niedziela, 21 lipca 2013

Ku końcowi idzie lipcowy weekend. Pełen słońca, wolności i radości. Pewnie znalazło się miejsce dla lodów i/lub innych rozkoszy. Może wśród napiętego letniego terminarza znajdzie się miejsce na przeczytanie kilku mało istotnych informacji na temat historii....? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Kto pomylił się w głosowaniu? Możemy zaczynać....? Jasiu nie żuj gumy, tam po lewej jest śmietnik! Olu ładni ci w tych loczkach, nie musisz ich poprawiać. Już? Więc....

 

20 lipca miejsce miały następujące wydarzenia:

1492 - Aleksander Jagiellończyk został Wielkim Księciem Litewskim. Był jednym z synów Kazimierza IV króla Polski i władcy Litwy. Najmniej uzdolniony ze wszystkich braci. Nie za bardzo sobie radził jako władca. Na szczęście dla obu zrzeszonych państw problem personalny rozwiązała natura, gdyż szybko umarł. Po nim koronę przejął Zygmunt, o wiele bardziej energiczny władczy. 

1657 - W czasie II Wojny Północnej, przez podręczniki szkolne nazywane Potopem szwedzkim, miała miejsce bitwa pod Czarnym Ostrowem, gdzie wojska Czarnieckiego pokonały sprzymierzonymi ze Szwedami Węgrów. Cóż dostali ostre baty....

1789 - we Francji, w tej rewolucyjnej Francji wybucha powstanie chłopskie. Okazało się, że burżuja i proletariat po zagarnięciu władzy głęboko gdzieś mają potrzeby rolników.  

1917 - na greckiej wyspie Korfu została podpisana deklaracja powołująca do życia państwo Słowian południowych - czyli po jakimś czasie państwo nazywane Jugosławią.

1919 - zawarto rozejm między Wojskiem Polskim a armią Ludowej Republiki Ukraińskiej na czele z atamanem Petlurą. Dzięki temu zwiększyła się większa możliwość pokonania Bolszewików. Szkoda tylko, że nie dotrzymaliśmy umowy i nie daliśmy Ukraińcom chociaż autonomii na   ziemiach etnicznie ukraińskich wcielonych do II RP.

1940 - na uchodźstwie w Londynie powstaje rząd gen. Władysława Sikorskiego. Do dziś dnia nikt nie wie, albo raczej nie chce powiedzieć, kto zamordował nam  Wodza Naczelnego. No panowie Brytyjczycy i Rosjanie, prosimy o więcej szczerości....

1974 - turetycy spadochroniarze dokonali inwazji na północny Cypr. W tej części wyspy większość stanowi ludność turecka, która była prześladowana przez Greków. Wojskowi pomogli powołać do życia Turecką Republikę Cypru, która jest uznawana wyłącznie przez władze w Ankarze. Unia Europejska nie uznaje tego para państwa.  Ważne jest to, Turcja miała na tyle siły i odwagi, aby pomóc swoim prześladowanym rodakom. Czasami można zastanowić się czy nasze władze nie mogłyby wsiąść z tej całek kabały przykład i rozwiązać problemy licznych Polaków na Białorusi i Litwie. 

Na PGE Arenie Barcelona będzie miała wsparcie ok. 7 tysięcy zagorzałych fanów.
 Fot. Polscy kibice przed ogłoszeniem informacji o odwołaniu meczu. Źródło: http://sport.trojmiasto.pl/Blisko-7-tysiecy-dopingowac-bedzie-gosci-na-PGE-Arenie-Lechia-Gdansk-n70886.html

2013 -  Cały piłkarski świat już wie, że Polska to kraj tzw. trzeciego świata. Można nie przyjechać do Polski na mecz. Na mecz na który wielu fanów długo oczekiwało  i wydało finanse. 


21 lipca 

 1542 - papież Paweł III powołał do życia instytucję, której zadaniem była szczególna dbałość o przestrzeganie reguł wiary rzymskiej, katolickiej. Chodzi tutaj o Inkwizycję. Ci potrafili zadbać, aby nawet pobożny rabin zaczął wierzyć w Jezusa.

1773 - papież Klemens XIV ogłosił kasatę Towarzystwa Jezusowego czyli po prostu  Jezuitów. Zakonu niebywałego w historii Kościoła katolickiego. Składającego się z licznych naukowców, ludzi wykształconych, poszukujących alternatywnych dróg do głoszenia i poznawania prawdy o Bogu. Posiadające znaczne wpływy w niektórych państwach i skwapliwie wykorzystujący je. Przyczyną rozwiązania zgromadzenia był protest Hiszpanii i Portugalii na organizowanie przez Jezuitów państwa indiańskiego na terenie dzisiejszego Paragwaju. Co więcej tubylcy prowadzili uprawę herbaty yerba mate, którą z wielkim zyskiem sprzedawali. Kuło to w oczy kolonistów, którzy oskarżyli Jezuitów o występowanie przeciw wierze, szerzenie pogaństwa. W zasadzie nie trudno było to im udowodnić, gdyż mieli wielki pociąg do nauki. Obecnie jest to zakon do zadań specjalnych. Powołanie papieża z Towarzystwa Jezusowego w 2013 roku wskazuje, iż nadszedł czas, aby w Watykanie zrobić prawdziwe porządki. 

1807 - proklamowano powstanie Wolnego Miasta Gdańsk, zdobytego na Prusakach w czasie wojny Napoleona z Prusami i Rosją. Gdańsk stanowił odrębne państwo, gdyż Car Rosji nie zgodził się na oddanie Pomorza Polakom, przez co zbytnio mogło się wzmocnić odbudowywana polska państwowość.

1943 - w Iraku, kolonii brytyjskiej, został sformułowany II Korpus Polski. W tym czasie do służby zaciągnął się  niedźwiadek Wojtek.

1944 - w Moskwie powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Pod przykrywką uczuć patriotycznych i troski o obolałą ojczyznę szmuglował on władze nowego, czerwonego okupanta.

1946 - na stokach Cytadeli w Poznaniu w publicznej egzekucji powieszono nazistowskiego zbrodniarza, namiestnika Kraju Warty Arthura Greisera.   

1950 - uchwalono ustawę o Planie Sześcioletnim. Przewidywała ona rozbudowę ciężkiego przemysłu, co związane było z intensywnym zbrojeniem się. Odbiło się to kosztem standardów życia zwykłych ludzi. Co z tego, że powstała nowa huta, elektrownia, jak nadal była bida. 

 
Fot. Polski astronauta pułk. Twardowski za sterami pojazdu kosmicznego Kogut 1. Źródło:   http://www.krakow.travel/przewodnik/legendy-1/action,get,id,456,title,Legenda-o-Panu-Twardowskim.html

1969 - amerykański astronauta Neil Armstrong  jako pierwszy stanął na księżycu. Pierwszy? Przepraszam, ale za czasów Zygmunta Augusta Polacy wysłali tam pana Twardowskiego, który na swym kogucie zdobył tą satelitę. Podobnie jak dla Amerykanów w XX wieku była to jedynie kampania propagandowa, mająca na celu pokazanie potęgi i znaczenia Rzeczypospolitej. Srebrny glob nadal czeka na zagospodarowanie. W XXI wieku zapewne będą to Chińczycy. 





 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz