sobota, 14 września 2013

Witam. Dziś sobota 14 września anno Domini 2013 roku. Za oknem jesień, opady deszczów i początki grypy. W ogrodach powoli do końca dobiega owocowy szał. Wobec tego należy zaparzyć kubek mocnej kawy i włączyć dobrą muzykę. Pozwoli to na lepszą i szerszą kompletację wydarzeń minionych. 


Dzięki najnowszych możliwości technologii można słuchać wykonawców muzyki dawnej nie wychodząc z domu. Kiedyś na tą okoliczność trzeba było wybrać się do filharmonii lub opery.  W znaczny sposób ograniczało to możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców muzyki. Wyjście do tych instytucji należało do dobrego tonu w kręgach arystokracji i burżuazji. Dla mnie cały urok polegał na wspaniałości strojów epoki Secesji. I to strojów męskich. Kobieta zawsze, niezależnie od epoki historycznej, potrafiła się dobrze ubrać. Natomiast panowie niekoniecznie. Biegali w kolczugach, szlacheckich kontuszach a obecnie w dżinsach. Natomiast w II poł. XIX wieku wspaniale prezentowali we frakach, garniturach, na głowach mieli cylindry. Stanowczo wolał być Wokulskim niż Wołodyjowskim. Do tego dochodzą wyszukane maniery, określony sposób zachowania się w towarzystwie i w interesach. Dziś demokracja spowodowała, że wszyscy staliśmy się prostakami. Na ulicach słowo "kurwa" i pokrewne wychodzi z ust ludzi wszelkich profesji i zawodów. Nie ma w tym uroku. Absolutnie!

Fot. Szkic przedstawiający Stanisława Wokulskiego jako męskiego modela II poł. XIX wieku, źródło:http://www.scholaris.pl/frontend,2,1,,U3RhbmlzxYJhdyBXb2t1bHNraQ__.html
 
W rozchodzących się z głośników dźwięków Haendla zaprezentuję szanownej widowni krótki wykaz minionych wydarzeń z 14.09:
 
 1229 roku - Franciszek, późniejszy święty, którego papież chciał spalić za głoszenie herezji o ubóstwie Chrystusa i jego kościoła, założyciel zakonu franciszkanów, otrzymał stygmaty. To swoiste rany na wzór tych, jakie miał Jezus podczas męczeńskiej śmierci na krzyżu.
 
1309 rok - zamek w Malborku stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z najpotężniejszych fortec w północnej części Europy. Nigdy nie została zbrojnie zajęta. Król Kazimierz IV przekupił czeskich najemników, aby wejść w posiadanie tej twierdzy. W okresie Rzeczypospolitej istniało tam więzienie stanu. 
 
1741 rok - znany kompozytor Georg Friedrich Haendel skończył jedno z ważniejszych dzieł w historii ludzkości. Swego Mesjasza.  

File:George Frideric Handel by Balthasar Denner.jpg
Fot. Autor "Mesjasza" Haendel, źródło:  http://en.wikipedia.org/wiki/File:George_Frideric_Handel_by_Balthasar_Denner.jpg stan z 14.09.13 r.
 
1763 rok - na Śląsku władze pruskie wprowadziły ustawy germanizacyjne. Warto o tym wspomnieć, gdyż w większej części Śląsk był zamieszkany przez ludność posługującą językiem polskim. Przez większość swego okresu znajdował się na terenie Czech i składał się z mnóstwa ksiąstewek, które powstały w wyniku podziału dzielnicowego Polski. Jeszcze ciekawszą sprawą jest fakt, iż ludność słowiańska zamieszkująca Prusy od granic przedrozbiorowej Rzeczypospolitej do linii rzeki Łaby nigdzie nie zginęła. Ciągle mieszkała ona na swych ziemiach, tylko tyle, że była zniemczona. Wobec tego wysiedlenia Niemców przeprowadzonych przez władze polskie po 1945 roku objęły potomków dawnych Pomorzan, Lubuszan, Drewlan,  Bobrzan, Ślężan i innych plenom portopolskich.Z badań genotypu przeprowadzonego w Europie w minionej dekadzie wynika, iż gen będący w przewadze u ludów słowiańskich, rozpowszechniony jest w całych Niemczech wschodnich. 
 
1812 rok - Napoleon wkracza do Moskwy. Rozpoczyna się wielki pożar miasta.
 
1917 rok - Rosja stała się republiką. Przez krótką chwilę w swych dziejach była państwem prawdziwie demokratyczny. Co więcej była to prawdziwa demokracja, gdyż dzięki funkcjonowaniu Rad Robotniczych i Żołnierskich zwykli obywatele mogli wypowiedzieć się co do pewnych projektów państwa. Rewolucja bolszewicka wprowadziła krwawą dyktaturę, zaś dziś są rządy autototalitarne.

1939 rok - kapitulacja Gdyni. W obronie tego miasta oprócz regularnych oddziałów wojska udział wzięły również grupy milicji Polskiej Partii Socjalistycznej. Uzbrojone one były w stare karabiny i broń białą wykonaną w stoczniach. Z tego powodu zostali oni nazwani "Czerwonymi Kosynierami". 
 
1960 rok - państwa eksportujące ropę naftową założyły własne stowarzyszenie czyli sławny OPEC. M.in. dzięki nim cena paliw w Europie jest jaka jest.

1972 rok - Polska i Niemiecka Republika Federalna nawiązały stosunki dyplomatyczne. Podstawą do ułożenia prawidłowych relacji pomiędzy obu państwami było uznanie granicy polskiej na Odrze i Nysie Łużyckiej. 
 
2008 rok - ukazanie się albumu amerykańskiej metalowej grupy Metalici pt. "Death Magnetic". Zazwyczaj jest tak, że jakimś cudem zainteresowania historią łączą się z słuchaniem muzyki metalowej, dawnej i folku.
 
 
Fot. Okładka ostatniego albumu Metalici, źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/trzeci_klip_promujacy_death_magnetic_metalliki_jest_juz_w_sieci_92753.html


Drodzy Państwo na końcu reklama, albowiem nasz blog nie utrzymuje się z akcyzy i abonamentu. 


 Fot. Reklama w II poł. XIX wieku i II RP, stan z http://www.calisia.pl/articles/12133-dawne-reklamy-i-ogloszenia-cz-iii stan 14.09.13 r.
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz