poniedziałek, 1 października 2012

1. października

Dzisiaj mija pierwszy dzień października. Nazwa tegoż miesiąca wzięła się od nazwy paździerz. Określa ona zdrewniałe części roślin włóknistych, takich jak len, czy konopie. Nawiązuje ona do czasów, kiedy mieszkańcy wsi zajmowali się przetwórstwem zebranego lnu i konopi. Dzisiaj ta czynność, podobnie jak nazwa jest zapomina. Zostało jedynie określenie czasu, kiedy ją wykonywano - październik. 


W dniu tym jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Propaguje on nie spożywanie pokarmów mięsnych. W Europie tradycja ta nie ma silnych korzeni. Wegetarianizm nie ma podstaw religijnych, czy też społecznych. Wynika to w dużej części z uwarunkowań klimatycznych. W strefie umiarkowanej latem było sporo pokarmu, zaś zimą jego brak. Oznaczało to, że należało go zdobywać. Sens przekazu jest taki, że Europejczyk jadł wszystko, co było w miarę zjadliwe i nie uciekało przed nim. Natomiast wegetarianizm ma silne podstawy kulturowe i religijne w kulturze indyjskiej. Uważano, iż spożywanie mięsa powoduje zakłócanie rytmów bioenergetycznych, medytowaniu, w dążeniu do osiągnięcia nirwany. Tym samym na dietę taką pozwalali sobie praktykujący jogini. W przypadku buddyzmu dochodziła jeszcze kwestia krzywdzenia zwierząt. Podobny argument wysuwają współcześni europejscy wegetarianie.  Należy dodać, iż dieta wegetariańska jest zdrowsza, od tradycyjnej, jednakże pozbawiona oczywistych walorów smakowych. 

Plik:Mao Zedong portrait.jpg

Fot. Ojciec współczesnych Chin, Mao Zedong. Źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Mao_Zedong_portrait.jpg&filetimestamp=20111118011417

W 331 roku przed narodzeniem Chrystusa armia macedońska pod dowództwem króla Aleksandra rozbiła w pył wojska perskie dowodzone osobiście przez króla królów Dariusza III w bitwie pod Gaugamelą.  Wojaka macedońskie stosowały nowatorską taktykę zwaną falangą. Polegała ona na tym, że żołnierze tworzyli przed sobą ścianę pik. Dzięki temu rozbijali lżej uzbrojonych Persów.

W 1817 roku na Uniwersytecie Wileńskim założono Towarzystwo Filomatów. Znane jest ono każdemu polskiemu maturzyście, gdyż należał do niego jeden z ważniejszych polskich wieszczów, Adam Mickiewicz. Była to organizacja konspiracyjna, nastawiona na propagowanie samokształcenia w zakresie nauk i doskonalenia się moralnego. Nie miało ono programu politycznego. Zostało ono zlikwidowane dlatego, że było tajne. Jednakże dzięki temu wydało wielu światłych patryjotów.

W 1936 roku hiszpański generał Franco ogłosił się szefem państwa. Decyzja ta związana było z tym, iż jako pierwszy zbuntował się przeciwko republice. Dodatkowo dowodził najsilniejszą grupą wojsk. Dzięki niemu możliwe stało się zwycięstwo rojalistów, faszystów w wojnie domowe. Jako faktyczna głowa państwa oznaczał się dobrym wyczuciem sytuacji międzynarodowej. Pomimo intratnych propozycji składanych przez Hitlera nie zdecydował się na przystąpienie do wojny. W latach powojennych próbował nawiązać przyjaznych stosunków z USA. Przez cały czas rządził jako regent królestwa. Faktycznie monarchia wróciła do Hiszpanii po śmierci dystraktora w 1975 roku. Jedynym pozytywem wynikającym z władzy Franko w Hiszpanii jest to, że monarcha hiszpański ma duże znaczenie w polityce. Nie jest jedynie reprezentantem państwa.

W 1944 roku miało miejsce zawieszenie broni pomiędzy Hitlerowcami a Powstańcami Warszawskimi. Był to już 62. dzień zrywu zbrojnego. Na dobrą sprawę powstanie upadło. Miasto w większej części zostało zdobyte. Wśród historyków trwa dysputa, czy wybuch powstania 1. sierpnia 1944 roku miał sens. W tym sensie ubiegłoroczna wypowiedz ministra Radosława Sikorskiego była wpisaniem tego pytania w dyskurs publiczny. 

W 1949 roku chiński komunista Mao Zedong proklamował powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.  W wyniku toczącej się wojny domowej z siłami nacjonalistycznymi generała Kaj-szeka wprowadził ustrój komunistyczny w Chinach. Początkowo Chiny były w drużynie ZSRR. Z czasem stały się ich wrogiem i największym konkurentem w trzecim świecie. Obecnie Chiny Ludowe są drugą gospodarką świata i azjatyckim mocarstwem. 

Dzisiaj byłoby to wszystko. Autor pozdrawia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz