wtorek, 10 września 2013

Z tego co mi wiadomo, dziś jest wtorek 10 września 2013 roku. Za oknami już jesień. Lato gdzieś przeminęło. Nocami temperatura spada poniżej dziesięciu stopni, zaś ciemno robi się już około 20 godziny. Jesień... Dla większości z nas kojarzy się ze szkołą, nie wiedzieć czemu z szkołą podstawową. Być może w ludzkiej pamięci utkwiły wiersze na temat jesieni, które trzeba było się nauczyć. Szczerze pisząc nie pamiętam żadnego z nich. Dlatego też lepiej zająć się w ten wieczór krótkim przypomnieniem wiadomości z historii. 


Jak co roku świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Samobójstw. Święto to wynika z tradycji europejskiej opartej na chrześcijaństwie, gdzie każde życie ludzkie jest ważne. Wprawdzie pojawiają się pomysły o eutanazji, lecz i one są dyskutowane w oparciu o wartość ludzkiej jednostki. Jednak warto przypomnieć, iż w innych kulturach samobójstwo ma znacznie inną wartość. Muzułmanie seryjnie wysadzają się w kosmos niszcząc niewiernych, w ten sposób oczekując wstąpienia do raju. Japończycy kiedyś popełniali samobójstwa  bo coś, ktoś w pracy zrobił/powiedział. Teraz są nadal na topie, chociaż to całkiem inna historia. 

 
Fot. Zdesperowany samobójca, źródło: http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/17274,szczegoly.html

1526 rok - inkorporacja Mazowsza do Polski. Było to ostatnie dzielnicowe księstwo rządzone przez Piastów, które zostało włączone do naszego państwa. Szkoda, że Zygmunt I nie zdecydował się na podobny krok po wygranej wojnie z Krzyżakami. Zamiast robić z nich świeckie księstwo trzeba było włączyć Prusy. Papież i tak mógł go w d...pę cmoknąć. 

1770 - kolejna obrona Jasnej Góry, tym razem przez Kazimierza Puławskiego w czasach Konfederacji Barskiej. 

kolorowe Szwecja i Norwegia mapa, przez francuskiego geografa królewskiego Vaugondy Zdjęcie Seryjne - 16323061
Fot. Mapa Szwecji sporządzona przez francuskiego królewskiego kartografa Vaugondy, źródło http://pl.123rf.com/photo_16323061_kolorowe-szwecja-i-norwegia-mapa-przez-francuskiego-geografa-krolewskiego-vaugondy.html

1721 rok - koniec III Wojny Północnej, zwarcie pokoju w Nystad. Wielkimi przegranymi tej wojny była Rzeczpospolita i jej król August II, który wywołał tą całą kabałę. Od tej chwili państwo będące mocarstwem stało się rosyjskim protektoratem. Nieco lepiej wypadła Szwecja. Straciła Inflanty, Nawrę i tereny położone między tym miastem a Finlandią. Stosunkowo mało biorąc pod uwagę fakt, iż Rosjanie prowadzili w drugiej połowie rozgrywek. Podobnie jak Rzeczpospolita państwo to przestało się liczyć na arenie międzynarodowej. Dzięki odpadnięciu z rozgrywek ligowych dwóch mocnych drużyn Rosja powoli mogła stać się państwem imperialnym.

1823 rok - Simon Boliwar został prezydentem Peru. Wyzwolił on Amerykę Południowej spod zależności Madrytu. Dzięki uzyskaniu niepodległości obywatele nowych krajów mogli spokojnie rzuć liście koki, poganiać lamy i modlić się w katolickich katedrach.


1919 rok - w  Saint-Germain pomiędzy Austrią a państwami Ententy w końcu kończył pokraczny byt państwowości austriackiej. Czech uzyskały niepodległość, do Polski włączono ks. Cieszyńskie i Małopolskę, Kuesterland i Słowienia oraz Bośnia poszły do Jugosławii. Jedynie co to szkoda, że Tyrol południowy, w większości zamieszkały przez ludność niemieckojęzyczną stał się częścią Włoch. 

1921 rok - W Berlinie otwarto pierwsza w Europie autostradę. Jeżeli już wówczas zaczęto w tym kraju budować takie drogi, to nie można się dziwić, że do dziś mają oni najlepszą sieć autostrad. Polska może o tm pomarzyć. Autostrady zaczęto budować niemal sto lat później.  

1939 roku - rzadko kiedy w historii konfliktów zbrojnych zdarza się, aby niewielka liczba żołnierzy przez kilka dni powstrzymywała pancerne zagony. Tak było w czasie obrony linii rzeki Wizny. Kilka kompanii piechoty w niedokończonych fortyfikacjach dzielnie broniła się przed samym Guderianem. Kapitulacja nastąpiła dopiero 10.09, gdyż generał zagroził rozstrzelaniem wszystkich jeńców. Dowódca obrony kapitan Władysław Raginis popełnił honorowe samobójstwo.

1942 roku - początek niemieckiego natarcia na Stalingrad.  Była to najjaskrawsza i największa bitwa miejska II wojny światowej. Z tego to też powodu w każdym mieście radzieckiej Europy stał monument upamiętniający sowieckich obrońców. W Zielonej Górze pomnik stał tam, gdzie dziś stoi obelisk upamiętniający obronę Westerplatte, zaś ulica zwała się Obrońców Stalingradu.

1977 rok - Francja po raz ostatni użyto gilotyny do wykonania kary śmierci. Dziś to niewinny gadżet reklamujący Paryż.

2013 rok - rząd polski przypomniał sobie, że Prezes Rady Ministrów z wykształcenia jest historykiem. W ramach lekcji historii o czasach PRL postanowiono dokonać nacjonalizacji. Szkoda tylko, że w ten sposób kradnie się nasze pieniądze z OFE.   

Kończąc dzisiejszą dawkę Kalendarium należy stwierdzić, iż autor ma wielkie niespełnione marzenie pobawienia się w empiryczne odtwarzanie historii. chciałby być jak nasz premier... Może zamiast nacjonalizacją zająłby  się  czymś mniej bolesnym... Hmmm.... Może powtórzyć wybory brzeskie? Albo jeszcze lepiej. Dokonać kilku zamachów terrorystycznych jak PPS Piłsudskiego.  O to jest dobre! Będzie kupa śmiechu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz