wtorek, 13 listopada 2012

11. listopada

Witam Państwa. Autor żyje w kraju, kiedy wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości najlepiej komentować parę dni po. Dlaczego się tak dzieje? Gdyż różne opcje polityczne zawłaszczyły sobie święto do własnych celów. Skrajna prawica wywodząca się z przedwojennej Narodowej Demokracji, organizująca tzw. Marsz Niepodległości zamierza obalić istniejący porządek polityczny. PiS chce przejął władzę, lewacy walczą z faszyzmem. Tak naprawdę obchody tego święta nie mają wiele wspólnego z pragnieniami obywateli. Dobrze, że Warszawa nadal istnieje, że żadna z licznych demonstracji nie zniszczyła stolicy. 


Na wstępie należy dodać, iż data 11. listopada wybrana na świętowanie odzyskanej niepodległości wywołuje kwaśny uśmiech u historyków.  Okazuje się, iż święto to zostało ustalone w 1937 roku przez rządzącą wówczas sanację, dla podkreślenia znaczenia Józefa Piłsudskiego w procesie odradzania się niepodległości. Zostało ono przywrócone w 1989 roku pod nazwą Narodowego Święta Niepodległości. Nazwa odwołuje się do narodu i państwa, co stanowi dosyć ciekawą zbitkę aksjologiczną, tj. wartościującą. Przedwojenna lewica jako PPS za święto narodowe uważała dzień 7 listopada, kiedy to został powołany pierwszy niezależny, lewicowy rząd Ignacego Daszyńskiego. Zaś ugrupowania nacjonalistyczne, związane z osobą Romana Dmowskiego uważały, iż 5 listopada to odpowiednia data, gdyż Rada Regencyjna Królestwa Polskiego deklarowała niepodległość. Dla historyków proces odzyskiwania niepodległości był procesem długim i żmudnym, który na dobrą sprawę zakończył się w 1920 roku, tj. po wygranej wojnie z Bolszewikami.

Plik:Coat of arms of Poland2 1919-1927.svg

Fot. Godło Polski w latach 1919-1927. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Coat_of_arms_of_Poland2_1919-1927.svg&filetimestamp=20081114190309

Władze komunistyczne usiłowały wykreować nowe święto niepodległości w dniu 22 lipca. Wówczas obchodzono rocznicę ogłoszenia manifestu PKWN. Tak jak we wcześniejszym przypadkach rocznica miała znaczenie polityczne. W zasadzie należy dodać, iż edukacja historyczna ma wiele wspólnego z polityką, a nie z nauką. We szkołach uczymy się tych faktów, które są wygodne dla obecnie istniejącego systemu politycznego.

W Europie obchodzony jest Dzień Pamięci. Święto to obchodzone jest w rocznicę zakończenia I wojny światowej. Wówczas to narody pamiętają o milinach poległych na frontach tej strasznej wojny.

Kalendarium na ten dzień przedstawia się następująco:

1480 roku Chan Wielkiej Ordy Akhmat spotkawszy nad rzeką Ugrą wojska ruskie nie zdecydował się na atak. Jest to umowny koniec dominacji tatarskiej nad Rusią. Od tego momentu rozpoczął się proces budowania Rosji.

1895 roku ukształtował się w USA Kościół Polskokatolicki. Powstał on w wyniku konfliktu pomiędzy Polakami, a Włochami i Irlandczykami, którzy nie chcieli kontynuowania polskich tradycji religijnych w parafiach tworzonych przez polskich emigrantów. Stworzone polskie parafie, uznano za nielegalne. Spowodowało to wysłanie poselstwa do Stolicy Apostolskiej, która jednak nie została wysłuchana. Tym samym jednym wyjściem było wypowiedzenie nieposłuszeństwa Rzymowi. Była ta pierwsza z polskich herezji. Nowy Kościół wprowadził śluby duchownych, liturgię w języku polskim i twarzą do wiernych. Zarządzanie Kościołem stworzono na wzór synodalny.

1918 rok, kapitulacja Niemiec. Koniec I wojny światowej. Cesarz Austro-Węgier Karol I abdykował.

1918 rok Rada Regencyjna przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Dotyczyło to oddziałów podległych Radzie, utworzonych przez Niemców jako Polnische Wermacht. Były to jedenastki pomocnice na froncie wschodnim. Dodatkowo Piłsudski miał kontrolę nad konspiracyjną Polską Organizacją Wojskową. Tym samym dysponował on nieograniczoną władzę nad wojskiem. Rozpoczął też odbudowywanie legionów, które były internowane po kryzysie przysięgowym.  Swą władzę wykorzystał do wydania polecenia na rozbrajanie stacjonujących w Królestwie niemieckich żołnierzy. Nie stawiali oni prawie żadnego oporu. Rewolucja komunistyczna w Niemczech pozbawiła ich chęci do walki. Równocześnie istnieje teoria, że istniała jakaś nieformalna umowa pomiędzy Piłsudskim a niemieckim władzami wojskowymi na temat rozbrajanie niemieckich oddziałów. Stało się to następną cegiełką do budowy legendy o tym, że komendant był niemieckim agentem. Legenda ta była żywa w środowiskach endeckich, czyli coś na wzór współczesnego PiS-u.

1943 roku na Wołyniu oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej rozpoczęły przeprowadzanie czystek etnicznych. Do historii weszły one pod nazwą Masakry Wołyńskiej. 

Autor więcej grzechów nie pamięta.  W zawiązku z polityczną wymową Święta Niepodległości uprasza się o niekomentowanie swych poglądów politycznych. Pro dei gratia.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz