poniedziałek, 5 listopada 2012

3. listopada

W tym dniu powinienem szczególnie powitać myśliwych, gdyż to właśnie w tym dniu jest obchodzony Hubertus. Święty Hubert jest uważany za patrona myśliwych, dlatego też hucznie jest obchodzone jego święto. 


W tym dniu organizuje się gonitwy za lisem, polowania i pokazy umiejętności myśliwskich.  Autor powinien pozdrowić myśliwych, ale tego nie zrobi, gdyż ich nie lubi. Proszę szanownych czytelników, dzisiejsza zabawa w polowanie nie ma nic wspólnego z tym szlachetnym sportem. Luneta na podczerwień z noktowizorem nie daje żadnej szans zwierzynie na obronę. Siedzenie na ambonie nie jest sztuką organizowania zasadzek.  Aby myślistwo było sportem, czy szlachetną rozrywką, musi istnieć jakaś równowaga, jak w przyrodzie, między zwierzyną a myśliwym. Może powrót do śrutówek, dubeltówek byłby dobrym rozwiązaniem.

Plik:Bieg sw huberta.jpg

Fot. Gonitwa św. Huberta. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Bieg_sw_huberta.jpg&filetimestamp=20070829175254

Oprócz tego w dniu tym autor za ważne uznał następujące wydarzenia:

1771 roku Konfederaci Barscy podjęli się  próby zorganizowania zamachu na króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewska kareta została otoczona przez zbrojnych jeźdźców,  ale zostali oni przepędzeni przez oddział wojskowy eskortującego monarchę. W zasadzie Poniatowski był drugą, po Zygmundzie  III, głową państwa, na którą zorganizowano zamach. Następny będzie prezydent II RP Gabriel Narutowicz, który zastrzelił sympatyk skrajnej prawicy.  

1783 roku podpisano pokój wersalski. Na jego mocy Wielka Brytania uznała niepodległość trzynastu  kolonii na terenie Apalachów w Ameryce Północnej. W ten sposób powstało nowe państwo, USA. Wyróżniało się ono całkowicie nowym systemem politycznym, opartym na idei wielu filozofów oświecenia i naturalnego pędu ludzi ku demokracji.

1894 roku w Poznaniu powstała organizacja Hakata. Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwisk założycieli. Jej właściwa nazwa to Deutscher Ostmarkenverein, czyli Niemiecki Związek Marchii Wschodniej. Jej celem było wspieranie i inspirowanie wszelkich działań rządu niemieckiego zmierzających do germanizacji wschodnich ziem II Rzeszy, zaś w szczególności Wielkopolski. Również ułatwiała ona w kolonizację Niemców na w/w terenach. Działania tego związku obrazuje zapomniany obecnie serial telewizyjny pt. Najdłuższa wojna w nowożytnej Europie, który można obejrzeć na pewnym znanym i lubianym serwisie internetowym. 

1918 roku niemieccy marynarze rozpoczęli tzw. Powstanie kilońskie. Bunt floty zapoczątkował rewolucję komunistyczną w II Rzeszy. Wynikała ona z tego, iż państwo prowadzące wojnę na   wszystkich frontach nie dysponowała odpowiednimi zasobami na wyżywienie ludności. Gospodarka nastawiana na produkcję militarną nie produkowała artykułów przemysłowych dla ludu. Sam w sobie bunt floty spowodował rozkaz o wypłynięciu na Morze Północne i podjęciu desperackiej walki  z Royal Navy.

1946 roku władca Japonii, zatwierdził nową, demokratyczną konstytucję Japonii. Została ona napisana przez dowódcę wojsk amerykańskich okupujących Japonię, gen. McArthura. Dotychczas obowiązująca ustawa zasadnicza podkreślała boski charakter władzy monarszej i pozwalała na nieograniczone rządy gabinetowe, sprowadzając parlament do marionetki.

1957 roku ZSRR wystrzelił swego sputnika z psem Łajką na pokładzie. Psiak niestety umarł w kosmosie, gdyż ówczesna technika nie pozwalała na sprowadzanie kosmonautów z powrotem. Jednak dzięki temu Rosjanie poznali w jaki sposób żywy organizm reaguje w kosmosie. Inna sprawa, iż wystrzelenie Łajki było rozdmuchane przez propagandę.

Na tym autor kończy swój skromny wywód. Pro dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz