poniedziałek, 29 października 2012

29. października

Dzień 29. października w tym roku przypada na poniedziałek. Jak powszechnie wiadomo jest to najbardziej znienawidzony dzień w tygodniu, gdyż większość ludzi wyrywa z oazy łikendowego (właśnie, dlaczego nie można tego tak napisać?) spokoju i każe wracać na pole bitwy zwane życiem. Zawieszenie broni pomiędzy ludźmi, a życiem. Dlatego też autor proponuje, aby wraz z przerwą w pracy, biorąc łyk kawy, poczytać coś, niecoś o historii. Ot, tak dla odprężenia oraz pogłębienia wiedzy.


Na początku autor chciałby zabrać Państwa w obszar historii kultury. Tym razem chce napisać słów kilka o historii wyglądu mężczyzn. Na sam początku pragnie zauważyć, iż większość opracowań naukowych większą wagę przykłada ideałom kobiecego ciała, niż mężczyzn.  W dużej części może mieć to uwarunkowania kulturowe, gdzie to mężczyźni mają pracować i starać się o zdobycie partnerek, zaś kobiety mają dobrze wyglądać. Zatem trudno stwierdzić, jakie były ideały mężczyzn w tzw. czasach prehistorycznych, gdyż brakuje materiału archeologicznego, który obrazował to zagadnienie. Łatwiej jest opisać postać mężczyzny w czasach antycznych. Można odnieść wrażenie, iż w starożytnej Grecji obowiązywały dwa równoległe ideały. Jeden to pochodzący z utworów Homera, mitów wzór atlety, zdobywcy wieńca olimpijskiego. Drugi to wzór filozofa, z dużym o zarośniętej twarzy. Należy pamiętać, iż zgodnie z nakazami filozofów, chodziła o postawę środka, czyli daleka była od wyćwiczonego ciała atlety, ale również nie była to postura mężczyzny cały czas spędzającego na ucztach z dużym brzuchem. Taki wzorzec, zwany dionizyjskim od greckiego boga wina, jest bardziej powszechny w starożytnym Rzymie. Związane to było z konsumpcyjnym stylem życiem rzymskich elit i klasy średniej. 

 
Fot. Bachus, wzorzec urody bogatego mężczyzny. Źródło: http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=686

Po upadku Imperium Rzymskiego, wśród German, panował kult idealnego wojownika. Z oczywistych względu ludzie nie wyglądali jak Conan, ale niewiele im brakowało. Mieli walczyć, machać mieczem, jeździć konno, zabijać wrogów i pić, dużo pić piwa. Czyli do szerokich barek należy dołączyć duży piwny brzuch, który świadczył o bogactwie i powodzeniach w życiu zawodowym i prywatnym. Podobny ideał panował aż do epoki oświecenia, przy czym coraz częściej zwracano uwagę na otyłość, jako świadectwo bogactwa. 

Zmiana nastąpiła w XVIII wieku, gdzie większy nacisk kładziono na edukację. Wiązało się to z pojawieniem się potrzeby uprawiania ruchu fizycznego dla jego samego uprawiania. Dla przykładu król Szwecji Karol XII każdego poranka gimnastykował się. Otyłość przestała być fizycznym wyznacznikiem pozycji społecznej. Ludzie sytuowani powinni być raczej szczupli, wysocy. Od epoki oświecenia wśród mężczyzn zaczęła liczyć się ogłada towarzyska. W ciągu wieku XIX i XX wzorzec mężczyzny nie zmienił się, poza wyjątkiem coraz bardziej negatywnego podejścia do obecności dużego brzucha, który stał się symbolem niedbalstwa.  W XXI wieku pojawiło się wśród męskich wzorców piękna  postać metroseksualna, pod wieloma względami przypominająca kobiety. 

Oprócz tego zdaniem autora w tym dniu miejsce miały następujące wydarzenia:

1525 roku Marcin Luter odprawił pierwszą mszę w języku niemieckim. Wydarzenie to bez precedensu,  gdyż łamało to monopol Rzymu na masze. Dodatkowo zwykły lud rozumiał, o co chodzi duchownemu, nabożeństwo przestało być czymś magicznym, niezrozumiałym.

1611 roku car Rosji Wasyl Szujski złożył hołd lenny Królowi Zygmuntowi III. Było to ważne, z propagandowego punktu widzenia, wydarzenie, gdyż w sposób widomy pokazywało aspiracje mocarstwowe Rzeczypospolitej Obojga Narodów.   

Plik:Carowie Szujscy na sejmie warszawskim Jan Matejko 18 century.jpeg 
Fot. Carowie Szujscy na sejmie warszawskim obraz Jana Matejki. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Carowie_Szujscy_na_sejmie_warszawskim_Jan_Matejko_18_century.jpeg&filetimestamp=20050121145055

1863 roku oficjancie powstał Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Co do tego wydarzenia, autor wieży, iż nie wymaga ono większych komentarzy.  

1918 roku po zakończeniu I wojny światowej proklamowano państwo południowych Słowian. Nosiło ono nazwę Królestwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów. Później przyjęło ono nazwę Jugosławii.

1923 roku proklamowano powstanie Republiki Tureckiej. W ten sposób powstało nowoczesne państwo, wzorowane na europejskich doświadczeniach. Turcja w postaci republiki stało się państwem laickim, zmilitaryzowanym, dobrze rozwijającym się gospodarczo i rządzonym przy pomocy nowoczesnej biurokracji.

1925 roku na lwowskim Cmentarzu Orląt dokonano ekshumacji losowo wybranych grobów. Wydobyte z nich prochy zostały pochowane w Grobie Nieznanego Żołnierza, jako hołd dla wszystkich poległych w walce o niepodległość ojczyzny. 

1941 roku do polski wrócił marszałek Rydz-Śmigły. Podawał się on za Adama Zawiszę. Chciał on zorganizować podziemną armię, Obóz Polski Walczącej. Wedle oficjalnych danych po powrocie miał skontaktować się z szefem ZWZ, jednak nie wiadomo, czy do tego doszło. Pod koniec listopada marszałek ciężko zachorował na żołądek. Zmarł on w nocy z 1 na 2 grudnia 1941 roku. W chwili obecnej pojawiła się hipoteza, że został otruty przez członków ZWZ, którzy podejrzewali go o zdradę i chęć współpracy z Niemcami. Jest to jedynie hipoteza, na poparcie której brakuje dowodów. 

1956 roku wojska Izraelskie zaatakowały należący do Egiptu półwysep Synaj.  Był to początek wojny o Kanał Sueski. Kanał został znacjonalizowany przez rządzącą w Egipcie juntę wojskową. Było to uderzenie wymierzone w imperializm brytyjski. Wielka Brytania zdecydowała się na wojskową interwencję. Wraz z wojskami francuskimi dokonała ona desantu w pobliże Kanału, który jakoby był zagrożony przez wojska izraelskie. Oczywiście atak Żydów był wcześniej uzgodniony z przedstawicielami Wielkiej Brytanii i Francji.

Zdaniem autora więcej nie było ważnych wydarzeń. Pro dei gratia.



 

niedziela, 28 października 2012

28. października

Dzisiaj mija leniwie 28. dzień października. Dzień niebagatelny, gdyż miał o godzinę dłuższą noc. Wobec tego można było się wyspać. Jak powszechnie wiadomo w jesienią niedzielę sen jest bardzo dobrym pomysłem na spędzenie wolnego dnia.  Alternatywą dla niedźwiedziego snu jest poddanie się grze, która posiada ustalone reguły przez naturę i kulturę, czyli pielęgnowanie stosunków damsko-męskich.


Należy stwierdzić, iż z historycznego punktu widzenia, kanony  piękna zmieniały się. Poczynając od czasów zwanymi prehistorycznymi, to naukowcy na podstawie badań archeologicznych stwierdzają, iż za piękne uchodziły panie o dużej masie ciała, szerokich biodrach i dużym biuście. Wynika to z przeświadczenia, że podstawowym zdaniem kobiety było rodzenie, karmienie i wychowywanie dzieci. Damska uroda nie miała, jak obecnie jedynie uzasadnienia estetycznego. 



Fot. Wenus z Wiledorfu, obrazująca kanon piękna kobiety w czasach tzw. prehistorycznych. Źródło: http://archeowiesci.pl/2009/05/11/najstarsza-figurka-kobiety/

W czasach starożytnych Greków i Rzymian wśród warstw mających większe uposażenie materialne uroda kobiet przestała miec jedynie walory praktyczne, poczęły przejawiać się również wartości estetyczne, zbliżone do współczesnych kanonów piękna. Warto przypomnieć sobie słynny posąg Wenus z Millo.

 
Fot. Wenus z Milo, kanon estetyki zamożnych Greków i Rzymian. Źródło:  http://www.ws.aplus.pl/foto/paryz/016wenus.html

We wczesnym średniowieczu, w czasach organizacji państw germańskich zdobywców i słowiańskich rolników, znów wrócono do wcześniejszej wersji kanonu piękna.   W XV i XVI wieku w wyniku rozwoju gospodarki znowu za kanon piękna uwarzono kobiety szczupłe,  posiadającą mocno wyraźna talię. O tym świadczy materiał ikonograficzny w postaci wielu obrazów, fresków. 

 
Fot. Fragment Ołtarzu św. Tomasza Becketta w stylu gotyckim, prezentacja kanonu piękna w późnym średniowieczu. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Meister_Francke_005.jpg&filetimestamp=20050520053005

W czasach baroku, już nie ze względu ekonomicznych wrócono do bardziej okrągłych kształtów. Widoczne to było w szczególności w malarstwie tego czasu. Od nazwiska jednego z malarzy przyjęło się stwierdzenie rubensowskie kształty, na określone bardziej okrągłych kobiet.



Fot. Obraz Rubensa pt. Trzy Gracje, prezentacja kanonu piękna epoki baroku. Źródło: http://pretensjonalnie.blogspot.com/2012/07/rubens-jest-passe.html

W czasach napoleońskich znów mamy nawrót do kanonów Greków i Rzymian, co wiąże się z zamierzoną działalność w dziedzinie całej kultury materialnej, zwanej klasycyzmem. W epoce maszyn, pary, a nade wszystko szybkiego przepływu informacji kanon ten został bardziej utrwalony. Co więcej na początku XXI wieku różne korporacje próbują narzucić kanon piękna, który polega na posiadaniu skóry i kości. Autora zastanawia ciekawe sinosojda, która kształtuje się w przypadku rozpatrywania historii estetyki kobiecego ciała. Zaczyna się od bardzo obłych kształtów, później bardziej wyprofilowane, później znowu powrót, następnie idzie czas na bardziej kształtne. Ciekawe jest również to, że ciągle zmiesza się masa kobiecego ciała w dolnej części wykresu, czyli w rubryce nieokrągłe kobiety.

Oprócz tego w tym dniu miały miejsce następujące ważne wydarzenia historyczne:

312 roku stoczono bitwę przy moście Mulwijskim.  Zasadniczo walka toczyła się o opanowanie władzy nad Imperium Rzymskim, czyli nad całym ówczesnym cywilizowanym światem. Jej zwycięzcą został Konstanty Wielki, który został poparty przez legie stacjonujące w zachodniej części państwa. Waga tej bitwy polega na tym, iż Konstantyn zapewnił sobie poparcie chrześcijan, umieszczając na swych sztandarach znak krzyża. Po objęciu władzy przez tego władcę chrześcijaństwo stało się religią legalną. Wiele ważnych urzędów objęli wyznawcy Chrystusa. Był to pierwszy krok ku chrystianizacji ówczesnego świata.


Fot. Moneta rzymska z chrystogramem, znakiem, jaki nosili żołnierze Konstantyna. Krzyż ten jest tworzony ze zbitek dwóch greckich liter, które odnoszą się do pierwszych liter imienia Jezus Chrystus. Źródło: http://alesztuka.tumblr.com/post/2153837109/labarum

1791 roku Sejm Czteroletni powołał do życia Komisję Skarbową Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powstała ona w wyniku połączenia Komisji Skarbowych Wielkiego Księstwa i Korony. W ten sposób został stworzony centralny organ, który zarządzał wszystkimi finansami polsko-litewskiej federacji. Dotychczas każda z części federacji miała swój pieniądz i swój budżet. W dodatku wprowadzono nowoczesne sposoby zarządzania finansami, wzorowanymi na   doświadczeniach państw niemieckich.

1918 roku powstała Komisja Likwidacyjna. Jej zadaniem było likwidowaniem austriackich struktur władzy i zastępowanie jej zorganizowanymi w trybie improwizacji polskimi strukturami władzy.

1918 roku oficjancie uzyskanie niepodległości Czechosłowacji od Monarchii Austro-Węgierskiej.

1950 roku w Polsce Ludowej przeprowadzono operację wymiany pieniędzy.   Wedle słów propagandy miała na celu zniszczenie majątków kułaków, spekulantów i wyzyskiwaczy. W praktyce dążyła do okradzenia większej części społeczeństwa, co związane było z rosnąca inflacją. Równocześnie zakazano posiadania szlachetnych kruszców i dolarów oraz innych dewiz.

1956 roku do Warszawy wrócił z internowania prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński. Decyzja nowych władz Polski Ludowej o zwolnieniu prymasa związana była z chęcią uspokojenia społeczeństwa, pogłębienia zaufania do rządu i partii. Gomułka prowadził nadal walkę z Kościołem katolickim, tylko tyle, iż stosował bardziej subtelne metody.

1965 roku w czasie obrad Soboru Watykańskiego II uchwalono konstytucję, która określała stosunek katolików do niechrześcijan. Jest to ważny akt, gdyż wcześniej uważano, że wyznawcy innych religii na pewno będą potępieni i dlatego należy ich nawracać, nawet używając siły.


Drodzy Czytelnicy na dziś to wszystko. Pro dei gratia.
 

 

sobota, 27 października 2012

27. października

Witam, wszystkich tych, którzy nie mogą spać po nocach, buszując po stronach wirtualnego świata. Autor postanowił, iż wpis powstanie właśnie teraz, czyli, w późnych godzinach nocnych. W ten sposób dodaje sobie powagi, splendoru, czuje się jak jakiś prawdziwy pisarz ery romantyzmu, kiedy to utwory powstawały przy świecy, lampie naftowej itp. Dobrze, iż chociaż wyobraźnie autor ma wybujałą, nie pisze swoich postów z poczucia obowiązku, jakieś dziwnej misji, czy czegoś tam podobnego, a jedynie dla dobrej zabawy.


W dniu 27. października autor proponuje z zapoznaniem się z następującymi wydarzeniami historycznymi. 

 
Fot.: Obraz pędzla Pierra-Narcisse Guérin pod tytułem Morfeusz i Irys. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Guerin_Morpheus%26Iris1811.jpg&filetimestamp=20081227051319

1553 roku w Genewie na  rozkaz Kalwina został spalony hiszpański humanista Miguel Serwet. Należy nadmienić, iż taki sam los czekałby go w ortodoksyjnych państwach katolickich. W ten sposób światu zostało udowodnione, iż nowa forma chrześcijaństwa jest równie spaczona, jak przeżarty korupcją Kościół katolicki. 

1806 roku cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte triumfalnie wkroczył do Berlina. Był to pierwszy raz w historii, kiedy zwycięskie wojska maszerowały przez Berlin. Musiało to szczególnie zaboleć butnych Prusaków. 

1956 roku w Luksemburgu zdecydowano o włączeniu Zagłębia Saary do NRF. Dotychczas było to niemieckie państewko okupowane przez wojska francuskie. Związane to było z tym, że Francja chciała kontrolować niemiecką produkcję przemysłową. W ten sposób zyskiwałaby pewność o jej niemilitarnym przeznaczeniu. Włączenie obszaru nastąpiło po tym, jak zdecydowano o tym, iż NRF będzie częścią europejskiego systemu politycznego i bezpieczeństwa.

1957 roku w NRF utworzono Związek Wypędzonych. Skupiał on ludzi, którzy zostali zmuszeni po II wojnie światowej do opuszczenia swoich siedzib, które zostały włączone do Polski. Wedle ideologii tej organizacji Polska była jednym z okupantów niemieckiego terytorium. Wobec tego wszelkie negocjacje, rozmowy i działania rządu zachodnioniemieckiego z Polską o granicach na Odrze i Nysie są nielegalne. Po akceptacji granic przez rząd kanclerza Khola i wejściu Polski do struktur zjednoczonej Europy spowodowało, że zaczęli starać się o materialne zadośćuczynienie za wypędzenie. 

1991 roku odbyły się pierwsze wolne wybory parlamentarne od czasów zakończenia II wojny światowej. Miały one miejsce po rozwiązaniu przez prezydenta Lecha Wałęsę parlamentu, którego skład był ustalony przy Okrągłym Stole. W ten sposób na dobre zrywano z systemem narzuconym przez komunistów.

Autor pomny nocnej pory, gdy nad ciałem człowieka władze winien sprawować Morfeusz, grecki bóg snu, brat boga śmierci, zakończył swą ważną misję edukacyjną. Więc w tym nocnym poście nie będzie więcej wiadomości na temat dziejowych wydarzeń. Pro dei gratia.

26. października

Witam Państwa, 26. października okazał się dobrym dniem dla miłośników historii i militariów. Okazało się, iż w pewnych błotach, tudzież bagnach znalazł się unikatowy egzemplarz brytyjskiego czołgu Valentine. Jego niepowtarzalność polega przede wszystkim na tym, iż znalazł się na terenie naszego państwa. Siłą rzeczy takie pojazdy powinny znajdować się w błotach, bagnach za zachód od linii rzeki Łaba. Czyli obszaru Europy zdobytej przez Aliantów. W polskich błotach czołg znalazł się na wskutek działalności Armii Czerwonej. Posiadała ona bowiem sprzęt zachodni, który otrzymywała od USA w ramach pomocy sojuszniczej. Wśród nich znajdował się również brytyjski sprzęt wojskowy.


Oprócz tego w dzień ten, oczywiście wedle zdania autora, miały miejsce następujące wydarzenia historyczne. 

Fot. Zdjęcia przedstawiające sytuację przed Teatrem na Dubrowce. Źródło:  http://www.livejournal.ru/themes/id/60076

1497 roku doszło do bitwy pomiędzy wojskami polskimi dowodzonymi przez króla Jana I Olbrachta, a armią tatarską- turecko-mołdawską. Była ona konsekwencją polskiej wyprawy na Mołdawię, która od czasów Władysława Jagiełły była zależna od Polski. Wówczas państwem tym rządził hospodar, czyli książę, Stefan Wielki. Próbował on wykorzystać współzawodnictwo sąsiednich państw w celu uzyskania niepodległości. Początkowo wykorzystywał polskie i węgierskie, czyli jagiellońskie, wsparcie przeciw Turcji i Tatarą. Jednak, gdy odmówił złożenia hołdu nowemu władcy Polski, sprowokował zbrojną wyprawę na swoje państwo. Przeciw Polsce zyskał pomoc wojsk tatarskich i tureckich. Często wojna ta jest określano, nie jako konflikt polsko-mołdawski, a jako polsko-turecki. Rozpoczął on bowiem współzawodnictwo tych dwóch państw o panowanie nad krajami naddunajskimi. Zakończył się on w 1621 roku, kiedy to Imperium Osmańskie oficjalnie najechało Rzeczpospolitą. Wówczas wojska polsko-litewsko-kozackie obroniły się w twierdzy Chocim.  Wracając do zagadnienia omawianej bitwy z 1497 roku, została ona stoczona pod miejscowością Koźminem. Wówczas wojska królewskie wracały z nieudanego oblężenia stolicy księstwa. Przed wycofaniem został zawarty rozejm. Atak na wycofujących się Polaków był zdradziecki. Wrogowie króla napadli na wojska polskie w czasie przeprawy przez przełęcze w górach na terenie Bukowiny. Początkowo wojska królewskie bitwę przegrywały. Szczególnie mocno ucierpiało pospolite ruszenie szlachty ruskiej. Atak nieprzyjaciół zatrzymał się na wozach piechoty zaciężnej. Tatarzy i spółka, bo właśnie Tatarów miało być tam najwięcej, nie potrafili poradzić sobie z bronią palną. Szarża gwardii królewskiej złożonej z rycerstwa, odzianego w  ciężkie zbroje płytowe, rozbił przeciwników. Bitwa zakończyła się remisem, gdyż strona polska poniosła duże straty, ale się obroniła. Warto dodać, iż w szeregach polskich walczyli Krzyżacy, którzy   byli wówczas lennikami króla. 

1530 roku Zakon Joannitów przeniósł na archipelag Malty. Zakon musiał opuścić wcześniejszą swoją siedzibę, która znajdowała się  na wyspie Rodos. Została ona zdobyta przez władcę tureckiego Sulejmana Wspaniałego, dla którego funkcjonowanie państwa zakonnego było wielkim nieporozumieniem. Dotyczyło ono szczególnie kwestii ekonomicznych, gdyż flota zakonna kontrolowała Morze Egejskie i wschodnią część Morza Śródziemnego. W ten sposób cały handel w tym rejonie odbywał się poza wpływami Imperium Osmańskiego. Wyspy zostały nadane przez cesarza Karola V. Od tego momentu dzieje zakonu były ściśle związane z wyspami. Oficjalne godło w postaci charakterystycznego krzyża nazywane jest krzyżem maltańskim.

1863 roku na konferencji odbywającej się w Genewie założono Czerwony Krzyż. Początkowo działał na polach bitew pomagając rannym, niezależnie od tego, po której stronie uczestniczyli w konflikcie. Nazwa organizacji wzięła się od  czerwonego krzyża, znajdującego się na białym tle, czyli odwrotności barw Szwajcarii. Obecnie organizacja ta jest z działalności na rzecz pokoju, niesienia pomocy wszystkim potrzebującym. 

1954 roku zostało zlikwidowane Wolne Terytorium Triestu. Zostało ono utworzone, gdyż po II wojnie światowej nie było możliwe rozstrzygnięcie, czy miasto to ma należeć do Włoch, czy do Jugosławii. Problem wynikał ze względu na mieszany charakter spornego terenu. Miasto było zamieszkane przez Włochów, zaś tereny podmiejskie przez  ludność słowiańską. Likwidacja Wolnego Terytorium nastąpiła, gdyż rządy Włoch i Jugosławii ustaliły, jak ma wyglądać przebieg granicy. Otóż miasto znalazło się we Włoszech, zaś pozostałe tereny w Jugosławii.

1971 roku została zakupiona licencja na samochód, który zmotoryzował Polskę, tj. na Fiata 126. Co ciekawe jego konstrukcja w latach siedemdziesiątych była już przestarzała. Pomysł i podstawowe założenia konstrukcyjne powstały za czasów Mussoliniego. Ze względu na wybuch wojny samochód ten zaczęto produkować dopiero po II wojnie światowej. W Polsce samochód ten był produkowany do końca lat 90. XX wieku. Autor żałuje, iż nigdy nie wprowadzono ulepszeń, modernizacji popularnego maluszka, wedle założeń polskich konstruktorów. Jednym z ciekawszych projektów modernizacji był samochód "Beskid", który przypominał wyglądem chincochento. 

1984 roku odbyła się premiera jednego z kultowych filmów w dziejach współczesnej popkultury, tj. Terminatora. Główną rolę w filmie grał austriacki kulturysta, obiekt westchnień wielu dziewcząt, Arnold Schwarzenegger. Film należy do gatunku kina akcji, gdzie dużo się strzela, jednak dzięki dobrej fabule jest do oglądnięcia. W każdym razie dzięki temu filmu słowo "Terminator" jest kojarzone z inteligentnym stworem, robotem,  nie zaś z wyrobnikami, pracującymi bez opieki cechu i za niższą gażę. Szkoda, gdyż archaicznie znaczenie słowa "Terminator" bardziej odpowiada współczesnemu charakterowi ludzkiej pracy.

1994 roku zawarto pokój pomiędzy Izraelem, a  Jordanią. Waga tego wydarzenia wiąże się z tym, iż państwa arabskie pragną wymarzenia Izraela z powierzchni ziemi. Co więcej granica pomiędzy dwoma państwami została ustalona w taki sposób, aby ziemie zdobyte przez Żydów znajdowały się nadal pod ich okupacją. W ten sposób zaistniała możliwość stworzenia Autonomii Palestyńskiej. Należy dodać, iż Jordania jest jednym z nielicznych prozachodnich państw w świecie arabskim. W państwie tym z powodzeniem funkcjonuje demokracja, przestrzegane są prawa kobiet (przynajmniej oficjalnie).

2002 roku czeczeńscy terroryści zaatakowali moskiewski na Dubrowce. Do niewoli wzięli niewinnych ludzi, którzy przybyli obejrzeć przedstawienie muzyczne. Chcieli w ten sposób wymusić na władzach rosyjskich spełnienie swych żądań politycznych. Jak wiadomo Rosja po rozpadzie ZSRR przeżywa kompleks utraconego statusu imperium. Dlatego też, zdecydowała się na siłowe rozwiązanie problemu. Do akcji tego typu użyła jednostek typu specnaz, które są stworzone do wycinania, eliminowania wrogów, a nie do akcji cięcia chirurgicznego. Spowodowało to, iż większość wziętych przez terrorystów jeńców zginęła w czasie akcji wojska. No właśnie wojska, a nie oddziałów policyjnych.

2010 roku Chiny Ludowe zakończyły jedną z największych na świecie inwestycji hydrologicznych. Zakończono zapełnianie wodą Zbiornika za Zapora Trzech Przełomów. W ten sposób Chiny uzyskały wielką elektrownię, która dostarcza prądu dla wciąż rozwijającego się przemysłu. Problem polega na tym, iż inwestycja ta sprowadza wielkie problemy ekologiczne. Przede wszystkim negatywnie wpływa na rzekę Jangcy, a pośrednio na jej cały ekosystem. 

Autor więcej nie pamięta swych grzechów, więc kończy swą opowieść. Pro dei gratia.

czwartek, 25 października 2012

25. października

Dzisiaj mamy 25. października. Tego dnia obchodzony jest Dzień Kundelka. Wszystkie pieski, małe, duże, czarne, szare i bure, w kratkę, z małymi lub dużymi uszami mają swoje święto. Dzień ten jest obchodzony w rocznicę przyjęcia ustawy o Ochronie zwierząt. Zabrania ona m.in. sprzedawania zwierząt na bazarach, targach, zaś od sklepów wymaga przestrzegania specjalnych zasad. Całkiem inna sprawa, iż sklepy zoologiczne często łamią ustawę, np. w kwestiach rozmnażania zwierząt. Ważne, aby Polscy, wiedzieli, że swoje zwierzątka, nade wszystko pieski trzeba kochać i w odpowiedni sposób nimi się opiekować. Należy walczyć z wyrzucaniem psów latem, kiedy zaczynają się wakacyjne wyjazdy.


W tym dniu miały miejsce następujące ważne wydarzenia historyczne:


Fot. Bohaterowie komiksu Papcia Chmiela. Źródło:  http://www.grypuzzle.pl/puzle-na-zam%C3%B3wienie_4.html

1415 roku w trakcie Wojny Stuletniej miała miejsce bitwa pod  Azincourt. Wedle wszelkich średniowiecznych reguł bitwę powinni wygrać Francuzi. Na pole bitwy wystawili oni wspaniałe rycerstwo, pod czas gdy, wojska angielskie składały się w większej części z piechurów. Piechota angielska była uzbrojona w długie łuki, których długość równała się wysokości obsługującego go człowieka. W ten sposób posiadał on dużą moc. Francuskie rycerstwo było mocno niezdyscyplinowane,  dla niego bitwa była kolejną szansą na pokazanie indywidualnej odwagi. Wojska angielskie uszykowały się za prowizoryczną palisadą, czekając na atak wroga. W dodatku ziemia była przesiąknięta, co wykluczało skuteczność szarzy kawalerii. Jednak brak dyscypliny spowodowało, iż rozkaz dowódcy zabraniający ataku, do czasu, aż słonce osuszy glebę został zignorowany. W dodatku Anglicy stanęli w znacznym zwężeniu   terenu, co uniemożliwiało Francuzom na uderzenie całą siłą.  Jednak co dziwne pierwsi uderzyli angielscy łucznicy. Podeszli oni na odległość lotu strzały, czyli ok. 300 m, i zaczęli strzelać. Francuzi odpowiedzieli bezładnym atakiem. Konie tonęły w błocie, zaś francuscy rycerze nie mogli pomieścić się w przesmyku. Spowodowało to istną rzeź rycerstwa, które stało się łatwym celem dla łuczników.   Mimo to zdołali oni rozbić główne siły angielskiego rycerstwa. Jednak ciągle byli ostrzeliwani przez łuczników. Strzały zabijały konie, co powodowało, iż wywracały się one utrudniając atak francuskiego rycerstwa. Widząc to zaatakowała angielska piechota, która bardziej nadawała się do walki z ścisku, niż rycerstwo. W bitwie zwyciężyli Anglicy, dzięki swej piechocie. Była to jedna z najbardziej krwawych bitew w średniowiecznej Europie.

1501 roku miłościwie panujący nam król Aleksander Jagiellończyk zatwierdził przywilej mielnicki. Władca nadawał przywileje magnatom, co było zerwanie z polityką jego poprzedników. W myśl przywileju uprzywilejowany został Senat.  Król stracił swobodę mianowania senatorów, którzy od tego momentu mieli być powoływani za zgodą Senatu na zwolnione miejsce. Senatorzy uzyskali możliwość wypowiedzenia posłuszeństwa królowi, jeżli ten nie realizował postanowień Izby Senackiej. W ten sposób władca stawał się pierwszym, z pośród senatorów. Oznaczało to zdobycie supremacji przez magnatów, nad szlachtom i przyjęcia władzy przez nich. Oczywiście wywołało to oburzenie mas ludu szlacheckiego, który starał się znieść przywilej. Szlachta najpierw postarała się o zakaz łączenia kilku stanowisk w jednym ręku, co podkopywało ekonomiczne podstawy magnatów. Zniesienie przywileju nastąpiło w 1505 roku, kiedy to Sejm przyjął konstytucję nihil novi,  która zatwierdzała stare przywileje szlacheckie. Szlachta dążyła do przejęcia władzy w państwie, co wówczas było na plus dla Królestwa.

1555 roku władca Hiszpanii, Czech, Węgier, Austrii, Neapolu, Mediolanu, Burgundii, Cesarz Rzymski narodu Niemieckiego, czyli człowiek, który władał połową Europy i tą częścią świata, którą podbili Hiszpanie, Karol V, ogłosił zamiar abdykacji. Nigdy wcześniej, anu nigdy później w Europie nie było i nie będzie władcy, który rządził takimi wielkimi obszarami.

1944 roku Adolf Hitler powołał do życia niemieckie pospolite ruszenie, czyli Volksturm. Walczyć mieli w nim w wszyscy w nim, którzy z jakiś przyczyn nie znajdowali się we wojsku, czyli zazwyczaj starcy, inwalidzi i gówniarze. Ich zadaniem była obrona ich rodzinnych miejscowości przed wrogiem, czyli zazwyczaj przed Bolszewikami. Kontakt bojowy z Armią Czerwoną musiał zakończyć się tylko w jeden sposób, czyli z rzeżą. W wiosce, w której autor mieszka również funkcjonowała ta formacja zbrojna. Jej zadaniem była obrona stacji kolejowej. Gdy wkroczyli Rosjanie w lutym 1945 roku, nie było żadnych walk. Nieopodal rozstrzelali wszystkich niemieckich "obrońców".

1956 roku Adolf Hitler oficjancie został uznany za zmarłego. Związane to było z długimi badaniami, jakie prowadzili radzieccy specjaliści nad spopielonymi zwłokami przywódcy III Rzeszy. Mimo takiego zakończenia śledztwa nadal istnieje wiele spiskowych teorii, że Adolf H. żył jeszcze długo po wojnie w jednym z państw Ameryki Południowej. 

1957 roku w "Świecie Młodych" ukazał się pierwszy odcinek jednego z najlepszych polskich komiksów Romek, Tytus i A'Tomek. Jego autor, Papcio Chmiel, w czasach PRL był postacią kultową. Seria komiksów opowiada o przygodach dwóch chłopaków z podwórka oraz szympansa,  który posiadł zdolność ludzkiej mowy. 

1973 roku zakończyła się Wojna Jom Kipur.  Izrael pokonał kolację państw arabskich, które były wspierane przez ZSRR. USA dostarczyło Żydom nowoczesnej broni, co spowodowało, że zdołali się oni obronić.

1983 roku USA dokonały inwazję na Grenadę. Jest to małe państewko na Morzu Karaibskim. Przyjęło ono komunizm od pobliskiej Kuby. Było to potraktowane przez USA jako atak na suwerenność tego państwa. Wysłanie oddziałów w ciągu kilku dni spowodowało, że obalono reżim komunistyczny. Była to pierwsza wojna od czasów Wietnamu. 

Są to zdaniem autora najważniejsze wydarzenia, które miały one miejsce w ciągu tego dnia. Pro dei gratia.



środa, 24 października 2012

24, października

Dzień 24. października. Plac Defilad w Warszawie zapełniał się spontanicznie tłumami. Część z mężczyzn weszła na pobliskie latarnie, aby mieć lepszy ogląd sytuacji. Z lotu ptaka wyglądało to, jak jedno wielkie mrowisko. Wszędzie były tłumy. Wszyscy bez wyjątku z niecierpliwością, a nawet z ze złością oczekiwało na pojawienie się głównego gościa zebrania. Był nim towarzysz pierwszy sekretarz Władysław Gomułka vel Wiesław. W końcu się pojawił. Z wysokiej mównicy, przez chwilę swym wzrokiem ogarnął tłum, wziął głęboki chełst  powietrza i zaczął przemawiać.... 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Gomulka_speech.jpg

Fot. Gomułka w czasie przemówienia z 24 października 1956 roku. Źródło:  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/Gomulka_speech.jpg

W taki sposób zapewne autor powieści historycznej zaczął swą powieść, w którym znalazłaby się relacja z jednego najważniejszego, największego zebrania ludności w dziejach Polski Ludowej. Jedyny raz w historii PZPR, kiedy przywódca partii uzyskał legitymację społeczną. Trudno w tym miejscu przytaczać szczegółową relację z przemówienia. Dlatego też autor odsyła czytelników do poniższego linka:


Oprócz tego w dniu tym miejsce miały następujące wydarzenia z dnia:

W dniu tym rozpoczyna się Tydzień rozbrojenia. Takie inicjatywy były ważne w czasie istnienia dwóch bloków wojskowo-gospodarczych. W czasach współczesnych wyścig zbrojeń nie ma większego sensu. Zagrożeniem dla pokoju światowego nie są państwa, a islamskie organizacje, które przy pomocy terroru pragnął podporządkować sobie świat w celu przyjęcia wiary w proroka. 

Oprócz tego w dniu tym obchodzony jest Dzień Narodów Zjednoczonych. Został on ustalony przez Zgromadzenie Ogólne w rocznicę przyjęcia Karty Narodów Zjednoczonych w 1945 roku. Dokument ten powoływał do życia ponadnarodową instytucję, która miała za zadanie szerzenie pokoju, współpracy wszystkich państw, rozwiązywanie najważniejszych problemów ludzkości oraz pilnowanie przestrzegania praw człowieka. Tą instytucją była Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). Niestety obecnie ONZ nie odgrywa jakiekolwiek roli w stosunkach międzynarodowych. Gra toczy się pomiędzy największymi mocarstwami, islamskimi terrorystami oraz państwami posiadające największe zasoby ropy. Reszta państw musi robić dobrą minę do złej gry.

1648 roku zawarto Pokój Westfalski, który  kończył wojnę trzydziestoletnią. Wprowadzą on do stosunków międzynarodowych jedną, ale niezmiernie ważną rzecz. Było to kompletna niezależność istniejących państw, tym samym zrywano z średniowieczną zasadą uniwersalizmu. Dotychczas uważano, iż cesarz rzymski ma prawo do ingerowania w sprawy wewnętrzne innych państw. W stosunku Polski zasada ta przestała obowiązywać od czasów wstąpienia na tron Jagiellonów, którzy byli na tyle silni, iż ignorowali polecenia cesarza, zaś zwycięstwo pod Grunwaldem pozwoliło im na ich mienie w d...ie. 

1795 roku Prusy, Rosja i Austria podpisały akt III rozbioru Rzeczpospolitej. Tym samym w sposób bezprawny podzielono i wymazano z istnienia państwo. Był to akt, który spowodował, że podobne praktyki stosowano wobec mniejszych i słabszych państw. 

1929 roku na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych nastąpił gwałtowny spadek wartości papierów. Wedle historyków był to pierwszy objaw Wielkiego Kryzysu. Spadek wartości akcji nastąpił w wyniku narastania bańki spekulacyjnej. Jej mechanizm opierał się na tym, iż banki udzielały ciągle nowych kredytów na zakup papierów wartościowych. Funkcjonowanie mechanizmu musiało się kiedyś zakończyć. Podobnie obecny kryzys rozpoczął od pęknięcia nadymanej bańki spekulacyjnej. W obu przypadkach winę ponoszą banki, które poprzez swą pazerność nie trzymają się reguł rynkowych i wykorzystują zwykłych ludzi. Na dobrą sprawę wolny rynek nie może funkcjonować ze względu na przestępcą działalność banków i wielkich korporacji. 

1934 roku prezydent Ignacy Mościcki wydał rozporządzenie o utworzeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Był to duży krok na przód, gdyż stwarzał warunki do godnego życia wielu polskim robotnikom. Nie musieli oni zarabiać na życie w czasach, kiedy byli słabi, zniszczeni życiem i posiadający wątłe zdrowie. Za podstawę funkcjonowania przyjęto model stworzony przez kanclerza Bismarcka. Każdy robotnik część swej wypłaty oddawał do wspólnego koszyka, z którego były wyasygnowane sumy na obecnie żyjących rencistów i emerytów. Bismarck był jednym z najbardziej inteligentnych polityków w II połowie XIX wieku. Wiedział on, iż duża część robotników nie dożyje do 65. roku życia, wiedział też,  że młodych jest więcej, niż starych. Oznaczało to, iż jego model był z ekonomicznego punktu widzenia bardzo opłacalny. Na początku XXI wieku ten model po prostu jest mało wydajny. Zbyt mało wpływa pieniędzy, gdyż jest więcej osób, które mogą odbierać renty i emerytury, niż tych, na którzy odkładają do wspólnego koszyka. Wszelkie zmiany systemu są źle przyjmowane przez ogół społeczeństwa.

1938 rok III Rzesza pierwszy raz wystosowała żądania wobec Polski. Chciała ona eksterytorialnego korytarza łączącego Prusy Wschodnie z pozostałą częścią Niemiec oraz pozwolenia na inkorporację Gdańska. Wielu popularyzatorów historii fakt ten przedstawia w sposób jednoznaczny, tj. jako wrogie wystąpienie Hitlerowskich Niemiec wobec Polski. Tak naprawdę były to żądania do zaakceptowania przez Polskę. W zamian Polska miała otrzymać przyzwolenie na aneksję Litwy i wolną rękę na terenie Rusi Podkarpackiej. Oznacza to, iż na dobrą sprawę propozycje te były niezmiernie korzystne dla naszego państwa. Tym samym była to próba uregulowania spraw polsko-niemieckich na zasadach.... sojuszniczych. Proszę Państw, należy to napisać dosadnie. Hitler w 1938 i na początku 1939 roku brał pod uwagę, że Polska będzie jego sojusznikiem. Taka kalkulacja wynikała z dotychczasowej polityki II RP. Brała ona udział w rozbiorze Czechosłowacji, jej najbliższym partnerem były proniemieckie Węgry, prawie doszło do wojny z Litwą. Jednym zdaniem to ujmując, Polska prowadziła politykę rozbójniczą,   taką samą jak III Rzesza, tylko na mniejszą skalę.

1956 roku delegacje rządów Francji, Wielkiej Brytanii i Izraela podpisały tajny Protokół z Sèvres. W jego myśl wojska izraelskie miały zaatakować Egipt, dotrzeć do Kanału Sueskiego. To miało spowodować przystąpienie do konfliktu  Francji i Wielkiej Brytanii w celu "ochrony" bezpieczeństwa żeglugi na Kanale. Spisek był ukartowany przez Brytyjczyków, którzy nie chcieli pogodzić się z tym, że władze Egiptu znacjonalizowały Kanał Sueski. Duże udziały w Kanele Sueskim miała Wielka Brytania. Był to cios w jej kolonialne interesy. Francja przystąpiła do niego, gdyż miała na pieńku ze wszystkimi Arabami w Afryce Północnej, zaś Izrael, gdyż był zagrożony ze strony Egiptu. 

Autor tej notki szczególnie zaprasza Państwa na oglądniecie wideo z przemówieniem tow. Wiesława.  Na tym też kończy swe dzisiejsze dywagacje. Pro dei gratia


wtorek, 23 października 2012

23. października

Drodzy Czytelnicy już za sobą mamy dwudziesty trzeci dzień października. Wtorek. Podobnie jak inne wtorki niczym szczególnym się nie wyróżnił. Zazwyczaj jest kontynuacją poniedziałku. Człowiek niczym automat spełnia, zazwyczaj z przyzwyczajenia, swoje obowiązki. W dniu tym miało miejsce wiele wydarzeń w historii. Jednakże, gdyby nawet ich nie było, trzeba pamiętać, że historia ciągle jest tworzona. Obok wielkich bitew, intryg politycznych, zawsze jest historia zwykłych ludzi. To oni kształtują obraz każdej epoki historycznej. 

 

 Fot. Ulotka kolportowana w Polsce, wyrażająca poparcie dla powstania na Węgrzech w 1956 roku. Źródło: http://www.polskieradio.pl/99/1424/Galeria/454350

Na samym wstępie należy przypomnieć, iż nasi bracia Węgrzy, w tym dniu mają swe święto. Jest to węgierskie święto niepodległości, dzień powstania republiki. Bowiem 1956 roku na Węgrzech wybuchło antykomunistyczne powstanie. Trwało ono od 23.10 do 10.11 1956 roku. Powstanie wybuchło zarówno z przyczyn ekonomicznych, jak i politycznych. Ludzie byli zmęczeni nacjonalizacją i kolektywizacją gospodarki. Po wydarzeniach w Polsce, Węgrzy planowali zrealizować podobny scenariusz w swoim kraju. Przewagę zyskało reformatorskie skrzydło Węgierskiej Partii Robotniczej. Jednak w przeciwieństwie do Polski, wydarzenia szybko wyrwały się spod kontroli Partii. Studenci z Uniwersytetu Technicznego w Budapeszcie żądali znacznych wolności obywatelskich, swoje postulaty rozpowszechniali przy pomocy pism ulotnych. Nakładały się one na szczególne ostre prześladowania okresu stalinowskiego. Ocenia się, iż były one najsilniejsze właśnie w tym państwie, w porównaniu do innych republik ludowych. Powstanie zaczęło się od wiecu studentów, którzy protestowali swe poparcie dla zmian w Polsce. Legalna demonstracja miała zakończyć się na placu Bema. Jednak ciągle przebywało coraz więcej ludzi i więcej, więcej. Demonstranci pomaszerowali pod parlament, później pod siedzibę radia. Tam wojsko dostarczyło im broni. Lud zajął budynki radia. Rozpoczęło się powstanie.... Wieczorem lud ponownie zebrał się pod budynkiem parlamentu, domagając się niezależności od ZSRR, wolnej prasy, reform gospodarczych i Imre Nagy'a na premiera. Sam Nagy'j wezwał lud do rozejścia się. W nocy zebrał się Komitet Centralny Węgierskiej Partii Robotniczej i niespodzianie wybrał Nagy'a na premiera.  W ten sposób zamierzano uciszyć lud. Trudno w tym miejscu opisywać dokładny przebieg powstania. Jednak warto napisać, iż śmiałe plany reformatorskie węgierskich komunistów nie uzyskały akceptacji ZSRR. Spowodowało to interwencję Armii Czerwonej na Węgrzech. Walki trwały od 4 do 10 listopada. Było to największe i najbardziej krwawe wystąpienie przeciwko komunistom w Europie Środkowej.

Oprócz tego w tym dniu miały miejsce następujące wydarzenia historyczne:o

42 roku przed narodzeniem Chrystusa odbyła  się bitwa pod Filippi, gdzie Antoniusz i August Oktawian pokonali wojska Brutusa i innych zwolenników powrotu republiki. Brutus popełnił samobójstwo, co w starożytnym Rzymie uchodziło za czyn szlachetny. 

1501 roku król Aleksander Jagiellończyk zatwierdził nową unię polsko-litewską, tzw. Unię Mielnicka. Była ona podyktowana chęcią strony polskiej do bardziej ścisłego związku pomiędzy oboma państwami. Unia wprowadzała obowiązek elekcji nowego władcy, przy symbolicznym udziale strony litewskiej. To spowodowało, że król robił wszystko, aby nie weszła ona w życie. W ten sposób działał na rzecz utrzymania ciągłości swej władzy i swojej rodziny na Litwie. Uznaje się, że była to pierwsza próba unii realnej pomiędzy oboma państwami.

1921 roku podpisano Traktat karski pomiędzy Bolszewikami a Republiką Turecką Ataturka. Dokonano wówczas podziału Armenii, na dwie części. Zachodnią część włączono do Turcji, zaś ze wschodniej stworzono Socjalistyczną Republikę Armenii. Do dzisiaj funkcjonują granice ustalone w tym traktacie. Dlatego też duża diaspora Ormian podejmuje antytureckie działania na arenie międzynarodowej. W dużej części są one skuteczne, gdyż Ormianie to biznesmeni i  ludzie majętni.

1942 roku w Egipcie miała miejsce II bitwa pod El Alamein. Stoczona została pomiędzy brytyjską 8 Armią, a siłami niemiecko-włoskimi pod dowództwem generała Rommla.  8 Armia była jednostką typowo kolonialną. W jej skład wchodzili żołnierze z Indii, Australii, Nowej Zelandii, Afryki Południowej oraz Żydzi z Palestyny. Co ciekawe, w 8 Armii walczyli również Polacy z 1. Samodzielnej Brygady Karpackiej, elitarnej jednostki wysokogórskiej. Brytyjczycy mieli znaczną przewagę liczebną. Wojska Osi po nieudanym ataku na Kanał Sueski okopały się i oczekiwały uderzenia.  Ważne jest to, iż w początkowej fazie bitwy nie uczestniczył Rommel, przebywał on na zwolnieniu lekarskim w domu. Na pole bitwy wrócił dopiero 25. października. Jego nieobecność znacznie ułatwiła Brytyjczykom na powodzenia. Jednak nacisk wojska Brytyjskiego był na tyle wielki, iż na początku listopada Rommel zdecydował się na ucieczkę. Jej wykonanie był istnym mistrzostwem. W trakcie jej trwania wojska niemieckie zdołały zadać klęskę przeważającym siłą amerykańskim w Tunezji, którzy chcieli zablokować pochód Rommla. Jak się okazało rany lis pustyni potrafił kąsać. Brytyjskie zwycięstwo zdecydowało o wygraniu wojny przez Aliantów w Afryce. Niemcy i Włoch porzucili myśl o opanowaniu Kanału Sueskiego.

1984 roku zatrzymano domniemanych sprawców zabójstwa księdza Popiełuszki. Tym samym władze wojskowe dawały wyraźnie do zrozumienia, iż nie mają absolutnie nic wspólnego z mordem dokonanym na osobie popularnego duchownego. 

1996 roku papież Jan Paweł II wystosował list do Papieskiej Akademii Nauk, w którym stwierdził on, iż darwinowska teoria ewolucji jest czymś więcej, niż li tylko hipotezą naukową. Jest to wydarzenie bez precedensu, gdyż głowa Kościoła katolickiego w sposób jednoznaczny określiła, iż teoria ewolucji została uznana przez Kościół. W ten sposób zanegowano dziwne twory myślowe kreacjonistów, którzy na siłę chcą pogodzić literalną treść Pisma Świętego z aktem nauką. Wedle kreacjonistów, Bóg naprawdę stworzył świat w 6 dni. Człowiek, w postaci homo sapiens bawił się w epoce dinozaurów,  wielkiego zlodowacenia naszej planety. Teoria ewolucji nie jest akceptowana przez kreacjonistów, gdyż nie zostawia miejsca na działanie pierwiastka bożego w akcie twórczym naszej planety. Kościół katolicki w swej ideologii zdołał pogodzić naukę Pisma Świętego z odkryciami naukowymi. Katoliccy teologowie twierdzą, iż sześciodniowy akt stworzenia jest jedynie metaforą. Dla Boga tydzień może mieć tyle,  ile dla człowieka kilka tysięcy lat. Akt twórczy mógł przybrać postać ewolucji, która jest jakby oprogramowaniem danym przez Boga każdemu żywemu gatunkowi. 

Autor wyselekcjonował specjalnie dla Państwa pewne wydarzenia historyczne. Z wyrazami szacunku autor.  Pro dei gratia.

 

 

22. października

W roku 2012 dzień 22 października wypadł akurat w poniedziałek. Jest to jeden z najgorszych dni w tygodniu, dla pracujących pokoleń Polaków. Nie wiadomo dlaczego w pracy nagle pojawiają się dziwne telefony, maile itp. Można odnieś wrażenie, że cała ludzkość coś od nas oczekuje. Co więcej termin na wykonanie zadań jest na wczoraj, najwyżej na dziś. Trudno wyobrazić sobie ten dzień bez łyka czarnej, sypanej kawy.

 Fot. Kadr z filmu, pt. Rambo - Pierwsza Krew Źródło: http://www.filmweb.pl/user/Barcelonismo/blog/483368

Kawa ma stosunkowo krótką historię. Pochodzi ona z północno-wschodniego rogu Afryki. Dokładnie rzecz biorąc z Etiopii. W tym kraju była znana na długo przed narodzinami Chrystusa. Wówczas nie uprawiano jej, nasiona zbierano od dziko rosnących krzewów. Dopiero przybycie Arabskich kupców spowodowało, że kawa pojawiła się w takiej formie, jaka jest znana dzisiaj. W Jemenie wynaleziono proces parzenia tego napoju. Pierwsza kawiarnia pojawiła się w połowie XVI wieku w Stambule. W tym samym stuleciu Turcja była najważniejszym producentem kawy i jej eksporterem do wielu państw, nie tylko europejskich. Na starym kontynencie kawa pojawiła się dopiero w XVII stuleciu. Znacznie później, niż w państwach muzułmańskich i w Imperium Osmańskim. We Francji kawa zadomowiła się dopiero pod koniec XVII wieku. Była ona pijana przez bywalców salonów, dworów itp. Pierwsza europejska kawiarnia została założona we Wiedniu przez Polaka, Franciszka Kulczyckiego. Miał on zdobyć na Turkach znacznie zapasy ziaren kawy, z którymi początkowo nie wiedział co zrobić. Jedynie założenie lokalu, w którym podawano kawę, mogło dać mu zysk z wojennych łupów. Na teren Rzeczypospolitej kawa przybyła wcześniej, niż do innych państw europejskich. Wynika to z faktu, iż polscy kupcy prowadzili ożywione stosunki z tureckimi handlarzami. Kawa była napojem luksusowym,  spotykanym jedynie na bogatszych dworach. Z opisu parzenia kawy, pozostawionym przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu, można wnioskować, iż napój ten na początku XVIII wieku, był spotykany w prawie każdym dworze szlacheckim. Obecnie nie ma problemów z nabyciem kawy. Jednak dominuje nie naturalna forma instant, która jest szkodliwa dla zdrowia.

Po łyku kawy, autor zamierza przedstawić wydarzenia historyczne, które miały miejsce w dniu 22 października. Wśród nich wystąpią:

1721 roku Piotr Wielki przyjął tytuł Imperatora Wszechrusi.Jest to oficjalna data powstania państwa rosyjskiego. Wcześniej istniało Wielkie Księstwo Moskiewskie. Zbierało ono ziemie ruskie do końca XVI stulecia. W XVII wieku walczyło z Rzeczpospolitą o panowanie nad Ukrainą. Pokonanie Szwecji w III wojnie północnej spowodowało, iż państwo to, uzyskało dostęp do portów bałtyckich. Tym samym uzyskało dostęp do Europy bez polskie pośrednictwa. Co więcej skutkiem tej wojny było to, że Rzeczpospolita stała się zależna od Rosji. Było to potężne państwo, które nastawione było na ekspansję w Europie Środkowej, Bałkanach, Kaukazie, Azji Środkowej oraz kolonizowało Syberię. Od czasów Piotra I Rosja stała się ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Dlatego też, zdaniem autora, Polska i Rosja będą posiadać stosunki antagonistyczne. Silna Rosja musi za wszelką cenę zdominować Polskę, gdyż inaczej będzie zapamięta w swych azjatyckich granicach i bez znaczenia. 

1914 roku Józef Piłsudski zaproponował powołania w Królestwie Polskim tajną formację militarną. Nosiła ona nazwę Polska Organizacja Wojskowa (POW).  Czerpała ona doświadczenia z terrorystycznych formacji Polskiej Partii Socjalistycznej, Organizacji Bojowej. Jej zadaniem było przygotowanie się do zrywu zbrojnego na wypadek, jeżeli wojska niemieckie i austriackie będą mieć problem z zdobyciem terenów Kongresówki. Państwa Centralne problemu nie miały, co spowodowało, iż POW była nadal przyczajona. Została ona wykorzystana w 1918 roku do rozbrajania niemieckich oddziałów w Kongresówce, wywołała ona powstanie narodowe w Wielkopolsce, przejęła władze w Cieszynie. Jej atutem było to, że działa w podziemiu. 

1946 roku NKWD dokonało aresztowania niemieckich naukowców, którzy w czasie II wojny światowej pracowali w Instytucje Rabe w Nordhauser. Prowadzili oni badania nad niemieckimi technologiami rakietowymi. Powstanie rakiet typu V1 i V2 stworzyło nowy rozdział w wyścigu zbrojeń.  Wyzwierzenie niemieckich naukowców do specjalnych gułagów gwarantowało Sowietom, że ich badania nie będą znane na Zachodzie. Dzięki temu ZSRR mógł jako pierwszy wysyłać sztuczne satelity w kosmos oraz wysłać kosmonautów. 

1962 roku wybuchł Kryzys Kubański. Na terenach socjalistycznej Kuby ZSRR chciał zainstalować rakiety średniego zasięgu.  Tym samym zdobył przewagę nad USA. Poczynania radzieckie zostały odkryte przez specjalne szpiegowskie samoloty, U2. Zrobiły one zdjęcia instalacji wojskowych, które były podobne do baz rakietowych. To skłoniło prezydenta USA Johna Kennedy'iego do wprowadzenia blokady morskiej wyspy. Próba przerwania blokady przez radzieckie statki mogła doprowadzić do nuklearnej wojny światowej. Głowa ZSRR, Nikita Chruszczow, zrezygnował z siłowego rozwiązania konfliktu. Najwidoczniej rozumiał on, iż wojna z wykorzystaniem broni totalnej, spowoduje zagładę całej ludzkości.

1982 roku odbyła się premiera amerykańskiego filmu pt. Rambo - Pierwsza krew. Jest to ekranizacja amerykańskiej powieści, niestety autor nie pamięta pisarza, który napisał tą książkę. Powieść przedstawia dzieję amerykańskiego żołnierza, który ma problem z powrotem do domu. Został on wyszkolony na specjalistę w walkach partyzanckich, a po powrocie do Stanów, czuł się niepotrzebny i nieszanowany. Pozostawiony sam sobie, zaczyna demolować miasto, walczyć z policją. Film bardziej koncentruje się na scenach walki, jednak jako jedyny z całego cyklu, ma jakąś głębie. Dzisiaj Rambo jest ikoną popkultury, niezawodnym, twardym żołnierzem.

W stosunku do tego dnia, autor uznaje, że innych ważnych wydarzeń nie było. Pro dei gratia.


21. października

W dniu 21 października roku pańskiego 2012 była niedziela. Wedle kalendarza liturgicznego jest to pierwszy dzień tygodnia. Jako, że z jakiś nie znanych autorowi powodów, niedziela stała się ostatnim dniem tygodnia, dzień ten został przeznaczony na oddawanie czci Panu. Obecna msza święta, z jaką mamy do czynienia w Kościele rzymskokatolickim, została ustanowiona przez Sobór Watykański II. Odbywa się ona w językach narodowych, celebres (nie mylić z celebrytą!) jest zwrócono twarzą do wiernych. Duża część liturgii jest poświęcona Pismu Świętemu. Najważniejszą częścią nabożeństwa jest komunia, czyli przyjęcie ciała Chrystusa. Jest to rytualny kanibalizm, pozostałość po kultach starożytnych, które chrześcijaństwo zaadaptowało do swoich potrzeb. Podobnie, jak przed Soborem, komunia jest dla wiernych jedynie pod pistacją chleba. Kapłani przyjmują pod postacią chleba i wina.  

 

Fot. Groznyj po zdobyciu stolicy Czeczeni przez Rosjan w 1999 roku. Źródło:  http://czeczenia.online.prv.pl/pl/001/004/

Wino zawsze było uważana za najbardziej szlachetny napój. O sposobie jego picia można dowiedzieć się już z kart poematów Homera. Krzewy winogron mają pochodzić z Kaukazu. Jednak szybko zadomowiły się w krajach znajdujących się nad Morzem Śródziemnym, co wynikało z tego, iż kwitł tam handel. Fenicjanie i Grecy prowadzili biznes z ludami zamieszkałymi nad wybrzeżami Morza Czarnego. Wino powstaje w wyniku fermentacji miazgi zrobionej z winogron. Są różne sposoby przechowywania fermentującego miąższu,  co powoduje, iż tysiące odmian, gatunków win na świecie. Grecy wino pijali z wodą, co powodowało, iż napój ten nie miał mocnego działania upijającego. Wynika to z tego, że wino było podstawą codziennej diety. Pito je w taki sam sposób, w taki sam sposób, w jaki współczesny europejczyk pije herbatę, czyli do każdego posiłku. Rzymianie jeszcze bardziej umiłowali sobie wino. Wykorzystywane było ono nie tylko na co dzień, ale w trakcie zabaw, imprez itp. Tylko, że w trakcie zabaw pito dużo czystego wina i to na umór. Picie wina wraz z wodą przetrwał jedynie w Kościele, w czasie spożywania komunii przez kapłana. Po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego konsumpcja wina przetrwała jedynie dzięki Kościołowi. było ono potrzebne do celów obrzędowych. Uprawą winorośli zajmowali się zakonnicy,  zazwyczaj benedyktyni, cystersi itp. W Polsce pojawiło się wraz z chrześcijaństwem.  W okresie wczesnego średniowiecza było ono uprawiane na szerszą skalę, gdyż klimat był cieplejszy, niż dzisiaj. Jednak nigdy nie zrobiło furory, zawsze było ono towarem luksusowym.  Sytuacja polepszyła się w XVI i XVII wieku, kiedy to eksportowano dużo taniego, węgierskiego wina. Jednak w trakcie wojen w drugiej połowie XVII wieku, kraj zbiedniał i wina znów stały się drogie. Na dobra sprawę wina stały się modne, gdy Polacy zaczęli korzystać z dobrodziejstw wspólnego rynku w ramach Unii Europejskiej.

W tym dniu autor za najważniejsze uznał następujące wydarzenia historyczne:

63 roku naszej ery, konsul Cyceron zdemaskował spisek Kataliny.  Katalina pochodził, że starej patrycjowskiej rodziny, który wzbogacił się w czasie rządów wojskowych Suli. Uważał, iż jest on w stanie rządzić republiką, z racji swego pochodzenia i majątku. Dlatego też planował on przejąć władzę siłą. Ot po prostu chłopakowi nic z tego nie wyszło.

1595 rok kanclerz Jan Zamojski po wygranej I bitwie pod Cecorą narzucił na władce Mołdawii kandydata Rzeczypospolitej Jeremiego Mohyły. W dodatku zawarł traktat z Tatarami, który określał, iż na terenie Mołdawii będą stacjonować polskie oddziały wojskowe. W ten sposób Rzeczpospolita próbowała uzyskać wpływy na terenach państewek naddunajskich. Początek XVII wieku, to czas kiedy Rzeczposlita prowadziła prawdziwie imperialną politykę. Próbowała podporządkować sobie Szwecję, Rosję i tereny nad rzeką Dunaj.

1658 roku wojska moskiewskie wykorzystując fakt, iż Rzeczpospolita walczyła ze Szwedami wkroczyły na jej teren. W okolicach Wilna została stoczona walka, którą przegrała strona litewska. Dowódca wojsk litewskich dostał się do rosyjskiej niewoli. Należy wspomnieć, iż w konflikcie do 1667 roku, Rzeczpospolita walczyła ze Szwedami, Kozakami, Węgrami, Brandenburczykami i Rosjanami na raz. Świadomość obywatelska i struktury państwa okazały się na tyle trwałe, iż pierwsza próba rozbioru nie udała się. Taka z\sytuacja międzynarodowa wynika z tego, iż przez długi okres Rzeczpospolita była regionalnym mocarstwem, które często siłą walczyło o swoje wpływy. Jednak położenie geopolityczne sprawia, iż w okresie słabości państwo to jest atakowane ze wszystkich stron. 

1805 rok brytyjska flota wojenna pod dowództwem Nelsona rozbiła połączone siły marynarki hiszpańskiej i francuskiej.  Zwycięstwo było odkupione śmiercią brytyjskiego dowódcy. Uniemożliwiło ono w przyszłości na dokonanie inwazji na Wyspy Brytyjskie przez Napoleona I. 

1939 roku Hitlerowcy w wielu miastach Wielkopolski dokonali licznych egzekucji członków elity społecznej. Swego czasu autor mógł być na miejscu egzekucji w niedalekim Lesznie. Cieszy go fakt, iż mieszkańcy tegoż grodu pamiętają o ciężkich chwilach Leszna w czasie niemieckiej okupacji. 

1956 roku nowym I Sekretarzem KC PZPR został Władysław Gomułka. Był to jedyny komunistyczny przywódca, który miał pełną legitymację społeczną. Zwykli ludzie liczyli na to, iż zmieni się sytuacja ekonomiczna, skończy się  wszechwładza bezpieki, zaś stosunki pomiędzy Polską a ZSRR, zostaną ułożone na zasadach partnerstwa.  W dodatku wśród wielu działaczy pojawiły się wiele nurtów socjalizmu utopijnego, czystego pojmowanie marksizmu. Głośno dyskutowano o nowych wyzwaniach socjalizmu itp. Podobna sytuacja nastąpi dopiero w latach osiemdzięsiątych, kiedy to będzie powstawać NSZZ Solidarność. Tylko, że wówczas nikt już nie będzie wierzył, że można zbudować dobrobyt w socjalizmie.

1963 roku ostatni żołnierz sił poakowskich został zastrzelony w lesie przez oddziały MO. Ukrywał się on w lesie, mimo, iż walka o wprowadzenie komunizmu zakończyła się dawno, w latach czterdziestych.  

1999 roku w czasie II wojny czeczeńskiej Rosjanie przeprowadzili ostrzał rakietowy Groznego. w trakcie jego trwania wiele osób zmarło i zostało rannych. Grozny przestało istnieć jako miasto.

Autor w trakcie pisania wiadomości pił wino, które nie zmieszał z wodą. Sprawiło to, iż mocno zamroczyło go, przez co stracił chęć na pisanie. Z wyrazami uznania dla czytelników, dzisiaj kończy swe wywody. Pro dei gratia. 


poniedziałek, 22 października 2012

20. października

Witam szanownych czytelników, którzy z wielkim niepokojem czekają na kolejne wpisy. Jak wiadomo, obecnie jest poniedziałek, zaś notka dotyczy soboty. Dzień ten jest święty dla wyznawców religii mojżeszowej. Nasi starsi w wierze, obchodzą szabat. Wedle tradycji, jest to dla nich siódmy, ostatni dzień tygodnia. Jak wiadomo w tym dniu Bóg odpoczywał, po akcie stworzenia świata. Dla wielu Żydów nie różni się on od naszej niedzieli. Natomiast dla ortodoksyjnych wyznawców judaizmu jest to dzień, gdzie zabroniona jest wszelaka aktywność. Problematyczne jest nawet korzystanie z energii elektrycznej, gdyż powstaje ona w wyniku ludzkiej pracy. Dla większości młodych Polaków, sobota jest dniem imprez. 

 Plik:Josip Broz Tito Bihać 1942.jpg


 Fot. Józef Brus Tito, wódz powstania antyfaszystowskiego w Jugosławii, głowa Jugosławii do 1980 roku. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/20_pa%C5%BAdziernika

Trudno wyobrazić sobie zabawy bez alkoholu. Jednak znawcy rynku napojów wyskokowych są mocno zaniepokojeni. Zaobserwowali oni pewne niepokojące tendencje. Mocno spadło spożycie ciężkich alkoholi, w tym wódki. Być może wynika to z wysokich cen tegoż trunku, być może zmieniała się kultura picia w polskim społeczeństwie. Głównym alkoholem, jaki się spożywa jest piwo. Wódka stanowi raczej przedmiot albo luksusowy, albo   kojarzona jest z "menelskimi" imprezami. Pod względem historycznym, wódka jest najmłodszym z dzisiaj używanym alkoholi. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze starożytnej Grecji, gdzie używana była do celów medycznych. Jej produkcją na szerszą skalę zajęli się średniowieczni Arabowie. Wówczas był to przodujący w gospodarce i nauce naród. Wódkę wykorzystywali wyłącznie do celów medycznych. Wiedza ta trafiła do Italii doby odrodzenia, gdzie jeden z alchemików opracował proces dygitalizacji. Również w XVI znajomość wyrabiania wódek trafiła do Rzeczypospolitej. Były one trzymane w apteczkach i używane jedynie w przypadkach medycznych. Romans medycyny i wódek związany jest z tym, iż doskonale wchłaniają one właściwości wielu roślin, które zostaną włożone do tego roztworu. Sytuacja zmieniła się dopiero po III Wojnie północnej. Wówczas to Rzeczpospolita straciła rangę główne eksportera zboża do Europy Zachodniej. Tym samym na szlacheckich folwarkach pojawiła się nadwyżka zboża, która była przetwarzana w gorzelniach.  Czyli produkowano wódkę. Stała się ona tania, więc pili ją wszyscy. W pierwszej połowie XIX wieku gorzelnictwo było jednym z najbardziej rozwiniętym przemysłem w Królestwie Polskim, produkował on ten alkohol na rynek rosyjski. Okazało się bowiem, że Rosjanie szczególnie gustują w piciu wódki. Po klęsce powstania listopadowego, car Mikołaj II nałożył cła zaporowe na produkty polskie. Spowodowało to przenoszenie produkcji do Rosji. Tak drodzy czytelnicy, to Polacy nauczyli Rosjan robić wódkę. Jednak znacznie ulepszyli oni jej produkcję. Znany rosyjski chemik Dymitr Mendelejew opracował proporcje wody do alkoholu, który wynosi 2 do 3.  Natomiast Piotr Smirnow wynalazł proces oczyszczania wódki. Dzisiaj alkohol ten jest narodowym trunkiem Rosjan. Zaś najdroższe na świecie są polskie wódki. Za granicami Polski ludzie szaleją za żubrówką, szopenem itp. 

W dniu 20. października jest obchodzony Dzień Statystyka. Oczywiście wszystkim statystykom i socjologom składamy jak najlepsze życzenia. Nauka ta pozwala na stwierdzenie pewnych ilościowych faktów, które są  potrzebne w ocenie rzeczywistości. Obecnie co 10 lat są przeprowadzane spisy powszechne, które określają w jaki sposób działa polska gospodarka. Statystyka jest tym przedmiotem na studiach historycznych, gdzie ludzi męczą obliczeniami matematycznymi. Jest ona potrzebna w pracy historyka, który zajmuje się dziejami najnowszymi.  Dzięki tej nauce wie on, ile w badanej społeczności było tyle a tyle ludzi pochodzących z Wielkopolski, tyle a tyle wyznania prawosławnego itp. Jednak w większości przypadków dane te są już opracowane przez urzędników lub braci socjologów. Zadanie historyka ogranicza się zazwyczaj do wyciągnięcia wniosków i opisania danej rzeczywistości historycznej.

W dniu tym w ciągu dziejów miały miejsca następujące wydarzenia historyczne:

1655 roku w Kiejdanach hetman wielki litewski książę Janusz Radziwiłł zerwał unię Litwy z Polską  i zawarł akt wiążący ze Szwecją. Był to samoistna decyzja jednego polityka, nie zaś całego politycznego narodu litewskiego. Wystąpienie przeciw władzy sejmu i wielkiego księcia Jana Kazimierza Wazy.   Czyli zdrada!

1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił przepisy wykonawcze do Konstytucji 3 maja, czyli Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów.  Równocześnie wprowadzało ono bardziej ścisłe złączenie Polski i Litwy. Wprowadzono wspólny skarb i wojsko, dotychczas każde z państw federacji prowadziły osobne te sprawy. Wprowadzono jeden wspólny rząd, gdzie każde z państw miało mieć równą liczbę przedstawicieli. Wedle wielu historyków Zaręczenie likwidowało federację, wprowadzając państwo unitarne, ale obecnie wydaje się te twierdzenie na wyrost. 

1939 roku na terenach okupowanej Wielkopolski hitlerowcy rozpoczęli realizację operacji "Tannenberg".  Miała ona zniszczyć w Kraju Warty jednostki przywódce narodowości polskiej. Wszystko po to, aby mieszkających tam Polaków sprowadzić do poziomu niewolników. 

1944 rok oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Belgradu. Było to jedynie duże miasto w Jugosławii wyzwolone przez wojska ZSRR w tym kraju. Wolność dla Serbów, Bośniaków i Chorwatów wywalczyła komunistyczna partyzantka pod dowództwem Józefa Bruz Tioto.Ciekawe jest to, iż bardziej współpracował on z Brytyjczykami, niż z Sowietami. Jugosławia jako jedyny kraj komunistyczny przyjęła pomoc Zachodu w ramach Planu Marshala. Współpraca z Wielką Brytanią zakłóciła sprawa Grecji. Jugosławia mocno   zaangażowała się w pomoc greckim komunistom. Natomiast Wielka Brytania wysłały wojska wspierające rząd i walące z komunistyczną partyzantką. Tito szukał własnych rozwiązań w dziedzinie gospodarki, nie godził się na nacjonalizację i kolektywizację, przyszłość widział raczej w spółdzielniach i różnorakiego rodzaju samorządach. To spowodowało konflikt ze słonkiem ludzkości, Józefem Stalinem. Cóż Tito wypiął się na ZSRR.Mógł to zrobić, gdyż w Jugosławii nie było Armii Czerwonej. Spowodowało to, iż Jugosławia znalazła się poza blokiem wschodnim, prowadziła politykę neutralną.

1947 roku szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, Stanisław Mikołajczyk, potajemnie uciekł z Polski. Był on ostatnim premierem rządu londyńskiego. W ramach realizacji porozumień  zawartych pomiędzy mocarstwami, zgodził się on na zostanie wicepremierem w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej. 
Reprezentował on partię chłopską, jawnie głoszącą agraryzm, czyli w skrócie, wyższość produkcji rolnej nad przemysłową i sektorem usług. Z tego względu komuniści mieli poważne problemy, aby skutecznie zniszczyć PSL. Stworzyli oni własne Stronnictwo Ludowe, które działo w oparciu o marksizm. PSL głosząc takie hasła z  natury rzeczy była antykomunistyczna, dlatego też miała duże poparcie w narodzie. Bezpieka robiła wszystko, aby tą partię podporządkować komunistom. Wielu aresztowano pod zarzutem szpiegostwa, inny pod zzarzutami malwersacji gospodarczej itp. Legalne funkcjonowanie partii było zagrożone. Ucieczka Mikołajczyka była potrzebą, gdyż wiadomo było, że PSL przegrała walkę o władzę.

  Autor posłusznie melduje, że więcej ważnych wydarzeń nie pamięta. Pro dei gratia.

piątek, 19 października 2012

19. października

Witam Państwa w ten wspaniały październikowy, piątkowy wieczór. Większość z czytelników ma już weekend. Otwarte naczynia z piwem mogą jedynie wymownie potwierdzać ten fakt. Autor proponuje, iż zamiast marnować czas przed telewizorami, ewentualnie na bezmyślnym wędrowaniu po stronach internetowych, można zapoznać się z tendencyjnie wybranymi wydarzeniami z historii. Jeżeli są stali czytelnicy, to pewnie są zdenerwowani, iż powyższe zdanie często pojawia się na stronach tegoż bloga. Jednak jest to zamierzone przez autora, który z wręcz sadystyczną zawziętością przypomina, iż czas przed telewizją, to czas zmarnowany. 

 

 Fot. Mapa przedstawiające państwa pod berłem Kaźmierza IV Jagiellończyka. Na kolor żółty zaznaczono Wielkie Księstwo Litewskie, zaś na beżowy Królestwo Polskie. Źródło: http://jagiellonowie.strefa.pl/mapy.html

Jako, że nastał dla większości weekend, w czasie którego pojawi się wysokokaloryczny napój zawierający alkohol, autor chce przybliżyć historię piwa. Jednym z ważniejszych wynalazków człowieka była uprawa roli. Pozwoliło to na stałe i bezpieczne zdobywane pożywienia. Przyczyniło się to również do wzbogacenie diety o produkty przetworzone. Podstawą uprawy stało się zborze. Pierwsze jego uprawy pojawiły się w dolinach wielkich rzek, tj. Nilu w Egipcie, Tygrysu i Eufratu na terenie dzisiejszego Iraku. Cywilizacje, które powstały tam znały również piwo. Pierwsze piwa były wyrabiane z wody i chleba. Chleb fermentował i stawał się napojem alkoholowym. Jednak prawdziwe piwa wyrabiali Sumerowie, przynajmniej tak świadczą o tym zachowane gliniane dokumenty. Sztukę wyrobów piw rozwijali Babilończycy, którzy podbili wcześniej wzmiankowaną kulturę. Niezależnie od tego piwo znane było w starożytnym Egipcie. Jednak dopiero średniowieczna Europa na poważnie zajęła się  wytwarzaniem tego trunku. W dużym stopniu wynikało to z podstaw gospodarki rolnej, która opierała się na uprawie zboża. Należy dodać, iż w miarę możliwości, starano się nie pijać wody. Zawierało ona różne bakterie i wirusy. Wobec tego picie alkoholi było wskazane dla zdrowia. Większa część Europy jest położona w klimacie, gdzie uprawa winogron jest niemożliwa. Skazywało to ludzi na picie piwa. Najlepsze piwa wyrabiały klasztory, gdyż organizacja pracy pozwalała na jego produkcję. Zdobyczą mnichów jest to, iż zaczęli dodawać oni do piwa chmiel. Stąd już prosta droga do piw, jakie są pite dzisiaj. W XVII wieku pojawiły się wynalazki techniczne, takie jak termometr rtęciowy, które pozwoliły na większą kontrolę nad technologią wytwarzania. W XIX stuleciu powstały wielkie browary, wprowadzone pasteryzację piwa. W XIX stuleciu pojawiły się komputery, które mają za zadanie kontrolowanie wyrobu piwa.  Jednak w obecnym stuleciu pojawiły się małe browary, które produkują ten napój wedle starych receptur, rodem ze średniowiecza. 

Oprócz tego w dniu tym miały miejsce następujące wydarzenia: 

1466 rok zawarto II Pokój Toruński między Zakonem Krzyżackim, a Królestwem Polskim. Wskutek   jego zawarcia do Królestwa inkorporowano Pomorze Gdańskie, Warmię, stolicę państwa krzyżackiego Malbork oraz Ziemię Dobrzyńską i Chełmską. Prusy stały się lennem Królestwa Polskiego, czyli państwem zależnym. Było to wielkie zwycięstwo państwa polskiego. Autor pragnie zwrócić uwagę, iż tym samym dokonał się podbój obcego państwa przez Polskę. Oznacza to, iż w XV wieku byliśmy zaborcami. 

1595 roku kanclerz wielki koronny, czyli dzisiejszy premier, Jan Zamojski wyruszył na wyprawę do Mołdawii. Był to przejaw polityki mocarstwowej ze strony Rzeczypospolitej. Zamierzała ona wykorzystać zła sytuację Turcji i podporządkować  sobie tereny państewek położonych nad Dunajem. Wówczas to Imperium prowadziło walkę z Persją. Wykorzystał to Michał Waleczny książę Mołdawii. Chciał on połączyć ze sobą Siedmiogród, Wołoszczyznę i Mołdawię. W ten sposób mógł on zbudować państwo, które uniezależniłoby się od Turcji. Wykorzystując on poparcie austriackich Habsburgów osiągnął swój cel. Nie przewidział on tego, iż  sąsiad z północy nie będzie bawił się w dyplomację. Wojska Rzeczypospolitej pokonały Michała Walecznego w pierwszej bitwie pod Cecorą. Tym samym mogły narzucić swego kandydata na tron Mołdawii i Wołoszczyzny. Oficjalnie wojska Zamojskiego wystąpiły w obronie praw do tronu konkurenta Michała, co w obecnej chwili w pełni zadowalało władze w Stambule.

1918 roku powołano do życia Narodową Radę Księstwa Cieszyńskiego. Była to prowincja umierającej monarchii Austro-Węgierskiej w większości zamieszkiwana przez Polaków, która jednak przed rozbiorami nie była częścią Rzeczypospolitej. Ustanowienie rządu narodowego w tej dzielnicy świadczyły wymownie o tym, iż ludność ta dąży do zjednoczenia z Polską. Czesi wykorzystując walki polsko-bolszewickie w 1919 roku zbrojnie zajęli większą część Śląska Cieszyńskiego. 

1918 roku we Lwowie powstała Ukraińska Rada Narodowa. Jej zadaniem było zyskanie niepodległości tych ziem ukraińskich, które wchodziły w skład Austro-Węgier. Należy wspomnieć, iż Ukraińcy stanowili większość na terenach od Przemyśla, Sanoka na wschód. Lwów w większości była miastem zamieszkałym przez Polaków, stanowił on wyspę polskości na tych ziemiach. Jednak stanowił on ważny ośrodek kulturalny i polityczny dla zachodnich Ukraińców. Pełnił on rolę drugiej stolicy po Kijowie.  Fakt ten często jest zapominany przez wielu polskich propagatorów kultury.

W 1955 roku Armia Czerwona wycofała się z okupowanej części Austrii. Była to decyzja Berii, który przez moment sprawował władzę w ZSRR. Wedle niego nie opłacało się okupować małego kawałka Austrii, lepiej było wzmocnić siły w innych państwach Europy Środkowej.

1956 roku rozpoczęło się VIII Plenum KC Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zajmowało się ono problemami związanymi z następstwem władzy, po zmarłym w niewyjaśnionych okolicznościach Bolesławie Bierucie. Zmarły był zwolennikiem stalinizmu. Oznaczało to, iż Polska Ludowa za jego czasów była państwem w którym stosowano jawną przemoc wobec przeciwników politycznych i wobec domniemanych przeciwników.  Nacjonalizowano gospodarstwa rolne, istniał kult jednostki etc. etc. W każdym razie prości ludzie chcieli zmian. Duże nadzieje pokładali w towarzyszu Wiesławie Gomułce, który  był uwięziony za tzw. odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne. Polegało to na tym, iż głosił on konieczność wędrówki ku komunizmowi polską drogą. Objawiać się ona miała w większej demokratyzacji życia politycznego, ułożenia stosunków z Kościołem katolickim, odstąpienie od nacjonalizacji rolnictwa, a nade wszystko na rozbudowę przemysłu lekkiego i spożywczego. Walka o władzę toczyła się bez pardonu. Warszawskie ulice opanowały odziały Korpusy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który chciały miasto bronić przed zbliżającymi się kolumnami Armii Czerwonej. Komitety Partyjne we fabrykach uzbrajały robotników, którzy mieli walczyć z Rosjanami. We wojsku aresztowano radzieckich oficerów. Wówczas powstały plany bombardowania maszerujących kolumn Armii Czerwonej. Zamknięto polską przestrzeń powietrzną.  Marsz wojsk radzieckich na Warszawę, czyli początki radzieckiej interwencji, spowodowany był tym, że Moskwa nie dała swego błogosławieństwa dla nowego kierownictwa. Chruszczow postanowił niezapowiedziany przybyć na VIII Plenum. W czasie jego obrad Gomułka zyskał namaszczenie ze strony ZSRR. Marsz wojsk radzieckich został wszczynamy... Wszelkie dane wskazują, iż o mały włos uniknięto wojny polsko-radzieckiej. 

2003 roku papież Jan Paweł II beatyfikował Matkę Teresę z Kalkuty. Nowa święta poświęciła całe swe życie na niesienie pomocy wśród biednych na subkontynencie indyjskim.  Dzięki niej wielu bezdomnych znalazło dach nad głową, mogło się najeść i pobrać darmową naukę pisania, czytania i liczenia. Zaprawdę prawdziwa święta.

Na dzisiaj autor kończy swą opowieść na temat historii. Wynika to z faktu, iż w trakcie pisania skończył się zapas piwa. Pro dei gratia.


18. października

Drodzy czytelniczy, powszechnie wiadomo, iż dzieje minione koncentrują się na wielkich wydarzeniach politycznych i wojskowych. Jednak życie człowieka w większej części odbywa się bez takich rzeczy. Uczciwa praca i chęć zarobku wypełniają jego życie. Podobnie ma się wychowywanie dzieci i dbanie o ich rozwój. Życie zwykłych ludzi jest pomijane przez popularyzatorów, gdyż jest nudne i trudno uchwytne. 

Mimo takich niedogodności, autor spróbuje ten błąd skorygować w swej notce. 

Obrazek

Fot. Trąbka pocztyliona. Źródło:  http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=29&t=526

W dniu tym jest obchodzony Dzień Poczty Polskiej. Wszystkim pracownikom tej najstarszej polskiej firmy składamy jak najlepsze życzenia. Został on ustalony w rocznicę ustalenia pierwszego, regularnego połączenia międzynarodowego w Europie. Z rozkazu króla Polski Zygmunta II Augusta w roku 1558 nawiązano połączenie pocztowe między Krakowem, a Wenecją. Wówczas Wenecja była jednym z najbogatszych miast na świecie, które dorobiło się na handlu z krajami Bliskiego Wschodu. Połączenie pocztowe, czyli w postaci kurierów, bądź specjalnych powozów, powodowało, że polscy kupcy mieli dostęp do produktów oferowanych przez Wenecjan. Tym samym przyczyniło się do rozwoju handlu.

Zainteresowanych dziejami Poczty Polskiej autor odsyła do arcyciekawego artykułu:  http://www.rzeczpospolitaobojganarodow.pl/forum/viewtopic.php?f=29&t=526

W 1672 roku Rzeczpospolitą podpisała haniebny pokój z Imperium Ottomańskim, czyli Turcją. Nasze państwo oddało Turcji całą Ukrainę, Podole z ważną twierdzą Kamieniem Podolskim. Oprócz tego Rzeczpospolita zobowiązała się do płacenia corocznego haraczu. Warunki zostały przyjęte przez Sejm. Jednak wśród szlachty podniosły się uzasadnione krzyki niezadowolenia. Były one potęgowane przez falę uciekinierów, którzy uciekali przed osmańską okupacją. Szlachta ukraińska w innych dzielnicach państwa miała problemy z utrzymaniem się, żyła na koszt krewnych, albo na kredyt. W tych warunkach śmierć nieudolnego władcy, Michała Wiśniowieckiego, okazała się zbawianiem dla państwa. Na nowego króla został wybrany dotychczasowy wódz wojsk, Jan Sobieski. Mając poparcie szlachty wznowił działania wojenne przeciwko Imperium. Na dobrą sprawę wojna z Turcją skończyła się w 1699 roku, wówczas do Rzeczypospolitej wracały zagarnięte przez nią tereny. 

1867 roku Alaska oficjalnie znalazła się w granicach USA. Została ona kupiona od carskiej Rosji. Dla słowiańskiego imperium był to dobry interes, gdyż pozbywała się prowincji mało zaludnionej, biednej i daleko położonej od centrum. Amerykanie zdecydowali się na zakup, gdyż podejrzewali, że znajdują się tam bogate złoża złota. Eksploatacja Alaski łatwiejsza była dla Amerykanów, gdyż leżała blisko ich posiadłości. Jest to jedyny przypadek w historii Rosji, kiedy to w sposób pokojowy oddała swoje tereny. Dla przeciętnych Amerykanów stwarzało to szanse na   szukanie nowych terenów do zasiedlenia, gdzie mogli znaleźć swoją życiową drogę.

1939 roku na podstawie wymuszonych paktów o wzajemnej pomocy, Armia Czerwona wkroczyła na teren Estonii. Był to początek pokojowego podboju republik nadbałtyckich. Litwa, Łotwa i Estonia stały się częścią ZSRR po tym, jak partie komunistyczne zdobyły władze i wyrażały chęć włączenia się w skład państwa miłującego pokój.

1981 roku I Sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej został szef sztabu generalnego, minister obrony narodowej, generał Wojciech Jaruzelski. De facto było to pokojowe przejęcie władzy przez wojsko. Od tego momentu ważniejsze stanowiska w państwie zajmowali generałowie i pułkownicy. Pierwszym człowiekiem w państwie został z namaszczenia radzieckich towarzyszy, dla których działalność Solidarności była nie do przyjęcia. Uważa się, iż było to przygotowanie do wprowadzenia stanu wojennego, czyli bezprawne przejęcie władzy przez wojsko. Dla życia zwykłych Kowalskich zmiana na stanowisku I sekretarza nic nie oznaczała. Dla osób zaangażowanych w działalność NSZZ Solidarność znaczyło to, że mogą zacząć się represje.

1991 roku Azerbejdżan ogłosił niepodległość od ZSRR. Tym samym państwa leżące na Kaukazie stały się niezależne od Moskwy.  Zasada samostanowienia narodów żyjących na terenie ZSRR spowodowała, iż wszystkie republik uzyskały niezawisłość. W wielu przypadkach decydowały o tym elity, które były związane z tradycjami, historią swego narodu. Czasami zwykli ludzie żałują decyzji, jaką podjęli za nich politycy. Okazuje się, iż życie w sowieckim imperium było prostsze i bardziej dostanie. W republikach Środkowej Azji rządzą despoci, trwają zamachy islamistów, jest destabilizacja gospodarcza. W związku z tym tęsknota za ZSRR jest uzasadniona. Odmiennie jest na Białorusi. Tam elity chciały niepodległości, jednak lud w styczności z zasadami gospodarki wolno rynkowej zdecydował o pozostaniu w systemie socjalistycznym. Na prezydenta wybrano byłego dyrektora kołchozu, który stał się dyktatorem. Obecnie lud pragnie demokracji, gospodarki prowadzonej na zasadach eurosocjalizmu itp. Liczne odwołania do tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego są jawnym objawem buntu. 

Autor uważa, iż prowadzenie kalendarium nie stwarza możliwości przybliżania czytelnikom życia zwykłych ludzi. Mimo to próbował. Pro dei gratia.

   

środa, 17 października 2012

17. października

Dobry wieczór Państwu. Dzisiaj dla miłośników jest dziwny dzień. Wynika to z zestawienia pewnego powiedzenia z rzeczywistością. Pewne przysłowie głosi, iż historia lubi się powtarzać. Z praktyki wiadomo, że to nieprawda. Jak to mawiał starożytny grecki filozof: panta rei, wszystko jest płynne. Rzeczywistość wydarzeń historycznych jest tylko jedna i niepowtarzalna dla danej epoki. Wynika to z pewnych uwarunkowań ekonomicznych, społecznych, politycznych, klimatycznych i wielu innych. Za Karolem Marksem i jego zwolennikami można powiedzieć, iż dana rzeczywistość historyczna jest determinowana czynnikami materialnymi. W każdym razie 17 października 2012 roku polska reprezentacja zremisowała z Anglikami 1 do 1, podobny wynik osiągając w 1973 roku na Wembley. Naprawdę dziwna sytuacja....

Pomimo upojeniem zwycięstwem, pewnie zaś i alkoholowym, autor proponuje Państwu pewną dawkę historii. Jak to mawiał rzymski filozof należący do nurtu stoików, historia vita magistra est, czyli historia jest nauczycielką życia. Oznacza to, iż być może, prezentowane wydarzenia komuś na coś się przydadzą.




Fot. Mecz Polska-Anglia z 1973 roku. Źródło:  http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/704984,Oby-nadszedl-dzien-kiedy-Polska-znow-wygra-z-Anglia-

1863 roku na dystraktora powstania styczniowego powołano Romualda Traugutta. Jego podobizna jest znana z tego, iż była na starych, czerwonych 100 złotych. Oddanie całej władzy wykonawczej w ręce jednego człowieka miało zdynamizować działania powstańcze. Jego przywódco miało charakter tajny. Biuro jego mieściło się w prywatnym mieszkaniu we Warszawie. Próbował on zorganizować regularną armię,prowadzić normalny budżet oraz uzyskać pomoc państw zachodnich i rewolucjonistów innych narodowości. Nic z jego planów nie wyszło. Jego działalność zakończyło aresztowanie przez rosyjską policję. Został wydany przez jednego ze swoich towarzyszy.

1797 roku został podpisany traktat pokojowy w Campo Formio, który zakończył wojnę Francji z Austrią. Francja była otoczona przez monarchię Habsburgów ze strony Belgii, która była częścią cesarstwa oraz na terenie północnych Włoch, gdzie posiadała wpływy polityczne.   W dodatku tereny Niemiec oficjalnie pozostawały pod zwierzchnictwem Wiednia. Zawarty traktat pokojowy likwidował tą niewygodną sytuację. Belgia stała się częścią Republiki Francuskiej. Jej wschodnia granica teraz przebiegała na linii rzeki Ren, co dawało Francji dobre oparcie przed inwazją z tej strony. Natomiast na terenie Italii została stworzona Republika Cisalpińską, która była zależna od Francji. W zamian Austria dokonała aneksji terenów prastarej Republiki Weneckiej. W ten sposób rewolucyjna Francja stała się jak imperia z którymi walczyła, zaborcą. 

W 1961 roku miał miejsce XXII zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Wydarzenie to niebagatelne w powojennej historii. Otóż przywódca państwa, Nikita Chruszczow przedstawił referat na temat kultu jednostki. Skrytykował w nim działalność polityczną Józefa Stalina. Wedle tez tego referatu, Stalin uczynił się niemal bogiem na ziemi. Wszelkie dokonania w nauce, gospodarce, polityce i w działaniach wojskowych były przypisywane Stalinowi. Co więcej uzyskał on nadmierny wpływ na kierowanie państwem, co już nie było zgodne z zasadami Lenina. Chruszczow wytknął mu wiele błędów politycznych i wojskowych. Znaczenie referatu było ogromne. Polegało ono na tym, że prowadziło ono do częściowej demokratyzacji w ZSRR i państwach zależnych. Dodatkowo pozwoliło ono na forsowanie tezy o współistnieniu dwóch  systemów polityczno-gospodarczych, tj. komunizmu i kapitalizmu. Całkiem inna sprawa, iż wygłoszenie referatu podkopało znaczenie Chruszczowa jako głowy państwa. Część radzieckich polityków o poglądach konserwatywnych czekała na stosowną chwilę, aby usunąć I sekretarza z zajmowanego stanowiska.

W 1997 roku na Prezesa Rady Ministrów został desygnowany Jerzy Buzek z Akcji Wyborczej Solidarność. Była to partia skupiająca rozmaite ugrupowania prawicowe,  począwszy od postendeków, aż po liberałów. Jej szefem był Marian Krzaklewski, który jednocześnie był szefem związku zawodowego Solidarność. Nie został on premierem, gdyż marzył o prezydenturze. Jednocześnie chciał on wywierać wpływy na działalność Jerzego Buzka. Należy dodać, iż J. Buzek był jednym premierem wyznania niekatolickiego. Jego gabinet przeprowadził reformy: administracji, służby zdrowia, szkolnictwa i ubezpieczeń społecznych. Wydaje się, iż najgorzej przemyślana była reforma szkolnictwa, która przyczyniła się do obniżenia standardów nauczania i sukcesywnie postępującego ogłupienia społeczeństwa. 

Autor wszystkim czytelnikom dziękuję za niezasłużoną uwagę i zaprasza na następne odcinki serialu. Pro dei gratia.

 

16 października

Drodzy Państwo. Już dawno mamy za sobą 16. października. Dzień w którym, Polacy rozbawili całą światową widownię piłkarską. Przez pewne decyzje osób związanych ze sportem piłki kopanej, dach został nie zamknięty na stadionie narodowym, tym samym musiano odwołać mecz. Pomimo takich traumatycznych wydarzeń, dla całej polskiej ekipy różnego rodzaju managerów, zarządców itp., warto zapoznać się z dziejami historycznymi, które miały miejsce w tym dniu. Autor z góry zastrzega, że nie będą tak zabawne, jak te, które miały miejsce w 2012 roku.


W dniu tym jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Żywności. Został on ustawiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę pierwszej konferencji Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która miała miejsce 16 października 1945 roku w Kanadzie. Celem działalności FAO jest polepszeniem dystrybucji płodów rolnych, rybołówstwa i produktów leśnych. Europie, gdzie rolnictwo jest wspierane przez państwa i stosowaniu cen dumpingowych, problem głodu nie występuje. Podobnie jest w Azji Wschodniej, Australii i Ameryce Północnej. Jednak są obszary na świecie, gdzie problem odpowiedniej dystrybucji żywności jest dużym problemem. Szczególnie widać to na przykładzie Somalii, gdzie już od kilku dekad panuje głód. Działalność FAO ma na celu bardziej racjonalnego wykorzystania żywności, jednak jest to cel utopijny. Dopóki w państwach bogatej północy nadwyżki produkcyjne będą wyrzucane na śmieci, dopóty nie będzie można rozwiązać racjonalnie tego problemu. 

Plik:FAO logo.svg 

Fot. Oficjalny symbol  Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:FAO_logo.svg&page=1&filetimestamp=20090927081543

W Polsce w tym dniu jest obchodzony Dzień Papieża Jana Pawła II. Został on ustawiony przez Sejm RP, na pamiątkę wyboru krakowskiego kardynała, Korola Wojtyłę, na papieża. Wydarzenie to miało miejsce 16 października 1978 roku. Sam w sobie wybór był zaskakujący dla wszystkich watykanistów. W okresie posoborowym istniało pytanie w jakim kierunku ma się rozwijać Kościół katolicki. Wśród kardynałów byli konserwatyści, którzy chcieli maksymalnie ograniczyć zmiany Soboru Watykańskiego II, nazywani konserwatystami. Drugą grupą stanowili liberałowie, którzy chcieli kontynuować program reform. Żadna ze stron nie miała większości, dlatego nie mogła przeforsować swoich kandydatów. W celu zażegnaniu sytuacji patowej, postanowiono, że wybierze się kandydata o poglądach umiarkowanych. Wybór papieża z  państwa komunistycznego miało gwarantować jego neutralność. Wojtyła jako papież spełnił pokładane w nim oczekiwania. Nie kontynuował on reform, jednocześnie nie występując przeciw nim. Jego działalność miała na celu ich wprowadzanie i ich promowanie. Całkowicie nową, pochodzącą od Jana Pawła II, inicjatywą było wprowadzenie dialogu międzykonwesyjnego  oraz akcentowanie roli pracy w teologii Kościoła. Wielu historyków ocenia pontyfikat Jana Pawła II, jako ten, który w trakcie swego trwania, przeszedł na stronę konserwatyzmu. Podkreślają również   to, iż były to jedyny papież w XX wieku, który liczył się na arenie międzynarodowej. 

W 1384 roku na krakowskim Wawelu dokonała się koronacja na króla Polski Jadwigi Adewageńskiej.  Często mylnie jest nazywana królową. Wynika to z jej płci. Różnica między królem, a królową polega na tym, iż ten pierwszy rządzi państwem, a ta druga jest tylko jej małżonką. W przypadku Jadwigi królową był Władysław Jagieło, nie miał on bowiem nic do powiedzenia w sprawach państwa. Dopiero po śmierci Jadwigi powstał problem, kto ma być monarchą. Władysław zamierzał nawet wrócić na Litwę, bo jak powiadał, wstyd pozostawać w obcym królestwie. Jednak możnowładczą zależało na utrzymaniu związków z Litwą, co zdecydowała o tym, że został królem. Prawa do dziedziczenia korony zyskał nadając szlachcie nowe przywileje. 

W 1793 roku w rewolucyjnym Paryżu ścięto byłą królową Marię Antoninę ex domo Habsburg. Była ona szczególnie znienawidzona przez francuski lud ze względu na nieczułość na ich biedę. Twierdzi się, iż to ona faktycznie rządziła państwem, gdyż faktyczny monarcha Ludwik XVI nie miał na tyle ambicji i zdolności intelektualnych. 

W 1925 roku zakończyła się Konferencja w Locarno.  Traktat ten gwarantował zachodnią granicę Niemiec. Państwa umawiające się miały pewność, że nie ulegnie ona zmianie. Dodatkowo Francja podpisała traktaty arbitrażowe z Polską i Czechosłowacją, które miały na celu wzajemną pomoc wojskową w razie wypowiedzenia wojny przez Niemcy. Zawarcie traktatu był wielkim sukcesem dla Niemiec, które od tego momentu wróciły do gry na arenie międzynarodowej. Objawem tego było przyjęcie Niemiec do Ligi Narodów w roku 1926. W Polsce po przejęciu władzy przez juntę wojskową z Józefem Piłsudskim na cele, negatywnie oceniono traktat. Od tego momentu datuje się oziębnie stosunków polsko-francuskich. Polska była gotowa na rozwiązania siłowe w stosunku do słabych jeszcze Niemiec, natomiast państwa Zachodu, przeciwnie, dążyły do układów. 

Więcej wydarzeń autor uznaje za mało ważnych, a tego dnia było ich jeszcze sporo, naprawdę sporo. Na przykład skapitulowała Odessa przed wojskami niemieckimi i rumuńskimi w 1941 roku, albo w 1944 roku obalono na Węgrzech władzę regenta Miklósa Horthy'ego i przejęcia jej przez faszystów etc. etc. Z życzeniami dobrych snów nieznany autor. Pro dei gratia.