niedziela, 11 listopada 2012

alternatywa

Witam Państwa w Dzień Niepodległości. W te ważne święto autor postanowił trochę się zabawić. Stworzy on kalendarium dla alternatywnych wydarzeń w historii Polski. Ten rodzaj rozrywki często mu towarzyszył w młodzieńczych latach. Więc...:


1692 rok umiera król Polski i wielki książę litewski Jan III Sobieski. Sejm elekcyjny na jego następce wybiera Aleksandra II Sobieskiego, młodszego syna zmarłego. Kokieterie magnackie widziałyby na tronie elektora Saksonii Fryderyka Augusta Wettina, jednak średniozamożna szlachta zdecydowała inaczej. 

 File:Aleksander Sobieski.jpeg

Fot. Aleksander Sobieski. Źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Aleksander_Sobieski.jpeg

1696 roku zostaje zawarty pokój karłowicki pomiędzy Turcją, a państwami koalicji. Do Rzeczypospolitej wraca ważna twierdza Kamień Podolski, Podole i prawobrzeżna Ukraina.

1701 rok wojna domowa na Litwie. Szlachta nie może znieść ucisku ze strony magnatów.  Po stronie szlachty opowiada się dwór. Armia koronna rusza na pomoc powstańcom. W zamian szlachta litewska, zaś później koronna akceptuje pewne reformy ustrojowe. Sojusz króla i szlachty gwarantują zmiany w państwie

1701 roku wybucha III wojna północna. Elektor Brandenburgii ogłasza się królem w Prusach. Aleksander II wysyła ostrą notę protestacyjną. Armia litewska po zmianach wynikłych z zwycięstwa nad magnaterią, rusza do boju do Prus. W międzyczasie zostaje zawarty traktat ze Szwecją, którą władał młody Karol XII. Jego armia rozbija wojska duńskie, sprzymierzone z Brandenburgią i  maszerują na Berlin. Wojna zakończyła się dopiero w 1721 roku. Na podstawie traktatu pokojowego Prusy zostały inkorporowane do Rzeczypospolitej, północne Niemcy zostały uzależnione od Szwecji, zaś państwo Moskiewskie pod berłem Piotra I, na długo musiało pożegnać się z dostępem do Bałtyku. Sojusz Rzeczypospolitej i Szwecji na całe XVIII wiek stał się podstawą porządków w Europie Środkowej.

1812 rok. Wyprawa Napoleona na Moskwę. Wojska wielkiej koalicji, Francji, państw podbitych i Rzeczypospolitej maszerowały przez bezkresną Rosję. W epoce napoleońskiej Rzeczpospolita była sojusznikiem Francji. wynikało z przejęcia władzy w państwie przez grupę reformatorów. W sojuszu z Francją Rzeczpospolita mogła skuteczniej bronić się przed naporem Austrii i Rosji. Szwecja, dotychczasowy sojusznik, stracił na znaczeniu po przegranej wojnie z Rosją, która zajęła Inflanty i Finlandię.  Napór przed hordami ze wschodu powstrzymał sojusz z Napoleonem. 

1815 rok kongres wiedeński. Rzeczpospolita otrzymała granice, które będą obowiązywać do połowy XIX wieku. W jej składzie pozostały Prusy, Kurlandia, Białoruś. Natomiast Ukraina znalazła się w granicach Rosji. Spisz został włączony do Austrii. Rzeczpospolita została zmuszona do przystąpienia św. Przymierza. W ramach narzucania rozwiązań ustrojowych, wprowadzono dziedziczność tronu wśród dynastii Sobieskich, zmieniono konstytucję na bardziej konserwatywną, zaś w państwie swoje prawa straci mieszczaństwo, szlachta na rzecz magnaterii. Ponownie wprowadzono pańszczyznę na wsi.

1830 rok. Dokonano przewrotu wojskowego. Do abdykacji został zmuszony Jakub I, władca konserwatywny, katolicki bigot. W jego miejsce Sejm wybrał na króla Władysława V z rodu Sobieskich. Oprócz tego zmieniono ordynację wyborczą, dając prawo do głosowania mieszczaństwu i chłopom, pod warunkiem posiadania odpowiedniego cenzusu majątkowego. Zniesiono pańszczyznę, wprowadzono darmową edukację w szkołach elementarnych i zasadniczą służbę wojskową. Sejm zerwał odwieczny sojusz z Rosją. Tym samym było to łamanie porządku ustalonego we Wiedniu. Wybuchła wojna z Rosją. Została ona uwieńczona zwycięstwem. Car musiał zaakceptować zmianę porządków w Rzeczypospolitej.  W zamian Rzeczpospolita musiała wyrazić zgodę na utrzymanie istniejącego porządku międzynarodowego.

1864 rok. Wybucha wojna z Rosją. Rzeczpospolita rozwijała się gospodarczo. Rosła produkcja przemysłowa, wydobycie surowców, poszarzał się handel.  Eksport wędrował głównie do Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Rosji. Carowie obawiając się wzmacniania się ekonomicznego sąsiada, który również mógł eksportować idee wolnościowe, zabroniła eksportu na swoje rynki towarów wytwarzanych w Rzeczypospolitej. Duża część inwestycji została przesunięta do sfery militarnej, co doprowadziło do dalszego rozkwitu przemysłu Rzeczpospolitej. Wówczas to pojawili się militaryści, którzy zaczęli głosić, że państwo dusi się przez Rosję i że na jej gruzach można powrócić do dawnej chwały. Zaczęli oni potajemnie popierać rewolucyjne i niepodległościowe organizacje ukraińskie i Tatarów Krymskich. W 1864 roku partia militarystów wygrała wybory do Sejmu. Nowym kanclerzem został Romuald Traugutt. Na Ukrainie wybuchło powstanie, co stało się pretekstem do wypowiedzenia wojny. Armie Rzeczpospolitej wbrew sceptykom, dotarły do Moskwy, na półwysep Krymski. Ukraina i Krym zostały w wyniku pokoju włączona do Rzeczypospolitej.  Powstały wówczas dwie nowe republiki federacyjne, Ukraińska i Tatarska.

1871 roku powstanie zjednoczonych Niemiec pod berłem Bawarii. Armia bawarska pokonawszy Austrię, zaś później Francję Napoleona III, korzystała z niejawnej pomocy ekspertów z Rzeczypospolitej.

1909 roku zawarto dwuprzymierze Niemiec i Rzeczpospolitej, najszybciej rozwijających się państw w Europie, które nie miały kolonii, otoczone przez wrogów. W późniejszym okresie do sojuszy przyłączy się Turcja i Austrio-Węgry. 

1914 rok wybucha I wojna światowa. Wojska niemieckie przekraczają granicę Belgii, łamiąc jej neutralność i od północy próbują zająć Francję. Wojska Rzeczypospolitej uderzają na Rosję. Wojna po wielu ofiarach kończy się w 1918 roku. Traktaty pokojowe zawarte w Warszawie i Berlinie tworzą nowy porządek światowy. USA dołączają się  do rozmów. Nowy porządek światowy jest oparty na zasadzie samostanowienie narodów, które wyrastają po upadku starych zachodnich imperiów i Rosji. Powstaje wówczas, m.in. Jugosławia, Czechosłowacja, Gruzja. Kolonie Brytyjskie i Francuskie są monitorowane przez Ligę Narodów, której zadaniem jest monitorowanie demokracji, ustalanie zasad sprawiedliwego handlu i przestrzeganie praw człowieka. 

1939 roku Rzeczpospolita i Niemcy postanowiły zawrzeć bardziej ścisłą współpracę. Podpisano szereg dokumentów stwarzających jeden rynek, unię bankową i militarną. Do porozumienia z biegiem czasów dołączą inne państwa. W taki sposób, iż w 1956 roku powstanie Konfederacja Europejska.

Drodzy Czytelnicy to na tyle wytworów fantazji. Mam nadzieję, iż podobało się. Pozdrawiam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz