środa, 19 września 2012

18 września

Kochani ludzie, wczoraj mieliśmy wtorek, 18 września. Jak każdy inny wtorek, ten również przyniósł ze sobą wiele nowych, niebywałych chwil w naszym życiu. Jednakże nie były one niczym szczególnym i wzniosłym, gdyż w naszej historii mieliśmy wiele, naprawdę wtorków. Łatwiej jest pamiętać, co miało miejsce 18 września, niż w kolejny wtorek września.

 

 Fot. Fiat 126p. Kultowy samochód w Polsce. Źródło: http://rakijafajters.blogspot.com/2010_09_01_archive.html
 Otóż 18 września w naszym, zwykłym życiu ludzi była moc wydarzeń.

W 1454 roku w ramach Wojny Trzynastoletniej Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim miała miejsce bitwa pod Chojnicami. Została ona przegrana przez wojska polskie. Spowodowała ona zniechęcenie króla Kazimierza Jagiellończyka do szlachty i pospolitego ruszenia. Od tond król zacznie korzystać z usług najemników. Wprawdzie więcej to kosztowało, ale na dobro wyszło Królestwu. 

W 1490 roku królem Węgier został Władysław Jagiellończyk, król Czech, najstarszy syn  króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy Kazimierza IV Jagiellończyka. Wówczas to dynastia litewskich władców panowała nad całą Środkową Europą. Jednak ich kraje były ze wszystkich stron zagrożone. Węgry musiały walczyć o wolność z Turkami, Czech ze względu na swą religię ze wszystkimi państwami niemieckimi, zaś Litwa była napastowana przez Moskwę. Złą sytuację wykorzystali najwięksi wrogowie Jagiellonów - Habsburgowie,  którzy trzymali sojusz z Moskalami i Krzyżakami. Potrafili oni wykorzystać fakt, iż większość sił jagiellońskich była wówczas skoncentrowana na wojnach z Turkami i Moskalami. Zawarli oni traktat z Zygmuntem Starym, który stwierdzał, iż w razie bezpotomnej śmierci młodego króla Czech i Węgier Ludwika, władzę nad tymi krajami przejmą Austriacy.  Wprawdzie traktat przewidywał, że gdyby władcy Austrii mieli umrzeć bezpotomnie, to władze przejmą Jagiellonowie. Problem polegał na tym, iż Ludwik musiał toczyć wojnę z Turkami, zaś Habsburg  z nadmiarem rozrywek. Po śmierci Ludwika w bitwie z Turkami pod Mohaczem władzę nad tymi krajami przejęli Habsburgowie. Na domiar zła, syn Zygmunta I, był ostatnim męskim potomkiem tej dynastii. A tak pięknie się zapowiadało....

W 1939 roku zakończyła się bitwa pod Bzurą. Internowany przez władze estońskie okręt podwodny ORP Orzeł uciekł na pełne morze. Jego załoga pomimo blokady niemieckiej marynarki wojennej przebiła się na Morze Północne. Jak do tond jest to jeden z większych wyczynów Polskiej Marynarki Wojennej. 

W 1975 roku w Tychach została uruchomiona produkcja Fiata 126 p. Jest to ważne wydarzenie dla polskiej motoryzacji, gdyż samochód ten mógł stać się własnością każdej, przeciętnej polskiej rodziny. Do dnia dzisiejszego te malutkie samochodziki jeżdżą po naszych ulicach. Najciekawszą zaletą tych pojazdów było to, że pomimo braku rozbudowanego bagażnika mogły zabrać tyle bagażu, co nie jedno dzisiejsze rodzinne auto. Jakim dziwnym trafem nie jest ono tak silne utożsamiane w popkulturze jak dderowski trabant. Nie ma zlotów klubów miłośników maluchów itp. Jednak jest piosenka zespołu Big Cyc, do której odsyła autor.

Link do tej poważnej pieśni: http://www.youtube.com/watch?v=b0sj548ttJo


 W ten sposób kończy się autorska relacja z wydarzeń 18 września. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz