środa, 17 października 2012

17. października

Dobry wieczór Państwu. Dzisiaj dla miłośników jest dziwny dzień. Wynika to z zestawienia pewnego powiedzenia z rzeczywistością. Pewne przysłowie głosi, iż historia lubi się powtarzać. Z praktyki wiadomo, że to nieprawda. Jak to mawiał starożytny grecki filozof: panta rei, wszystko jest płynne. Rzeczywistość wydarzeń historycznych jest tylko jedna i niepowtarzalna dla danej epoki. Wynika to z pewnych uwarunkowań ekonomicznych, społecznych, politycznych, klimatycznych i wielu innych. Za Karolem Marksem i jego zwolennikami można powiedzieć, iż dana rzeczywistość historyczna jest determinowana czynnikami materialnymi. W każdym razie 17 października 2012 roku polska reprezentacja zremisowała z Anglikami 1 do 1, podobny wynik osiągając w 1973 roku na Wembley. Naprawdę dziwna sytuacja....

Pomimo upojeniem zwycięstwem, pewnie zaś i alkoholowym, autor proponuje Państwu pewną dawkę historii. Jak to mawiał rzymski filozof należący do nurtu stoików, historia vita magistra est, czyli historia jest nauczycielką życia. Oznacza to, iż być może, prezentowane wydarzenia komuś na coś się przydadzą.




Fot. Mecz Polska-Anglia z 1973 roku. Źródło:  http://www.polskieradio.pl/43/265/Artykul/704984,Oby-nadszedl-dzien-kiedy-Polska-znow-wygra-z-Anglia-

1863 roku na dystraktora powstania styczniowego powołano Romualda Traugutta. Jego podobizna jest znana z tego, iż była na starych, czerwonych 100 złotych. Oddanie całej władzy wykonawczej w ręce jednego człowieka miało zdynamizować działania powstańcze. Jego przywódco miało charakter tajny. Biuro jego mieściło się w prywatnym mieszkaniu we Warszawie. Próbował on zorganizować regularną armię,prowadzić normalny budżet oraz uzyskać pomoc państw zachodnich i rewolucjonistów innych narodowości. Nic z jego planów nie wyszło. Jego działalność zakończyło aresztowanie przez rosyjską policję. Został wydany przez jednego ze swoich towarzyszy.

1797 roku został podpisany traktat pokojowy w Campo Formio, który zakończył wojnę Francji z Austrią. Francja była otoczona przez monarchię Habsburgów ze strony Belgii, która była częścią cesarstwa oraz na terenie północnych Włoch, gdzie posiadała wpływy polityczne.   W dodatku tereny Niemiec oficjalnie pozostawały pod zwierzchnictwem Wiednia. Zawarty traktat pokojowy likwidował tą niewygodną sytuację. Belgia stała się częścią Republiki Francuskiej. Jej wschodnia granica teraz przebiegała na linii rzeki Ren, co dawało Francji dobre oparcie przed inwazją z tej strony. Natomiast na terenie Italii została stworzona Republika Cisalpińską, która była zależna od Francji. W zamian Austria dokonała aneksji terenów prastarej Republiki Weneckiej. W ten sposób rewolucyjna Francja stała się jak imperia z którymi walczyła, zaborcą. 

W 1961 roku miał miejsce XXII zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Wydarzenie to niebagatelne w powojennej historii. Otóż przywódca państwa, Nikita Chruszczow przedstawił referat na temat kultu jednostki. Skrytykował w nim działalność polityczną Józefa Stalina. Wedle tez tego referatu, Stalin uczynił się niemal bogiem na ziemi. Wszelkie dokonania w nauce, gospodarce, polityce i w działaniach wojskowych były przypisywane Stalinowi. Co więcej uzyskał on nadmierny wpływ na kierowanie państwem, co już nie było zgodne z zasadami Lenina. Chruszczow wytknął mu wiele błędów politycznych i wojskowych. Znaczenie referatu było ogromne. Polegało ono na tym, że prowadziło ono do częściowej demokratyzacji w ZSRR i państwach zależnych. Dodatkowo pozwoliło ono na forsowanie tezy o współistnieniu dwóch  systemów polityczno-gospodarczych, tj. komunizmu i kapitalizmu. Całkiem inna sprawa, iż wygłoszenie referatu podkopało znaczenie Chruszczowa jako głowy państwa. Część radzieckich polityków o poglądach konserwatywnych czekała na stosowną chwilę, aby usunąć I sekretarza z zajmowanego stanowiska.

W 1997 roku na Prezesa Rady Ministrów został desygnowany Jerzy Buzek z Akcji Wyborczej Solidarność. Była to partia skupiająca rozmaite ugrupowania prawicowe,  począwszy od postendeków, aż po liberałów. Jej szefem był Marian Krzaklewski, który jednocześnie był szefem związku zawodowego Solidarność. Nie został on premierem, gdyż marzył o prezydenturze. Jednocześnie chciał on wywierać wpływy na działalność Jerzego Buzka. Należy dodać, iż J. Buzek był jednym premierem wyznania niekatolickiego. Jego gabinet przeprowadził reformy: administracji, służby zdrowia, szkolnictwa i ubezpieczeń społecznych. Wydaje się, iż najgorzej przemyślana była reforma szkolnictwa, która przyczyniła się do obniżenia standardów nauczania i sukcesywnie postępującego ogłupienia społeczeństwa. 

Autor wszystkim czytelnikom dziękuję za niezasłużoną uwagę i zaprasza na następne odcinki serialu. Pro dei gratia.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz