niedziela, 23 września 2012

23. września

Drodzy Przyjaciele, dzisiaj mamy niedzielę 23 września. W dniu tym należy wyciągnąć szaliki, kurtki, czapki i rękawiczki. Dlaczego? Ponieważ dzisiaj mamy pierwszy dzień jesieni. Wprawdzie jeszcze liście nie opadły z drzew, jest w miarę ciepło, lecz w powietrzu czuć jej moc. Dni są krótkie, a noce długie i zimne. Jednakże noce nie są pozbawione gwiazd na niebie. W lasach zaczyna się sezon na grzyby. Autor niniejszej notatki pozwolił sobie na krótki wypad do lasu i wrócił z pełnym koszykiem smacznych grzybów. Wśród nich były kanie, zwane sowami, które po usmażeniu są rarytasem w polskiej kuchni. 


W dziejach ludzkości i naszego przesławnego i wielkiego narodu dzień ten obfitował w wiele ciekawych,
a nawet intrygujących wydarzeń.

 


Fot. Budowa ulicy w Gdyni. Źródło  http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?p=95367

W 1492 roku dokonano koronacji na króla Polski Jana I Olbrachta. W naszej historii jest to najbardziej pechowy władca. Miał on wielkie ambicje polityczne, jednak był tamowany w działaniach przez starszych braci, tj. Władysława króla Czech i Węgier oraz Aleksandra Wielkiego Księcia Litewskiego. Dodatkowo dochodziły przyczyny obiektywne. Planował on m.in. włączenie Zakonu Krzyżackiego w struktury państwa polskiego. Król Polski miał być każdorazowo Wielkim Mistrzem Zakonnym, zaś Polacy mieli obejmować połowę ważniejszych stanowisk. Największą jego porażką była utrata obecnego terytorium północnej
i środkowej Rumunii.  Książę Mołdawii po śmierci Kaźmierza Jagiellończyka odważył się nie złożyć hołdu lennego nowemu władcy. Tym samym zrzucił z swego kraju zależność od Polski. Spowodowało to interwencję zbrojną Polski. Wojska królewskie w większej części złożone ze szlachty zostały pokonane w karpackich przełęczach. Stąd wywodzi się powiedzenie: Za króla Jana wyginęła szlachta. Niestety nie jest to prawda.

W 1922 roku Sejm RP upoważnił rząd do budowy portu w Gdyni. Związane to było z problemami na jakie polski handel i transport napotykał w Gdańsku. Wówczas obszar tego miasta stanowiło odrębne terytorium państwowe. Wedle postanowień międzynarodowych Polska miała wolny dostęp do gdańskiego portu. Jednak praktyka była inna. Decyzja o budowie własnego portu pełnomorskiego miała na celu uniezależnienie państwa od kaprysów niemieckich włodarzy Gdańska. Była to jedna z wielkich inwestycji międzywojennej Polski. Oprócz Gdyni zbudowano Centralny Okręg Przemysłowy w widłach rzek San, Wisła i Wieprz. Inwestowano w budowę i modernizację linii kolejowych, budowano elektrownie etc. Skutki wielkich inwestycji były odczuwane dopiero pod koniec lat trzydziestych. Wówczas to szybko zaczęła rosnąć produkcja przemysłowa, szczególnie w zakresie zbrojeń. Planowano produkcję nowoczesnego uzbrojenia,  często wzorowanym na niemieckich pomysłach (Polska była jednym z większych złodziei patentów na świecie). Chciano, aby nasz kraj do wojny był gotowy w 1943-1944 roku... Trochę nam nie wyszło. Jednak Hitler był finansowany przez wielkie amerykańskie banki i miał już przemysł zbrojeniowy. Polska musiał wszystko finansować podatkami i tworzyć infrastrukturę. 

W 1932 roku powstało Królestwo Arabii Saudyjskiej, ze zjednoczenia dwóch pustynnych państewek.  W czasie I wojny światowej plemiona arabskie walczyły z Turkami, wspierając Brytyjczyków. W zamian otrzymali wolność polityczną i budowę własnego państwa. W czasie II wojny światowej Arabia utrzymała neutralność, jednak kibicowała Niemcom. Wielu wyznawców Proroka w tej wojnie wzięło udział w oddziałach arabskich wchodzących w skład Waffen SS. Allach jakoś musi lubić swych arabskich wyznawców, gdyż dał im znaczne pokłady ropy i gazu. W latach siedemdziesiątych arabscy biedacy chodzili w najlepszych garniturach. Społeczeństwo żyło z petrodolarów, pracowali emigranci z innych państewek islamskich. 

W 1939 roku major Hubal odmówił wykonania rozkazu o kapitulacji. Wraz ze swoim oddziałem udał się Góry Świętokrzyskie, gdzie rozpoczął prowadzić działalność partyzancką. Chciał tylko poczekać na ofensywę francuską. 

W 1944 roku na podstawie Dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego wszedł w życie Kodeks Karny Wojska Polskiego. Został on wprowadzony w celu eliminacji wrogów nowego porządku polityczno-społecznego. Jego cechą charakterystyczną było to, że miał cały wachlarz ciężkich kar dla oponentów.   Pozwalał on na szeroką interpretację czynów podejrzanego.  Za wiele "przestępstw" była przewidziana kara śmierci.

W 2001 roku w jednym ze stanów Indii zakończył się opad tzw. Czerwonego Deszczu. Jest to najbardziej intrygujące zjawisko przyrodnicze, z jakim dotychczas spotkał się człowiek. Otóż w kroplach deszczu odnaleziono cząstki organiczne. Początkowo sądzono, że w kroplach deszczu znajdują się jakieś algi. Jednak po przeprowadzeniu dokładnych badań wykluczono taką możliwość. Co więcej stwierdzono, iż komórki organizmów żywych nie zawierają kwasów DNA i RNA! Z licealnych lekcji biologii należy pamiętać, iż DNA jest nośnikiem informacji genetycznej, zaś RNA odpowiada za rozmierzanie się. Co więcej powiązano ten fakt, z tym, że nad tym stanem rozbił się meteoryt. Dlatego obecnie istniejąca teoria głosi, iż Hindusów zaatakowali przybysze z kosmosu. Morał jest taki, że nie da się wykluczyć hipotezy, że gdzieś tam w kosmosie jest jakieś życie. 

Dla ukojenia strachu, wywołanego tą intrygującą wiadomością należy pocieszyć Czytelników, że Polska jest przygotowana na odparcie ataku z kosmosu. O tym świadczy znany polski socjolog Kazik w piosence Mars atakuje. Link do tej informacji znajduje się poniżej:

http://www.youtube.com/watch?v=3gGFL0vb8cg

Na dzisiaj byłoby to wszystko. Dobrego niedzielnego wieczoru życzy autor. Pro dei gratia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz