poniedziałek, 26 listopada 2012

23. listopada

Witam Państwa. Historia jest wiedzą obiektywną. Czasami jest wykorzystywana do celów politycznych. Czasami jest tak, że pewien naród żyje w świecie mitów historycznych. Polacy mają jeden wielki mit. Nazywa się on polskim mesjanizmem, bądź polską martyrologią. Każdy okres dziejowy ma swoją cząstkę w cierpieniach. 


Idzie to mniej więcej tak: Rzeczpospolita Obojga Narodów - rozbiory; II RP - wrzesień '39; PRL - praktycznie wszystko do kupy; III RP - próba tworzenia mitu martyrologicznego wokół Smoleńska '10.  Chyba tylko jeden Bóg wie, dlaczego Polacy ukochali swe męczeństwa. Nikt dzisiaj nie chce pamiętać, że Polska w XVII wieku była europejskim mocarstwem, zaś II RP miała takie ciągoty. Wobec tego w polskiej mitologii nie mieści się to, że Polacy prześladowali inne narody. Przykładem na takie postępowanie jest chociażby akcja "Wisła", w ramach której wysiedlono ze wschodnich terenów Ukraińców i Łemków. Po 1945 roku wysiedlono również Słowaków z wcielonych po wojnie terenach Orawy i Spiszu. O przedwojennych prześladowaniach Żydów już nie warto wspominać, jak również to, że w czasie II wojny światowej zdarzały się pogromy Żydów. Mit męczeństwa wymaga, aby zapomnieć o tym, że byliśmy wielkim narodem, jak również tego, że w dążeniu do wielkości prześladowaliśmy sąsiednie nacje.


Fot. Marek Aureliusz rozdaje chleb. Obraz epoki baroku. Źródło:  http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=443

W ramach walki z historycznymi mitami warto czasami przeczytać, co w tej historii naprawdę zdarzyło się. Otóż w dniu tym na świecie....

176 rok po Chrystusie. Cesarz Marek Aureliusz odbył swój triumf nad pokonanymi Germanami i Sarmatami. Triumf była to ceremonia zwycięskiego wodza rzymskiego nad wrogami. W święcie udział brały oddziały wojskowe, zdobyte łupy, duszono w specjalny sposób wodzów pokonanych armii itp. Warto wspomnieć o tym cesarzu, gdyż był wspaniałym wodzem, administratorem, a nade wszystko filozofem. W namiotach wojskowych pisał traktaty filozoficzne, w których przekazał potomnym jak żyć. Należy wspomnieć, iż obecnie nie ma już tak utalentowanych polityków. Klasa polityczna w obecnej chwili karleje. Zamiast czytać filozofów, rozprawy z dziedziny prawa i zarządzania przedstawiciele ludu biorą udział w durnych programach telewizyjnych, czy w niejasnych przygodach erotycznych. Przy współczesnych politykach Gomułka to prawdziwy intelektualista...

Jako, że cesarz był przedstawicielem stoików, czyli nurtu filozoficznego zajmującego się sposobem na życie, warto poznać jego myśli. Jedna z najciekawszych to: Zawsze masz możność żyć szczęśliwie, jeśli pójdziesz dobrą drogą i zechcesz dobrze myśleć i czynić. A szczęśliwy to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował. A szczęśliwy los – to dobre drgnienie duszy, dobre skłonności, dobre czyny. [źródło: http://pl.wikiquote.org/wiki/Marek_Aureliusz]

1619 rok. Bitwa pod Humaniem. W ramach nieoficjalnej interwencji zbrojnej w Siedmiogrodzie wojska polskie, złożone głównie z lisowczyków rozbiły Węgrów. Tym samym lisowczycy mogli oddać się swym ulubionym zajęciom, czyli paleniem i mordowaniem. Po wojnie w Rosji mieli dużą wprawę w prowadzeniu działalności dywersyjnej. Dzięki wyprawie do Siedmiogrodu wojska węgierskie musiały opuścić Czechów walczących przeciw cesarskiej tyranii. Dlatego też wyprawa lisowczyków w historii nosi nazwę I odsieczy wiedeńskiej. 

1789 rok. W USA ustanowiono Święto Dziękczynienia. Dzięki rozwojowi przemysłu rozrywkowemu, jest to najbardziej znane świeckie święto na świecie.

1793 rok. Zakończyły się obrady Sejmu Grodzieńskiego. Były to ostatnie zebranie parlamentu Rzeczypospolitej. W ten sposób umierała najstarsza europejska demokracja. Jedynym pocieszeniem może być to, iż została ona zastąpiona przez Republikę Francuską, która miała więcej wigoru i sprawności w zarządzaniu.

1927 rok. Zmarła Kasztańka, klacz marszałka Piłsudskiego. Chyba najbardziej znany koń w polskich dziejach.


1937 rok. Pierwsza polska katastrofa lotnicza. W Bułgarii rozbił się samolot należący do PLL LOT. Wówczas zginęło 6 osób. 

1940 rok. Rumunia przystąpiła do Paktu Trzech, czyli Osi Berlin-Rzym-Tokio. Wcześniej Bukareszt stał po stronie państw zachodnich. Jednak klęska głównego sojusznika Rumunii, Polski, we wrześniu 1939 roku, spowodowało, że państwo to wolało współpracować z Niemcami. Współpraca wyszła na dobre obu stroną. III Rzesza miała dostęp do dużych pól naftowych, zaś Rumunia obrońcę przed ZSRR. 

2008 rok. Lech Kaczyński, prezydent RP bawiący z wizytą na granicy gruzińsko-rosyjskiej został ostrzelany. Jest to jedyny przypadek w historii porozbiorowej Polski, kiedy prezydent wizytujący obce państwo był ostrzelany.

2011 rok. Rozpoczęła się tzw. Arabska zima narodów. Wówczas to wybuchły rewolucja w Jemenie. Jest to jedno z najbardziej zacofanych państw na świecie. Rewolucje obalały dyktatorów w państwach arabskich. Wielu analityków miało nadzieje, że ruch ten spowoduje powstanie demokracji i wzrostu nastrojów pokojowych wśród arabskich społeczności. Stało się coś innego. Wiele ruchów miało w programie hasła antysemickie, antyzachodnie, dążące do wprowadzenia szariatu  i eloksalacji konfliktu religijnego.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro dei gratia.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz