czwartek, 20 września 2012

20. września

My z woli Wszechmogącego wybrani na kronikarza dziejów w klasztorze, położonym u podnóża gór, mieliśmy widzenie. Zesłane przez Najświętszą Panienkę.... W taki sposób średniowieczni kronikarze rozpoczynali swe annales, czyli zapiski na temat wydarzeń. W dobie Internetu wystarczy kliknąć kilka razy w przyciski, aby wiedzieć co i jak. 


Jeżeli już ktoś zdecydował się na zobaczenie tej skromnej stronki, to niech z uwagą i ze zrozumieniem czyta, co się zdarzyło 20 września w poszczególnych latach. 

W 331 roku p.n.e. wojaka dowodzone przez króla Macedonii Aleksandra Wielkiego przekroczyły rzekę Tygrys. 

 Plik:Unrug.JPG

 Fot. Dowódca Obrony Wybrzeża kontradmirał Józef Unrug. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Unrug.JPG&filetimestamp=20070402032413

W roku 1519 włoski żeglarz  na usługach władcy Hiszpanii, Ferdynand Magellan rozpoczął swą podróż w koło świata. Właściwie, nie okrążył on globu, gdyż w trakcie podróży został zabity na Filipinach, kiedy to nawracał pogan na chrześcijaństwo. W każdym razie jego wyprawa dowiodła w praktyce tezy polskiego astronoma - Mikołaja Kopernika, że ziemia jest okrągła. Jak dotąd nie zostało wyjaśnione, czy Kopernik była kobietą.

W 1920 roku w ramach wojny polsko-bolszewickiej rozpoczęła się bitwa nad Niemnem. Armia Czerwona po klęsce pod Warszawą zdołała odbudować swe siły i znów zamierzała podjąć działania zaczepne. Bitwa rozpoczęła się od polskiego ataku na skrzydło zajmowane przez wojska litewskie, które wspierały bolszewików. Następnie od północny zaatakowano pozycję Armii Czerwonej. Bitwa zakończyła się polskim zwycięstwem. Całkowicie odebrała ona chęć Sowietom do podboju Polski, przynajmniej na razie.


W 1939 roku rozpoczęła się obrona Grodna przed bolszewikami. Przed wojną w mieście istniał garnizon, jednak po wybuchu wojny został przerzucony do Lwowa. Wobec tego obronę miasta podjęły się jednostki, które przypadkowo się tam znalazły. Wśród nich znaleźli się Policjanci z Poznania, jednostka kolaży, harcerze itp. 

W 1939 roku rozpoczęła się lądowa obrona Rejonu Umocnionego Hel. Dotychczas półwysep był atakowany przez lotnictwo i marynarkę. Ataki nie przyniosły większego skutku. Polska artyleria ciągle prowadziła pojedynek ogniowy z niemieckimi okrętami. Atak ze strony lądu także nie powiódł się. Wynikało to z tego, iż wąski przesmyk łączący Hel z lądem stały był pokryty umocnieniami. Rejon Umocniony skapitulował dopiero 2. października, gdyż dowództwo nie widziało sensu dalszej walki. Należy nadmienić, iż Niemcy planowały przeprowadzenie desantu morskiego, co wedle specjalistów musiało zakończyć się niemiecką klęską. Również ciekawe jest to, iż najwyższy rangą dowódcą obrony wybrzeża był Józef Unrug. Właściwie nazywał się Joseph von Unruh i był Niemcem. Pochodził ze starej pruskiej rodziny oficerskiej, a w czasach I wojny światowej był bohaterem walczącym na u-bootach. Po kapitulacji miał propozycję wstąpienia do niemieckiej armii, jednak jej nie przyjął. Zdziwieni tym zachowaniem byli wszyscy, gdyż był on jedynie żołnierzem kontraktowym. Co więcej w obozie jenieckim z niemieckimi oficerami kontaktował się jedynie przy pomocy tłumacza. 

Dzisiejsze spotkanie sponsorowały literki Z - jak zakonnik, H- jak rejon Umocniony Hel, J - jak Józef Unruh i G - jak Grodno. Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz