sobota, 24 listopada 2012

21. listopada

Witam drogich Czytelników. Dzisiaj w programie edukacji historycznej zostaną przybliżone wydarzenia z 21. dnia listopada. Z pewnych powodów autor pisze informacje o tym dniu po fakcje. Jednak nie stanowi to większego problemu, gdyż historia ma za zadanie analizowanie tego co było. Budowanie na tej podstawie jakiś wniosków nie jest już działką historyków, zarówno naukowców, jak i polaryzatorów. Nie jest i być nie może, gdyż historia musi być obiektywna. 


W czasach, gdy refleksja naukowa walczyła o prawo istnienia, historia służyła do budowania modeli przyszłości. Jednym z najbardziej znanych konstrukcji stworzył Karol Marks, który twierdził, iż świat w nieodległej przyszłości będzie komunistyczny. W XVIII i XIX wieku refleksja historyczna zawierała sobie pierwiastki geologii, biologii i religii. Próbowano połączyć przekaz zawarty w Piśmie Świętym z ówczesną wiedzą z tych dziedzin. Kompleksowo pisana praca o dziejach świata zaczynała się od tego, jak Bóg tworzył świat. Następnie były opisane wszelkie fazy zlodowacenia i zmian geologicznych, które miały za zadanie potwierdzenie wersje biblijną. Dopiero później przedstawiano historię starożytnych cywilizacji i tak dalej. Niektórzy autorzy na podstawie posiadanej wiedzy historycznej próbowali przewidzieć przyszłość. Jedną z ciekawszych konstrukcji zawarł niemiecki duchowny z Prus Wschodnich Joachim G. Herder. Uważał on, iż następne stulecia będą należeć do Słowian. Ich umiłowanie dla demokracji, pokoju, pogoda ducha i pracowitość pozwolą na to, że świat będzie rozwijał się lepiej i doskonalej. Powiedzmy, iż jego przepowiednia w jakieś części się spełniła. ZSRR dominował na świecie od 1944 do 1990 roku. Jednak nie był to okres pokoju i miłości. Chyba coś z nami Słowianami nie jest do końca w porządku. 

W tym dniu na świcie wydarzyło się to, co się wydarzyło, tj.:

Plik:Early flight 02562u (4).jpg

Fot. Rysunek z II poł. XIX wieku przedstawiający pierwszy lot balonem. Źródło:  http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Early_flight_02562u_%284%29.jpg&filetimestamp=20070402012041

1344 rok. W Pradze położono kamień węgielny pod budowę Katedry Św. Wita. Jednak z najwspanialszych zabytków architektury gotyckiej w Europie Środkowej.

1620 rok. Statek Mayflower dotarł do wybrzeży Ameryki Północnej. Znajdowali się na nim tzw. pielgrzymi, którzy wyznawali skrajną formę protestantyzmu. Po upadku republiki angielskiej rządzonej przez Lorda Protektora Oliviera Cromwella purytanizm nie miał miejsca w anglikańskiej Anglii. By uniknąć prześladowań część wiernych postanowiła udać się do Nowego Świata, gdzie bez problemu mogli żyć według swych zasad. Przybicie tego statku w USA jest obchodzone jako Dzień Dziękczynienia. W czasie spotkań towarzyskich spożywa się indyka,    gdyż ptak ten uratował życie spragnionym pokarmu przybyszom. Święto Dziękczynienia jest obchodzone w Ameryce na pamiątkę rozpoczęcia europejskiej kolonizacji terenów dzisiejszych USA.

1783 rok. Pierwszy raz człowiek oderwał stopy od ziemi i uniósł się w przestworza. Szczęśliwcami, którzy jako pierwsi ziemianie ulecieli, byli markiz Jean-François Pilâtre de Rozier i François Laurent le Vieux d'Arlandes. Balon ogrzewany ciepłym powietrzem o nazwie "Réveillon" pokonał dystans 8 km. Wówczas był to nieprawdopodobny wyczyn. 

1806 rok. Cesarz Francuzów Napoleon Bonaparte w Berlinie wydał dekret o blokadzie kontynentalnej. Miała ona odciąć Wielką Brytanie od dostaw produktów z kontynentu, przez co zmusić kraj ten do kapitulacji. Wówczas Francja kontrolowała cała Europę Zachodnią, zaś w Europie Środkowej uzależniła od siebie pokonaną Austrię i utworzyła sojusznicze państewko pod nazwą Księstwo Warszawskie. Rosja na mocy traktatu pokojowego w Tylży 1807 roku dołączyła się blokady kontynentalnej.

1918 rok. Lwów w całości został opanowany przez polskich żołnierzy. Jednak miasto było okrążone przez Ukraińców. Dopiero odsiecz pozwoliła na pełne wyzwolenie Lwowa z pod ukraińskiego panowania. 

1939 rok. Niemcy przekazali Słowacji ok. 700 km kwadratowych terytorium Polski. Były to ziemie Orawy i Spiszu włączone do Polski w 1938 roku, no i troszeczkę z nawiązka. W większej części był to teren zamieszkały przez Słowaków. Oczywiście nasi południowi sąsiedzi chcieli do swego państwa włączyć Zakopane i Podhale, gdyż wedle słowackich nacjonalistów Górale to spolonizowani słowaccy górale. Niemcy nie zdecydowali się na przekazanie całego Podhala Republice Słowacji. 

2002 rok. Podczas szczytu NATO w Pradze siedem państw Europy Środkowej otrzymało zaproszenie do wstąpienia w struktury paktu. Były to: Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja i Słowenia. Tym samym zakończył się proces przechodzenia na stronę Zachodu państw, które nie z własnej woli znalazły się w bloku radzieckim. Państwa należące kulturowo do Europy Łacińskiej (wyjątek stanowi Bułgaria), znalazły się pod panowaniem mocarstwa z innego kręgu kulturowego, tj. Europy Bizantyjskiej. Dlatego też społeczeństwa tych państw dusiły się w systemach politycznych i społecznych narzucone przez ZSRR.

Autor więcej grzechów nie pamięta. Pro Dei gratia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz