sobota, 27 lipca 2013

Z okazji 22 lipca, które to miał miejsce w mijającym leniwie tygodniu, zostanie zaprezentowany odcinek odnoszący się do fantastyki historycznej. Jest to gatunek literatury fantasty, który przedstawia alternatywna wizję historii. W Polsce chyba najbardziej znaną powieścią z tego cyklu jest "Krzyżacki poker". Opisuje ona bunt Zakonu w 195... roku. Co więcej Krzyżacy chcąc wyrwać się z okupacji światowego mocarstwa, tj. Rzeczypospolitej, próbowali dokonać zamachów terrorystycznych na skalę z 11 września, ale przy użyciu bomb jądrowych. Zastanawiało mnie, gdyby podobną konwencję zastosować do dziejów Polski Ludowej, co wówczas mogło się urodzić. Spróbujemy? Jesteśmy na to gotowi? 


22.07.1944 r. - Lublin przywieziona z Moskwy grupa zwana Polskim Komitetem Wyzwolenia Narodowego wydała manifest zapowiadający sprawiedliwe, lewicowe wybory.

9.05.1945 r. - ostateczna kapitulacja faszystowskich Niemiec. W wyniku II wojny światowej do Polski zostają włączone: Śląsk Opolski, Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska i Zachodnie Pomorze. 

czerwiec 1947 r. - początek Akcji "Wisła" z terenów Polski południowo-wschodniej została wysiedlona ludność ukraińska. Łemkowie jako wierni obywatele Rzeczypospolitej uniknęli wysiedlenia.  Co więcej w latach siedemdziesiątych w myśl realizowania leninowskich zasadach polityki narodowościowej została wydana przez KC PZPR uchwała o dwujęzycznej administracji w gminach i gromadach zamieszkałych przez Łemków. 

1947 r. - po przyjęciu pomocy ze strony USA, tzw. Plan Marshalla, została zaplanowany Plan Trzyletni, który zakładał rozbudowę przemysłu lekkiego, sektora usług, rozwój ruchu spółdzielczego. W porównaniu do okresu przedwojennego był to poważny krok naprzód ku budowie społeczeństwa konsumpcyjnego. 

1948 r. - ekipa komunistów przywiezionych z Moskwy i jej całkowicie zaprzedanych  spowodowała odsunięcie liberałów od władzy. Gomułka i spółka musieli ratować się ucieczką do Jugosławii. Wraz z rozprawieniem się z tą ekipą przystąpiono do likwidacji partii opozycyjnej, tj. PSL-u. 

1949 r. - Stanisław Mikołajczyk ucieka do Londynu. Po tym, jak się znalazł w tym mieście, w specjalnym przemówieniu, oświadczył, że klika posłuszna Moskwie prowadzi kraj do sowieckiego zniewolenia. Powiedział również, iż z częścią polskich komunistów wielokrotnie się wspierał, co nie oznacza, że są oni płatnymi pachołkami ZSRR.

1950 r. - Sejm uchwalił Plan Sześcioletni. Na jego powstanie duży wpływ miał ZSRR, który chciał powstania przemysłu ciężkiego, szczególnie rozbudowy sektora zbrojeniowego. Jego wykonanie przekreśliło rozwój nowoczesnej gospodarki, przyczynił się do spadku standardów życia w Polsce.

22.07. 1952 r. - została przyjęta napisana przez Stalina konstytucja. Wprowadzała ona ustrój wzorowany na sowieckim. Rolę kierowniczą uzyskała PZPR powstała z połączenia PPR i podporządkowana jej PPS. Przebywający na emigracji Gomułka wezwał prawych komunistów, Polaków, aby nie wstępowali do takiego tworu. 

5.03. 1953 r. - umiera słonko wszystkich postępowych narodów, Józef Stalin. We wszystkich demoludach trwa żałoba.  

14.02.1956 r. - rozpoczął się XX Zjazd KPZR na czele z Nikitą Chruszczowem. Doszło wówczas do potępienia kultu jednostki. Jednym z gości Zjazdu był Władysław Gomułka. 

12.03.1956 r. - W czasie swojej wizyty w Moskwie umiera Bolesław Bierut. 

28.06.1956 r. - w Poznaniu wybucha strajk robotników, przewodnie hasła to wolności i chleba. Zostaje on brutalnie stłumiony przez wojsko.

październik 1956 r. - przez cały kraj przebiegają strajki. Są one częściowo pacyfikowane przez wojsko, częściowo armia staje po stronie robotników. W związku z tym nowe kierownictwo Partii podaje się do dymisji. Na polecenie Chruszczowa do Polski wraca Gomułka, który ma wprowadzić bardziej liberalny i narodowy kurs w polityce. Jest on owacyjne witany przez obywateli. 

Niżej znajduje się przemówienie tow. Gomułki znajdującego się na jednym z popularnych serwisów internetowych: http://www.youtube.com/watch?v=pwQTHsMSDF8

1956-1960 - w Polsce wprowadza się szereg reform gospodarczych i politycznych m.in.: likwiduje się kolektywizacje rolnictwa, wprowadza się wolne wybory do parlamentu (pod warunkiem, że będzie się wybierać pomiędzy kandydatami należącymi do PZPR i bezpartyjnymi wyznającymi ideologię socjalistyczną), podpisano szereg umów normujące stosunki pomiędzy ZSRR a Polską, wprowadzono możliwość wprowadzenia małych prywatnych firm rodzinnych. 

1958 r. - wprowadzono nowe formy zarządzania gospodarki, która wróciła do pomysłów z okresu trwania Planu Trzyletniego. Nacisk zwrócono na  zapewnienie podstawowych produktów konsumpcyjnych.

1961 r. - rozpoczęto akcje uwalnia cen produktów rolnych, co wprowadziło element prawdziwie wolnorynkowy w polskiej gospodarce. Akcja została rozbita na kilka etapów, co pozwoliło zminimalizować koszty społeczne. Dzięki temu w kraju znikł problem braku żywności, kartek i kolejek. 

20.08.1968 r. - armia radziecka wkroczyła na teren Czechosłowacji, gdzie zaczął się demontaż władzy sowieckiej.   Wśród wojsk interwencyjnych znalazło się Ludowe Wojsko Polskie. Był to widomy znak, że ekipa Gomułki zerwała z liberalizmem i chce za wszelką cenę utrzymać władze w swych rękach.

październik 1968 r. - na uczelniach w całej Polsce powstają ruchy, które nawołują do powrotu do starych zasad leninowsko-gomułkowskich. Zaczyna się polityka twardej pięści, delegowania z uczelni co bardziej aktywnych studentów. Równocześnie tow. Wiesław zaczyna prześladowanie Żydów, których obarcza winą za napiętą sytuację w kraju.

grudzień 1970 r. - w Trójmieście rozpoczynają się strajki robotników. Zostały one spowodowane tym, że zaprzestano wolnych wyborów i znowu wrócono do forsownej industrializacji kraju, co wpłynęło na obniżenie standardów życia wielu obywateli. Do tłumienia strajków Gomułka wzywa wojsko. Dochodzi do krwawej jatki. Jednak w samym KC PZPR dochodzi do przewrotu. Władze przejmuje tow. Gierek, który był wychowany w erze liberalizacji polityki. W swym pierwszym przemówieniu obiecuje, że gospodarka będzie działała w racjonalny sposób. Wówczas to padają słowa: "No to jak towarzysze? Pomożecie?". 

1970-1975 - bum gospodarczy, powstają liczne mieszkania, zaczęto produkować samochody dla robotników, firmy musiały brać udział w socjalistycznej konkurencji, powstaje kilka komercyjnych banków państwowych i spółdzielczych, wielkie inwestycje w huty, elektrownie, autostrady.

1971 r. - Sejm zezwolił na zagraniczne inwestycje, pod warunkiem, że będę kontrolowane przez państwo;

1975 r. - została podpisana umowa między Zrzeszeniem Inwestorów Zagranicznym a rządem PRL o powstaniu szeregu zakładów  produkcyjnych. Wówczas to Polska stała się miejscem, gdzie za przysłowiowy talerz ziemniaków można było wyprodukować ubrania, elektronikę, samochody etc.

1976 r. - społeczność międzynarodowa oskarżyła Polskę o kradzież patentów. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych Polska stała się popularna z podróbek znanych zachodnich marek. 

lipiec 1976 r. - strajki w Radomiu i Ursusie, spowodowane były niskimi płacami, pogarszającymi się warunkami życia dla robotniczych mas, korupcją działaczy partyjnych.

sierpień 1980 r. - sytuacja gospodarcza na tyle się pogorszyła, iż na obszarze całego raju wybuchły strajki, w Gdańsku powstaje pierwsza, niezależna od komunistów organizacja NSZZ Solidarność. Strajki zostają zakończone przez podpisanie 21 postulatów.  Wśród nich znalazły sie zapisy o wolnych wyborach, wolnych sobotach i wymuszeniu na zagranicznych firmach większych opłatach.

13.12.1981 r. - władze w kraju przejmuje armia. Na czele państwa staje marszałek Wojciech Jaruzelski. Nie ukrywa on, iż bezpośrednią inspirację znajduje w Moskwie. Rozwiązuje on Solidarność, wiele osób zostaje uwięzionych. 

1981-1989 - rządy junty wojskowej. Jej dodatnią stroną było to, że zaprzestano wykorzystywać mas robotników w zagranicznych firmach. Wrócono do budowy socjalistycznej gospodarki wolnorynkowej. 

4.06. 1990 r. - wolne wybory. Jednak legalnie mogły działać tylko PZPR i Solidarność. 

1.09.1991 na czele KC PZPR stanął Leszek Balcerowicz, który stwierdził, że najważniejsze jest poprawa warunków gospodarczych Polski. Wówczas to szczególnie bliskie stosunki zapanowały między Polską a Chinami.

kwiecień 1997 r. - przyjęto nową demokratyczną konstytucję PRL

2000 r. - nowym I Sekretarzem został Aleksander Kwaśniewski, zaś premier i prezyent wywodzili się ze Solidarności. Polska dołączyła do szczytu G-8, najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

2001 r. - PRL występuje z Układu Warszawskiego, powstaje nowa, organizacja militarna zwrócona przeciw ZSRR i USA, Pakt Europejski, gdzie głównymi filarami są zjednoczone Niemcy i PRL.

2005 r. - Niemcy, Francja i PRL tworzą zręby dla nowej, ogólnoeuropejskiej organizacji gospodarczej zwaną Unią Europejską. Ma ona na celu niwelowanie dominacji na rynkach światowych USA, ZSRR. Unia blisko współpracuje z Chinami.


To tyle z tej bajki, mam nadzieje że się podobało.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz