poniedziałek, 23 września 2013

Witam wszelki duch! Ciała zresztą także, a przede wszystkim wielkie i ciekawe umysły! Witam w imieniu tych, którzy są i będą zapisani w historii, a o których się nie mówi.


Ot chociaż sprawa kolei. Nikt na dobrą sprawę się nimi nie zajmuje. Są i będą, były. Jednak historia z ich punktu wiedzenia może być ciekawa. Więc spróbujmy. Otóż na południu województwa lubuskiego jest pewna mała miejscowość. Większość ludzi kojarzy ją z jakąś niby wielką i popularna aktorką, która zagrała w serialu pt. Kasia i Tomek. Może i jest znana, tylko ja jestem ignorant i nie wiem kimże ona jest. Miejscowość ta zwie się Jasień. To ważne miejsce w historii naszego regionu, ba nawet całej Europy. Bowiem w tym miejscu istniał ważny węzeł kolejowy. Co więcej był to jeden z największych w Europie. Przecinała się tutaj słynna berlinka czyli linia kolejowa łącząca Śląsk z Berlinem. W Prusach było tak, że budowę kolei inspirowało państwo, lecz realizował ją kapitał prywatny. Oznaczało to, że budowa kolei musiała przynieść realny dochód. Dlatego też linie kolejowe w Prusach budowały towarzystwa. W 1843 roku powstało  Dolnośląsko-Marchijskie Towarzystwo Kolejowe, gdzie jedynie 1/7 udziałów należała do państwa. W praktyce powodowało to, że linia nie szła po linii prostej lecz przez kilka większych miejscowości. Linia kolejowa zwana Berlinką przechodziła przez: Wrocław, Legnicę, Bolesławiec, Węgliniec, Jasień i Żary do Frankfurtu nad Odrą, dopiero z tej miejscowości do Berlina. Węzeł w Jasieniu powstał, gdyż zbudowano skrót, prowadzący od razu na zachód. Dwie dwutorowe nitki szyn w I poł. XIX wieku to dużo. Budowa tej linii pozwoliła na to, że do 5 godzin jechało się z Berlina do Katowic. Proszę Was niecałe 5 godzin. Tyle samo jedzie współczesny pociąg poruszany nowoczesnym elektrycznym silnikiem! Istnienie węzła kolejowego w tej miejscowości powodowało, że zatrzymywało się tu wiele pociągów z arystokratami, koronowanymi głowami etc. Trudno było nie słyszeć o Jasieniu. Sytuacja zmieniła się w II poł. XIX wieku, kiedy to na terenie Niemiec powstała gęsta siatka połączeń kolejowych. Główny ruch tranzytowy szedł obecną linią kolejową łączącą Wrocław-Legnicę-Berlin prosto jak z łuku strzelił. Oczywiście to tylko przykład jak może wyglądać historia pisana z punktu widzenia dziejów transportu szynowego. Historia to nie tylko nauka o wodzach ich wojnach i intrygach politycznych, to również historia maluczkich.

 http://kolejowailowa.eu/images/stories/galeria/historia/random/trasa-berlinka.jpg
Fot. Mapa linii kolejowej, tzw. Berlinki, źródło: http://kolejowailowa.eu/images/stories/galeria/historia/random/trasa-berlinka.jpg stan z 23.09.13 r.

Wiem, wiem najlepszy sposób komunikacji to wysłać siebie jako załącznik do maila. Niestety to jeszcze niemożliwe. Może w II poł. XXI wieku? No tak wszak będzie III wojna światowa Zachodu z Arabami, którą przegramy i cofniemy się do XV wieku. Czyżby wyznawcy proroka byliby heglowskim duchem dziejowym przynoszącym wolność? Hmmmmm..........?

Tak czy inaczej w dniu 23 września miejsce miały niesamowite wydarzenia historyczne:

480 p.n.e. - urodził się grecki dramaturg Eurypides. 

63 p.n.e. - urodził się przybrany syn Juliusza Cezara Oktawian August, pierwszy cesarz Rzymu, ten który przyniósł państwu pokój i  scentralizowaną w jednym reku władze, chociaż oficjalnie istniała republika.


 Fot. Posąg przedstawiającego Oktawiana Augusta, źródło:  http://artdecor24.pl/oktawian-august-ekskluzywna-figura-z-brazu stan z 23.09.13 r. 


1492 rok - Wawel, koronacja na króla Polski Jana I Olbrachta. Miał on wiele ciekawych pomysłów na to, aby żyło nam się lepiej. Jednym z nich był taki, że polski monarcha na wzór hiszpański powinien być Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego. Wówczas zawodowa siła zbrojna byłaby podporządkowane władcy na Wawelu. Chciał jej użyć przeciw Tatarom Krymskim osiedlając zakon w Mołdawii. Niestety nasz władca szybko zmarł od ran poniesionych w czasie maskarady miejskiej, w której brał udział pod przykryciem. 

1648 rok - w czasie buntu Kozaków, tych lądowych piratów, pod przywództwem polskiego szlachcica Bohdana Chmielnickiego doszło do bitwy pod Piławcami. Polskie dowództwo zlekceważywszy sobie problem nie przygotowało dokładnego planu batalii, zaś hetman wedle wszelkich jego standardów był pijany niczym żul spod monopolowego. Połączone siły Kozaków i Tatarów nie miały większych problem z pokonaniem naszej armii. Przez to lekceważenie obowiązków powstanie objęło znaczne połacie kraju. 

1862 rok - Otto von Bismarck został premierem Prus. W ten sposób rozpoczął on swą niebagatelną karierę zawodową. Do czasów W. Churchilla był to najbardziej skuteczny szef rządu.

Fot. Otto von Bismarck, źródło: http://www.thelatinlibrary.com/imperialism/notes/bismarck.html stan z 23.09.13 r.

1922 rok - w związku z korzystaniem z swych praw do portu w Gdańsku Sejm upoważnił rząd do budowy miasta i portu w Gdyni. Była to jedna z największych inwestycji w międzywojennej Europie. Teraz trudno wyobrazić sobie, aby w naszym kraju powstała podobna inwestycja. Szkoda, wielka szkoda....

1938 rok - Czechosłowacja ogłosiła mobilizację w celu obrony swego terytorium przeciw nieuzasadnionym niemieckim żądaniom.  Szkoda, że Czesi nie poszli na wojnę z Niemcami, mieli oni większe szanse w starciu niż Polska w 1939 roku. No, ale woleli siedzieć w gospodach jeść knedliczki i pić piwko. Wszak współcześni Czesi to żołnierze pokroju Szwejka, a nie Bożych Wojowników. 

1939 rok - w Górach Świętokrzyskich powstał wydzielony oddział Wojska Polskiego pod dowództwem mjra Hubala. W praktyce był to pierwszy oddział partyzancki w okupowanej Polsce. 

1944 rok - decyzją PKWN został ustanowiony Kodeks Karny Wojska Polskiego, zbiór najbardziej skurwysynskich, bestialskich przepisów karnych, które posłały tysiące ludzi do piachu lub za kratki za domniemanie usiłowanie zmienianie ustroju państwa polskiego. 

1968 rok - zmarł św. ojciec Pio, ten który mógł bywać w kilku miejscach na raz, doświadczał chrystusowych ran.

1976 rok - powstał Komitet Obrony Robotników, którego zadaniem było niesienie pomocy prześladowanym osobą za uczestnictwo w strajku w Radomiu 1976. była to pierwsza niekoncesjonowana organizacja społeczna od lat czterdziestych. Paradoksem dziejowym jest, że działała w obronie robotników przeciw robotniczo-chłopskiej władzy.

 
Fot. Członkowie KOR-u w prywatnym mieszkaniu, źródło:  http://www.karta.org.pl/Selektywna_Kronika_Wydarz/Kolekcje_KOR_i_Jacka_Kuronia_w_Bibliotece_Cyfrowej_Osrodka_KARTA/330 stan z 23.09.13 r.


2013 rok - pierwszy raz w życiu jadłem danie kuchni japońskiej i przeżyłem, co więcej było smaczne. 

   

Dziś w mym tendencyjnym blogu historycznym o tym co było w dniach 21 i 22 września. Przesunięcie wynika z tego, że się łikendowałem. 


Otóż w nagłówku pojawił się nowy polski czasownik "łikendować się". Zapewne wiele wody w Odrze upłynie, zanim trafi on do poprawnej polszczyzny i na jego temat wypowiadać się będą znane i mniej znane autorytety językowe. Jednakże w swej całości desygnat tego słowa oddaje istotę tego, co robi się od piątku popołudniu do niedzieli wieczorem. Chociaż dla każdego może on coś innego znaczyć. Dodam, że jedynie my Polacy mamy jakieś głupie tendencje i w prostacki sposób kopiujemy słowa z dominujących języków (z łaciny, francuskiego, rosyjskiego, obecnie angielskiego). Narody mądrzejsze spontanicznie bawią się w słowotwórstwo. Przykładowo nasi przyjaciele germańsko-słowiańscy   Niemcy łączą stare słowa, by zyskać nowe. Helmut czy Helga nie powie, że "etwas machen an weekend", tylko wochende. Więc można? Oj tak można! Więc ja się łikendowałem w łkiend. No wiem, że od angielskiego się to wywodzi, ale nie mam lepszego pomysłu. 

sobota 21 września działo się to co dziać powinno:

Imieniny obchodzili: Marek, Mateusz, Melecjusz i Maura. Jakiś zbiór imion na literę "M". W 13 posterunku policjant Czarek chciał strzelać do wszystkich tych, którzy mieli imię na "M". Spokojnie, to tylko blog....

1721 rok - car Piotr Wielki postanowił zbudować port wojenny w Piotrogradzie.  Co postanowił to zrobił.

1792 rok - oficjalnie został zdetronizowany Ludwik XVI i ogłoszono powstanie Republiki Francji. Wówczas było to najbardziej demokratyczne państwo na świecie.

Plik:Kaszuby - grupy lokalne.png
Fot. Mapa Kaszub, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kaszuby_-_grupy_lokalne.png stan z 23.09.2013 r.


1907 - powstało Kaszubskie Towarzystwo Ludoznawcze. Jest to pierwsza organizacja zajmująca się propagowaniem kultury Kaszubów. Wedle ustawy o Mniejszościach Narodowych i Etnicznych oraz regionalnych z 2005 roku Kaszubi zostali uznani za mniejszość regionalną. Ich język nie ma nic wspólnego z j. polskim, znacznie się różni od naszego. Jest on obok j. polskiego, czeskiego, słowackiego i serbo-łużyckiego językiem zachodniosłowiańskim.  Najprawdopodobniej Kaszubi to spolonizowane plemię Pomorzan. Dzięki temu, że ziemie te przez długi czas były niezależne od władców Polski mogły utrzymać swą kulturalną niezależność. Rządy Krzyżaków spowodowały, że poczuli oni przynależność do polskiej wspólnoty kulturowej. W czasie II wojny światowej hitlerowcy na siłę próbowali z  nich zrobić osobny naród. Z tego powodu byli rekrutowani do Wermachtu. Pewne anegdota głosi, że razu pewnego nowi kaszubscy rekruci śpiewali tradycyjne pieśni wojskowe, m.in. O mój rozmarynie czy I Brygadę. Warto dodać, iż z tego powodu dziadek pana Donalda T. musiał służyć w niemieckiej armii. Podobny fakt dotyczy większości obywateli Górnego Śląska. 

1920 rok - rozpoczęły się  rokowania pokojowe pomiędzy rządem polskim a ZSRR w Rydze. W ich wyniku ustanowiono zachodnią granicę komunizmu na świecie. Oczywiście z tym faktem butni czerwoni towarzysze nie mogli się pogodzić.

Plik:Bundesarchiv Bild 102-13315, Russisch-polnischen Grenze, Gefangenenaustausch.jpg
Fot. Przejście graniczne pomiędzy ZSRR a Polską w 1932 roku, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bundesarchiv_Bild_102-13315,_Russisch-polnischen_Grenze,_Gefangenenaustausch.jpg stan z 23.09.13 r.

1924 rok - Stefan Żeromski zakończył pracę nad swym Przedwiośniem, dziele pokazującym jak wielkie nadzieje mieli ludzie wobec odradzającego się państwa polskiego i jak zostały one zniweczone przez szarą rzeczywistość. Dziełko to nadal jest aktualne w świecie medialnego szumu o zielonej wyspie o oficjalnie zakończonym kryzysie.

1933 rok - w Berlinie rozpoczął się sfingowany proces sfingowania podpalenia parlamentu. W sfingowanym wyroku skazano komunistę, zaś specjalne uprawnienia dla rządu nadal obowiązywały. W ten sposób dopełnił się zamach Hitlera na demokrację wykorzystując mechanizmy demokracji. Jest to przestroga dla tych wszystkich, którzy z utęsknieniem wypatrują silnego męża stanu z lewej lub prawej strony.

1937 roku - wydano pierwszy raz Hobbita, jedną z ważniejszych powieści w dziejach ludzkości. Tak wiem, to tylko moja ocena, ale też mój blog. 

1944 rok - operacja Marten Garden, desant I Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Totalny niewypał brytyjskich panów od planowania. W wyniku ich pomysłowości Polacy wylądowali w kilka dni po rozpoczęciu walk i to tylko w 1/4 składu Brygady. Reszta nie wyleciała z powodu złej pogody. Ich udział w bitwie ograniczył się do osłony wycofujących się Brytyjczyków. Po bitwie stali się kozłami ofiarnymi dla panów z krawatami za klęskę. Okazało się bowiem, że gdyby nie opieszałość naszych spadochroniarzy to Brytole mogliby zdobyć Arhen. Skazani zostali na potępienie na zapomnienie. Jednak dzięki pamięci Holendrów głośnio jest o ich poświęceniu i odwadze.  Generał Sosabowski dowódca I Spadochroniarskiej po wojnie pracował przy taśmie i był nocnym stróżem, gdyż Anglicy nie chcieli dać mu lepszej pracy przez zemstę. Dopiero w Holandii mógł poczuć się pełnoprawnym żołnierzem, bohaterem ratującym swych kolegów z okrążenia.


 
 Fot. Mundur polskiego spadochroniarza, źródło: http://weikert.istore.pl/pl,product,930723,orly,polskie,kalkomania,na,helm,spadochroniarzy,1,samodzielnej,brygady,spadochronowej.html stan z 23.09.13 r.

1946 rok - Krajowa Rada Narodowa przyjęła uchwałę o Planie Trzyletnim. W okresie Polski Ludowej był to jedyny racjonalny plan gospodarczy.   Podniósł on kraj z ruin, zapoczątkował on elektryfikację wsi, rozwijał sektor przemysłu pracującego na zaspokojenie bieżącej konsumpcji. Pozostałe plany były nastawione na budowanie hut, elektrowni, przemysłu ciężkiego i wydobywczego. Podstawą ich tworzenia była komunistyczna ideologia, nie zaś realne potrzeby ekonomiczne. Należy dodać, że w okresie II RP też było centralne planowanie gospodarką. Uwzględniało ono aktualne potrzeby i współpracowało z sektorem prywatnym. Co więcej w powojennych Niemczech czy Japonii czyli w najszybciej rozwijających się państwach do 1989 roku, istniały plany rozwoju gospodarczego. Rodzi się pytanie czy obecnie nie można planować rozwoju gospodarki, który byłby tworzony na podstawie aktualnych potrzeb ekonomicznych i we współpracy z sektorem prywatnym. 


22 września:

967 rok - wygrana Mieszka I w bitwie z saskim margrabią Wichnamem i wspierającymi go Wolaninami.  Przypuszcza się, że miejscem starcia mógł być Santok. Bitwa dała nam panowanie nad terenem Pomorza Zachodniego.Wydaje się, że należy mówić i pisać o wszystkim, co miało miejsce w historii ziem zachodnich i północnych Polski, gdyż za cicho o nich w naszej historii. Jest jakaś histeryczna nagonka, aby głosić chwałę tzw. Kresów Wschodnich, ale o nas nikt jakoś nic nie mówi. SKANDAL!

 
Fot. Polska za Mieszka I, źródło:  http://kresowiacy.com/2013/07/mieszko-i/ stan z 23.09.13 r.

1626 rok - początek bitwy pod Gniewem.  Szwedzi po reformach wojskowych wprowadzonych przez króla Gustawa Adolfa posiadali najnowocześniejszą armią w Europie. Znacznie została zwiększona siła ognia. Spowodowało to, że dotychczas zwycięscy Polacy i Litwini zaczęli ponosić klęski. Szwedzi przenieśli działania  do Prus. Bitwa została zakończona remisem. Szarża husarii załamała się przez brak odpowiedniego miejsca do jej przeprowadzenia. Spowodowało to, że Szwedzi nie zostali rozbici, a my ocaleliśmy Gdańsk. 

1891 rok - encyklika papieża Leona XIII pt.  Octobri Mense, w której poruszono wagę modlitwy do Matki Bożej w postaci różańca. Właściwie ukształtowała ona obecny kult maryjny wśród praktykujących katolików.

1939 rok - kapitulacja Lwowa przed Armią Czerwoną. Miasto broniło się skutecznie przed Niemcami, ale w wyniku błędnego rozkazu Wodza Naczelnego w stosunku do Sowietów skapitulowało. 

1940 rok - rozpoczęła się akcja wysiedlania ludności polskiej z Zamojszczyzny i osiedlanie tam Niemców. W ten sposób władze III Rzeszy chciały zbudować wał wschodni ochraniający tereny zdobyte przed Rosjanami. Silne przeciwdziałanie polskiej partyzantki doprowadziło do porzucenia pomysłu.  

 

 Fot. Ziemie Izraela w 1948 i 1949 roku, źródło: http://www.valka.cz/clanek_13650.html stan z 23.09.13 r.

1948 rok - wybuch I wojny Izraelsko-Plastyńskiej. W Gazie, wbrew postanowieniom ONZ, proklamowano powstanie rządu Palestyny na czele z muftim Jerozolimy.  W wyniku działań zbrojnych wygrali Żydzi. Na szczęście oni....


1953 rok - koniec procesu biskupa Kaczmarka. Władze Polski Ludowej chciały w nim skompromitować całą katolicką hierarchę. Został on oskarżony o współpracę z faszystami i szpiegostwo na rzecz Watykanu. 

1980 rok - powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów.   Pierwsza organizacja polskich żaków od 1968 roku, która propagowała niezależne myślenie niż narzucone przez system. Przyczyniła się ona znacznie do demokratyzacji kraju w trudnych latach osiemdziesiątych. Chyba nie należy dodawać, że obecnie taka organizacja nie miałaby jakichkolwiek szans na powstanie. Żacy już nie są przedstawicielami inteligencji, są jak reszta społeczeństwa, nastawieni na konsumpcję, pełna konformizmu i bezmyślną masą. 

 
 Fot. Logo NZS, źródło: http://nzsug.pl/index.php?l=1&id=2 stan z 23.09.13 r.

2013 rok - nie mam zamiaru wspominać o zielonogórskim żużlu. Dla mnie zawsze to była dziecinada, tym bardziej, że kibice dawno pokazali się ze złej strony. Dziękuję, ale to mój blogas.
- Niemcy, najważniejsze państwo w Unii, wybory znów wygrała kolacja CDU-CSU, tzn. na zachodzie bez zmian....

 

niedziela, 22 września 2013

Uwaga! Achtung! Achtung! Cała grupa mych wspaniałych czytelników dziękuję, że ktoś w niej się znajduję. W imieniu mej dobrej i niezmiernie uczynnej Koleżanki chciałbym przekazać komunikat, który otrzymałem w mailu:

Hej
gdybyś chciał się przyłączyć i zostać świętym Mikołajem -zapraszam.Niebawem organizuję zbiórkędrobiazgów(kredek,farbek,długopisów,ołówków,bloków itp.)zabawek,gier planszowych,pluszaków,książek,jednym słowem-wszystkiego co sprawi radość
dzieciom niepełnosprawnym
wszystko co uda mi się z wami zorganizować trafi do podopiecznych osrodka w Jaszkotlach
pozdrawiam
Przekaż dalej proszę!

wobec tego czynię to.

Zainteresowane osoby są proszone o kontakt mailowy:   paulina.wybieracka@op.pl ewentualnie za moim pośrednictwem. 

Nowy wpis już niebawem.


piątek, 20 września 2013

Witam. W trakcie dzisiejszego szkolenia on-line dowiemy się o tym, co wyjątkowego wydarzyło się 20 września. Wśród wielu informacji będzie i taka, która opowiada o Polaku będący cesarzem i co on miał wspólnego z pingwinami, z tymi pingwinami.


- Kowalski?
- Tak Szefie?
- Jakie są opcje?
- Uwzględniając obecnie występujące pole radiacji naturalnej i osi obrotu ziemi można przyjąć za pewnik....
- Rico wyrzuć coś siebie....

http://images.wikia.com/nonsensopedia/images/4/44/Pingwiny_z_Madagaskaru.jpg

 Fot. Oddział specjalny madagaskarskich tubylców, źródło:  http://images.wikia.com/nonsensopedia/images/4/44/Pingwiny_z_Madagaskaru.jpg stan z 20.09.13 r.

Każdy zna, a większość z nas lubi kreskówkę o przygodach morskich ptaków wyszkoleni jak brytyjscy komandosi, japońscy nindża i izraelski Mossad. Jednak co one mają wspólnego z historią Polski? Na pierwszy rzut oka prawie nic. Ot jeden z żołnierzy ma polskie nazwisko. Jak wiadomo Polacy, zaraz po Żydach, to najbardziej wszechobecny naród na świecie. Więc należy dokonać bardziej wnikliwej analizy. Rzucamy drugim okiem. Drapiemy się po głowie i... Madagaskar? Pingwiny z Madagaskaru? W tym momencie na filmach rysunkowych zapala się żarówka umieszczona w chmurce nad głową. Wszak był zwariowany pomysł, aby na tej wyspie była polska kolonia zbudowana wysiłkiem naszych Żydów. Jednak mało, coś jeszcze musiało być. Intensywnie myśląc podpieramy się lewą ręką o prawy podbródek lub na odwrót. Włosy zaczynają  stać w dęba. Zmęczone oczy czerwienieją, zaś uszami poszła para. I nagle, całkiem niespodziewanie przychodzi myśl. Na tyle genialna, że nago wyskakujemy z wanny pełnej gorącej wody z całej siły krzycząc Eurrekaaa....!!!! Zdziwieni sąsiedzi wezwali policje myśląc, że w naszym mieszkaniu zaczyna się dzika studencka impreza. Na szczęście to nasz wujek jest dzielnicowym. Zaś myśl dotyczyła nietuzinkowej, lecz zapomnianej postaci płk. hrabiego Maurycego Beniowskiego.

Fot. Maurycy Beniowski polsko-węgierski szlachcic, pan i władca Madagaskaru, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurycy_Beniowski stan z 20.09.13 r.

Kim on był? Twórcą oddziału madagaskarskich pingwinów,  cesarzem tejże wyspy. Jego niebanalna historia zaczyna się od udziału w Konfederacji Barskiej (1768-1772), gdzie walczył z wojskami cesarskimi. Przez Rosjan został skazany na wygnanie do Kazania, zaś następnie na Kamczatkę. Wbrew wszelkim racjonalnym przesłankom postanawia uciec. Pod jego dowództwem więźniowie opanowali miasto, zdobyli statek Piotr i Paweł. Na jego to pokładzie uciekli, ale nie tam gdzie się spodziewały władze. Wypłynęli oni bowiem   na Ocean Arktyczny, gdzie statek utknął w lodach. Następnie skierował się na południe. Ku wyspom japońskim, zaś z stamtąd do  francuskiego Makau. Po dotarciu do Francji Beniowski otrzymał posadę dowódcy ochotniczego pułku piechoty. Dla doświadczonego polskiego dowódcy była to dobra oferta. Rząd Francji wysyła go na Madagaskar, jako namiestnika nowej kolonii. W tym miejscu zaczyna się jego niebanalna historia. Jako francuski namiestnik walczył z tubylczymi plemionami, dbał o rozwój posiadłości kolonistów etc. Z drugiej strony dbał o to, aby rdzeni mieszkańcy wyspy nie cierpieli zbytnio ze strony przybyszy. Próbował w swej polityce dojść do zgody. Pomogła mu w tym legenda ludowa, która mówiła o dobrym białym władcy. 20 września 1776 roku plemiona madagaskarskie obwołały Beniowskiego cesarzem. Jako monarcha wyspy próbował robić wszystko, aby została zachowana synergia pomiędzy tubylcami i kolonistami. Starych mieszkańców uczył nowych zasad gospodarki, wojskowości i innych pożytecznych sztuk. Niestety władze w Paryżu nie dały się przekonać do tej polityki. Skierowały one ekspedycję karną przeciw cesarzowi. Została ona podbita przez regularne oddziały. Sam Beniowski znalazł się w USA, gdzie powołując się na fakt pokrewieństwa z Kazimierzem Puławskim starał się o posadę w armii amerykańskiej. Przypuszcza się, iż wówczas z nim mógł przybyć oddział pingwinów.

Oprócz tej niebywałej, fantastycznej i nietuzinkowej historii w tym wrześniowym dniu wydarzyło się:

331 p.n.e. - wojska Aleksandra Wielkiego władcy Macedonii i wspólnoty greckiej wkroczyły do Babilonu, największego wówczas miasta na świecie. Jako był tam przesyt rozmaitych bogactw, dziś zespoły rogowe i punkowe śpiewają o Babilonie jako metaforze zła.

1410 rok - Zygmunt Luksemburski, władca Czech i Węgier,został wybrany przez elektorów na króla Niemiec. Był to poważny krok, aby zostać Cesarzem Rzymskim narodu Niemieckiego. 

Fot. Wyprawa Magellana, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ferdynand_Magellan stan z 20.09.13 r. 

1519 rok - Ferdynand Magellan wyruszył z Hiszpanii w rejs w koło świata.  Dla mnie jest to pamiętne wydarzenie z czasów praktyk w łagowskim gimnazjum. Dzieci w gimnazjum nie wiedziały gdzie i jakie kontynenty istnieją na globie ziemskim. Nauczyły się lokalizować Afrykę i Amerykę Południową. To mój największy sukces dydaktyczny. 

1576 rok - król Stefan Batory wezwał przed sąd Gdańsk oskarżając go o bunt i obrażę majestatu. Dobrze chłop zrobił, nie uznał władzy Węgra, wolał niemieckiego, habsburskiego ciula. Takim mówimy stanowcze i zdecydowane NIE!

1776 rok - hrabia Maurycy Beniowski został cesarzem Madagaskaru. 

 Fot. Mapa Państwa Kościelnego, źródło: http://wsdts.pl/pius-ix-papiez-na-trudne-czasy/ stan z 20.09.13 r.


1870 rok - wojska włoskie wkroczyły do Rzymu, który dotychczas był stolica Państwa Kościelnego. Tym samym został on ogłoszony stolicą Włoch. Zaś papież, jak każdy hierarcha kościelny dbając o dobra ziemskie, ogłosił się więźniem Watykanu, ekskomunikował tych, co uznali ten fakt.    

1907 rok - urodził się jeden z najbardziej znanych polskich historyków Stefan Kiniewicz

1916 rok - cesarz Austrii i król Węgier Józef Franciszek wydał dekret o przekształceniu Legionów Polski w Polski Korpus Posiłkowy, tym samym zostały one uznane za część regularnej armii Austro-Węgier.

1920 rok - rozpoczęła się  bitwa pod Niemnem. Dlaczego pod? Miało być nad. W każdym razie wojska sowieckie odbudowawszy swe stany po klęsce w sierpniu 1920 roku postanowiły znów uderzyć na zapad. Aby to udaremnić nasza wspaniała armia pod dowództwem gen. Rydza-Śmigłego wykonała wyprzedzające uderzenie stosując nietypowy manewr uderzenia po łuku z flanki. Bolszewicy znów zostali pobici i upokorzeni.  

1928 rok - urodził się Jerzy Topolski polski historyk, który zasłynął z utworzenia polskiej szkoły metodologicznej. Łączyła ona materializm z strukturalizmem oraz z elementarnymi założeniami logiki. Wedle tej szkoły każde zdanie musi być tautologią. Powoduje to, że młodzi adepci tej szlachetnej nauki nie  mają prawa lać wody, pisać zdań jak u Sienkiewicza, pięknych ale nic nie wnoszących do pracy.

Jerzy Topolski
Fot. Jerzy Topolski, jeden z najważniejszych historyków polskich, źródło: http://www.nias.knaw.nl/Pages/NIA/19/480.bGFuZz1FTkc.html stan z 20.09.13 r.

1939 rok - zakończyła się jedna z najbardziej krwawych bitew we wrześniu 1939 roku. Armia Kraków i Lublin próbowały wydrzeć z niemieckiego kotła. Dzięki brawurowej szarży naszych pancerniaków było to możliwe. Jednak piechota nie nadążyła za wojskami zmotywowanymi.   Hitlerowskie czołgi uderzyły z flanki na nasze oddziały pancerne i na tym zakończyła się bitwa. Piechota zaś próbując dotrzeć do pancerniaków wykrwawiała się w ciągle ponawianych szturmach. Bitwa ta zadaje kłam o braku wojsk pancernych w WP. Jednak potwierdza, iż przyczyną przegranej był brak łączności i właściwych sposobów zarządzania. Wystarczy wspomnieć, że kilka kilometrów na północ przegrupowywała się Armia Prusy i Modlin. Gdyby uderzyły one na Niemców dostali by mocno wpierdol (że tak się wyrażę), ale ja se mogę gdybać. Ot co!

1942 rok - utworzono Narodowe Siły Zbrojne czyli oddziały zbrojne Stronnictwa Narodowego. Jedynie mała część z nich była podporządkowana ZWZ-AK. W większości działały osobno, realizując swe założenia. Polegały one na tym, że większym wrogiem byli komuniści, niż hitlerowcy. Doszło nawet do sojuszy pomiędzy ZSZ a niemieckimi oddziałami w kieleckim.   Obu przeciwników łączył szczególny stosunek do Żydów i   podobny sposób ich traktowania. Dlatego ich popularyzowanie przez środowiska nacjonalistyczne jest niezmiernie kontrowersyjne. Fajnie, że walczyli z komunistami, ale bratali się z Niemcami i mordowali Żydów.

1948 roku - urodził się amerykański scenarzysta, pisarz Georg R. R. Martin autor sagi Pieśni o Lodu na podstawi które zrodził się najlepszy na świecie serial pt. Gra o tron. Zima nadchodzi!!!

 
 Fot. Plakat reklamujący serial "Gra o Tron", źródło: http://iitv.info/gra-o-tron--game-of-thrones/ stan z 20.09.13 r.

Na tym dziś koniec. Nie pamiętam, aby coś jeszcze ważnego i istotnego się zdarzyło w tym dzień. Kuźwa już jest 20, przecież wrzesień jeszcze na dobre się nie zaczął. Ludzie miejcie litość i zróbcie coś z tą datą! Proszę....


czwartek, 19 września 2013

Stało się! Blog ten czyta 8 osób z czym jakieś 3 osoby są stałymi czytelnikami. Tak wynika ze statystyk. O dwóch wiem, trzecia to pewnie ja sam w swej skromnej osobie. Zdaję sobie sprawę, że treści wypisywane na nim nie są ani zabawne, ani przyjemne, zaś z edukacją historyczną jakoś tak się ślizgają. Mimo to powstanie następny wpis. Wymaga tego rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 17.09.2013 r. 


W ten wspaniały dzionek wydarzyło się to i owo:

 
Fot. Jesienne krajobrazy, źródła|:  http://www.ekartki.pl/kartka/2084/ stan z 19.09.13 r.

1356 rok - Wojna Stuletnia, bitwa pod Poitiers. Wygrana Anglików z rycerstwem francuskim. Otóż kwiat rycerstwa musiał walczyć z angielskimi chłopami i mieszczanami uzbrojonymi w wielkie łuki i miecze. Dla rycerstwa wyprawa zbrojna była okazją, aby popisać się swą odwagą, zręcznością. Ot na wojną szli jak na turniej z brawurą i absolutnym brakiem dyscypliny.Zwłaszcza nie było ono dobrze widziane w czasie z bitwy z plebsem. Koledzy tak garneli się do bójki, że nie zauważyli ufortyfikowanego nieprzyjaciela czekającego na bezładny atak. Później tylko łucznicy napinali swe wielkie łuki i pozsyłali strzała za strzałą.  Taka niehonorowa i dotkliwa forma walki Anglików spowodowała, że pierwsze szeregi zaczęły się wycofywać, choć od tyłu napierała na nie nowa fala zakutych łbów. Tratowali się na wzajem. Zaś wróg powoli, lecz systematycznie posyłał strzałę za strzałą. W ten oto sposób ci, którzy mieli przegrać wygrali. 

1410 rok -  Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim. Na wniosek rycerstwa król Władzio II odstępuje od oblężenia Malborku. Też będąc od czerwca poza domem miałbym w czterech literach wojnę, biwaki etc. Tym bardziej, że już po żniwach i nie ma komu w domu gospodarki przypilnować. Przepraszam bardzo, ale z takim podejściem to nigdy nie mogliśmy zostać światowym mocarstwem.  Dzisiaj jest podobnie. Wieki minęły, ale my Polacy dalej zapatrzeni w swój talerz. 

 Fot. Rycerz z XV w., źródło: http://melissabiczy.blogspot.com/2013_03_01_archive.html stan z 19.09.13 r.

1551 rok - urodził się Henryk Walezy król Polski, zaś po uciecze z niej władca Francji. Zasłynął z udziału w Nocy Świętego Bartłomieja, gdzie wymordowano Francuskich Hugenotów. Podejrzewano, że pomógł zejść ze świata braciszkowi, który zajmował wówczas stanowisko władcy i pana królestwa. Zresztą genialnie jego postać została odmalowana w powieści "Królowa Margot".

1567 rok - podpisano pierwszy z dwóch traktatów z Brandenburgią. W dziejach są nazywane Welawsko-Bydgowskimi. Na ich mocy Prusy |Książęce stały się zależne od Berlina a nie od Warszawy. Zawarcie tych skandalicznych umów spowodowane było chęcią oderwania Brandenburgii od sojuszu ze Szwecją w okresie tzw. Potopu. Trudno winić Jana II Kazimierza Wazę o to, że chciał naszą umęczoną ojczyznę wybawić od wszelkiej maści bandytów.  Mimo wszystko wolałbym wysłać do Berlina imć Stefana Czarnieckiego.Idę o zakład, że niewiele zostałoby z tegoż grodu. 

1870 rok - wojna Prus z Francją, początek oblężenia Paryża. Cała wojna to szereg klęsk wojsk Napoleona III i zwycięstwa !@##$$! Prusaków k#@%$ (*%$#. Oj wiadomo, że ci ostatni już w kołyskach nosili spiczaste hełmy i uczyli się słuchania rozkazów. Zaś Francuzi to urodzone cioty, co zostało im do dzisiaj.  

1893 rok - kochane panie, to coś dla Was. Nowa Zelandia jako pierwsze na świecie zdecydowała się na nadanie kobietom czynnych praw wyborczych.

Fot. Walka o wolności polityczne kobiet, źródło: http://histmag.org/Sufrazystki.-Poprawa-sytuacji-kobiet-w-Anglii-w-XIX-w.-1859 stan z 19.09.2013 r.


1939 rok - wujek Adolf H. wizytuje wiecznie niemiecki Gdańsk wyzwolony z okowów niewoli wersalskiej i polskiego szowinizmu. 
- Hel się broni. Rejon Umocniony Hel. 
- Kapitulacja Wilna przed dzikimi ordami Sowietów. Od tego momentu te wspaniałe europejskie miasto stało się częścią Azji.

1953 rok - w FSO wyprodukowano pierwszy model Warszawy. Do czasów obecnego kryzysu Polska była jednym z największym producentem samochodów małolitrażowych. Można i należy żałować, że z rynków zniknęły polskie marki automobili. Były one niezmiernie popularne w demoludach i w państwach trzeciego świata. Przykład czeskiej skody pokazuje, że da się ocalić narodową motoryzację.

1988 rok - gabinet tworzony pod przewodnictwem Zbigniewa Messnera podał się do "dymisji". Została ona wymuszona przez I sekretarza gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Nowym premierem został Mieciu Rakowski, znany liberał z PZPR. Stworzenie przez niego ekipy rządzącej było wyrazem dobrej woli strony partyjnej do negocjacji z  NSZZ "Solidarność". Sam zaś gabinet zasłynął z stworzenia podstaw prawnych, które umożliwiły powstanie polskich prywatnych firm. Do dziś rządy Rakowskiego są uznawane za jedne z najbardziej prorynkowych w ostatnim czasie. 

1994 rok - wojska amerykańskie wylądowały na Haiti w celu obalenia rządzącej tam junty. Wśród inwertujących były polscy żołnierze z jednostki GROM. Była to pierwsza misja tego oddziału. 

2007 rok - rząd Izraela ogłosił Strefę Gazy wrogim terytorium. Spowodowało to,   że zostały odcięte wszelkie media, dostawy żywności i wody, artykułów żywnościowych i pierwszej potrzeby. Społeczność międzynarodowa próbowała dostarczać żywność statkami, ale były one zatrzymywane przez żydowską marynarkę wojenną. Jedyna możliwość to dostarczanie artykułów takowych z Egiptu systemami specjalnie wykopanych tuneli. 

 
Fot. Tablice informacyjne o zakazie przebywania na poligonie, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Poligon_wojskowy stan z 19.09.13 r.


2013 - okolice Łagowa Lubuskiego, słychać strzały z broni automatycznej i różnych form artylerii. Znak, że większość okolicznych lasów zostały wyjęta z ruchu turystycznym. W tym terenie są bowiem manewry wojskowe. Kiedyś to były manewry. Nad moim osobistym niebem latały samoloty Mig-29, śmigłowce Apache. Zaś w nocy widziano poświaty wynikające z zabaw chłopców.  Legenda ludowa głosi, że w sąsiedniej wiosce pocisk p.panc trafił w stodołę. Co gorsza trafił dokładnie w lodówkę pełną mięsa. 

Na tym kończymy dzisiejsze kalendarium. Koniec! The End! Ende! Pax!


środa, 18 września 2013

Czasami w życiu bywa tak, że jest całkiem inny dzień tygodnia, niż nam się wydaje. Ja doświadczyłem podobnego zjawiska, otóż pomyliły się dni miesiąca. Zamiast 16 miałem 17 września. Jak to mawiali starożytni rosyjscy filozofowie po spożyciu dużej dawki denaturatu - Życie!


Dziś jestem przekonany, że mamy 18.09.2013 r. Chociaż u nas na filozofii uczyli, że jedyną rzeczą jaką powonień być człowiek pewny, to śmierć. Pewność co do kalendarzy musi być podważana. W czasach nowożytnych wszak mamy do czynienia z   kalendarzem juliańskim, który ma ciągle pogłębiające się opóźnienie do obecnie stosowanego kalendarza, dalej kalendarz rewolucji francuskiej, gdzie tydzień trwał 10 dni, miesiąc dokładnie 30 dni. U Arabów jest kalendarz lunarny, liczący lata od daty wyjścia Proroka z Mekki, co sprawia, że mają dopiero średniowiecze. Chińczycy,  Hindusi, Żydzi  mają swoje prywatne kalendarze, chociaż na zewnątrz używają naszego gregoriańskiego. Dodatkowo sprawę komplikuje linia zmiany daty. Podążając śladami za Willisem Foggiem można zyskać jeden dzień życia,   w przeciwną zaś stronę stracić go. Więc sami Państwo widzą sprawa nie jest łatwa i można się pierdyknąć. 


 Fot. Kalendarz w jednej z najbardziej kojarzącej się materialnej postaci, źródło: http://kalendarze.xland.pl/?160,kalendarz-ksiazkowy-a5-1

Jednakże takie podejście do tematu nie jest żadnym usprawiedliwieniem grzechów. Historyk musi znać podstawy statystyki,  logiki, matematyki, geografii, i innych nauk. W krytyce zewnętrznej źródeł znajomość tych zasad jest wielce pomocna. Na przykład omawiając sprawę wielkości populacji wiernych Kościoła greckokatolickiego musiałem korzystać z metody statystycznej.  Polegała ona na zbudowaniu odpowiednich tabel, rozłożenia materiałów archiwalnych i wzięcia do ręki ołówka wraz z kalkulatorkiem. Niczym księgowy trzeba było ich tam zliczyć. Dopiero na tej podstawie można było całe zagadnienie opisać i to w porównaniu do wcześniejszych statystyk znajdujących się w licznych publikacjach. Wiadomo, że moje wyniki były całkiem inne od w literaturze i tutaj pojawił się problem. W tym miejscu potrzebna była logika czyli jak to opisać aby wszyscy byli zadowoleni. Wniosek jest taki, że historyk będąc humanistą musi znać całkiem niehumanistyczne dyscypliny naukowe. Ten kto myśli inaczej jest idiotą ewentualnie baranem,   a takich nie brakuje wśród osób wypowiadających się tu i ówdzie na temat nauki o dziejach.

Reklama! Reklama!

 

Fot. Reklama z  jednego najbardziej znanego produktu okresu transformacji, źródło:https://www.google.pl/search?q=reklama+pollena+2000&client=firefox-a&hs=7Ty&rls=org.mozilla:pl:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=iqc5Up_1DoWQhQear4DYBQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=605&dpr=1


Na szczęście nie jestem żadnym tam naukowcem, ponieważ była na mnie nagonka zorganizowana przez "Gazetę Wyborczą".  Co gorsza broniłby mnie Antoni Macierewicz. Doprawdy nie wiem, która z podanych opcji jest gorsza. Wobec tego proponuję szybki przegląd dzisiejszych wydarzeń historycznych: 

14 rok - Tyberiusz zostaje cesarzem Rzymu. Jest znany jako gwałtownik,  osoba o niepohamowanym temperamencie, lubiąca seks z dziećmi etc. etc. Raczej normalny nie był. Tak przynajmniej twierdzi Swetoniusz.

1351 rok - księstwo płockie zostało włączone przez Kaźmierza III do Polski. Rozpoczął on akcję poszerzania granic państwa. Oprócz tego przyłączył Ruś Halicką, Drezdenko - Wałcz z okolicami. 

1490 rok - Władysław wnuk Władysława Jagiełły król Czech został koronowany na władcę Węgier. W ten sposób mogła narodzić się wspaniałe państwo, obejmujące całą Europę Środkową. Mogło, ponieważ... Szkoda pisać o nieudolności polskich polityków.  

 Plik:Jagiellonowie.png

 Fot. Państwa we władaniu Jagiellonów, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Jagiellonowie.png

1620 rok - wojska polskie pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego rozbiły obóz pod Cecorą. Na przeciw niej stała 40 tysięczna armia turecka. Dysproporcje wielkie, ale niekatastrofalne. Czy wypisuję brednie? Absolutnie nie! W I poł. XVII wieku Rzeczpospolita posługiwała się zawodową armią. Piechota niemiecka i węgierska pochodziła z werbunku ochotników i najemników. Podobnie wszelkie jednostki jazdy, artylerii i itp. Byli oni dobrze wyszkoleni i uzbrojeni. Armia turecka poza jednostkami janczarów składała się wszelkiej maści szlachty, jednostek nasyłanych przez podbitych książąt chrześcijańskich. Plan był taki, że należy bronić się w obozie warownym. W dogodnym momencie wykorzystać uderzenie husarii i rozjechać patałachów jak niemiecki tygrys po amerykańskim szajsie w II wojnie światowej. Plan całkowicie realny. Nie udał się bo przeciw surowym rozkazom hetmana zbuntowali się lisowczycy. Jednostka doskonała do zwiadów, siania terroru na tyłach przeciwnika, tudzież do palenia i grabienia. Nie potrafiła ona walczyć, być zdyscyplinowana jak jednostki liniowe. Dlatego nawiali oni z obozu rozrywając misternie ułożony szyk. Widząc to wojska książąt rumuńskich także uciekły, ale na stronę wroga. Dlatego nasi ,usieli wycofywać się. Akcja ta to również wielki wyczyn. Jednak pod naciskiem wroga nie udała się.

 

Fot. Bitwa pod Cecorą mal. Walery Eliasz Radzikowski, źródło:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Cecora_1620_111.JPG

1773 rok - delegacja Sejmu tzw. Rozbiorowego podpisała pakt rozbioru z delegacjami Rosji i Prus. Zawsze mnie to irytowało. Prawnie sankcjonowali kastrację na naszym państwie. Wyglądało to tak jak upadłość korporacji Rzeczpospolita. Na dobrą sprawę nasze powstania nie miały sensu, bo walczyliśmy o coś, co w ramach prawa nie mogło powstać. 

1939 rok - początek obrony Wilna przed Sowietami. Mimo dziwacznego rozkazu Wodza Naczelnego część jednostek WP postanowiła walczyć. Prowadzona była ona ze skutkiem pozytywnym. Okazało się, że nasze uzbrojenie jest lepsze od rosyjskiego. Armia Czerwona zalała nas swą masą. Przykład Wojny Zimowej doskonale ukazuje jak mogła wyglądać wojna.

1970 rok - zmarł Jimy Hendrix, piosenkarz i  gitarzysta.

 
Fot. Fiat 126p, źródło: http://faculty.cbu.ca/~erudiuk/edmund3.htm


1975 rok - święto polskiej motoryzacji. W Tychach uruchomiono produkcję Fiata 126p. Samochodu, który sprawił, że Polacy zaczęli być indywidualnymi użytkownikami pojazdów. W zasadzie jest to największy sukces epoki Gierka.

W kwestii mego wspaniałego konkursy tylko tyle, że zwycięstwem wykazał się kolega Jakub. Wprawdzie nie wybudował sobie rowu przeciwczołgowego, tylko fosę. Ok, dla mnie to nie problemu. W końcu to jego ogród. Jak chłopak marzy o zbudowaniu średniowiecznego grodu to proszę bardzo.Aha, poproszę o oklaski dla NIEGO! Teraz, w tej chwili!

    

poniedziałek, 16 września 2013

Drodzy Koledzy i Koleżanki, dziś powoli mija 17 września 2013 roku. Słońce pozostaje wysoko na nieboskłonie, ogrzewając nas swą mocą na prośbę nieśmiertelnego tow. Stalina i jego ucznia Władymira Władymirowicza. To święty i wspaniały dzień dla nas Polaków!


Jest to wielki i wspaniały dzień. Bowiem 17 września 1939 roku na teren II RP wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. W ten sposób został położony kres Pańsko-Burżuazyjnemu Rządowi Polskiemu. W ten sposób Sowieci wyciągnęli do nas rękę, gdyż została obalona władza, która wciągnęła obywateli w " awanturystyczną [pisownia oryginalna - przyp. S.W] wojnę, pozornie przewaliło się. Ono okazało się bezsilnym rządzić krajem i zorganizować obronu. Ministrzy i gienerałowie, schwycili nagrabione imi złoto, tchórzliwie uciekli, pozostawiają armię i cały lud Polski na wolę losu [...] W te ciężkie dni dla Was potężny Związek Radziecki wyciąga Wam ręce braterskiej pomocy. Nie przeciwcie się Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Wasze przeciewenie bez kożyści i przerzeczono na całą zgubę. My idziemy do Was nie jako zdobywcy, a jako wasi braci po klasu, jako wasi wyzwoleńcy od ucisku obszarników i kapitalistów." [za radziecką ulotką z 17.09.13 r.]  Wobec tego należy chwalić tenże wspaniały dzień w dziejach polskiej państwowości. Niech na ulice wystąpi młódź z kwiatami i pieśnią na ustach chwaląc wielkość naszego wielkiego brata ZSRR! 

W akapicie powyżej i nagłówku podjąłem się  próby stworzeniu czegoś w nowomowie i w klimacie propagandy radzieckiej. W tym celu posłużyłem się dosyć znaną sowiecką ulotką propagandową, która jest dostępna w sieci pod adresem: http://pelnahistoria.pl.tl/Ulotka-propagandowa-Armii-Czerwonej-z-17-.-09-.-1939.htm

Wydaje się, iż historia z ciosem w plecy jest na tyle znana, że nie należy  jej dokładnie omawiać. Chyba jedna z niewielu pozytywnych rzeczy wniesiona przez współczesne media. 

Reklama! Reklama! Reklama! 

 Fot. Plakat reklamowy sklepu z artykułami za bony dolarowe, źródło: http://etykietkiprl.republika.pl/etykietki-reklamowe-prl/reklama-prl/baltona-15-years-activity/index.html stan z 17.09.2013 r.

Oprócz tego w tym dniu wydarzyły się następujące rzeczy:

1156 rok - od terenów księstwa Bawarii odłączyła się dzisiejsza Austria. W początkach swego istnienia była Marchią Wschodnią, która miała chronić tereny Rzeszy przed węgierskimi nomadami.  Przez krótki czas była ona częścią Czech oraz Węgier. Jednak gdy dostała się brudne łapska Habsburgów wyrosła na europejską potęgę niczym wrzód na dupsku Jagiellonów. Trudno co zrobić, zawsze mieliśmy problemy z zarządzaniem. Z tego też powodów nikt z Krakowa nie ratował młodego Ludwika Jagiellończyka przed knowaniami rakurskimi. Ech, szkoda gadać....

Fot. Mapa wszelkich ziem będących pod władzą Habsburgów austriackich,   źródło: http://folwark.org/FOLWARK/folwark7/index.php stan z 17.09.13 r.


1374 rok - Król Węgier wydał przywilej szlachecki w Koszycach zwalniający ją od płacenia  podatków. W zamian zyskał jej poparcie w staraniach o koronę polską po śmierci Kazika Piasta. W ten sposób zaczął się proces hodowania pasożytów i niszczenia scentralizowanego państwa.

1878 rok - przyjęto konstytucję USA. Z nielicznymi poprawkami funkcjonuje ona do dziś dnia, co jest ewenementem na skalę światową.  Zresztą system polityczny USA ma te cechy, które brakowało naszej Rzeczypospolitej, łączenie demokracji z władzą centralną.

1809 rok - pierwszy rozbiór Szwecji. W wyniku podpisanego traktatu pokojowego Rosja zagarnęła Finlandię.  Stanowiła ona część Szwecji od XIII wieku, włączona jako teren Wielkiego Księstwa. Ludność fińska i lapońska została ochrzczona, ale nie straciła swej narodowej tożsamości.  Szwedzi, podobnie jak starożytni Polacy, nie okazali się krwawymi okupantami. Przeciwnie pozwalali na rozwój narodowej kultury , tożsamości etc. W ten sposób Finowie utożsamiali się z władzami w Sztokholmie. Do dziś dnia język szwedzki jest urzędowym obok fińskiego. W szkołach uczy się literatury fińskiej powstałej w j. szwedzkim (np. fińskie Muminki powstały po Szwedzku). Szkoda, że podobnego modelu nie przyjęła Białoruś i Litwa. Wszak Mickiewicz był ważnym pisarzem dla tych dwóch narodów, chociaż tworzył po polsku.

 Fot. Muminki bohaterowie fińskiej historii napisanej po szwedzku, źródło:  http://finlandia.2taj.net/Muminki stan z 17.09.13 r.

1900 rok - w Australii ogłoszono federację sześciu kolonii w jedno państwo. Nie było niezależne, gdyż stanowiło ono brytyjskie dominium. Wprawdzie dysponowało swoim rządem i parlamentem, ale  ich decyzje musiały zostać usankcjonowane przez Londyn. Z tego też powodów Australia musiała wypowiedzieć wojnę III Rzeszy i wysyłać swych chłopców do Afryki i Europy, chociaż zagrożeniem dla nich byli samuraje, a nie Adolf H.

1924 rok - stworzono wojskową formację zbrojną do ochrony wschodniej granicy państwa. Związane to było z przedostawaniem się na teren Polski grup sowieckich dywersantów. Formacja ta odegrała duże znaczenie w czasie wojny we wrześniu 1939 roku, zadając duże straty kacapom.

1939 roku 
- o 3.00 nad ranem jednostki wojskowe ZSRR łamiąc wszelkie zobowiązania międzynarodowe najechały Polskę.  Wedle władz moskiewskich podstawą prawną do tego kroku było to, jakoby państwowość polska przestała istnieć. Dlatego też Armia Czerwona wykonywała swój obowiązek biorąc w opiekę ludność Zachodniej Białorusi i Zachodniej Ukrainy.

Fot. Radziecki plakat propagandowy z 17 września, źródło: http://www.mig21.pl/news.php?readmore=87 stan z 17.09.13 r.

- późnym wieczorem rząd polski z prezydentem i Wodzem Naczelnym przekroczyli granicę rumuńska. Jak wiadomo rząd i prezydent musieli się ewakuować w celu zachowania ciągłości władzy. Jednak co tam robił Rydz-Śmigły? Jako Wódź Naczelny miał za zadanie kierowanie obroną kraju, a nie chowanie głowy w piasek. Wydaje mi się, iż w całych dziejach naszej państwowości nie było podobnego przykładu nieudolności i tchórzostwa, jaką zaprezentował pan marszałek.

1940 rok - Hitler odwołał inwazję na Wielką Brytanie. Uważał on, że jego siły nie mogły bezpiecznie przebyć Kanału. W ten sposób ostatnimi najeźdźcami byli Wikingowie z terenów dzisiejszej francuskiej Normandii.  

1980 rok - w Gdańsku pod przewodnictwem Lecha Wałęsy powstał Niezależny  Samorządny Związek Zawodowy Solidarność. Była to jedyna w dziejach Polski masowa organizacja tworzona oddolnie. Skupiały ona różnorodne środowiska, które   chciały obalenia komuny w Polsce.

 Fot. Symbol, logo NSZZ "Solidarność", źródło: http://www.himavanti.org/pl/c/astrologia-i-gematria/solidarnosc-utajone-narzedzie-w-rekach-szatana-diabla stan z 17.09.2013 r.

2004 rok - czeczeński bojownik Szamil Basajew przyznał się do zamachu terrorystycznego na szkołę  w Osetii Północnej. Pamiętam relację mediów na ten temat. Zostały pokazane trupy dzieci. Z jednej strony jego czyn był obrzydliwy z drugiej każdy jemu kibicował, wszak walczył z Rosją. 

Konkurs! Konkurs!

Pierwszy raz w dziejach "Kalendarium" jest konkurs. Do wygrania jest bezpłatna prenumeratora tego cholernego bloga oraz wykopanie własnym sumptem rowu przeciwczołgowego na własnej działce. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza poda prawidłową odpowiedź. Zaś pytanie, co oczywista, jest podchwytliwe należące do współczesnej epoki zainteresowanej sprawami majtkowymi.


Plik:Święta Kinga.jpeg
 Fot. Św. Kinga, źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:%C5%9Awi%C4%99ta_Kinga.jpeg stan z 17.09.13 r.

Pytanie :

Kiedy św. Kinga, małżonka księcia Bolesława Wstydliwego straciła dziewictwo?