piątek, 27 września 2013

Niech będzie pochwalony dzień, w którym powstaje ten post. Wszystkich bardzo przepraszam, ale jakoś nie mogłem się zebrać. Trochę dziwnych rzeczy działo się, ale sytuacja została opanowana.... Chyba. Bowiem inteligentny człowiek niczego nie jest pewny. Jak to w Piśmie zostało napisane, nie znamy ani dnia, ani godziny....

Należy zacząć od tematu, który sam ciśnie się na naszą wokandę. Dotyczy on grzybów. Podobno ludzie noszą wiadrami, tyle ich jest. Byłem, sprawdziłem. W rzeczy samej jest sporo tych istot, jednak o ilości podanej w plotkach ludowych jest gruba przesada. Dla przypomnienia warto dodać, że grzyby obok roślin i zwierząt stanowią odrębną grupę istot na naszej planecie. Do rozwoju nie potrzebują słońca, gdyż produkty żywnościowe zdobywają od innych istot (pasożyty) i/lub z rozkładającej się materii. Leśne grzyby tworzą swoistą symbiozę z okolicznymi drzewami, zwaną opilśnią. Polega ona na tym, że drzewa dostarczają potrzebne składniki żywnościowe w zamian za sole mineralne. Osobnym przykładem są porosty czyli organizm złożony z odpowiedniego gatunku grzybów i glonów. Najprawdopodobniej najstarszy organizm na ziemi to grzyb, który rośnie na terenie Ameryki przez 2 400 lat! 
    Ładny wykład z biologii się nam stworzył. Prawda? Jednak ma on wiele wspólnego z historią. Istnieje gatunek badań historycznych, który zajmuje się uwarunkowaniami klimatycznymi, środowiska naturalnego na rozwój życia w minionych epokach. W Polsce działalność w tej kwestii rozwinął prof. Kuchowicz, który opisał życie w czasach Rzeczypospolitej. Interesował się jak i co jedli, w co ubierali się i jakie były zwyczaje i normy seksualne. Twierdził on w swych pracach, że duże znaczenie miał klimat, warunki biologiczne. Innym przykładem badań omawiające wpływa warunków klimatycznych na dzieje jest praca młodego ukraińskiego naukowca Romana Kabaczyja, który zajmował się wysiedleniami ludności łemkowskiej w latach 1944-1947 na teren USRR. Twierdzi on, iż zmiana klimatu z górskiego na stepowy miała wielkie znaczenie dla tegoż górskiego ludu. Więc wniosek sam się nasuwa: Historyk musi znać podstawy nauki o życiu biologicznym, aby zajmować się swoją epoką.

Plik:Fungi collage.jpgFot. Przykłady grzybów, źródło:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Fungi_collage.jpg stan z 28.09.13 r.

Ostatnio na pewnym znanym portalu społecznościowym brałem udział w dyskusji na temat stosunku polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Powstała ona w wyniku zaprezentowania przez znajomą książki o polskich zbrodniach na narodzie wybranym. Większość uczestników zgadzała się, że Polacy Żydom pomagali jak ich mordowali. Jednakże ja się wyłamałem z postulowanego żalu za grzechy. Nie sądzę aby w przypadku naszego narodu było to konieczne. Niech przepraszają ci, którzy wierzą w te endeckie brednie. Bowiem zwolennicy tego ruchu postulowali i realizowali akcje gett ławkowych, to oddziały Narodowych Sił Zbrojnych przeprowadzały egzekucje Żydów, co więcej współpracowały one niekiedy z Niemcami w tej dziedzinie. Wobec tego apeluje do wszystkich zwolenników PiS-u, partii jeszcze bardziej na prawo,  kiboli, uczestników tzw. Marszu Niepodległości: Przeprosicie w imieniu swoich poprzedników za zbrodnie dokonane na naszych kochanych braciach Żydach. 
     To tyle polityki na dziś.

 
Fot. Żyd, źródło:http://blue-s.pl/item.php?id=167 stan z 28.09.13 r.

Teraz nastąpi szybki i zbiorowy przegląd wydarzeń w kończącym się tygodniu:

24 września

622 rok - Mahomet zwiał do Medyny przed prześladowaniami bogatych kupców  Mekki. Znalazł poparcie wśród nomadów zamieszkujących okolice Medyny. Dzięki temu nowa religia mogła zacząć szerzyć się na terenie Półwyspu Arabskiego. Rok ten uchodzi za początek ery dla muzułmanów.

787 rok - rozpoczął się Sobór Nicejski II. Jego postanowienia dotyczą chrześcijan zachodu jak i wschodu. Potępiał on nadmiernej wiary w obrazy, co uznane zostało za herezję (tzw. Ikonoklazm). Uznano, że oddawany kult jest osobą znajdującym się na obrazach, a nie samym ikonom.

1706 rok - po zajęciu przez wojska szwedzkie Saksonii, August II Mocny zawarł pokój w Altranstädt. Na jego mocy zrzekał się korony polskiej na rzecz Stanisława Leszczyńskiego. Jednak niczego to nie zmieniło. Leszczyński był wybrany nielegalnie, co spowodowało wybuch wojny domowej. Jej trwanie przyczyniło się do upadku znaczenia Rzeczpospolitej na arenie międzynarodowej.

Fot. August II Mocny, źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Augustus_II_the_Strong stan z 28.09.13 r.


1793 rok - polscy i litewscy posłowie obradujący w Grodnie, otoczeni przez rosyjskich jegrów podpisali II rozbiór Rzeczypospolitej. W ten sposób moc prawną uzyskała agresja kacapów i prusaków (z małej litery, to nie przypadek!). Caryca Katarzyna zabrała sobie Ukrainę i Białoruś. Prusy Gdańsk, Toruń, Wielkopolskę. 



1889 rok - została podpisana Deklaracja Utrechcka. W wyniku ogłoszenia przez papieża dogmatu o niepokalanym poczęciu wśród części wiernych i duchownych wybuch bunt. Uznano ten pogląd za absurdalny i głupi.  Dlatego część wiernych odseparowała się od poczynań Kościoła katolickiego. Deklaracja spowodowała, że wyodrębniała się nowa grupa kościołów. Uznała ona wszelkie dogmaty katolickie do 1889 roku, poza tym, który głosił o niepokalanym poczęciu. Przyjęta organizacja była podobna do tej, którą przyjęły kościoły protestanckie. Dodatkowe w ceremonii wprowadzono języki narodowe, kapłan stał zwrócony twarzą do wiernych. 

 Plik:Ichthys symbol old cath.svg
Fot. Symbol Kościołów Starokatolickich, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ichthys_symbol_old_cath.svg stan z 28.09.13 r.

1922 rok - odbyły się pierwsze wyboru do Sejmu Śląskiego. Jak wiadomo teren Górnego Śląska został przyznany Polsce, jednak jako autonomiczna część. Jednym z ciał podkreślającym odrębność tego regionu był Sejm Śląski. Jego kompetencje były stopniowo ograniczane na rzecz władz w Warszawie i wojewody. Obecnie część ludności tej dzielnicy postuluje przywrócenie autonomii. Jednak należy pamiętać, iż obszar obecnego województwa górnośląskiego ma niewiele wspólnego ze  Śląskiem w ogóle. Większość jego tereny tworzy Zagłębie Dąbrowskie i część Ziemi Częstochowskiej genetycznie związanej z Kielcami.


1948 rok - powstał japoński koncern Honda.  

1958 rok - po raz pierwszy padło hasło budowy tysiąca szkół na tysiąclecie państwa Polskiego. Wypowiedział je I Sekretarz tow. Gomułka. Dzięki temu projektowi w małych miejscowościach powstały nowe budynki szkolne. Stanowią one w większości przypadków problem, gdyż nie ma obecnie wystarczającej liczby uczniów.

25 września 

1493 rok -  z Kadyksu wypłynął Krzysztof Kolumb w celu szukania nowej drogi do Indii. Na szczęście źle policzył obwód ziemi i odnalazł nowy kontynent.

1555 rok - podpisano Pokój Augsburski pomiędzy cesarzem Rzymskim Karolem V a protestanckimi książętami Rzeszy. W jego wyniku powstała zasada, Cuius regio, eius religio. Czyli jeżeli książę przechodził na nową wiarę, musieli to zrobić również jego poddani.

1598 rok - klęska króla Zygmunta III w bitwie pod   Linköping. W ten sposób zakończyła się nieoficjalna, faktycznie prywatna, interwencja wojsk Rzeczypospolitej we Szwecji. Połączenie obu państwa stała się nierealne, władzę w skandynawskim państwie przejął Karol Sudemramański, który niebawem został jego królem. Wyprawa ta jednak jest symbolem potęgi Rzeczpospolitej.

 
Fot. Podział na województwa Rzeczypospolitej, źródło: http://www.wykop.pl/link/1395729/oznakowanie-granic-ii-rzeczypospolitej-oznaczenie-granic-z-poszczegolnymi/ stan z 28.09.13 r.

1604 rok - wojna Rzeczypospolitej ze Szwecją. Została ona wywołana przez Zygmunta III, który włączył Estonię do Rzeczypospolitej. Wojna polegała na szwedzkich pochodach na południe i próbie zajęcia Rygi. Później przybywały polsko-litewskie posiłki, które maszerowały na północ. W tym dniu miała miejsce bitwa pod Białym Kamieniem, gdzie pokonaliśmy szwedzki pochód na południe.

1648 rok - powstanie Chmielnickiego, klęska armii koronnej pod Piławcami.  Po stronie Rzeczypospolitej zebrało się ruszenie pospolite, oddziały wystawiane przez sejmiki wojewódzkie i jednostki regularnej armii. Brakowało jednolitego dowództwa. Kolegium dowódcze było tworzone przez trzech regimentarzy po wzięciu do niewoli naszych hetmanów. Stanowiska te były nadane przez Sejm według klucza politycznego, a nie kompetencji.  Całkowicie pominięto wojewodę ruskiego, księcia Dymitra Wiśniowieckiego, który posiadał duży talent dowódcy i organizacyjny. Wszystko to spowodowało, że armia uciekła, zanim padł jeden strzał z kierunku wrogich oddziałów.

1655 rok - II Wojna Północna (Potop Szwedzki), wojska szwedzkie rozpoczęły obłażenie Krakowa.  Po jego zdobyciu rozkradli większość skarbów królewskich.


Fot. Król Jan III, źródło:  http://www.wilanow-palac.art.pl/web/file/towarzysze/ stan z 28.09.13 r.


1676 rok - w czasie wojny Rzeczypospolitej z  Imperium Osmańskim miała miejsce bitwa pod Żurawnem. Wojsko koronne pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego w liczbie 20 tys. wyszło na przeciw nowej tureckiej ofensywie. Pod miejscowością Żurawno na Pokuciu założono obóz warowny, który zatamował dalszy pochód wojsk tureckich. Zacięta obrona spowodowała, że Turcy zdecydowali się na zawarcie rozejmu. Dodać należy, iż wedle planów na pomoc królowi miały przyjść posiłki z głębi kraju.

1830 rok - rozpoczęła się wojna o niepodległość Belgii, która w wyniku zawarcia traktatów we Wiedniu 1815 roku została włączona do Holandii. Była to pierwsza oznaka, że narody nie zgadzają się z dyktatem Świętego Przymierza. 

1926 rok - Genewa, została podpisana Konwencja w sprawie niewolnictwa, zakazująca niewolnictwa. Wśród 35 państw, które przystąpiły do niej była również Polska. Sprawa niewolnictwa jest nadal aktualna. W wielu dzikich krajach występuje w starej wersji. Zaś w tak zwanych nowoczesnych państwach jest to niewolnictwo seksualne.

1939 rok - okręt podwodny ORP Żbik zawinął do portu szwedzkiego, gdzie został internowany. Pamiętajmy, że Szwecja była cichym sojusznikiem Hitlera.

 1944 rok - Furer Adolf Hitler wydał dekret powołujący ruszenie pospolite. W jego skład wchodzili ci mężczyźni, którzy nie pełnili obecnie służby wojskowej. W praktyce byli to starcy i gówniarze. Nie mieli szans w starciu z wiarusami z Armii Czerwonej, dlatego często stawali się ofiarami, rozstrzeliwaniu przez Sowietów. Taka sytuacja miała m.in. w mojej wiosce. Rozstrzelani żołnierze Volkssturmu zostali pochowani w lasku przy domu kolejowym. Zbrodnia wyszła na wierzch, gdy ciała zostały odkopane przez bawiące się dzieci. Ekshumacja odbyła się dopiero w 1. dekadzie XXI wieku.



Fot. Plakat reklamujący niemieckie pospolite ruszenie, źródło:  http://www.german-helmets.com/VOLKSSTURM%20Main.htm stan z 28.09.13 r.

1982 rok - Autobiografia zespołu Perfect zajęła 1. miejsce na liście przebojów radiowej trójki. 

26 września

 1212 rok - została nadana Złota Bulla Sycylijską, w której cesarz Rzymsko-Niemiecki Fryderyk II Hohenstauf nadał dziedziczny tytuł królewski władcą Czech.

 

Fot. Moneta pamiątkowa wydana z okazji Złotej Bulli Sycylijskiej, źródło:  http://monetynews.pl/czechy/3535,Czechy%3A+%22800.+rocznica+og%C5%82oszenia+Z%C5%82otej+Bulli+Sycylijskiej%22.html stan z 28.09.13 r.

1580 rok - flagowy okręt angielskiego korsarza Franciszka Drake'a wrócił do Anglii w ten sposób kończąc podróż do o koła świata.  

 1629 roku - rozejm pomiędzy Rzeczpospolitą a Szwecją w Altamarku. Na jego mocy Szwecja miała prawo do pobierania cła z portów w Prusach i Pomorza, Inflanty poza teren Dynerburga weszły w skład Królestwa Szwecji. Przegraliśmy wojnę z kretesem.

1815 rok - Rosja, Prusy i Austria podpisały przymierze zwane Świętym Przymierzem, w celu utrzymania porządku światowego na ich korzyść.




Fot. Zawarcie Św. Przymierza, źródło: http://www.konserwatyzm.pl/artykul/3932/tekst-swietego-przymierza stan z 28.09.13 r.

1889 rok - przyjęto obecnie obowiązującą definicję metra, jako jednostkę odległości przy 0 stopni C i ciśnieniu atmosferycznym  między dwiema głównymi kreskami na platynowo-irydowym wzorcu złożonym w Międzynarodowym Biurze Miar. Tak czy siak Polacy podrobili wzorzec i dlatego metr metrowi jest nierówny.



1908 rok - Wileńszczyzna, dziś teren Litwy, okolice miasta Bezdany, został dokonany najsłynniejszy zamach terrorystyczny w dziejach Polski. Atakiem   dowodził Józef Piłsudski. W zamachu uczestniczyło trzech przyszłych premierów.

1968 rok - na łamach dziennika "Prawda" zostały wyłożone podstawowe tezy Doktryny Breżniewa. Pozwalała ona na interwencje w państwach należących do sowieckiej strefy wpływów w celu ich utwierdzenia. Oficjalnie chodziło o wspieranie demokracji ludowej, walce o pokój i takie tam.... 

2013 rok - W związku z napiętą sytuacją w basenie Morza Śródziemnego decyzją króla Jakuba V Sobieskiego zostały skierowane dodatkowe siły. Z Krymu wyruszyły dwa lotniskowce ORP Mazepa i ORP Chocim. Na ich pokładzie znajduje się po 50 samolotów myśliwsko-bombardujących Żuraw. Nieoficjalne źródła wspominają o wysłaniu w ten rejon jednej chorągwi Kozaków Siczowych i chorągwi oraz chorągwi Tatarskiej Piechoty Morskiej.


Koniec!!!









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz