piątek, 28 września 2012

28. września

Drogie Panie, drodzy Panowie oraz wszyscy inni. W życiu każdego człowieka jest okres młodości, charakteryzuje się on m.in. tym, że robi się rzeczy dziwne i/lub śmieszne. 


W życiu autora także był taki okres, nie zawsze był w wieku takim, jakim jest i nie zawsze posiadał mądrość życiową dorównywającą znanemu filozofowi Kłapouchemu z Siedmiomilowego Lasu. Wówczas sens jego egzystencji wyznaczony był chęcią zdobycia wiedzy, poznania Absolutu i zrozumienia sensu ludzkiej egzystencji. Jednakże czas ten mija. Człowiek poznaje odpowiedzi lub nie na zadawane sobie pytania. W czasie postmłodości, które trudno nazwać dorosłością, na plan pierwszy pojawiają się pytania typu: Jak żyć? 

Historia, poznawanie dziejów ludzkich, a więc nie tylko politycznych, bitew itp. niesie ze sobą próbę odpowiedzi na takie pytania. Dlatego więc warto, na chwilę usiąść, wziąć łyka zielonej herbaty i przeczytać o tym, co miał miejsce w dziejach 28 września.

Niestety autor ze smutkiem i głębokim ubolewaniem  musi napisać, iż w tym dniu, niewiele się działo.

 Plik:Polska 1939-1941.png

Fot. Podział administracyjnych ziem okupowanej Polski w latach 1939-1041. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Polska_1939-1941.png&filetimestamp=20091019070028

W 551 roku p.n.e miał się narodzić chiński filozof Konfucjusz. Data jest oparta jedynie na tradycji praktyków tej filozofii, nie poparta źródłami pisanymi. System filozoficzny stworzony przez niego opera się na zasadzie akceptacji działań bodźców świata zewnętrznego. W ten sposób dąży on do akceptacji otaczającego świata, co ma mieć wpływ na szczęśliwość ludzi. System ten doprowadził m.in. do ślepego podporządkowania się władzy.

W 480 roku przed Chrystusem została stoczona morska bitwa pomiędzy Persami, a Ateńczykami pod Salaminą. Została ona wygrana przez naszych kulturowych protoplastów, dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu warunków geograficznych. W wąskiej ciśnienie Persowie nie mogli rozwinąć szyków, zaś greckie okręty były wyposażone w sprzęt do tronowania wrogich jednostek. 

W 1939 roku ZSRR i III Rzesza podpisały traktat o przyjaźni i wspólnej granicy. W przybliżeniu była ona podobna do obecnej wschodniej granicy Polskim, z tym, że Podlasie przypadło ZSRR. 

W 1939 roku skapitulowała Warszawa. Miasto poddawał m.in. generał Kutrzeba. Niemiecki dowódca przyjmując kapitulację miasto stołeczne określił mianem festung, czyli twierdzą. 

1944 roku nadal trwało Powstanie Warszawskie. Stolica walczyła już prawie dwa miesiące. Walczyła, chociaż walka miała trwać zaledwie kilka dni. 

W 1953 roku na żądanie władz  Polski Ludowej szefem Konferencji Episkopatu Polski został biskup Michał Klepacz. Tym samym został on na pewien czas głową Kościoła katolickiego w Polsce. 


Należy zwrócić uwagę, że na jak na ważne wydarzenia w dziejach było ich mało. Trudno wnioskować dlaczego tak się stało. Jednakże należy zwrócić uwagę, że historia to nie tylko daty, wojny i polityka. Historia to nade wszystko życie zwykłych ludzi, ich kultura, gospodarka i ich zwykłe codzienne problemy. Wielkie kroniki, czy też dzienniki nie napiszą o tym, że kamienica w pewnym mieście miała problem z dostawą gazu. Nikt. lub prawie nikt nie wspomina o tym, że okolicach takiej, a takiej miejscowości wydobywano węgiel, co dzisiaj jest nie domyślenia.  Nikt nie napisze, że w tym dniu miały miejsca liczne chrzty w kościele pw. św. Kosmy i Damiana w Damianowie. Dlatego ważne jest, aby uzmysłowiono sobie to, że historia dzieje się na naszych oczach, że historia to nie tylko daty, królowie i ich dziwne wojny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz