poniedziałek, 10 grudnia 2012

5. grudnia

Witam drogich czytelników. Dzisiaj nastąpi kolejna dawka informacji na temat wydarzeń z historii. Ludzie, którzy mają chęć wiedzieć co i kiedy się coś wydarzyło są mile widziani. Związane jest to z pewnym mitem kultury audiowizualnej. Sądzi się bowiem, iż obecnie ludzie nie czytają. W dniu dzisiejszym autor wybrał się do pewnej znanej księgarni. W niej zaś było multum ludzi. Czyżby ludzie przed świętami zaczęli czytać? Chyba jednak nie. Książka to przeżytek, który dobrze sprzedaje się w okresie przed świątecznym. Wygląda ona dobrze na półce, w opakowaniu, kolorowym papieżem etc. Zaś użytkownik takiego podarku będzie uchodził za intelektualistę. Wszak lektura o przygodach Henryka Portiera zobowiązuje.

Autor wierzy, iż są książki i książki, tak samo, jak są filmy i filmy. Czytając bajkę o Harrym czarowniku, nie pozna świata, ale może doskonale się odprężyć. Tak samo jak można oglądać kolejną idiotyczną polską komedię lub film reżyserii Bergmana. Obecnie można mieć to i tam to. Człowiek ma możliwość wyboru. Czasami zaś w śród zaśmieconego świata trafi się coś fajnego. Podobną przygodę przeżył autor tegoż blogasa. Przypadkowo trafił na film produkcji japońskiej o dziejach oddziału specjalnego, który za czasów japońskiego imperium prowadził doświadczeniach na ludziach w celu wyprodukowania broni masowej zagłady. Autor przyznaje, iż film był interesujący, gdyż odkrywał przed nim tajniki nieznanej szerzej historii Azji. Co więcej jak na produkcje filmowej z tegoż kraju nie był aż tak okrutny. Ot, tylko sceny jak w czasie pewnego eksperymentu jelito grube wyszło na zewnątrz, albo jak na dłoniach pozostały jedynie kości, gdyż skóra i mięso odpadły. Zaprawdę ciekawa produkcja filmowa....

W tym dniu wedle autora miejsce miały następujące ważne wydarzenia dziejowe:

Plik:Mateczk Kozłowska.JPG

Fot. Mateczka Franciszka Kozłowska. Źródło:   http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Mateczk_Koz%C5%82owska.JPG&filetimestamp=20100824135613

1830 rok. Generał Józef Chłopicki został dyktatorem Powstania Listopadowego. W założeniu miał on przygotować Królestwo Polskie do walki z armią cesarską. Miał ku temu znaczne predyspozycje. Doświadczenie wyniesione w czasach walk napoleońskich było wielkie. Problem polegał na tym, iż generał nie wierzył, iż walka zbrojna przyniesie coś dobrego. Dlatego też nie zdecydował się na zaatakowanie wojsk rosyjskich na tzw. ziemiach zabranych. W czasie ataku Paskiewicza na tereny Królestwa toczył wojnę szarpaną, która polegała na atakowaniu rozdzielonych jednostek rosyjskich. Jednak nie wykorzystał on szansy na całkowite rozbicie wroga. 

1846 rok. Po wybuchu powstania w Krakowie i Rabacji chłopskiej w Galicji władze pruskie przeprowadziły śledztwo w wyniku którego został wykryty spisek w zaborze pruskim. W skutek tego władze zlikwidowały autonomię w Wielkim Księstwie Poznańskie. Wprowadzono język niemiecki w administracji, zlikwidowano polskie szkolnictwo i samorząd. W zamian powołano Prowincję Poznań. Tym samym zakończyła się gra w polskie przywileje, która denerwowała wszelkie środowiska w Prusach.

1906 rok. Została ekskomunikowana siostra Feliksa Maria Kozłowska. W historii Polski zapisała się tym, iż spowodowała ona, jak dotąd, największą schizmę w polskim Kościele katolickim. Jest ona założycielką Katolickiego Kościoła Mariantów. Na początku chciała założyć zgromadzenie zakonne, które opiekowała się młodymi kobietami z biednych domów oraz głoszeniem specjalnego kultu maryjnego. Kościół katolicki odmówił jej prawa do tego dzieła. Od tego momentu zaczęła mieć widzenia Matki Boskiej. Nakazała jej aby opuściła szeregi skorumpowanego Kościoła, gdyż stracił on w oczach Boga. Ogólnie pisząc Marinizm na czele stawia Matkę Bożą, której należy się specjalna cześć za zbawienie świata. Wedle zasad Kościoła modlitwy do Niej mogą ocalić świat przed nadchodzącym Sądem Ostatecznym. Kościół ten stawia na wyższość Matki, gdyż to ona porodziła jako dziewicza Syna, odkupiciela świata. W liturgii zrezygnowano z łaciny na rzecz języka polskiego, księża mogli zakładać rodziny, w czasie mszy celebr zwrócony był twarzą do wiernych. Co więcej wprowadzono zasadę, iż księżmi mogą być również kobiety. Wprowadzono również instytucję świętych małżeństw, które polegały na tym, iż łączono w pary bezżennych księży z zakonnicami.  Kościół ma zarząd synodalny, wybierany przez zgromadzenie wiernych duchownych i sióstr. Ciekawe w tym wszystkim jest to, iż najważniejsza jest Matka Boska, dominacja pierwiastka żeńskiego, a nie męskiego. Zresztą cały polski katolicyzm jest przesiąknięty nadzwyczajnym kultem maryjnym, chyba niespotykanym w innych krajach. Kościół Mariantów ten kult wyciągnął na sam wierzch i uczynylił z niego najważniejszy element.

1929 rok. Powołano Centrolew. Sojusz partii politycznych, które nie zgadzały się na dominację Piłsudskiego. Nazwa pochodzi od tego, iż stworzony był z lewicowego PSS, PSL i ugrupowań centrowych. Zasadniczo głównym spoiwem była niechęć do rządzącej junty wojskowej. 

1933 rok. W USA zniesiono prohibicje. Od tego roku można pić alkohol bez popełniania przestępstwa, no chyba, że robi się to w miejscu niedozwolonym i nie posiada się odpowiedniego wieku.

1936 rok. Uchwalono nową konstytucję ZSRR, znaną jako konstytucję stalinowską.  Pod względem formalnym była to najbardziej demokratyczna konstytucja na świecie. Jednym jej niuansem było to, iż odmawiała ona chleba tym wszystkim, którzy nie chcieli pracować. W rzeczywistości był to produkt propagandowy, który niewiele miał wspólnego z życiem politycznym w ZSRR.  

1941 rok. Wielka Brytania wypowiedziała wojnę sojusznikom III Rzeszy, tj. Węgrom, Rumunii i Finlandii. Pewnym zaskoczeniem był casus beli z Finlandią, która wcześniej broniła się przed napaścią ZSRR. W ten sposób została ona z góry skazana na sojusz z Hitlerem.

1953 rok. Pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wystąpił o azyl polityczny w Berlinie Zachodnim. Problem dla władz Polski Ludowej polegał na tym, iż był to płk. Józef Światło, jeden z ważniejszych funkcjonariuszy UBP. Został on później wykorzystany przez zachodnie służby do dezinformacji przeciwnika. Polegało to na tym, iż w radio Wolna Europa prowadził pogadanki na temat funkcjonowania bezpieki w Polsce. Tym samym przyczynił się do deregulacji UBP. 

1975 rok. Oddano do użytku Dworzec Centralny w Warszawie. Inwestycja prowadzona była w ramach odbudowy stolicy Polski z zniszczeń wojennych. W okresie Polski Ludowej stanowił on wizytówkę dla przybyszów. Ładnie się komponował z pobliskim Pałacem Kultury. Dzisiaj nie pasuje, gdyż został otoczony brzydkimi współczesnymi budowlami. 

1975 rok. Intelektualiści wysłali do władz list, w którym protestowali przeciw zmianą w Konstytucji PRL. Początkowo Gierek chciał, aby konstytucja przywracała urząd prezydenta. Jednak zrezygnował on z pomysłu, gdyż prezydent musiałby być bezpartyjny, tym samym straciłby realną władzę w państwie jako I sekretarz KC PZPR. W zamian wprowadzono do konstytucji zapis, iż Polska Ludowa jest w sojuszu z ZSRR oraz to, że Polska jest państwem socjalistycznym.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro Dei gratia.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz