poniedziałek, 10 września 2012

Poniedziałek, 10 września

Serdecznie witam Państwa. Dla wielu z czytelników był to trudny dzień, znaczy się poniedziałek. Miliony dziwnych i równocześnie ważnych maili pojawiło się na służbowych skrzynkach pocztowych. Podobnie rzecz ma się z telefonami. Na pocieszenie warto dodać, iż dzisiaj był/jest 10 dzień września, co dla wielu czytelników oznacza przelewy z strony pracodawców. Również w historii miało miejsce wiele wydarzeń, które można uznać za miłe i te, które można uznać za nieprzyjemne. 

 
 Fot. Mecz Polska-Węgry na Olimpiadzie w Monachium 1972 rok. Źródło: http://patrz.pl/szukaj/deyna/
W roku 1526 nastąpiło włączenie Mazowsza do Polski, stolica tego państewka - Warszawa, stała się kolejnym miastem wojewódzkim. 
W 1721 roku Szwecja i Rosja podpisały traktat pokojowy w Nystad. W ten sposób zakończyła się III Wojna Północna. Wojna wywołana przez króla Polskiego Augusta II Mocnego, który liczył, że dzięki szybkim zwycięstwom nad Szwecją, wzmocni swą władzę w Rzeczypospolitej. Największym przegranym tej wojny było państwo polsko-litewskie.
 
W 1939 roku nastąpiła kapitulacja jednostek walczących w umocnieniach nad rzeką Wizna. Niemieckie jednostki pancerne przy wsparciu piechoty i lotnictwa pod dowództwem samego gen. Guderiana były odpierane przez garstkę polskich piechurów. Obronę utrudniał fakt, iż suche i upalne lato spowodowało wyschnięcie bagien nad tą rzeką. Polacy skapitulowali, gdy gen. Guderian zagrozi, iż będzie rozstrzeliwać polskich jeńców. Dowodzący obroną kapitan Władysław Reginis wolał się zastrzelić, niż skapitulować. Bitwa ta została nagłośniona przez szwedzki zespół metalowy Sabation w utworze 40:1. Autor wszystkich czytelników zachęca do obejrzenia teledysku na pewnym znanym portalu z filmikami. 
Powyżej znajduje się link do polecanego przez autora nagrania.
 
W 1942 roku niemiecka 6. Armia pod dowództwem Waltera von Paullusa rozpoczęła walki o Stalingrad. Zdobycie tego miasta pozwoliłoby Niemcom na podbój całej południowej części europejskiej Rosji. 
 
W 1972 roku podczas XX Letnich Igrzysk Olimpijskiej w Monachium polska drużyna piłkarska pokonała Węgry 2:1. Tym samym rozpoczął się złoty okres w polskiej piłce kopanej. Rozpoczął jedyny okres w historii naszego kraju, kiedy można było oglądać występy narodowej drużyny piłkarskiej. Mimo, iż autor nie jest wielkim fanem tego sportu, to łezka w oku mu się zakręciła. Tym samym nie ma sił na dalsze wywody w dzisiejszym kalendarium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz