czwartek, 6 grudnia 2012

2. grudnia

Witam Państwa. Zadziwiające jest to, iż są osoby, które to czytają. Średnia wejść wynosi około 20 osób. Jest to dużo, zważywszy na fakt, że nie jest to wyszukany tekst, zawierający jakieś ważne informacje. Ot jeden z wielu przeciętnych blogasów. Należy dodać, iż w świecie wirtualnym zagadnienia związane z historią są dosyć popularne. Prezentują one różne poziomy. Jednak posiadają one tendencje taką, a nie inną, iż próbują one przekazać wiadomości z jakiegoś punktu widzenia. Najczęściej są one podyktowane chęcią wyrażenia pewnych poglądów politycznych, najczęściej nacjonalistycznych i szowinistycznych. Szkoda....


Zanim autor przejdzie do prezentacji wydarzeń dziejowych chciałby poruszyć jedną rzecz, która wydaje mu się istotna. Otóż Sejm pracuje nad uchwałą potępiającą akcję "Wisła". Polegała ona na wysiedleniu Ukraińców i Łemków z miejsc zamieszkania na ziemie zachodnie. Władze motywowały przeprowadzenie operacji "Wisła" ze względów walk z UPA. Dziś w literaturze przedmiotu nie uważa się, iż działania wojenne wymierzone przeciw Ukraińcom wymagały masowych wysiedleń. Przeciw potępieniu akcji "Wisła" występuje klub PiS-u. Jest to całkiem zrozumiałe, że partia prawicowa, powoli zmierzająca ku nacjonalizmowi nie poprze takiej uchwały. Podobnie jest na Ukrainie. W ostatnim czasie duży wpływ mają ugrupowania polityczne, które odwołują się do tradycji faszystowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Tym samym mało prawdopodobnym  staje się, że ukraiński parlament potępi czystki etniczne dokonane przez UPA na Polakach z Wołynia i Galicji. Wobec tego powstaje pytanie: Czy istnieje szansa na polsko-ukraińskie pojednanie, gdy  w polityce coraz większe znaczenie mają nacjonaliści i szowiniści? Czy istnieje możliwość dialogu?

W dniu 2. grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa. Został on ustanowiony w rocznicę uchwalenie konwencji ONZ zabraniającą handlu ludźmi 2.12.1949 roku. Oznacza to, iż do 1949 roku w myśl prawa międzynarodowego możliwy był handel ludźmi. W Europie problem niewolnictwa przestał istnieć pod koniec średniowiecza, co związane było z wymogami gospodarki. Jednak Europejczycy prowadzili taki handel na szerszą skalę w odniesieniu kolonii. W obu Amerykach sprawa niewolnictwa została rozwiązana na początku XX wieku. W krajach islamskich problem handlu ludźmi istnieje do dzisiaj. W Sudanie, Czadzie, a nawet w bardziej ucywilizowanych państwach można kupić kobiety. Dodatkowo w państwach zachodnich pod koniec XX wieku pojawiło się nowe zjawisko, czyli niewolnictwo seksualne. Kobiety są uprowadzane z biedniejszych państw do Europy Zachodniej lub Ameryki Północnej, gdzie są zmuszanie do nierządu. Z takim rodzajem niewolnictwa nie mogą sobie poradzić rządy wielu rozwiniętych państw, w szczególności USA. 

1789 rok. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego odbyła się tzw. Czarna Procesja. Polegała ona na przekazaniu petycji delegatów 141 miast królewskich  na ręce członków Izby. W niej proszono o regulację i nadanie praw mieszczanom. Przekazanie petycji było poprzedzone przemarszem na czarno ubranych delegatów z warszawskiego ratusza na Zamek Królewski. Dlatego też wydarzenie to nosi nazwę Czarnej Procesji. Dodać należy, iż spowodowała ona powołanie przez Sejm komisji zajmującej się uregulowaniem spraw tegoż stanu. Jej prace zakończyły się uchwaleniem w 1791 roku prawa o miastach.

 
Fot. Obraz przedstawiający koronację Józefiny przez Napoleona I, autorstwa  Jacquesa Luisa Davida. Źródło: http://opdar.blog.pl/2004/12/02/herostrates/


1804 rok. Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów. No właśnie, często popełnianym błędem jest nazywanie Napoleona I cesarzem Francji. Nie istniało takie państwo. Funkcjonowało Cesarstwo Francuzów. Związane było to z kontynuacją tradycji Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Cesarstwo przybrało formę bardziej liberalną. Dalekie było zarówno od lewicowych Jakobinów, jak i prawicowych żyrondystów. Głosować mogli wszyscy, kandydować ci, którzy uzyskiwali odpowiednie dochody, religia w cesarstwie była legalna, wprowadzono nowe prawo. W zasadzie Napoleon wzorował się na starożytnym Rzymie, dzięki czemu próbował on łączyć zasady demokracji z silnym państwem. W wielu opracowaniach jest uważany za człowieka, który zaczął niszczyć dorobek rewolucji, ale jednocześnie ją eksportować do Europy. Zadaniem autora, zawsze osoba o umiarkowanych poglądach ma gorzej, gdyż wrogowie czekają na lewej i prawej flance. 

1805 rok. Zwycięstwo Napoleona w bitwie pod Austerlitz.  Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu artylerii o wiele mniejsza armia francuska pobiła przeważające siły rosyjsko-austriackie. Była to jedna z bardziej krwawych bitew w epoce napoleońskiej, krwawych dla wrogów Napoleona. Wszak był on bogiem wojny...

1851 rok. Prezydent Francji Ludwik Napoleon Bonaparte przeprowadził zamach stanu. Aresztowano republikanów, wprowadzono stan wyjątkowy, rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i uchylił konstytucję. Po czym zorganizował referendum. W jego wyniku została uchwalona nowa konstytucja w której prezydent otrzymał dyktatorską władzę na 10 lat. Taki wynik referendum wynikał z obaw obywateli II Republiki przed interwencją państw Świętego Przymierza. W dniu 2. grudnia 1852 roku odbyło się nowe referendum, w którym obywatele zgodzili się na to, aby został on cesarzem Francuzów. Z obiektywnego punktu patrząc, w tamtych czasach było to najlepsze rozwiązanie. Za panowanie Napoleona III Francja stała się potęgą kolonialną, rozwijał się przemysł, Francja wróciła jako gracz na arenie międzynarodowej.

1852 rok. Proklamowano II Cesarstwo Francuzów.

1927 rok. W czasie XV Zjazdu Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) od władzy został odsunięty Lew Trocki. Zarzucono mu prowadzenie działalności antypartyjnej. Dzisiaj wiadomo, iż został on usunięty w wyniku intryg Józefa Stalina, który dążąc do władzy eliminował starych i zasłużonych działaczy. 

1934 rok. W wyniku zamachu na leningradzkiego działacza   komunistycznego - Kirowa, został uchwalony nowy dekret o terrorze. W jego wyniku została uproszczona procedura sądowa i wykonawcza w stosunku do osób, które były podejrzane o zamachy terrorystyczne. Należy dodać, iż zabójstwo Kirowa było sfingowane przez NKWD, które działało na zlecenie Józefa Stalina. Nowy dekret umożliwił przeprowadzenie wielkiej czystki, gdzie często padało oskarżenie o chęć zamachu na Stalina.


Fot. Mapa Bizoniy na tle stref okupacyjnych w powojennych Niemczech. Źródło:  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bizonia.png

1946 rok. Z połączenia amerykańskiej i brytyjskiej strefy okupacyjnej powstała Bizonia. Wedle zamierzeń Anglosasów miało to być nowe niemieckie państwo, które opierało się na zasadach demokratyzacji. Po przystąpieniu do projektu  Francji, stało się możliwe utworzenie Niemieckiej Republiki Federalnej (NRF). 

1979 rok. W Iranie, w państwie, gdzie próbuje połączyć się teokracje z demokracją, przeprowadzono referendum. W jego myśl władzę niemal dyktatorską uzyskał ajatollah Ruhollah al-Musawi al-Chomeini.

1980 rok. Edward Gierek został usunięty z Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Oskarżono go o liczne malwersacje, oszustwa podatkowe i złodziejstwo. W zasadzie padł ofiarą wewnętrznych rozgrywek w partii. Zgodził się on na przyjęcie postulatów Solidarności, co nie podobało się partyjnemu "betonowi". Za całą akcją stał Wielki Brat, który nie życzył sobie elementów demokracji w podległym sobie państwie. W dodatku do władzy rwał się pewien ambitny generał. Przerwana dekada? Trudno ocenić, czy trwanie rządów Gierka zakończyłoby istnienie reżimu komunistycznego już w latach 80. Być może skończyło się na przyjęciu wariantu chińskiego, czyli połączenia dzikiego kapitalizmu z komunizmem? Kto wie?

1991 rok. Polska jako pierwsze państwo na świcie uznało niepodległość Ukrainy. Należy pamiętać, iż silna Ukraina izoluje Polskę od jej największego wroga Rosji. Co więcej Ukraina zawsze będzie stała jak kość w gardle w polityce Rosji. Wszak Ukraina poza Rosją była wówczas, gdy nie stanowiła ona ważniejszego gracza na arenie międzynarodowej. Dlatego istnieje teza, iż odbudowa imperium nie jest możliwa bez rosyjskiej Ukrainy.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz