sobota, 8 grudnia 2012

3. grudnia

Witam państwa. Grudzień jest miesiącem niespodzianek. W momencie, gdy autor go pisze jest już po mikołajkowym szaleństwie. Przed nami jeszcze gwiazdor lub dziad mróz, jeżeli ktoś jest wyznania prawosławnego. Na dawnych kresach wschodnich prezenty przynosił anioł. Teraz pojawia się tendencja do de sekularyzacji świąt Bożego Narodzenia i sprowadzenia ich wymiaru do choinki, gwiazdora i odpoczywania od pracy. Laicyzacja społeczeństwa jest procesem normalnym w czasach, kiedy najważniejsza staje się konsumpcja. W dziejach ludzkość już przerabiała takie okresy. 



Chyba jeden z najbardziej widocznych był pod koniec istnienia starożytnego Rzymu. Wówczas też były supermarkety, które znajdowały się w specjalnych halach, zwanych bazylikami. Istniały show na żywo, gdzie gladiatorzy przelewali krew ku ciesze mas na trybunach. Podobnie jak dzisiaj taki styl życia powodował, iż istniała mocna reakcja skrajnie pobożnych ortodoksów. Dziś są to szaleńcy związani z Radiem Maryją, zaś w Rzymie byli to mnisi, którzy decydowali się żyć na pustyni. Wówczas i teraz Kościół dążył do wpływów politycznych. Sytuacja jest podobna. Problem polega na tym, iż konsumpcyjne, zniszczone społeczeństwo rzymskie zostało podbite przez germańskich wojowników. Dlatego można zadać pytanie: co czeka Europę? Podbój przez barbarzyńskich muzułmanów? Wojna? Jeżeli tak to z kim i o co? Może rzeczywiście dobrym rozwiązaniem jest koniec świata za kilka dni? Są to oczywiście gdybania powstałe w oparciu o obserwacje świata i porównaniu do odpowiednich wydarzeń dziejowych. Gdybania nie jakiegoś potężnego myśliciela, np. jak Fukuyama, Źiźki, czy polskiego Baumana, tylko zwykłego i szarego człowieka. Spokojnie autor nie ma zamiaru iść w ślady Brunona K.

W każdym razie w tym dniu miejsce miały następujące wydarzenia:

1740 rok. Papież Benedykt XIV wydał pierwszą w dziejach Kościoła encyklikę. Od tego czasu encyklika stała się ważnym środkiem propagowania wśród wiernych myśli i ideałów głowy Kościoła katolickiego. Właściwie przez słowo encyklika rozumie się pismo wędrujące. Pisma te są komponowane w taki sposób, aby przedstawić myśl papieża, porównać ją z ideami innych papieży i udowodnić ją w oparciu o katolicką filozofię i teologię. 

 Plik:Benoit XIV.jpg

Fot. Benedykt XIV, obraz autorstwa  Pierra Subleyrasa. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Benoit_XIV.jpg&filetimestamp=20050618185938

1839 rok. Papież Grzegorz XVI w specjalnym papieskim piśmie, tj.  brewie, potępił niewolnictwo. Handel ludźmi nazwał on czynem niegodnym chrześcijanina.

1912 rok. Zakończyła się I wojna bałkańska. Turcja i Liga Bałkańska podpisały pokój. W jego wyniku Turcja musiała zrezygnować z prawie wszystkich posiadłości w Europie. Został jej skrawek Tarcji Wschodniej, który stanowił naturalne zaplecze dla ówczesnej stolicy Stambułu. Swoje terytorium najwięcej poszerzyła Bułgaria, co spowodowało, iż jej carowi uderzyła woda sodowa do głowy. Bułgaria poczuła ambicje mocarstwowe i chciała wywierać wpływ na pozostałe państwa bałkańskie. W ramach pokoju powołane zostało państwo europejskich muzułmanów,  czyli Albania. Swoje posiadłości poszerzyła Grecja i Serbia. Obecne Kosowo i Macedonia znalazły się w granicach państwa serbskiego, zaś Grecja włączyła w swe granice większość wysp na Morzu Jońskim i południową Macedonię. W wyniku ambicji Bułgarii wybuchła II wojna bałkańska, gdzie Turcja i pozostałe państwa Ligii walczyły z Bułgarią.


Fot. Mapa zmian politycznych po I wojnie bałkańskiej. Linia w kolorze zielonym ukazuje granice Turcji przez wojną. Kolor żółty przedstawia terytorium Grecji po wojnie, różowy Bułgarii, pomarańczowy Serbii, granatowy Czarnogóry. W kolorze grafitowym przedstawiono nowo powstało państwo, tj. Albanię. Źródło:  http://alif.blog.onet.pl/tesknota-za-poludniem,2,ID415307422,DA2010-10-01,n

1918 rok. W Poznaniu zaczął obrady Polski Sejm Dzielnicowy. Władze prowincji poznańskiej wymogły na niemieckim rządzie uzyskanie jednoizbowego parlamentu, który reprezentowałby interesy Polaków. Uzyskanie tego prawa było możliwe dzięki temu, iż po rewolucji listopadowej Niemcy nie chcieli sprawiać wrażenia, iż dążą do niszczenia polskości na ziemiach wcielonych do cesarstwa. Sejm, który miał interesować się jedynie zagadnieniami Prowincji Poznańskiej, zajął się sprawami Warmii, Pomorza Gdańskiego, Wielkopolski, Górnego Śląska. Tym samym przekroczył swe kompetencje, zaś Niemcom pokazał skalę ożywienia narodowego wśród ludności polskiej. Co więcej Sejm podjął uchwałę o powstaniu zjednoczonego państwa polskiego z dostępem do morza i prowincjami znajdującymi się pod panowaniem Niemiec. W tej sprawie wysłano telegramy do premierów Francji, Wielkiej Brytanii i prezydenta USA. Starcie pomiędzy Polakami i Niemcami od tego momentu było jedynie kwestią czasu. 

1941 rok. Pojawiło się po raz pierwszy  kłamstwo katyńskie. Józef Stalin na spotkaniu z premierem i wodzem naczelnym Władysławem Sikorskim stwierdził, iż w sowieckich obozach nie ma polskich oficerów. Stwierdził, iż reszta musiała zbiec do wówczas japońskiej Mandżurii. 

1944 rok. W Grecji wybuchło powstanie komunistyczne. Wywołało je masakra działaczy lewicowych. W Atenach i innych ważniejszych miastach bojówki lewackie i komunistyczne wywołały walki. Działania przeciw komunistom i ich sojusznikom prowadził korpus brytyjski i wojska królewskie. Co więcej były one wspierane przez oddziały greckich faszystów. Premier Wielkiej Brytanii zalecił dowództwu traktowanie Aten, jako zbuntowanego miasta wroga. Do Grecji z Włoch, gdzie wówczas trwała walka z Niemcami, Brytyjczycy przerzucili poważne siły, na czele z komandosami i pułkiem lotnictwa bombowego. Po 35 dniach walki ustały. Na jakiś czas. Stalin nie miał zamiaru wspierać greckich komunistów, gdyż wedle tajnego porozumienia Grecja miała zostać pod wpływami Brytyjskimi, w zamian uzyskiwał wolną rękę w pozostałych państwach na półwyspie Bałkańskim. 

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz