

W 1990 roku oficjalnie NRD wystąpiło z Układu Warszawskiego. Był to krok o znaczeniu propagandowym, gdyż funkcjonowanie Układu Warszawskiego już nie miało większego znaczenia. Za ostatnią operację tego bloku militarnego uchodzi transportowanie radzieckich Żydów do Izraela. Cały świat islamski wygrażał państwom biorącym w tym udział. Wysadzono np. polskie przedstawicielstwa i siedziby firm handlowych. Radzieckie samoloty przewoziły specjalnych pasażerów na lotnisko Okęcie, skąd zabierały je samoloty izraelskie. Możliwość zamachu terrorystycznego była bardzo wysoka. Operację przeładunku ochraniała specjalnie do tego celu stworzona jednostka wojskowa GROM.

Dzisiaj to wszystko. Wszak należy zobaczyć fotografie ze ślubu panny Kwaśniewskiej.

niedziela, 23 września 2012

23. września

Drodzy Przyjaciele, dzisiaj mamy niedzielę 23 września. W dniu tym należy wyciągnąć szaliki, kurtki, czapki i rękawiczki. Dlaczego? Ponieważ dzisiaj mamy pierwszy dzień jesieni. Wprawdzie jeszcze liście nie opadły z drzew, jest w miarę ciepło, lecz w powietrzu czuć jej moc. Dni są krótkie, a noce długie i zimne. Jednakże noce nie są pozbawione gwiazd na niebie. W lasach zaczyna się sezon na grzyby. Autor niniejszej notatki pozwolił sobie na krótki wypad do lasu i wrócił z pełnym koszykiem smacznych grzybów. Wśród nich były kanie, zwane sowami, które po usmażeniu są rarytasem w polskiej kuchni. 


W dziejach ludzkości i naszego przesławnego i wielkiego narodu dzień ten obfitował w wiele ciekawych,
a nawet intrygujących wydarzeń.

 


Fot. Budowa ulicy w Gdyni. Źródło  http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=95367

W 1492 roku dokonano koronacji na króla Polski Jana I Olbrachta. W naszej historii jest to najbardziej pechowy władca. Miał on wielkie ambicje polityczne, jednak był tamowany w działaniach przez starszych braci, tj. Władysława króla Czech i Węgier oraz Aleksandra Wielkiego Księcia Litewskiego. Dodatkowo dochodziły przyczyny obiektywne. Planował on m.in. włączenie Zakonu Krzyżackiego w struktury państwa polskiego. Król Polski miał być każdorazowo Wielkim Mistrzem Zakonnym, zaś Polacy mieli obejmować połowę ważniejszych stanowisk. Największą jego porażką była utrata obecnego terytorium północnej
i środkowej Rumunii.  Książę Mołdawii po śmierci Kaźmierza Jagiellończyka odważył się nie złożyć hołdu lennego nowemu władcy. Tym samym zrzucił z swego kraju zależność od Polski. Spowodowało to interwencję zbrojną Polski. Wojska królewskie w większej części złożone ze szlachty zostały pokonane w karpackich przełęczach. Stąd wywodzi się powiedzenie: Za króla Jana wyginęła szlachta. Niestety nie jest to prawda.

W 1922 roku Sejm RP upoważnił rząd do budowy portu w Gdyni. Związane to było z problemami na jakie polski handel i transport napotykał w Gdańsku. Wówczas obszar tego miasta stanowiło odrębne terytorium państwowe. Wedle postanowień międzynarodowych Polska miała wolny dostęp do gdańskiego portu. Jednak praktyka była inna. Decyzja o budowie własnego portu pełnomorskiego miała na celu uniezależnienie państwa od kaprysów niemieckich włodarzy Gdańska. Była to jedna z wielkich inwestycji międzywojennej Polski. Oprócz Gdyni zbudowano Centralny Okręg Przemysłowy w widłach rzek San, Wisła i Wieprz. Inwestowano w budowę i modernizację linii kolejowych, budowano elektrownie etc. Skutki wielkich inwestycji były odczuwane dopiero pod koniec lat trzydziestych. Wówczas to szybko zaczęła rosnąć produkcja przemysłowa, szczególnie w zakresie zbrojeń. Planowano produkcję nowoczesnego uzbrojenia,  często wzorowanym na niemieckich pomysłach (Polska była jednym z większych złodziei patentów na świecie). Chciano, aby nasz kraj do wojny był gotowy w 1943-1944 roku... Trochę nam nie wyszło. Jednak Hitler był finansowany przez wielkie amerykańskie banki i miał już przemysł zbrojeniowy. Polska musiał wszystko finansować podatkami i tworzyć infrastrukturę. 

W 1932 roku powstało Królestwo Arabii Saudyjskiej, ze zjednoczenia dwóch pustynnych państewek.  W czasie I wojny światowej plemiona arabskie walczyły z Turkami, wspierając Brytyjczyków. W zamian otrzymali wolność polityczną i budowę własnego państwa. W czasie II wojny światowej Arabia utrzymała neutralność, jednak kibicowała Niemcom. Wielu wyznawców Proroka w tej wojnie wzięło udział w oddziałach arabskich wchodzących w skład Waffen SS. Allach jakoś musi lubić swych arabskich wyznawców, gdyż dał im znaczne pokłady ropy i gazu. W latach siedemdziesiątych arabscy biedacy chodzili w najlepszych garniturach. Społeczeństwo żyło z petrodolarów, pracowali emigranci z innych państewek islamskich. 

W 1939 roku major Hubal odmówił wykonania rozkazu o kapitulacji. Wraz ze swoim oddziałem udał się Góry Świętokrzyskie, gdzie rozpoczął prowadzić działalność partyzancką. Chciał tylko poczekać na ofensywę francuską. 

W 1944 roku na podstawie Dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego wszedł w życie Kodeks Karny Wojska Polskiego. Został on wprowadzony w celu eliminacji wrogów nowego porządku polityczno-społecznego. Jego cechą charakterystyczną było to, że miał cały wachlarz ciężkich kar dla oponentów.   Pozwalał on na szeroką interpretację czynów podejrzanego.  Za wiele "przestępstw" była przewidziana kara śmierci.

W 2001 roku w jednym ze stanów Indii zakończył się opad tzw. Czerwonego Deszczu. Jest to najbardziej intrygujące zjawisko przyrodnicze, z jakim dotychczas spotkał się człowiek. Otóż w kroplach deszczu odnaleziono cząstki organiczne. Początkowo sądzono, że w kroplach deszczu znajdują się jakieś algi. Jednak po przeprowadzeniu dokładnych badań wykluczono taką możliwość. Co więcej stwierdzono, iż komórki organizmów żywych nie zawierają kwasów DNA i RNA! Z licealnych lekcji biologii należy pamiętać, iż DNA jest nośnikiem informacji genetycznej, zaś RNA odpowiada za rozmierzanie się. Co więcej powiązano ten fakt, z tym, że nad tym stanem rozbił się meteoryt. Dlatego obecnie istniejąca teoria głosi, iż Hindusów zaatakowali przybysze z kosmosu. Morał jest taki, że nie da się wykluczyć hipotezy, że gdzieś tam w kosmosie jest jakieś życie. 

Dla ukojenia strachu, wywołanego tą intrygującą wiadomością należy pocieszyć Czytelników, że Polska jest przygotowana na odparcie ataku z kosmosu. O tym świadczy znany polski socjolog Kazik w piosence Mars atakuje. Link do tej informacji znajduje się poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=3gGFL0vb8cg

Na dzisiaj byłoby to wszystko. Dobrego niedzielnego wieczoru życzy autor. Pro dei gratia.


sobota, 22 września 2012

22. września

Dzisiaj mamy sobotę 22 września 2012 roku. Sobota to najkrótszy dzień tygodnia. Zawsze w tajemniczy sposób szybko mija. Dzień wyczekiwany przez wszystkich, niczym przyjście żydowskiego proroka. Dzień w którym czujemy się wolni, ważni i szczęśliwi. Dzień w którym można bezkarnie i bezprzykładnie serwować w sieci i robić wiele innych dziwnych, strasznych
i nikomu niepotrzebnych rzeczy. Sobota, sobota....


W dniu tym miało miejsce wiele interesujących, intrygujących wydarzeń historycznych. 

 

 Fot. Otto von Bismarck, zwany żelaznym kanclerzem. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Otto_von_Bismarck

W 1862 roku król Prus Wilhelm I powierzył misję tworzenia rządu Ottonowi von Bismarckowi.  Był to chyba jeden z najdłużej urzędujących szefów rządu w dziejach Europy. Przez dwadzieścia lat sprawował urząd premiera Prus, zaś po 1871 roku kanclerza Niemiec. Dzięki jego polityce doszło do zjednoczenia Niemiec, rozwoju gospodarczego tego państwa. W licznych pracach na jego temat pomija się to, iż był twórcą europejskiego systemu emerytalnego, opartego na solidarności pokoleniowej. Trudno żelaznego kanclerza podejrzewać o poglądu socjalistyczne, jednak jak na realistę politycznego przystało, wiedział, że ustanowienie takiego systemu wytrąci oręż z dłoni socjalistów i komunistów. System sprawdzał się doskonale, gdyż mało ludzi przeżywało do wyznaczonego wieku. W dodatku kanclerz ten ma ogromne zasługi dla skonsolidowania i umocnienia polskości w zaborze pruskim. Dzięki jego zajadłym atakom możliwe stało się narodowe oświecenie w dolnych warstwach i klasach społecznych polskiego ludu. 

W 1939 roku po ciężkich walkach Armia Czerwona zajęła Grodno.  W tym samym dniu nastąpiła kapitulacja Lwowa. Miasto dzielnie broniące się przed Niemcami, bez walki poddało się Bolszewikom. Wynikało to z faktu, iż dowódca obrony nie traktował Armii Czerwonej jako agresorów. Przyczyniło się do wielkiej katastrofy. Czerwoni aresztowali wszystkich oficerów, którzy stracili życie rozstrzelani w obozach przez NKWD. Jakby nie patrzeć Hitlerowcy zawsze szanowali układy kapitulacyjne z Wojskiem Polskim. 

W 1939 roku w Brześciu nad Bugiem odbyła się defilada Wermachtu i Armii Czerwonej. Agresorzy wspólnie świętowali podbój Polski. Oficerowie wymieniali się wiadomościami i umiejętnościami w dziedzinie wojskowości. Czerwoni i brunatni razem, jak najlepsi przyjaciele cieszyli się z zwycięstwa. Ich przyjaźń była odkupiona trupem Polski. Jednak zarówno dla Hitlera, jak i dla Stalina sojusz był tylko chwilowy. Obaj wiedzieli, że musi dojść do wojny między nimi. W historii panuje hipoteza, że Stalin w 1941 roku szykował się do podboju Europy wykorzystując wojnę niemiecko-brytyjską. Dlatego duża część Armii Czerwonej była na zachodnich rubieżach ZSRR. Hitler wyprzedził agresję o kilka dni, tygodni. Jest to jedynie hipoteza, bez poparcia źródłowego. 

W 1947 roku w Szklarskiej Porębie miało miejsce bardzo istotne zdarzenie. Otóż odbyło się międzynarodowe spotkanie komunistów. W czasie jego trwania zostało utworzone   Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych. Jako, że w ZSRR było jakieś szczególne zamiłowanie do skracania nazw, nazwano je Kominform. Miało ono na celu koordynowanie  działalności partii komunistycznych. Faktycznie Biuro służyło do podporządkowania sobie komunistów przez Stalina. Taka rola Kominformu sprawiła, iż rozpoczął się konflikt pomiędzy ZSRR i Jugosławią. Te ostatnie państwo wybiło się na niezależność. 

Na zakończenie autor wszystkim czytelnikom składa życzenie, aby ta sobota była owocna we wszelkie działania mające na celu uwolnienia ciała i umysłu od codziennych obowiązków i zobowiązań.

21. września

Puk, puk! - niespodziewanie rozległo się pukanie do mych drzwi. Było to wiele dziwne, gdyż nigdy do nich nikt nie puka.
- Dzień dobry!
- Dzień dobry! - odpowiedziałem, dwóm uśmiechniętym paniom, które naszły mnie w sobotni poranek.
- Mamy do pana pytanie. Czy można.
- Można.
- Co pan sądzi o dalszych losach świata? -  pytanie powaliło mnie na nogi. Spodziewałbym się bardziej kogoś z gazowni, czy Bóg wie kogo, ale nie dwóch kobiet w sobotę rano, z takim pytaniem.
- Hmmmm.... - to była moja wiele mówiąca odpowiedź.

Okazało się, iż te dwie synaptyczne panie były Świadkami Jehowy, które wyruszyły świat w celu ewangelizowania. Jednak chyba niechcąco zadały bardzo ważne pytanie: Co sądzi pan/pani o przyszłych losach świata. Trudno na nie odpowiedzieć, nie przeprowadzając wnikliwej analizy.Znajomość historii w jakiś sposób umożliwia odpowiedzenie na to pytanie. Dlatego też, aż do końca lat osiemdziesiątych XX wieku ważnym elementem w kształceniu polityków, różnego rodzaju menadżerów, zarządców była edukacja historyczna. Dzisiaj uważa się wiedzę historyczną za balast. Mimo wszystko autor z uporem maniaka przypomni o tym, co piszczało w dziejach w dniu wczorajszym.

Fot. Zajęcie Zaolzia przez Polskę. Źródło: http://odkrywca.pl/cieszyn-70-ta-rocznica-zajecia-zaolzia-1938,638751.html

W dniu tym jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Pokoju. W tym miejscu specjalne życzeniem należą się skrajnej prawicy i lewicy, za to, że lubią mącić i pobić się 11 listopada, następnie większości muzułmańskim duchownym, wyznawcom i terrorystą, za to, że chcą podbić świat, koreańskim komunistą, za to, że chcą wywołać wojnę jądrową. 

Polska miała również swój wkład w budowie (nie)pokoju na świcie. W 1938 roku rząd RP wystosował do rządu Czechosłowacji ultimatum, w którym żądano oddania Zaolzia. Zostało ono zajęte przez wojska czechosłowackie w 1919 roku, kiedy Polska walczyła na wschodzie. Aneksja czeskosłowacka   obszaru zamieszkałego w większości przez ludność polską spowodowana była tym, iż na ziemiach tych znajdowały się kopalnie węgla kamiennego. Poprzez swe ultimatum w 1938 roku Polska wraz z III Rzeszą wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji. 

W 1721 roku car Rosji, Piotr Wielki, zdecydował się na założenie portu wojennego w miejscu, gdzie dzisiaj istnieje Petersburg. Inicjatywa była szalona, gdyż w tym miejscu znajdowały się bagna i inne cieki wodne. Jednak udało się, port i miasto powstało. Budowa portu nad Bałtykiem przez Rosjan była wyrazem ambicji mocarstwowych. Dotąd kraj ten był spychany od Bałtyku przez Rzeczpospolitą i Szwecję. Zwycięstwo w III Wojnie Północnej zmieniło ten fakt. Rosja stała się europejskim imperium. 

W 1920 roku w łotewskiej Rydze rozpoczęły się pertraktacje polsko-bolszewickie. Delegacja polska składała się z reprezentantów ówczesnego rządu, który był tworzony przez Narodowych Demokratów. W przeciwieństwie do marszałka Piłsudskiego i Polskiej Partii Socjalistycznej uważali oni, że należy zagarnąć tyle ziem białoruskich i ukraińskich, ile uda się spolonizować. W ten sposób upadła koncepcja budowy państwa federalnego złożonego z Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski. Wpływ programu tej partii był również mocny po przejęciu władzy przez Piłsudskiego i    wojsko po 1926 roku. Dążyli oni do łagodniejszej formy polonizacji wszelkich mniejszości narodowych.

W 1946 roku Krajowa Rada Narodowa, coś jakby pseudo parlament,  ogłosiła plan trzyletni. Stawiał on na potrzebę rozwoju przemysłu lekkiego, spożywczego, prywatnego (sic!) rzemiosła . Cechą charakterystyczną tego planu było to, że mogła współdziałać prywatna inicjatywa gospodarcza z państwowym przemysłem, co więcej wszystko opierało się na rzetelnych wyliczeniach ekonomistów. Był to jedyny plan gospodarczy w erze Polski Ludowej, który w 100% został zrealizowany i cieszył się społecznym poparciem. 

W 1993 roku rozpoczął się kryzys polityczny w Rosji. O supremację walczyły ze sobą Prezydent Borys Jelcyn i parlament. Prezydent rozwiązał  Radę Najwyższą, a ta zaś odwołała go ze stanowiska i wybrała anty-prezydenta. Spór zakończył się w sposób typowy dla tego kraju. Wojsko ostrzelało parlament i było po sprawie. W wyniku tego dzisiaj prezydent Rosji ma niemal carską władzę.

Trochę się w ten dzień zdarzyło. Pozdrawia Autor.


czwartek, 20 września 2012

20. września

My z woli Wszechmogącego wybrani na kronikarza dziejów w klasztorze, położonym u podnóża gór, mieliśmy widzenie. Zesłane przez Najświętszą Panienkę.... W taki sposób średniowieczni kronikarze rozpoczynali swe annales, czyli zapiski na temat wydarzeń. W dobie Internetu wystarczy kliknąć kilka razy w przyciski, aby wiedzieć co i jak. 


Jeżeli już ktoś zdecydował się na zobaczenie tej skromnej stronki, to niech z uwagą i ze zrozumieniem czyta, co się zdarzyło 20 września w poszczególnych latach. 

W 331 roku p.n.e. wojaka dowodzone przez króla Macedonii Aleksandra Wielkiego przekroczyły rzekę Tygrys. 

 Plik:Unrug.JPG

 Fot. Dowódca Obrony Wybrzeża kontradmirał Józef Unrug. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Unrug.JPG&filetimestamp=20070402032413

W roku 1519 włoski żeglarz  na usługach władcy Hiszpanii, Ferdynand Magellan rozpoczął swą podróż w koło świata. Właściwie, nie okrążył on globu, gdyż w trakcie podróży został zabity na Filipinach, kiedy to nawracał pogan na chrześcijaństwo. W każdym razie jego wyprawa dowiodła w praktyce tezy polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika, że ziemia jest okrągła. Jak dotąd nie zostało wyjaśnione, czy Kopernik była kobietą.

W 1920 roku w ramach wojny polsko-bolszewickiej rozpoczęła się bitwa nad Niemnem. Armia Czerwona po klęsce pod Warszawą zdołała odbudować swe siły i znów zamierzała podjąć działania zaczepne. Bitwa rozpoczęła się od polskiego ataku na skrzydło zajmowane przez wojska litewskie, które wspierały bolszewików. Następnie od północny zaatakowano pozycję Armii Czerwonej. Bitwa zakończyła się polskim zwycięstwem. Całkowicie odebrała ona chęć Sowietom do podboju Polski, przynajmniej na razie.


W 1939 roku rozpoczęła się obrona Grodna przed bolszewikami. Przed wojną w mieście istniał garnizon, jednak po wybuchu wojny został przerzucony do Lwowa. Wobec tego obronę miasta podjęły się jednostki, które przypadkowo się tam znalazły. Wśród nich znaleźli się Policjanci z Poznania, jednostka kolaży, harcerze itp. 

W 1939 roku rozpoczęła się lądowa obrona Rejonu Umocnionego Hel. Dotychczas półwysep był atakowany przez lotnictwo i marynarkę. Ataki nie przyniosły większego skutku. Polska artyleria ciągle prowadziła pojedynek ogniowy z niemieckimi okrętami. Atak ze strony lądu także nie powiódł się. Wynikało to z tego, iż wąski przesmyk łączący Hel z lądem stały był pokryty umocnieniami. Rejon Umocniony skapitulował dopiero 2. października, gdyż dowództwo nie widziało sensu dalszej walki. Należy nadmienić, iż Niemcy planowały przeprowadzenie desantu morskiego, co wedle specjalistów musiało zakończyć się niemiecką klęską. Również ciekawe jest to, iż najwyższy rangą dowódcą obrony wybrzeża był Józef Unrug. Właściwie nazywał się Joseph von Unruh i był Niemcem. Pochodził ze starej pruskiej rodziny oficerskiej, a w czasach I wojny światowej był bohaterem walczącym na u-bootach. Po kapitulacji miał propozycję wstąpienia do niemieckiej armii, jednak jej nie przyjął. Zdziwieni tym zachowaniem byli wszyscy, gdyż był on jedynie żołnierzem kontraktowym. Co więcej w obozie jenieckim z niemieckimi oficerami kontaktował się jedynie przy pomocy tłumacza. 

Dzisiejsze spotkanie sponsorowały literki Z - jak zakonnik, H- jak rejon Umocniony Hel, J - jak Józef Unruh i G - jak Grodno. Pozdrawiam.

środa, 19 września 2012

19. września

Na początku naszego dzisiejszego spotkania autor pozdrawia wszystkich czytelników. Pragnie on wyrazić swą wdzięczność, iż w ogóle istnieją takowi. 

 

 Fot. Szczepienie przeciwko czarnej ospie w czasie wrocławskiej epidemii. Źródło: http://m.newsweek.pl/historia,ospa-we-wroclawiu--jak-zabijala-czarna-pani,95724,2,1.html

Autor uważa, że czytanie jego popisów literackich nie leży do najlepszego sposobu spędzania wolnego czasu. Wszak można czytać coś bardziej wartościowego, np. nikomu niepotrzebne informację z pudelka, albo jakieś dziwactwa ze sfory. Nawet tak prosty i wulgarny sposób prezentacji historii, jaki przedstawił autor jest bezsensowny i niewskazany. Dlatego dziękuje on z całego serca, iż ktoś to czyta.

W ciągu dziejów w dniu 19 września miało miejsce kilka ważnych i interesujących wydarzeń.

Na samym początku warto zaznaczyć, kiedy powstała taka data. Najlepiej o to zapytać Boga, jednak On nie wypowiada się na takie tematy. Nawet i lepiej, bo jak sięgnąć pamięcią, to wypowiadanie się Jahwe na różnorakie tematy źle się kończyło dla homo sapiens. Najlepszym przykładem jest potop w czasach Noego.

W 1410 roku wojska króla Władysława Jagiełły wróciły z nieudanego oblężenia Malborka.  Nie zdobyto jednego z najpotężniejszych zamków w Europie. Szkoda, bo może polityczne skutki tej wojny byłyby lepsze dla Polski. Jednak warto przypomnieć, iż  od czasów panowania Władysława Jagiełły Polska, powoli i systematycznie, stawała się mocarstwem w Europie Środkowej. Szczyt potęgi przypada na panowanie Władysława IV Wazę, kiedy to znowu wojska polsko-litewskie wkroczyły do Rosji i kiedy była planowana wielka wojna z Turcją, która miała przynieść polskie panowanie nad krajami naddunajskimi. 

W 1939 roku do Gdańska przybył Adolf Hitler, co było wyrazem zjednoczenia tego miasta z Rzeszą. Nadal trwały walki z niemieckim i sowieckim najeźdźcą.W tym dniu Rosjanie zajęli Wilno. Zostało ono następnie przekazane Litwinom, którzy wkrótce i tak znaleźli się pod radzieckim panowaniem.

W 1953 roku zakończyła się kwarantanna Wrocławia, wywołana epidemią czarnej ospy. Jest to jedyny moment w powojennej historii, kiedy to władze zdecydowały się na tak radykalny krok. Epidemia  została wywołana przez pewnego obywatela, a może nawet towarzysza, który do tegoż miasta przybył z dalekich Indii. Początkowo była ona nie rozpoznana przez lekarzy. Nie można się temu dziwić, gdyż choroba ta nie występuje w naszej strefie klimatycznej. Jednak została szybko odkryta, gdyż w szpitalu, do którego zgłosił się rzeczony obywatel, wystąpiły podobne objawy. Władze wykorzystały cały dostępny aparat przymusu z bezpieką i wojskiem włącznie, by zablokować miasto i na terenie całego kraju wyszukiwać osoby, które miały styczność z chorymi. Ciekawe jest to, iż mało jest publikacji naukowych na ten temat. Czyżby do dzisiaj dnia władze polskie wstydziły się tego, iż choroba brudu wybuchła w cywilizowanej Polsce? Trudno od powiedzieć sobie na to pytanie. Ważne jest, aby zdarzenie to nagłaśniać, w czasach, kiedy pojawiają się niedorzeczne dyskusje nad zniesieniem obowiązku szczepień. 

Autor poleca ciekawy artykulik na ten temat w pewnej gazecie: http://m.newsweek.pl/historia,ospa-we-wroclawiu--jak-zabijala-czarna-pani,95724,2,1.html

W 2007 roku rząd Izraela ogłosił Strefę Gazy wrogim terytorium. Decyzja ta wynikała z tego, iż na ziemiach tych rządzi Hamas, który sprzeciwia się istnieniu Izraelowi. Co więcej dla niego Żydzi, a zapewne i chrześcijaninie kalają ziemie swą obecnością. Decyzja ta spowodowała wprowadzenie ograniczeń w dostawie paliw, prądu, żywności i produktów przemysłowych dla Palestyńczyków. Wiele międzynarodowych organizacji zajmujących się prawami człowieka wystąpiło przeciwko takiej decyzji. Jest to zrozumiałe, gdyż wiele, zwykłych ludzi cierpi głód i niedostatek.

Na dzisiaj to wszystko. Autor nie ma zamiaru dalej męczyć swymi opiniami na temat historii. Oczywiście pod warunkiem, iż znajdą się osoby, które marnują czas czytając jego wypociny.

18 września

Kochani ludzie, wczoraj mieliśmy wtorek, 18 września. Jak każdy inny wtorek, ten również przyniósł ze sobą wiele nowych, niebywałych chwil w naszym życiu. Jednakże nie były one niczym szczególnym i wzniosłym, gdyż w naszej historii mieliśmy wiele, naprawdę wtorków. Łatwiej jest pamiętać, co miało miejsce 18 września, niż w kolejny wtorek września.

 

 Fot. Fiat 126p. Kultowy samochód w Polsce. Źródło: http://rakijafajters.blogspot.com/2010_09_01_archive.html
 Otóż 18 września w naszym, zwykłym życiu ludzi była moc wydarzeń.

W 1454 roku w ramach Wojny Trzynastoletniej Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim miała miejsce bitwa pod Chojnicami. Została ona przegrana przez wojska polskie. Spowodowała ona zniechęcenie króla Kazimierza Jagiellończyka do szlachty i pospolitego ruszenia. Od tond król zacznie korzystać z usług najemników. Wprawdzie więcej to kosztowało, ale na dobro wyszło Królestwu. 

W 1490 roku królem Węgier został Władysław Jagiellończyk, król Czech, najstarszy syn  króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Kazimierza IV Jagiellończyka. Wówczas to dynastia litewskich władców panowała nad całą Środkową Europą. Jednak ich kraje były ze wszystkich stron zagrożone. Węgry musiały walczyć o wolność z Turkami, Czech ze względu na swą religię ze wszystkimi państwami niemieckimi, zaś Litwa była napastowana przez Moskwę. Złą sytuację wykorzystali najwięksi wrogowie Jagiellonów - Habsburgowie,  którzy trzymali sojusz z Moskalami i Krzyżakami. Potrafili oni wykorzystać fakt, iż większość sił jagiellońskich była wówczas skoncentrowana na wojnach z Turkami i Moskalami. Zawarli oni traktat z Zygmuntem Starym, który stwierdzał, iż w razie bezpotomnej śmierci młodego króla Czech i Węgier Ludwika, władzę nad tymi krajami przejmą Austriacy.  Wprawdzie traktat przewidywał, że gdyby władcy Austrii mieli umrzeć bezpotomnie, to władze przejmą Jagiellonowie. Problem polegał na tym, iż Ludwik musiał toczyć wojnę z Turkami, zaś Habsburg  z nadmiarem rozrywek. Po śmierci Ludwika w bitwie z Turkami pod Mohaczem władzę nad tymi krajami przejęli Habsburgowie. Na domiar zła, syn Zygmunta I, był ostatnim męskim potomkiem tej dynastii. A tak pięknie się zapowiadało....

W 1939 roku zakończyła się bitwa pod Bzurą. Internowany przez władze estońskie okręt podwodny ORP Orzeł uciekł na pełne morze. Jego załoga pomimo blokady niemieckiej marynarki wojennej przebiła się na Morze Północne. Jak do tond jest to jeden z większych wyczynów Polskiej Marynarki Wojennej. 

W 1975 roku w Tychach została uruchomiona produkcja Fiata 126 p. Jest to ważne wydarzenie dla polskiej motoryzacji, gdyż samochód ten mógł stać się własnością każdej, przeciętnej polskiej rodziny. Do dnia dzisiejszego te malutkie samochodziki jeżdżą po naszych ulicach. Najciekawszą zaletą tych pojazdów było to, że pomimo braku rozbudowanego bagażnika mogły zabrać tyle bagażu, co nie jedno dzisiejsze rodzinne auto. Jakim dziwnym trafem nie jest ono tak silne utożsamiane w popkulturze jak dderowski trabant. Nie ma zlotów klubów miłośników maluchów itp. Jednak jest piosenka zespołu Big Cyc, do której odsyła autor.

Link do tej poważnej pieśni: http://www.youtube.com/watch?v=b0sj548ttJo


 W ten sposób kończy się autorska relacja z wydarzeń 18 września. 


poniedziałek, 17 września 2012

17. września

Drogie Panie i Panowie, z całej głębi serca mego informuję, iż mamy poniedziałek 17. września. Jako, że poniedziałki bywają trudnymi dniami we wszelkich biurach i innych rodzajach wykonywanych czynnościach zarobkowych, autor oznajmia, iż jego serce boleje. Jednocześnie jest skłonny poinformować o ważnych wydarzeniach z dziedziny historii, które miały miejsce w tym dniu na przestrzeni historii. 

 

 Fot. Radziecki plakat propagandowy pokazujący Armię Czerwoną jako wyzwolicielkę ludu pracującego Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy z pod polskiego jarzma. Źródło:  http://www.tajemniceludzkosci.info/print.php?news.365
Na samym początku autor wszystkim obywatelom Republiki Białorusi życzy dużo zdrowia z okazji ważnego dla nich święta narodowego. Albowiem 17. września to dzień, kiedy dokonało się zjednoczenie zachodniej i wschodniej Białorusi. W oficjalnej historiografii Białorusini w Polsce byli prześladowani, torturowani etc. Natomiast w Białoruskiej Republice Socjalistycznej żyło się im jak w raju. Tylko nie wiem, co na to obywatele tego państwa, którzy nie podzielają punkt widzenia Łukaszenki. W każdym razie dla Polaków 17. września to cios w plecy, który przesądził o upadku II RP, zaś dla Rosjan i Białorusinów to dzień radości. Jednak nie można się temu dziwić. W końcu upadła największa konkurencja dla rosyjskiego imperializmu. 
W 1374 roku król Ludwik Węgierski nadał szlachcie przywilej koszycki, który powodował, że szlachta nie płaciła podatków. W zamian przyrzekła, że następcą Ludwika na polskim tronie zostanie jego potomek. Obie strony dotrzymał - Jadwiga, jeden z bardziej inteligentnych i obrotnych władców Polski. Jedyny władca Polski, który został świętym. Jej świętość była spowodowana tym, iż przyczyniła się do chrztu Litwy. 
W 1939 roku po ataku Armii Czerwonej na Polskę prezydent Ignacy Mościcki, Wódz Naczelny marszałek Rydz-Śmigły i rząd polski przekroczyli granice, udając się na emigrację do sojuszniczej Rumunii. 
W 1947 roku żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego okrążyli szefa Ukraińskiej Partyzanckiej Armii w Polsce. Tym samym zakończył się żywot UPA na terenie naszego kraju. Autor zmuszony jest przypomnieć, iż UPA dążyła do zbudowania niepodległej Ukrainy. Często posuwała się do mordów, czystek etnicznych na terenach zamieszkałych przez ludność mieszaną etnicznie. Postępowanie takie wynikało z faktu, iż członkowie UPA wyznawali idee faszystowskie, dalekie od standardów europejskich demokracji. 
Autor ma nadzieję, iż dawka wieści z historii trochę osłodzi poniedziałkowe cierpienia rodaków.

16. wrzesnia

Drodzy Czytelnicy, wczoraj mieliśmy niedzielę, dzień pański, 16 września. W tradycji chrześcijańskiej niedziela to dzień, w którym nie powinno się pracować. 


Żądni zysku komuniści w czasach Polski Ludowej potrafili uszanować ten prastary zwyczaj. Jednakże w czasach demokracji niedziela stała się takim samym dniem pracującym, jak każdy inny. Jest to swoisty paradoks z dziedziny historii obyczajowości, czy też historii dnia codziennego. 

W dniu tym wiele działo się na przestrzeni wieków. Autor w sposób subiektywny, selektywny i w dużej części nieodpowiedzialny ma zamiar przedstawić dzieje 16. września z życia homo sapiens na przestrzeni wieków. 

Plik:Cecora 1620 111.JPG

Fot. Śmierć hetmana Żółkiewskiego obraz autorstwa Walerego Eliasza Radzikowskiego. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Cecora_1620_111.JPG&filetimestamp=20061030111930

W 1620 roku rozpoczęła się druga bitwa pod Cecorą. Wojska polskie dowodzone przez sędziwego hetmana koronnego Stanisława Żółkiewskiego starły się z Turkami. Były to interwencja Rzeczypospolitej w Mołdawii, która na celu miała całkowite podporządkowanie obszaru dzisiejszej północnej Romanii Polsce. Cała zabawa polegała na tym, iż do tych ziem rościło sobie prawa  ówczesne najsilniejsze państwo na świcie, Turcja. Jednakże polskie władze zdecydowały się na tą wyprawę, gdyż od czasów polskiego najazdu na wschodnie Węgry, wojna pomiędzy oboma państwami była kwestią czasu. Bitwa zakończyła się polską porażką, gdyż wojska mołdawskie (rumuńskie) zdradziły, przechodząc na stronę wroga. Hetman planował wycofać się do granic Rzeczypospolitej idąc w taborach. Jednak lisowczycy,  super lekka jazda, rozerwała tabor, gdyż hetman zabronił brać łupy. Turcy dokonali pogromu Polaków. W walce zginął hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski. W tym miejscu autor pragnie przypomnieć, iż starcie z Imperium Tureckim musiało nastąpić, gdyż oba państwa dążyły do dominacji na terenach Europy Środkowej.

W 1658 roku została zawarta Unia Hadziacka, zwarta pomiędzy władzami Rzeczypospolitej, a  Hetmańsczyzną Kozacką. W ten sposób Ukraina miała zostać trzecim federacyjnym członem Rzeczypospolitej. Jednakże traktat ten okazał się martwy, gdyż Kozacy dążyli wówczas do pełnej niepodległości. Woleli oni wchodzić w sojusze z Moskwą lub z Turcją, niż stać się państwem sfederowanym z Polską i Litwą. Po pokonaniu Szwedów i Rosjan żadna władza w Warszawie i Wilnie nie pytała się, czy Kozacy chcą być w federacji. Po prostu wysłano wojsko do pacyfikacji Ukrainy. Autor żałuje, iż powstała federacja Polski, Litwy-Białorusi i Ukrainy, gdyż tylko takie państwo było w stanie odeprzeć równoczesny najazd państw niemieckich i Rosji. 

W 1668 roku abdykował król Polski i wielki książę litewski Jan Kazimierz. Czyn był spowodowany tym, iż proponowany program reform ustrojowych został obalony przez opozycję. Wspierana ona była przez magnatów, którym na rękę były ograniczone funkcje władzy wykonawczej i Sejmu. Abdykacja miała na celu spowodowanie wybranie na króla francuskiego księcia, który realizowałby plan zmian ustrojowych w państwie. Jednak opozycja w wolnej elekcji przeforsowała wybór księcia Michała Wiśniowieckiego, syna bohatera wojny z Kozakami Dymitra Wiśniowieckiego.   Jeżeli jego ojciec był wojskowym geniuszem i wytrawnym politykiem, to książę Michał był kompletnym debilem, który dał się kierować klice magnatów.

W 1930 roku na rozkaz Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się pacyfikacja Galicji. Wynikała ona z tego, iż Ukraińska Organizacja Wojskowa prowadziła działalność terrorystyczną wymierzoną w istnienie polskiej państwowości. Policja i żandarmeria wojskowa przeszukiwały wioski w poszukiwaniu broni, zamykano ukraińskie stowarzyszenia i organizacje. Do legendy przeszło to, iż w miejscowościach podejrzanych o wspieranie terrorystów stacjonowały pułki kawalerii, które trzeba było wyżywić. W każdym razie Ukraińcy do dzisiaj źle wspominają polską pacyfikację. W tradycji narodowej stanowi ona ważny obraz, porównywalny z rugami pruskimi w XIX wieku.

W 1944 roku nadal walczyła powstańcza Warszawa.

W 2012 roku miejsce miał mecz żużlowy pomiędzy drużynami z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego. Tradycyjnie był on miejscem, gdzie akumulowała się wzajemna nienawiść pomiędzy fanami i mieszkańcami obu tych grodów. Dla autora antagonizm jest całkowicie niezrozumiałe. Być może wynika to z tego, że nie jest rodowitym mieszkańcem jednego z tych miast i fanem tego sportu.